• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 60L low tech - Alföldi szikes

hadrp

Tapasztalt kertész
Sziasztok!

A történet úgy kezdődött, hogy a két kicsi fiam elkezdett a nyáron pecázni és a kis halakat amiket fogtak szerették volna itthon is tartani akváriumban. Gondoltam el van a gyerek ha játszik + még tanul is valamit ezért úgy gondoltam, hogy jó ötlet lenne egy biotop jellegű akváriumot összehozni, hogy a gyerkőcök az eredeti élőhelyükhöz hasonló környezetben tudják megfigyelni a halaikat. Kétféle növény volt alapból: érdes tócsagaz és békalencse. A tócsagaz időről időre kinyiffant és ammónia bummot idézett elő az akiban. Nem tudtam mi a gond, de azt éreztem, hogy ehhez a dologhoz én kevés vagyok: utána kell olvasnom. Ez év augusztusának végén találtam rá Nigro blogjára az interneten és gyakorlatilag azonnal megfertőződtem az akvakertészkedéssel. Az elkövetkező egy hétben az egész blogot kommentekkel együtt kiolvastam - gyakorlatilag nem tudtam a géptől elszakadni - napi 6 órákat aludtam! :D
A munkám miatt amúgy sem áll messze tőlem a dolog (legalábbis remélem), mert dendrológiával és dísznövénykertészettel is foglalkozom immár 10 éve. Akvarisztikához nem nagyon értek, igaz, 5 éves koromban csináltam meg az első letisztult hardscapemet :DD : 5L befőttesüveg + érdes tócsagaz, de ez elég tiszavirág életű volt. Gyerekkoromban is volt pár évig akvárium, de ott halakon volt a fókusz - talán növény nem is volt benne.

Az akváriumról:
Mint írtam is, nem növényesnek indult, ezért visel magán pár jellegzetes szarvas hibát, amiért a szakértők vsz. le fognak nyakazni. Ezt én csak egy gyakorló akváriumnak tartom. Tisztában vagyok a hiányosságokkal, de úgy érzem, hogy többre jutok, ha saját hibáimból IS tanulok - szakértők által nyújtott segítséggel, amit előre is köszönök mindenkinek! Próbálgatok, gyakorolgatok és tesztelgetek. Nem hinném, hogy a jelenlegi technikáim és vízparamétereim alkalmasak lennének arra, hogy egy komolyabb layoutot létrehozzak. Tavasszal szeretném megcsinálni az első "igazi" növényes akváriumom.

A vízparaméterekről:
Hát, nem vagyok egy szerencsés helyzetben vízügyileg... Mint a topic címből sejteni is lehetett, itt a csapvíz nagyon szikes, mint utólag kiderült számomra. Alapból 8.5 pH. Összkeménység 7-9 és a karbonátkeménységem pedig 19! Gyakorlatilag csodálkozom, hogy ebben bármi is megél! Próbáltam már Seachem Neutral Regulatort, de nem vezetett semmire. Gondolom, mivel foszfát alapú puffer nem nagyon bír a nátrium alapú szik buffer hatásával, ami a vízben alapból van.. Most a Seachem Acid Regulátorral kísérletezek. Ebből 7 gramm sikeresen levitt 0.25 értéket a pH-ból.
CO2-vel így a vizem pH-ja 7.6 - 7.8 körül van nap végén. Sajnos RO gép tavasszal lesz csak, helyben pedig nincs RO víz, sem kevertágyas műgyanta.

Jelenlegi technikai és egyéb felállás:

Akvárium: 67x29x34 (66 liter)

Világítás: Eddig DIY T8 2x18W volt, de tegnap cserélve lett QUAD T5 2x24W 6500 Kelvin + növényes cső. Így 0.72 WPL - 2.73 WPG napi 8 óra 45 percben világítva. Az akvárium közvetlen napfényt nem kap!

Szűrés: Tetratec EX 700. Részben gyári töltettel. A Bioball rögtön kikerült, helyette kerámiagyűrű került be. A szivacsokból is vettem ki párat, majdnem másfél tálcányi (1l) Seachem matrix került bele. Felülre perlonvatta és 100 ml Seachem Purigen.

Aljzat: Na itt fog szerintem sok ember kiakadni! :) Zeolit, folyami homok és kevés apró dekorkavics. (Sajnos akkor még nem tudtam, hogy ez nem elég - sőtt, ha tudtam volna nem ez lenne, de már nem akarom felforgatni. A következőhöz természetesen normális talaj lesz.)

CO2: Kezdetben élesztős volt, de másfél 2 hónapja váltottam a fluktuáció miatt citromsavas rendszerre. Ezzel, ha méréseim és számításaim nem csalnak, akkor 9-12 ppm-et el tudok érni stabilan, bár lehet a szikes víznél a megszokott táblázat nem mérvadó. A CO2 világítás bekapcsolása előtt 1.5 órával indul, és kikapcsolás előtt 1 órával van leállítva.

Tápozás: Green Aqua Micro - Macro 1.5-1.5 ml + Easy Carbo 1.5 ml.

Vízcsere: Heti 30%.

Fűtés: Nincs.

Dekoráció: Pár folyami görgeteg bazalt a Mátrából. Egy darab vasfa.

Növények:
- Anubias barteri var. nana
- Ceratopteris thalictroides
- Rotala rotundifolia
- Echinodorus tenellus (Ezt E. istimicus néven vettem, de szerintem nem az)
- Pogostemon helferi
- Taxiphyllum barbieri (Jávai moha)

Tegnap ültetve - kíváncsi vagyok megmarad-e ebben az aljzatban:
- GA Eleocharis parvula 'mini'
- GA Elatine hydropiper

Halak, rákok, egyebek:
- Pracheirodon innesi - Neonhal 8db (Későn tudtam meg, hogy 100cm széles aki alatt nem érzik jól magukat. Elhullás nem volt, nálam vígan elvannak - nagyon figyelek rájuk, hogy hiányt ne szenvedjenek.)
- Neocaridina heteropoda - RC 8db.
- Pár behurcolt csiga, amit folyamatosan gyérítek. :)
 
Csatolok egy képet is a jelenlegi állásról. Sajnos csak telefonról tudtam fotózni. Tudom, hogy nem nagy durranás, és még van mit tanulnom, de igyekszem! :)
Nyugodtan jöhet a kritika, megtisztelnétek vele!

Lenne is egy kérdésem a legelején: Az Anubias barteri var. nana fiatal levelei levélnyélnél elkezdenek rothadni és 1-2 hét után elkezdenek rothadni. Mi lehet a jelenség oka?
A válaszokat előre is köszönöm!

Untitled2.jpg
 
Csatolok egy képet is a jelenlegi állásról. Sajnos csak telefonról tudtam fotózni. Tudom, hogy nem nagy durranás, és még van mit tanulnom, de igyekszem! :)
Nyugodtan jöhet a kritika, megtisztelnétek vele!

Lenne is egy kérdésem a legelején: Az Anubias barteri var. nana fiatal levelei levélnyélnél elkezdenek rothadni és 1-2 hét után elkezdenek rothadni. Mi lehet a jelenség oka?
A válaszokat előre is köszönöm!

Untitled2.jpg

Sajnos anubias rothatáshoz nem tudok hozzászólni.Viszont két dolog is tetszik.Először is nem láttam még ilyen mutatós sallangos vizipáfrány bokrot,nagyon szép.A másik az az egy szál pogo.Ritka így használva egymagában és ilyen magasra hagyva,pedig milyen különlegesen néz ki.A rotalát kivenném pont középről,inkább párosítanám a sallangossal.a bal hátsó szekcióba,pedig kisebb növények illenének szerintem,átgondolnám.szerintem most még nem lenne késő újraindítani egyénként az akváriumot,egy olcsóbb de agyagos talajjal(neked ide a Manado tökéletesen megfelelne) alatta táptalajjal.Gondolj bele,egy fél napos munka lenne,de hónapok eredménye múlhat rajta!
 
A viz nalam is szikes en most fohok belevágni az akvakerteszetbe.Az en vizem karbonat 19 össz 4es kemeny.Egynlore a csigasugeresben van egy anibiasom amin hasonlo tuneteket vettem eszre meghozza akkor amikor bazaltba volt.Erre nekem az az elmeletem hogy a viszonylag keves osszkemenyseg az oka mivel homokba es kavicsba ami meszes mar szep.
 
Az Anubias barteri var. nana fiatal levelei levélnyélnél elkezdenek rothadni és 1-2 hét után elkezdenek rothadni. Mi lehet a jelenség oka?
Szia!

Az anubias nanát fára-kőre kell kötözni. A rizómája semmiképp nem lehet a talaj alatt. Nem lehet, hogy nálad ez a baj?
Szépek amúgy a növényeid.:)
 
Ha a rizomat kinthagyod meg jobban no a talajba a gyokere meg nala is ha levelbajos akkor nincs gondolom eltemetve.
 
Sajnos anubias rothatáshoz nem tudok hozzászólni.Viszont két dolog is tetszik.Először is nem láttam még ilyen mutatós sallangos vizipáfrány bokrot,nagyon szép.A másik az az egy szál pogo.Ritka így használva egymagában és ilyen magasra hagyva,pedig milyen különlegesen néz ki.A rotalát kivenném pont középről,inkább párosítanám a sallangossal.a bal hátsó szekcióba,pedig kisebb növények illenének szerintem,átgondolnám.szerintem most még nem lenne késő újraindítani egyénként az akváriumot,egy olcsóbb de agyagos talajjal(neked ide a Manado tökéletesen megfelelne) alatta táptalajjal.Gondolj bele,egy fél napos munka lenne,de hónapok eredménye múlhat rajta!

Köszönöm! Gondolkoztam sokat rajta, hogy érdemes lenne invesztálni földbe, de a Manadoról nem sok jót hallottam eddig, másik dolog meg, hogy nem tudom hová tenni a halakat, rákokat addig, amíg új akvárium indításos negatív dolgok le nem csengenek. Tavaszra ütemeztem a dolgot, az RO-val egyetemben. Akkor szeretnék majd venni Tropica Substrate és Amazoniát.

Mindazonáltal bogarat ültettél a fülembe - szerintem kipróbálom még januárban! (Úgy tudom, ezeket az aktív agyagos talajok a pH-t is leviszik valamennyire és lágyítják a vizet is. Szóval minden érv mellette szól! :)
Köszönöm!
 
Szia!

Az anubias nanát fára-kőre kell kötözni. A rizómája semmiképp nem lehet a talaj alatt. Nem lehet, hogy nálad ez a baj?
Szépek amúgy a növényeid.:)

Köszönöm szépen! :)
Természetesen az Anubias egy vasfára van kötözve fluorkarbon damillal. Azt tudom, hogy a virágzáshoz foszfát kell, de egyenlőre az új levelei sem akarnak megmaradni, nem hogy virágozna a drága... :(
 
Szia!

Kötözted ugye, nem ültetted? Valamint eléggé árnyékban van.

Kötözve van természetesen. Azért raktam árnyékba, mert azt olvastam, hogy nem igazán szereti a közvetlen fényt. Kb. 1.5 hónapig a 2x18W alatt volt közvetlen. Most beraktam az egyik stem bokor alá. Arra is gyanakodtam még, hogy nagyon benne volt a "sodrásban", lehet az is gond volt.
 
Köszönöm! Gondolkoztam sokat rajta, hogy érdemes lenne invesztálni földbe, de a Manadoról nem sok jót hallottam eddig, másik dolog meg, hogy nem tudom hová tenni a halakat, rákokat addig, amíg új akvárium indításos negatív dolgok le nem csengenek. Tavaszra ütemeztem a dolgot, az RO-val egyetemben. Akkor szeretnék majd venni Tropica Substrate és Amazoniát.

Mindazonáltal bogarat ültettél a fülembe - szerintem kipróbálom még januárban! (Úgy tudom, ezeket az aktív agyagos talajok a pH-t is leviszik valamennyire és lágyítják a vizet is. Szóval minden érv mellette szól! :)
Köszönöm!


Ha a szűrő beállt,és ha nem aktív talajod van akkor mehetnek akár vissza a halak,nem lesz gond.Addig meg elvannak egy 20literes vödörben is némi növénnyel,a szűrőt belógatod+légpumpa.A legtöbb talaj nem aktív(legalábbis nem tartalmaz +tápanyagot),még az se amire ráírják.Legalábbis lényegi változást nem hoznak csapvíznél.RO-nál persze már más a helyzet.A Manado ilyen szintkülönbségek nélküli akvába jó,mert olcsó.Nem aktív tehát ha van egy bejáratott szűrőd akkor leengeded a vizet,átrendezed,aztán fele használt vízzel visszatöltöd és mehetnek a halak vissza.Utána ha tutira akarsz menni akkor egy hétig két napi vízcsere.Ha nem a pénz a fő szempont akkor Manado helyett jöhet valami égetett agyagos nehezebb,de nem tápanyagos talaj(GA-ban is vannak ilyenek az Amazonia mellett).Alá Aquabasis/Tropica és kész.szerintem kivitelezhető lenne;)
 
Köszönöm szépen az információkat! Nem gondoltam volna, hogy ennyire egyszerű a dolog! Ilyen részletesen még nem találtam bejegyzést a témához, ezért is voltam bizonytalan, de így már tiszta és világos minden! Szerintem meglépen január közepén.
 
1.jpg


Végre elkezdtek intenzíven bubizni a növényeim, köszönhetően a 2 napja GA-ból rendelt QUAD T5 2x24W világításnak. Szégyen ide - szégyen oda, de eddig nekem ez nem ment a DIY T8 2x18W világítással. Sokat bírálták a QUAD T5 rendszereket, hogy kikapcsolás után villog időnként, de én nem tapasztaltam ezt a jelenséget. Lehet valamilyen konstrukciós hiba volt, amit utólag javítottak? Vagy telibe találtam a vele kompatibilis időzítőt? Én TS-ED1 -es automatával használom.
Bocs a túlexponált képért - mobillal volt lőve. :D
 
Kedves Szakértők, segítségre lenne szükségem!

Andravor kolléga javaslatára beütemeztem a szűkös költségkeretembe normális talaj beszerzését, amire a jövőhéten kerítenék sort. Egyre jobban azt látom, hogy a folyami homok dekoron kívül másra nem jó (biotópnak indult). Amióta megjött a 2x24w T5, azóta a növényeken is meglátszik. EI ide, CO2 oda, de ez sajnos édes kevés - kell a normális talaj, mert enélkül szerintem csak berohasztom a növényeim. Azt is egyre jobban látom, hogy a szűrő és töltetei, valamint a megfelelő megvilágítás után ez a másik olyan dolog, amin nem igazán érdemes spórolni - szerintem.
Az elmúlt 1 hetet végigolvastam a témában. Annyit már tudok, hogy Manado nem lesz. :) Nem az én vízparamétereimhez találták ki, és kicsit komolyabban szeretnék a témával foglalkozni. Sokan írták, hogy a Manado pl. "random terraformálásra" :D tökéletes, de dombot pl. nagyon nehéz kialakítani vele, felúszkálnak az előtérik, stb.

Növényi táptalajnak én Tropica Substrate-re gondoltam, viszont az általánossal gondban vagyok!
Kettőt néztem ki:
ADA Aqua Soil Amazonia vagy Environment Aquarium Soil aljzat. Árban egy.

Kedves Szakértő! Te a helyemben mit választanál?

Amit tudnod kell:
-CO2 citromsavas. Ez kb. 8-15 ppm. (ha hinni lehet a táblázatnak). Magasnyomású nyárig tuti nem lesz.
-A víz iszonyatosan szikes! Alapból 8.5 pH. Összkeménység 7-9 és a karbonátkeménységem pedig 19! RO csak tavasszal lesz! Addig hetente kap egy kevés Ioncserélt vizet, Seachem Acid Regulatorral + Seachem Neutral Regulatorral szoktam kezelgetni, így a pH lemegy nap végére 7.6 - 7.7-re, gH 5 - kH 15.
- Világítás Quad 2x24W T5

Nem akarok én "pörgős" akváriumot - elvagyok én tatásan is! :) Szeretnék próbálkozni majd tavasztól pár Medium kategóriás növénnyel is, de Advancedben nem gondolkodom.
Azt olvastam, hogy az Environment nem annyira aktív, nincs benne annyi tápanyag sem, mert sokan már aznap belerakják a halat és nem jelentkezett ammónia spike sehol. Annyira talán nem is felhősödik a szemcseméret pedig átlagosan picit kisebb, mint az Amazoniánál. Egy tagtárs azt is megjegyezte, hogy előtérit mintha kicsit könnyebb is lenne ültetni bele.

Véleményetek? Tapasztalataitok?
Segítségeteket előre is köszönöm!
 
Back
Oldal tetejére