• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 34 literes algameghatározó

@Zsoltiabéka megtortent a heti vizcsere. Meresek elotte:
GH: 6
KH: 3
No3: 5
Po4: zero :/

Ez volt ugye 4-4ml heti tapozas utan. A nitratot nem kene gondolom mar feljebb vinni, miutan a foszfattal nem tudom kovetni 😬 Ha visszamegyek 3-3ml-re es adok naponta mondjuk 0,5ml plusz foszfatot? Megjelent ugyanis ilyen szôrös mifene alga. Talan agancs lesz belole?🤔 Egyenlore a javai pafrany az erintett benne. A tobbiek nem. Ezenkivul nincs mas, uveget megint nem tisztitottam, csak mulmoztam, szurot nyomkodtam ki, mert 1 het alatt rengeteg szmötyi van benne.

Olvastam masik naplonal irtad a topolast, nekem is kell majd mert a ludwigia cefetul nez ki. Feltehetoen a helyet sem szereti, de nincs mas neki.
5C047E9C-9943-416B-A9EB-27F2948843E9.jpeg
Itt az algarol a kep.
15165964-D4DE-4302-ABB1-A1D4E49CF81B.jpeg
Riccia ujrakotozes is tortent. Ha bevalik, a tobbieket is atkotom. Hatterben az MC, amit irtal hogy CO2 kell neki, hat valoszinu belole nem lesz bokrom, mint egy kepen lattam😂
 
Megjegyzes: megnyitottam geprol az oldalt. A kepek, amiket feltettem: jajj! Majd valahogy mashogy teszem fel, mert belemaszik az ember kepebe, akkora kepet illeszt be! Ellenben a felbontasa meg olyan, hogy ... na olyan!
 
Megjegyzes: megnyitottam geprol az oldalt. A kepek, amiket feltettem: jajj! Majd valahogy mashogy teszem fel, mert belemaszik az ember kepebe, akkora kepet illeszt be! Ellenben a felbontasa meg olyan, hogy ... na olyan!
Én is telefonról használom. Azzal is fotózok. Ha túl nagynak érzed akkor "thumbnail" - ban tedd fel. Ezt az elküldendő üzi alján be tudod állítani. Aki nagyban szeretné látni az rákattinthat és akkor kinyílik.
 
Ha visszamegyek 3-3ml-re es adok naponta mondjuk 0,5ml plusz foszfatot?
Toljad a foszfátot külön is. Az 5ppm nitrát jó lesz, el kell érni, hogy jóllakjon a talajod foszfáttal. Számold ki mennyit kell beletenni, hogy a nulla helyett legyen 0,5ppm. Beleteszel annyit, kövi nap meg megméred, hogy maradt-e. Elképzelhető, hogy 1-2ml-t is elbír nyelni az elején naponta. A makrón ne változtass. Az 5ppm nitrát jó lesz.
Megjelent ugyanis ilyen szôrös mifene alga. Talan agancs lesz belole?🤔 Egyenlore a javai pafrany az erintett benne. A tobbiek nem. Ezenkivul nincs mas, uveget megint nem tisztitottam, csak mulmoztam, szurot nyomkodtam ki, mert 1 het alatt rengeteg szmötyi van benne.
Valószínű, hogy helyesen látod és agancs lesz. Nem a tápozás hozta elő, hanem az új akvárium még nem állt be. A haldokló MC által kibocsátott ammónia erősíti az agancsot. Valószínűleg el kell akkor búcsúzni az MC-től. Vagy fejlesztesz CO2 rendszerrel. 😉
 
Utoljára módosított:
A haldokló MC által kibocsátott ammónia erősíti az agancsot. Valószínűleg el kell akkor búcsúzni az MC-től. Vagy fejlesztesz CO2 rendszerrel. 😉
En az élni és élni hagyni elvet kovetem. Talan o nem haldoklik..csak ilyen🤷‍♀️😂
Co2 egy bajom van: meg macerasabb mintha nem lenne. Dennerle bio-m volt. Amellett, hogy 2 nap mire beindul, kiszamithatatlan, hogy meddig eleg, majd megint nincs co2 2 napig…szoval en nagyot szivtam vele. Az osszes letezo alga megvolt. Mondjuk amikor nem akart beindulni, es megtoltam meg egy kis elesztovel olyan szepen bubizott minden IS! A Ludwigia gyonyoruen (ahhoz kepest, hogy nalam van) es gyorsan nott…csak iszonyat alga volt, meg egy oto is ugy dontott, hogy nem szeret engem. Egyszer…majd keeeesobb, ha lesz egy 60 literes mondjuk. Nekik meg jo ez! Tulnyomoan azert olyan novenyeim vannak, akik igy is megvannak. (Vannak lazadobbak, de oket leverem)

Akkor most megy a 4-4ml tap, 0,5ml foszfattal szemre (elfogyott a tesztem). Persze veszek majd, de csak webshop johet szamitasba, igy picit varnom kell.
 
En az élni és élni hagyni elvet kovetem. Talan o nem haldoklik..csak ilyen🤷‍♀️😂
Co2 egy bajom van: meg macerasabb mintha nem lenne. Dennerle bio-m volt. Amellett, hogy 2 nap mire beindul, kiszamithatatlan, hogy meddig eleg, majd megint nincs co2 2 napig…szoval en nagyot szivtam vele. Az osszes letezo alga megvolt. Mondjuk amikor nem akart beindulni, es megtoltam meg egy kis elesztovel olyan szepen bubizott minden IS! A Ludwigia gyonyoruen (ahhoz kepest, hogy nalam van) es gyorsan nott…csak iszonyat alga volt, meg egy oto is ugy dontott, hogy nem szeret engem. Egyszer…majd keeeesobb, ha lesz egy 60 literes mondjuk. Nekik meg jo ez! Tulnyomoan azert olyan novenyeim vannak, akik igy is megvannak. (Vannak lazadobbak, de oket leverem)

Akkor most megy a 4-4ml tap, 0,5ml foszfattal szemre (elfogyott a tesztem). Persze veszek majd, de csak webshop johet szamitasba, igy picit varnom kell.
Viszonylag nagy egyszerű co2: sodastar palack Aldiból. Veszel rá GA-ból egy adaptert, tömítést, csövet, egy sima oxyturbo reduktort és egy bubiszámlálós diffúzort. 2300 ft az instant csere az Aldiban. Élesztősnél jobb, s nem horror az ára.
 
Viszonylag nagy egyszerű co2: sodastar palack Aldiból. Veszel rá GA-ból egy adaptert, tömítést, csövet, egy sima oxyturbo reduktort és egy bubiszámlálós diffúzort. 2300 ft az instant csere az Aldiban. Élesztősnél jobb, s nem horror az ára.
Lehet, hogy nekem minden meg is van hozza 🤔 Lehet…
A570A194-CF50-4590-B0D6-8EE30FA12B2A.jpeg

Viszont a lampam fenyereje vajon eleg hozza? (Talan) 7W-os, es mivel ez ilyen gyari, meg csak erosebbet sem gyartanak hozza. Akkor viszont meg egy lampa is (lehet) kellene, kifolyo-befolyo-lilly-poppy…meg az osszes ismeretlen dolog, amiket mas akvaknal olvasok😂

Sajnos nem tudok GA-ba sem bemenni, mert Szloveniaban elek, ellenben Aldi van, mondjuk Hofer neven, viszont meg palackot nem lattam naluk, de majd jobban sasolok.
 
Lehet, hogy nekem minden meg is van hozza 🤔 Lehet…
View attachment 167271

Viszont a lampam fenyereje vajon eleg hozza? (Talan) 7W-os, es mivel ez ilyen gyari, meg csak erosebbet sem gyartanak hozza. Akkor viszont meg egy lampa is (lehet) kellene, kifolyo-befolyo-lilly-poppy…meg az osszes ismeretlen dolog, amiket mas akvaknal olvasok😂

Sajnos nem tudok GA-ba sem bemenni, mert Szloveniaban elek, ellenben Aldi van, mondjuk Hofer neven, viszont meg palackot nem lattam naluk, de majd jobban sasolok.
Az üveg kifolyó jobban dizájn, mint hatékonysági mutató. Nélküle is működhet egy CO2 rendszer. Lily pipe-om nekem sincs(egyelőre), nem tudom feltenni a merevítés miatt. (akvárium csere lesz...) Sodastream, sodaco, sodastar, mind műkszik azzal a képen látható adapterrel. 😉
 
Megtörtént a hetes vizcsere. Foszfátot mértem előtte, végre nem 0 volt, ugy az első szines, azaz 0,25..körül.
Mérések a vizcsere után:
PO4: 2
NO3: 5. A nitrát is olyan fogyós, mint a foszfát? Mert akkor ugy érzem abból is kellene pluszban adni. Ha tartja a szintet a héten, akkor viszont kb. ennyi kell (szerintem).
Tápozás: továbbra is 4-4 micro-macro (heti), 1,5ml foszfát (napi), 1 ml carbo (napi).

Alga: továbbra is megy a küzdelem az aganccsal szemben. Karbózom, amivel szerintem azt sikerült eddig elérnem, hogy lyukadni kezdett az érintett növény levele, helyenként legalább az alga is piros lesz. Viszont igy sem hajlandó senki megenni. A csigák nem tudom igy mivel tápláloznak, mert egyéb alga nincs. Az üveget kicsit lekapartam (de minek, mert ugyanugy nez ki :D ) Az egyik mc bokor kikerült, a másik tarvágásban részesült. Ha nem lesz szebb, akkor jövő héten az is repül. A többi növény úgy ahogy jól érzi magát, vagy nem mondja, ha nem. Hálóval átkötöztem a ricciákat. Iszonyat lassan nőnek. :(

Amit még megléptem a héten: ammonia mérés. Ahogy olvastam az agancs talán amiatt jött ki. 0-ás lett az eredmény. Szóval ez kilőve. Csak nem tudom, hogy akkor miért? :/
 
Megtörtént a hetes vizcsere. Foszfátot mértem előtte, végre nem 0 volt, ugy az első szines, azaz 0,25..körül.
Mérések a vizcsere után:
PO4: 2
NO3: 5. A nitrát is olyan fogyós, mint a foszfát? Mert akkor ugy érzem abból is kellene pluszban adni. Ha tartja a szintet a héten, akkor viszont kb. ennyi kell (szerintem).
Tápozás: továbbra is 4-4 micro-macro (heti), 1,5ml foszfát (napi), 1 ml carbo (napi).

Alga: továbbra is megy a küzdelem az aganccsal szemben. Karbózom, amivel szerintem azt sikerült eddig elérnem, hogy lyukadni kezdett az érintett növény levele, helyenként legalább az alga is piros lesz. Viszont igy sem hajlandó senki megenni. A csigák nem tudom igy mivel tápláloznak, mert egyéb alga nincs. Az üveget kicsit lekapartam (de minek, mert ugyanugy nez ki :D ) Az egyik mc bokor kikerült, a másik tarvágásban részesült. Ha nem lesz szebb, akkor jövő héten az is repül. A többi növény úgy ahogy jól érzi magát, vagy nem mondja, ha nem. Hálóval átkötöztem a ricciákat. Iszonyat lassan nőnek. :(

Amit még megléptem a héten: ammonia mérés. Ahogy olvastam az agancs talán amiatt jött ki. 0-ás lett az eredmény. Szóval ez kilőve. Csak nem tudom, hogy akkor miért? :/
Foszfát kicsit magas szerintem (de a profik majd kijavítanak ha tévedek). A foszfát - nitrát aránynak 1:10 - 1:15 között kellene lenni, azaz ha az NO3 nálad 5, akkor a PO4 0,3-0,5 között lenne jó. Erre én is nemrég kérdeztem rá, mert csak régi emlékképem volt, de nem voltam biztos benne. Viszont a nitráton emelni kellene kicsit (az is fogyós), hogy 10 ppm legyen, olyan környéken optimális. Ahhoz 0,7-1 ppm PO4 lenne jó.
 
Foszfát kicsit magas szerintem (de a profik majd kijavítanak ha tévedek). A foszfát - nitrát aránynak 1:10 - 1:15 között kellene lenni, azaz ha az NO3 nálad 5, akkor a PO4 0,3-0,5 között lenne jó. Erre én is nemrég kérdeztem rá, mert csak régi emlékképem volt, de nem voltam biztos benne. Viszont a nitráton emelni kellene kicsit (az is fogyós), hogy 10 ppm legyen, olyan környéken optimális. Ahhoz 0,7-1 ppm PO4 lenne jó.
A foszfat most, hogy beletettem magas. Ebbol lesz holnapra 0,2 korul, ami meg alacsony az 5-os nitrathoz kepest :( Mielott emeltem volna a foszfaton volt 0,25 koruli aznap, 0 masnap. Most legalabb meg van benne masnap is. A nitrat pedig vizcsere elott volt a mult heten 5-os, erdekes modon az nem fogyott ki a foszfor mellol. Lehet tobbet kellene mernem...bar ennel is?
 
Lehet heti, (nincs CO2) de áttérhetsz napi adagra is. Emelj 1-1ml-t a hetin. Amíg nem látunk hiánytüneteket a gazoknál, addig nincs baj. Addig emelgethetünk, amíg elérjük az 5ppm nitrátot.
Visszaolvasva a naplódat, most látom, hogy @Zsoltiabéka 5 ppm nitrátor javasolt. Mivel vele elkezdtél már egy folyamatot, én inkább nem kuruttyolok bele.
 
A foszfat most, hogy beletettem magas. Ebbol lesz holnapra 0,2 korul, ami meg alacsony az 5-os nitrathoz kepest :( Mielott emeltem volna a foszfaton volt 0,25 koruli aznap, 0 masnap. Most legalabb meg van benne masnap is. A nitrat pedig vizcsere elott volt a mult heten 5-os, erdekes modon az nem fogyott ki a foszfor mellol. Lehet tobbet kellene mernem...bar ennel is?
Ne tegyél plusz nitrátot, jó az az 5ppm. Alacsonyabb energiaszinten megy az akva. A foszfáttól nem kell félni. Ha tudjuk a napi fogyást, akkor azt naponta lámpakapcs előtt pótoljuk. Elég hetente mérni, hogy változik-e. Előbb utóbb telítődik a talaj és utána elég lesz a sima makró táp.
 
Ne tegyél plusz nitrátot, jó az az 5ppm. Alacsonyabb energiaszinten megy az akva. A foszfáttól nem kell félni. Ha tudjuk a napi fogyást, akkor azt naponta lámpakapcs előtt pótoljuk. Elég hetente mérni, hogy változik-e. Előbb utóbb telítődik a talaj és utána elég lesz a sima makró táp.
Ok. Koszonom. Akkor ez most igy jo? Vagy tegyek meg tobb foszfatot🙈 Mi a mervado az 1:10-es aranynal? Ha a masnapi “kifogyott” szint, akkor meg talan mehetne bele akar 2 ml is. Most ugye 1,5ml pluszt kap. Viszont, bar irtad, hogy nem a taptol van, de egyre tobb novenyem, plusz dekorkô is erintett agancs ugyben! Meg jobban megemelem a foszfatot meg jobban elojon, en hulyet kapok!
 
Kepek. Amolyan kis komotos akva. Sok Minden nem tortent. A stemeket megmetszettem. Ludwigia kinott az akvariumbol, bar cefetul hullatja a leveleit, keves is neki a feny, de azert novoget.

Tettem fel ujabb kepet az algasodasrol, es egy masikat egy csiga-meetingrol.
 

Attachments

  • C3D3E2CC-9718-4C95-9B82-E048D9D3ABD9.jpeg
    C3D3E2CC-9718-4C95-9B82-E048D9D3ABD9.jpeg
    452.8 KB · Megtekintések: 16
  • FF51B54E-B757-40C2-BF42-6442E42DD1D8.jpeg
    FF51B54E-B757-40C2-BF42-6442E42DD1D8.jpeg
    285.5 KB · Megtekintések: 17
  • E153E35D-3A55-4C30-A24D-C06B3440CC74.jpeg
    E153E35D-3A55-4C30-A24D-C06B3440CC74.jpeg
    245.6 KB · Megtekintések: 25
Ok. Koszonom. Akkor ez most igy jo? Vagy tegyek meg tobb foszfatot🙈 Mi a mervado az 1:10-es aranynal? Ha a masnapi “kifogyott” szint, akkor meg talan mehetne bele akar 2 ml is. Most ugye 1,5ml pluszt kap. Viszont, bar irtad, hogy nem a taptol van, de egyre tobb novenyem, plusz dekorkô is erintett agancs ugyben! Meg jobban megemelem a foszfatot meg jobban elojon, en hulyet kapok!
Az agancs nem a foszfáttól jön. Inkább indításkori algaféle. Mire beáll az aki addigra el fog kopni. Engedd el a másnapi nullát. Tegyél bele egymenetben annyit, hogy pont 1:10 legyen a foszfát nitrát. Kövi nap mérés nélkül mehet reggel ugyanannyi. Heti 1-2 alkalommal reggel, tápozás előtt mérj foszfátot, hogy változik-e a fogyás. Amint megtartja a foszfátot reggelig, a plusz utána elhagyható lesz, marad csak a sima makró. Ez a procedúra hetekig elhúzódhat.
 
Utoljára módosított:
Hu, de regen irtam! Es milyen "szep" volt az akvariumom akkor meg. Most meg... a kepektol ezek fenyeben inkabb el is tekintenek :D
A nyaron ugye jott a nyaralas. A szomszedot kertem meg, hogy etesse a 2 hetben a halakat. A lampaval nem akartam bonyolitani a dolgat. Igy 2 hetig gyakorlatilag a nappali feny erte, nap nelkul persze. 1 noveny gyakorlatilag kipusztult, masik csak a leveleitol valt meg, tobbiek birtak, agancs eltunt. Akkor! Most mar van, nyugi! :) A kipusztithatatlannak itelt riccia fluitans is vergodott, probaltam menteni, meghalt. A java fern (nem tudom a latin nevet) barnul, lyukasodik,.. talan a tomeny carbot nem szerette, mert az alga miatt gyakran kapta. A halak viszont mind megvannak. Csigak is. 4 helenat hazavittem Magyarorszagra egy ismerosnek, itt nem talaltam befogadot nekik. 1 maradt, gondolvan a suncsigakat egy nem cserkeszi be. Egyenlore valoban...viszont tegnap epp lattam megint egy mini helenat, valoszinu meg a 4 csiga rakoncatlankodott mig itt voltak. Viszont megint lesz mit enniuk, mert a minicsigak megint atvettek a hatalmat :O Ezek szerint mondjuk a helenak szepen ettek oket!

Ez volt a nyaron. Azota a helyzet nem igazan romlott, de nem is igazan javult. A novenyek ugy elvannak. Idorol idore a pogostemon helferit vissza kell ultetni, mert valahogy kitorik a folbol, vagy kirohad? :/ Ez utobbit nem hinnem, mert az egyik noveny, ami meg jol is nez ki. (A tobbiekhez kepest). Szoval csak az invitalos foldbe valahogy nem ereszt eros gyokeret. Most megint elgondolkodtam egy co2-n. Masfelol masnal meg anelkul is szepek a novenyek! Mindenesetre megrendeltem egy szodagepet, 2 palackkal. A szodagep a beetetes a csalad fele, hogy ne bukjak :D

Merni a vizminosget nem szoktam. Tudom kellene, de valahogy nem latom abban a "hibat". Sajnos azt kell, hogy mondjam a 4 honapos akvarium rosszabbul nez ki, mint ez elotte szetbontott.
 
Jo regen jartam mar erre :D Kicsit visszaolvastam, hogy is alltam akkor. Ami volt: agancs alga, szenvedo novenyek. Tapozas 1ml carbo, 0,5ml foszfat, 0,5-0,5ml mikro-makro. A feny ugye "ne legyen sok" max 6-7 ora. A novenyek a pogon kivul nem tetszettek. Majd elkezdtem tuzetesebben nezni a pogot, ha mar egyszer az szep volt, meg jo hogy azt neztem. Es megvilagosodtam. Az sem szep! Marmint azert olyan amilyen mert keves neki a feny. Igy no, mint a bolond, alul kopaszodik, majd ezt orvosolva mindig visszabb ultettem. Gyakorlatilag viszont nem szaporodott el :O Es itt jott aminek jonnie kellett! Felemeltem a vilagitas merteket. Nem igazan komotosan, hanem egybol 10 orara. Es lass csodat, a ludwigia megindult, bekerult Limnophila sessiliflora 1 het alatt az akvarium tetejeig nott, agancs eltunt, semmilyen alga nem fellelheto! A pogo egyenlore megmaradt alacsonyabban, bar ot nemreg ultettem vissza. A tapozas ugyanaz maradt. Ezen kivul egyes elolenyek kikerultek: neonok, helenak (2 maradt-1 nagy, 1 szaporulat). Masok bekerultek: garnelak, 2 suncsiga pluszba, es egy betta. Szoval a novenyes atlenyegult bettasba, igy a vizhomerseklet is jelentosen nott. Kepeket a kovetkezo hozzaszolasban teszek fel.
 
Kepek.
Meg a fa is kilerult, nehogy megsertse a bettat, kis mohat is tettem be. Valamint ami lenyegi valtozas meg es kimaradt, hogy a szurot minimumra allitottam, kulonben tul eros volt a sodras.
 

Attachments

  • 4C1007AD-65A0-4D99-9E22-DF4CF7150FE2.jpeg
    4C1007AD-65A0-4D99-9E22-DF4CF7150FE2.jpeg
    415.6 KB · Megtekintések: 19
  • 8BB29B93-4C76-4BDD-9019-E12C7D7BEF62.jpeg
    8BB29B93-4C76-4BDD-9019-E12C7D7BEF62.jpeg
    331.5 KB · Megtekintések: 19
  • 66179497-39E6-46D2-B059-A1840C8A4C87.jpeg
    66179497-39E6-46D2-B059-A1840C8A4C87.jpeg
    362.8 KB · Megtekintések: 18
Back
Oldal tetejére