• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 34 literes algameghatározó

kleo79

Kertész szaki
Sziasztok!

Mivel már hónapok óta tagja vagyok a fórumnak, a bemutatkozón is túl vagyok, úgy gondoltam én is nyitok egy naplót.

Az első bejegyzés vélhetően egy kisregény lesz, igy aki a technikai résszel (vagy valami olyasmivel) szeretné kezdeni az olvasást, az ugorjon az első hozzászólásra.

Regény: Decemberben vettünk egy akvárium szettet a gyereknek, mondván halakat szeretne. Volt a piacon egy 34 literes Fluval szett, 6 neon hallal. Elhoztuk. Már az elhozás is... nem tudom ki hogy vesz akváriumot hallal, mi úgy, hogy a párom mondta, majd ő kézben leviszi (vizzel tele). Meggyőztük, hogy az úgy nem fog menni, igy a viz nagy rész leengedve, a halak csobogtak minden kanyrban, és huppanónál :D De hazaértek. Maga a szett nekem nagyon tetszik. Bár látom itt senkinek nincs, szóval valószinüleg...hm..sz.r. De szép! Amolyan disz sz.r!
A 6 neon túlélte a téli kocsikázást, akvárium sikálást, de boldogok nem voltak. Volt az akvában egy db disz, és sóder! És úgy 1 millió mini csiga. Hogy mivel hurcolta be az előző tulaj, az örök rejtély marad.
Első héten lementünk növényeket venni...és ezzel mintegy elindultunk a lejtőn. :D A második lökést az hozta, hogy elkezdtem kutakodni a neten, rátaláltam erre a fórumra is. Meg több másikra, ami után kiderült, hogy a neonok nem ekkora akvába valók. Viszont nekünk ez van, vagy a wc.

Minden hónapban alakitgattam valamit, kiprobáltam a dennerle co2-t is, amivel gyakorlatilag egy olyan alga bummot váltottam ki, amit május elejéig nem sikerült egyenesbe hozni. Tervben volt egy rendezettebb akvárium kialakitása, csak itt (Szlovéniában) olyan növény, és egyébként minden árak vannak, hogy vártam, amig hazamegyek Magyarországra. Az volt április végén. Bevásároltam, és május 5-én elinditottam ezt az akváriumot, amiről ez a napló is szólni fog.

A részletek a további bejegyzésekben lesznek, képekkel az előző, és a mostani akváról.
 
Technika...vagy mi:

Akvárium: 34l Fluval Flex. Ezzel ki is pipáltam a világitas, szürés minden leirását, ami gyárilag van hozzá. Annyival kiegészitve, hogy a szürőt eheim 600-re cseréltem, hogy jobban lefolytható, gyakorlatilag ez is felszini cunamit csinal
CO2: nincs, szerintem helyhiány miatt nem is lesz, bár sodastreames verzióhoz minden megvettem, még palack kellene. Egyenlőre meglátom, hogy muzsikál enélkül.
Aljzat: webshop link moderálva japanese soil powder black
Dekor: kövek (passz milyen, de jo koszos volt), csavart füzfa ágak, saját gyüjtés, meglátjuk mennyire sikerült a letisztitása
Növények:
anubias nana bonsai
bucephalandra mini red
echinodorus vesuvius
micranthemum micranthemoide (talán ez az MC? ... jo lenne, mert konnyebb leirni :D )
pogostemon helferi
salvania natans
riccia fluitans kövekre kötve
ludwigia repens
gömbmoha, amit nem tudok hova eldugni, sehova nem illik :(
..és még egy, aminek nem tudom a nevét.
Tápozás: van. :p Kérdés, hogy hogy kellene, mert szerintem macro nem kellene, nitrát magas. Mikrot adom 0,5ml taponta. Easycarbo 1 ml naponta. Foszfát külön megy, igy hogy nincs macro. Alga még nincs, majd lesz. :/

Állatok: 5 neon (1 par honapja euthanaziaban reszesult)
2 otocinclus afinis (alias Speedy Gonzales- ha bepörögnek mennek, mint a gyik)
5 helena (2 ebből nálunk született, ők a Junior nevet kapták, a 3 nagy pedig új akváriumot keres, mert a süncsiga, mint más is leirta NEM kompatibilis velük. És inkább élek a mini csigákkal, ,int algával)
4 süncsiga....de lehet 3 :/
 
Kezdetek. December 3. Itt mar tunninggal, mert koveket, kagylokat mi tettuk bele. Csak az ominozus dekoracio, es kis hapogo neonok, akik ejjel a falra masztak, fejjel lefele aludtak.
2. Kep egy hettel kesobb
3. Kep aprilis, az atalakitas elott.
4. Kep: ilyen lett. Este csinalok normalis kepet. Napkozben nem tudok, mert tukrozodok az uvegen :)
2E6117E0-8B26-45A6-83E0-D134134370F2.jpeg
9D96F6BB-6107-4C51-8E62-E5D2CAC3CE60.jpeg9659428F-F881-44EB-86ED-66B581C5EF4C.jpeg
653D3743-89B6-4266-A41A-F7B33AAAF904.jpeg
 
Szia! Az MC-nek kell a CO2. Low-tech körülmények közt nem szokott megmaradni. A Riccia meg szerintem egy pestis tud lenni... Egy apró darabkából masszív telepet alkot ott, ahol leakad. Elég gáz a gyepből fésülgetni...
Tápozás. Green Aqua Micro Macro? Vagy milyen? A lámpa fényereje is számít, illetve dimmelhető - e? A talaj alatt van-e táptalaj? 🙂
 
A lampa dimmelheto, mivel 7 wattos (talan, mert minden leiras a szettrol mast ir) nem szoktam. Viszont vannak szinek is, felkapcsolas elott a sargat szoktam…mert szep😂
Igen, Green aquas tap.
Na igen, ez kimaradt. Mivel nehogy mar egyszeru legyen majd az eletem, a talaj ala raktam atszitalt kerti foldet. Majd erre egy reteg sodert az elozo akvariumbol.

Mc, ha nem birja co2 nelkul, akkor nem marad :( Meglatjuk.

Igen, ricciat latom itt a forumon hogy nem szeretik, nyugossege miatt. En eddig megvagyok vele. Bar az elozoben az is bealgasodott, de Ott mi nem.🙈 Egyebkent mivel kicsi akva, keves is van belole, en ugy nyirom a koveken, hogy kiszedem. Igy a nagyjat nem kell kipecazni, hanem mar eleve egy masik talban van.
 
Na igen, ez kimaradt. Mivel nehogy mar egyszeru legyen majd az eletem, a talaj ala raktam atszitalt kerti foldet. Majd erre egy reteg sodert az elozo akvariumbol.
Huhú, ritka egy kombót választottál. 🙂 Kb. a föld+kavics még előfordul, (nekem is van ilyen) de ez a plusz aktív talaj már ritka. Valahogy ezt nem szokták a földessel. Mivel a kavics is megvan, ami nehezebb és lent tartja a földet, akár működhet is. Csak szerintem túlzás. 🙂
Mc, ha nem birja co2 nelkul, akkor nem marad :( Meglatjuk.
Nyilván nem füvet akarsz, mert akkor azt tetted volna, de az Eleocharis acicularis és a Lilaeopsis brasiliensis keverve elvan a kerti földdel, el naturálban. Talán megy nekik a low-tech is😉
Igen, Green aquas tap.
Na, akkor a gyári adagolást próbáld meg (low-tech - re) kiszámolva a te üvegedre. Elég lesz a heti adagolás, nincs co2. (még😃)
És nem írtad, hogy mivel vizezel. Csapvíz, RO...?
 
Koszonom a tanacsokat. :)

Csapviz. Ami itt Szloveniaban (szerintem) igen jo. Vizkovet 6 honap alatt nem lattam az akvariumon. …meg hat a halak is elnek, bar sokat kellett kibirniuk.

Mc-vel nem fuvet szeretnek hanem bokrot. Majd linkelem ;)
Egy Kh, GH mérés azért adna némi támpontot. Attól, hogy nincs vízkő még lehet szikes az a víz, ami a halakat nem bántja, csak a növények senyvednek tőle.
 
Egy Kh, GH mérés azért adna némi támpontot. Attól, hogy nincs vízkő még lehet szikes az a víz, ami a halakat nem bántja, csak a növények senyvednek tőle.
Mértem egyet:
GH: 6
KH: 3
NO3: 2
PO4: 0
PH: 7,5

Alga annyi, amennyi az elozobol atkerult, egyenlore barna alga sem jelentkezett. A heti vizcserenel nem tisztitottam meg uveget sem, maradjon az algaevoknek is.

A fentiek fenyeben szerinted adjam a macrot is, vagy csak foszfatot potoljam. Erre easylife fosfo-m van.

Mc: gyokereket hoz a nagyvilagba, szep egeszseges levelekkel. Alul azonban sargul-barnul-feheredik=nem szep. Hetfon megmetszem, az uj hajtasokat betuszakolom a talajba. …amibe egyebkent ritka sz.r ultetni! Soderhoz vagyok szokva. Abba Ott maradt, ahova tettem, itt meg megy a trukkozes, ellenben hely sincs a kezemnek az akvarium merete miatt 😬
 

Attachments

  • 619DB823-30D3-489E-B083-9BDBCAA8763B.jpeg
    619DB823-30D3-489E-B083-9BDBCAA8763B.jpeg
    402.5 KB · Megtekintések: 16
Mértem egyet:
GH: 6
KH: 3
NO3: 2
PO4: 0
PH: 7,5
Mivel mérted? Cseppteszt? Mert ez a vízkeménység egy álom lenne idehaza. Szerintem kezdj el egy kicsi makró tápot is adni. Ez azért kevésnek tűnik. Ki kell mérni a heti fogyást, és aszerint feltápozni. A plusz foszfát nem hülyeség, már csak azért sem, mert a zöldpont alga jönni fog a nitrát mellett, ha nincs meg a nitrát-foszfát 10:1-15:1 arányod. Az az Invitalos talaj is nyeli egy ideig. Addig kell a plusz foszfát. Mondanám, hogy megpróbálhatod ezzel a nullással is, mert gyökérről kaphatnak a földből eleget a gazok(van el naturálom), de szerintem próbáljuk meg egy kicsit szolídabban az Estimative Indexet. (mivel nincs CO2 és föld van) az üvegen lévő low-tech heti adagot számold át az üveg méretéhez, majd egyben tedd bele. Ezután 10 perccel megmérheted, hogy mennyi a kiindulási alap. 1 héttel később vízcsere előtt megméred a fogyást. Ebből tudható lesz, hogy mennyit esznek, illetve mi a heti adag. Ha a gyárival sok lesz, majd csökkentünk. Illetve mérd meg a csapvíz nitrát tartalmát, hogy abban mi van. 🤔Bááár... ilyen keménység mellett lehet, hogy az is nullás lesz. (nekem a csapvízben 30ppm nitrát van, az EÜ határérték 50ppm.)
amibe egyebkent ritka sz.r ultetni! Soderhoz vagyok szokva. Abba Ott maradt, ahova tettem, itt meg megy a trukkozes, ellenben hely sincs a kezemnek az akvarium merete miatt 😬
Hosszú egyenes csipesz. Azzal mennie kell. 😉
 
@Zsoltiabéka most latom, hogy az utolso hozzaszolasom, meg mult heten, elszallt az urbe!

Akkor roviden: igen cseppteszt, bar nem JBL.

Ma volt vizcsere, igy meg is tettem mindent amit irtal.

Meresek:
GH: 7
KH: 4
Po4: 0,25
NO3: 2
Mindezek a heti tap hozzaadasa utan. 3-3ml-t tettem be.
Kerted hogy a csapvizet is merjem le. Itt egy kep. A reggeli vizelet szinu a csapviz, az enyhe vesegyulladasos az akvariume😂
9C433E1C-FA94-4A58-9816-852BE4CE96A8.jpeg

Foszfatot adjak azert pluszba naponta? Ez igy kb. 1:10 arany. (Most!)
 
@Zsoltiabéka most latom, hogy az utolso hozzaszolasom, meg mult heten, elszallt az urbe!

Akkor roviden: igen cseppteszt, bar nem JBL.

Ma volt vizcsere, igy meg is tettem mindent amit irtal.

Meresek:
GH: 7
KH: 4
Po4: 0,25
NO3: 2
Mindezek a heti tap hozzaadasa utan. 3-3ml-t tettem be.
Kerted hogy a csapvizet is merjem le. Itt egy kep. A reggeli vizelet szinu a csapviz, az enyhe vesegyulladasos az akvariume😂
View attachment 166820

Foszfatot adjak azert pluszba naponta? Ez igy kb. 1:10 arany. (Most!)
Szerintem ne adj foszfátot. Csak makrót. Benne van a foszfát, ráadásul nagyobb arányban, mint a 1:10. A csapvizedért meg ölni tudna itt mindenki. 😃
 
Szerintem ne adj foszfátot. Csak makrót. Benne van a foszfát, ráadásul nagyobb arányban, mint a 1:10. A csapvizedért meg ölni tudna itt mindenki. 😃
Mai mérések eredményei a heti vizcsere előtt:
ph: 7
PO4: 0 (ahogy mindig)
NO3: 2
GH: 5
KH: 3

Ebből most azt tudtuk meg, hogy .... ??? :D

Szóval most a hétre 3-3ml mikro-macro mellett ilyen eredmény lett, akkor a hétre mennyit tegyek bele?
A másik kérdésem, hogy hetente 1x az egész adag, vagy inkabb napra lebontva a heti?
Harmadik kérdés: vizkeménység. Nem túl lágy? Igaz lövésem sincs hogy lehet felfelé vinni. Ha a csigáknak nem gond, nekem jó! Eddig élnek még!
 
Mai mérések eredményei a heti vizcsere előtt:
ph: 7
PO4: 0 (ahogy mindig)
NO3: 2
GH: 5
KH: 3

Ebből most azt tudtuk meg, hogy .... ??? :D

Szóval most a hétre 3-3ml mikro-macro mellett ilyen eredmény lett, akkor a hétre mennyit tegyek bele?
A másik kérdésem, hogy hetente 1x az egész adag, vagy inkabb napra lebontva a heti?
Lehet heti, (nincs CO2) de áttérhetsz napi adagra is. Emelj 1-1ml-t a hetin. Amíg nem látunk hiánytüneteket a gazoknál, addig nincs baj. Addig emelgethetünk, amíg elérjük az 5ppm nitrátot.
Harmadik kérdés: vizkeménység. Nem túl lágy? Igaz lövésem sincs hogy lehet felfelé vinni. Ha a csigáknak nem gond, nekem jó! Eddig élnek még!
Ezzel ne csinálj semmit. Néhány élőlénycsoportot kihagysz. Általában a kemény vízzel sokkal több kompromisszumot kell kötni, mint a lággyal. 😉
 
Lehet heti, (nincs CO2) de áttérhetsz napi adagra is. Emelj 1-1ml-t a hetin. Amíg nem látunk hiánytüneteket a gazoknál, addig nincs baj. Addig emelgethetünk, amíg elérjük az 5ppm nitrátot.

Ezzel ne csinálj semmit. Néhány élőlénycsoportot kihagysz. Általában a kemény vízzel sokkal több kompromisszumot kell kötni, mint a lággyal. 😉
Köszönöm a segitséget! A heti adagot megkapták a növények. Alga továbbra is minimális szinten van. Olyannyira, hogy nem tudom mit esznek az algaevőim, és a csigák! Ellenben szorgosan tisztogatnak...vagy kétségbeesetten keresnek? :unsure: Mindenesetre, bár soha nem tettem eddig, kaptak egy fél algatablettát. Azóta akörül legyeskednek, a neonok meg mint kiderült ezt is szivesen eszik :DVizcserénél üveget nem is tisztitok, hátha van valami alga rajta nekik...tudom, ilyenkor jön az, hogy egyeseknek semmi nem jó?!
 
Back
Oldal tetejére