• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Első növényesem: Folyóköz

Hornlu

Kertész szaki
Üdv!

Viszonylag régen regisztráltam a fórumra, de eddig csak megfigyelőként voltam jelen és tanulgattam. Nem sokkal azután találtam rá a fórumra mikor újra elkezdtem akvarizálni 2012 nyarán.
Gyerekkoromban is volt egy kicsi akváriumom pár gurámival ha jól emlékszek, de azt akkor hamar felszámolták bátyámék, mert nem volt kedvük vele bajlódni.:p Utána egy hosszú kihagyás után 13 évesen lett újra egy 70- 80 literes akváriumom amit már én gondozgattam. Kaptam hozzá unokanővérem férjétől egy batár belső szűrőt ami szépen tette is a dolgát és voltak sikerélményeim vele. Az ő akváriuma egy 200 liter körüli amazonasi teaszínű, vasfás, neonhalas akvárium volt akkoriban a "példakép". Mikor nyaranta náluk voltam órák hosszat bámultam a böszme akváriumát. Imádtam! :) Itthon is sikerült szerencsére egy hasonlót összehozni, volt anci szaporulatom is aminek akkor nagyon örültem és számomra hatalmas élmény volt. Neonhalakat is próbálgattam tenyészteni kevés sikerrel.
Végül a szaporodó tanulnivalók, kocsmázás meg egyéb hasznos fiatalkori hóbortok miatt megszüntettem, mert már nem volt időm foglalkozni vele...:D

Elérkeztünk 2012 nyarához mikor is kollégám és jó barátom elkezdett érdeklődni az akváriumok iránt hogy szeretne egyet a lakásába a meglévő gurámijainak. Elláttam pár tanáccsal és vett is egy ívelt elejű szettet. Azt viszont nem az én javaslatomra.. :p
Nézegettem nála amit összerakott és arra az elhatározásra jutottam hogy én is megpróbálkozok újra ezzel a gyönyörű hobbival. Meg is vettem kis városunk nyolcvanasi Halaspapijától egy 112 literes aquael gyári szettet szűrő nélkül, mert volt egy sera fill bioactive 130-as külső szűrőm régebbről mikor akkori páromnak volt egy tarisznyarákja (a szűrőt egyébként úgy vettem hogy jó legyen akváriumhoz is, mert tudtam hogy nála a rák csak egy fellángolás..;))
Következett az összeszerelés. Nagyszemű kvarchomok alul, patak kövek később egy red moor fa és növények ami éppen volt a boltba. Aquatan vízkezelő párszor, sera növénytáp hébe-hóba, rengeteg hal és kéthetente néha havonta vizcsere.
Elketyegett így is és a növények is növögette. Szerencsére sikerült tudatlanul igényteleneket összeválogatni.
Viszont azt a képet ami a szett dobozán volt meg sem közelítette...:(

Ezután jött a kutakodás a neten hogy hogyan lehet olyan csodákat létrehozni a víz alatt és így akadtam rá az akvakertész fórumra. Leesett az állam rendesen hogy miket csináltok és beleástam magam abba a hatalmas tudásanyagba amit felhalmoztatok. Szépen elkezdtem fejlesztgetni a technikát igaz nagyon lassan és mostanra jött el az idő hogy el tudtam indulni. A gyári 2x18w-os tetőt lecseréltem egy @garaijozsef-től vásárolt 4x39w-os Ati lámpára a brutálerős sera szűrőmet egy Eheim 2075-ös limitált szűrőre. A sera egyébként párszor elárasztotta a szobát áramszünetkor úgyhogy nyugdíjba vonult!;)

Elnézést a kisregényért, de kikívánkozott! Ezúton szeretném én is megköszönni a rengeteg segítséget és tudást amit felhalmoztatok és leljétek örömötöket a naplómban amit terv szerint rendszeresen frissíteni fogok.

Na akkor lássuk remélem képet tudok beilleszteni:
Az előző halas akvárium

20150428_150335 by Peter Toth, on Flickr
Az első sikerként elkönyvelt bubizás Easy carboval:)
20150430_200815 by Peter Toth, on Flickr
18119629245_a6fd2b16c3_z.jpg
 
Na a múlt után az új felállás:

ADA Amazonia talajt szerettem volna, de a napi 50% vízcseréket nem tudtam volna bevállalni sajnos ezért a Tropica általános talaja mellett döntöttem.

Technika:

Akvárium: 80x35x40 sima üveg sajnos fekete szilóval ragasztott akvárium
Szűrés: Eheim 2075 gyári töltetekkel és az egyik tálca gégecső kicserélve a régi szűrőm siforaxára
Az utolsó tálcából is szeretném kidobni majd a gégecsövet és beszerezni valami értelmes anyagot
Világítás: Ati 4x39w Osram 865-ös csövekkel felszerelve. Ebből csak kettőt merek égetni.:p Egyenlőre..
Fűtés: A gyári Aquael 100w majd ezt is cserélem külsőre
CO2: Egyenlőre nincs, majd szeptember- október környékén
Talaj: Tropica plant growth substrate 2-3 centi vastagon, ADA Penac P, ADA Penac W, ADA Bacter 100. Rajta Tropica Aquarium Soil.
Dekorhomokként ADA Mekongot használok
Dekoráció: Bazalt, egy redmoor fa az előző akiból és egy új beszerzésű ADA vasfa
Tápozás: Green Aqua Mic-Mac kombó + Easy carbo. Jelenleg 3-3-3 ml/nap adagban

Növények:


GA Eleocharis parvula mini
GA Cryptocoryne Petchii Pink
GA Alternanthera Reineckii Mini
Valisneria Spiralis
Bacopa Amplexicaulis
Bacopa Monnieri
Cabomba Caroliniana
Ludwigia Repens 'Rubin'
Cryptocoryne Walkerii
Microsorum Pteropus

Taxiphyllum barbieri

Ezeken kívül van még 2 fajta növényke az akiban, de az ő nevüket nem tudom sajnos. Mutatok majd képet.

Na szóval valami dekorhomokos, fás, dzsungeles akit szerettem volna létrehozni jómagam is, mert a Green Aqua fotóözönbe belebotlottam már párszor egy ilyen akiba. Sajnos nem tudom még behatárolni sem hogy hol lehet az üzletben, mert még élőbe nem láttam :(, de imádom.
Azon kívül még @AmegA akija és a hasonló stílusú akik vannak rám nagy hatással ezért gondoltam megpróbálkozok a hasonló elrendezéssel én is.
Köveket a közeli régi kőbányából szereztem amihez a tippeket külön köszönöm @Tóth Viktor -nak és @ZoleeG -nek! Frankó hely a sziklafal, de egy kövekkel megtömött hátizsákkal voltak érdekes pillanataim sziklamászás közben.;)
Na de egy szónak is száz a vége jöjjön pár kép:

A sziklafal:
20150518_155117 by Peter Toth, on Flickr
20150518_155241 by Peter Toth, on Flickr

A tervezgetés fázisa:
20150521_050642 by Peter Toth, on Flickr

Először egy törölközőt raktam be az aki aljába és abba pakolgattam a dekor elemeket. Aztán rájöttem hogy azt ki is kellene szedni, de utána már az üvegen az istennek sem akart úgy megállni semmi ahogy elképzeltem.:p Érdekes volt, de azért sikerült végül is.
Asszony piszkált vele hogy miért ülök egy üres akvárium előtt sörrel a kezemben így sose lesz kész. Alkotói válságban voltam...:D

Feltöltés utáni állapot:
20150521_221231 by Peter Toth, on Flickr
20150521_221147 by Peter Toth, on Flickr

Így kezdésnek ennyi. Remélem hogy a parvula kibírja addig amíg sikerül beszereznem a nagynyomású CO2 rendszeremet, mert nagyon szeretnék egy szép gyepet belőle létrehozni.
Az aki 2015.05.21-én indult, de a bátorságom most jött össze hozzá hogy megosszam veletek kezdeti lépéseimet!
Még egyszer szeretném megköszönni mindenkinek a sok inspirációt, tudásanyagot és segítséget amit eddig kaptam!

Köszi hogy benéztél! ;)





 
A mostani állapot szerinti képek:

20150525_125210 by Peter Toth, on Flickr
20150527_174621 by Peter Toth, on Flickr

A ludwigia és a bacopák szépen magukhoz tértek és már hozzák az új hajtásokat. A bacopa meg számomra újfajta leveleket. Szeretem őket.
Az alternanthera is sokat nőtt vagy csak bebeszélem magamnak. Mindenesetre nagyon tetszik.;)

Az elmaradás a növényekről amiknek nem tudom sajnos a nevét:

20150527_174646 by Peter Toth, on Flickr

Ő lenne az egyik amennyire kivehető a bacopa előtt. A három fűszerű levelével.

20150430_200915 by Peter Toth, on Flickr

Ő a másik még a régi akiban.

Változás ezen kívül a mai vízcsere volt, aminek során került a fákra némi jávai moha. Remélem ők is szépen bedúsulnak majd.
Ami viszont aggodalomra ad okot hogy találtam pár picike csigát amit valamelyik növénnyel hurcolhattam be. Szerintem jövőhéten beszerzek 2-3 Helena csigát a biztonság kedvéjért.

A hal állományról viszont még nem írtam.
Jelenleg 3 db izzófényű és 2db vörös neon várja hogy visszakerülhessen új helyére. A többi halat amik nem illettek volna ide elajándékoztam a múlt hét során. Ezt a két fajt szeretném majd felfejleszteni 10 10 vagy 15 egyedre. Rajtuk kívül 3 Rili garnéla várja új helyét.
Amano garnélát is szeretnék majd beszerezni párat.

Az akváriumhoz full RO vizet használok. Első feltöltéskor is az került bele és az 50%-os vízcserék alkalmával is.
A vizet szeretném majd visszakeményíteni a garnélák miatt, de még egy tds mérő jövőhónapi beszerzésre vár.;)

Köszi hogy benéztél!
 
Szia!
Üdv a naplóírók társaságában. Jó kis akváriumot dobtál össze, nekem tetszik.:) Algával hogy állsz? CO2 nélkül nem lesz sok a fényed? Bár a szűrőd több mint jó nem kéne jelentkeznie. (Nekem is ilyen van.) Garnikat próbálj beszerezni. Gyöngyösön merre kaphatók Amanok? Esetleg kellene még Jávai moha, szólj van egy "lavorral".
Sok sikert az akváriumhoz.(y)
 
Szia!
Köszi szépen nagyon örülök hogy tetszik!:) Algám eddig nem jelentkezett szerencsére, de majd kiderül hogy alakul. Próbáltam elég sok növénnyel indítani remélem jó lesz így. A szűrőmben már kialakult baktérium kultúra van szerintem ez is sokat jelenthet.
Amanóra meg nem tudom hogy reklám-e így, mert a kórháznál lévő vadvilágban elkezdték forgalmazni a green aquás dolgokat, ami számomra külön öröm, de ott lehet kapni meg Rilit is. Hát a lámpa majd kiderül hogy sok lesz-e. Jelenleg 15 cm-re van a víz felszínétől. 0.7 w/l-re jön ki a fényem.
Jávai ha beindul nagyon szívesen adok majd!
 
Na ezt tényleg benéztem, jönni kellett melóba és még gépről válaszoltam gyorsan! Köszi szépen a felajánlást lehet élek majd vele! ;)
 
Ma 10 napos az akvárium. Megejtettem a soron következő vízcserét. Azt még nem mondtam hogy a tropica akváriumindítási appját követem. A garnélákat 3. napra írta hogy telepíthetem, de azt még korainak találtam ezért tegnap kerültek vissza, akkor is csak azért, mert már a tárolóedénybe amibe beraktam a halakkal együtt őket már nagyon nem bírták. Sajnos a régi akváriumomból megmaradt kemény kettő darab vörös neon nem bírta a kiképzést és elpusztult.:( Így a jelenlegi állományom 3db Rili garnéla, 2 amano 4 Oto és 4 izzófényű pontylazac.
A 3. Rili garnéla a szűrőből került elő. ;) Az Amanokat és az Otokat páromtól kaptam.:love: A purigent beáztattam cloroxos oldatba, majd jövőhéten visszakerül.
A növények gyönyörűen növögetnek, de az egyik bacopa nem bacopa hanem Hygrophila polysperma. :p Legalább megtanultam ezt is.:)
Voltam a héten bent a helyi állatkereskedésbe is ahol beszélgettem kicsit a tulajjal az akvakertészetről, mert csináltak ők is egy bemutató akit a pultra és megállapította hogy a parvula tuti nem fog megmaradni CO2 nélkül. Szerencsére a növényke nem tud erről és már az aki falánál is látszik hogy terjeszkedik a gyökerével és hozza az új hajtásokat is.
A ludwigia repensemnek szépen pirosodik a csúcshajtása, a régi fakó sárga leveleit hullajtja és a levéltövekből hozza az új hajtásait is.:)
Algám jelenleg nincs szerencsére, de lekopogom. CO2 palackot is keresgéltem a héten, de a helyi messer telepen nem lehet vásárolni palackot, hanem azt mondta az ürge hogy vigyek egy üreset és kicseréli telire pff.. Köszi. A másik helyen meg amiről tudok csak 10 kilós van ami egy kicsit nagy lenne.:( Gyanús hogy felénk nem foglalkoznak 2 kilós palackokkal ezért valahonnan kerítenem kell egy 5-öset. Nem baj majd lesz az is.
Vízparamétereket sajnos nem tudok mérni kivéve kH-t, mert ahhoz van egy sera cseppentős tesztem. Nem tudom mennyire megbízható, de a RO készülékem rossz vizét 16-ra mértem, a jó vizet már egy csepp besárgította. Hogy kedvezzek egy kicsit a garniknak a mai vízcsere alkalmával a "rossz" vízzel visszakeményítettem 2-re az aki vizét. Remélem ezzel nem csináltam semmi bajt.
Képeket kicsit később töltök fel a jelenlegi felállásról.

Az építő jellegű kritikákat ne tartsátok magatokba!:cool:

Köszi hogy benéztél!;)
 
A mostani állapot szerinti képek:

20150525_125210 by Peter Toth, on Flickr
20150527_174621 by Peter Toth, on Flickr

A ludwigia és a bacopák szépen magukhoz tértek és már hozzák az új hajtásokat. A bacopa meg számomra újfajta leveleket. Szeretem őket.
Az alternanthera is sokat nőtt vagy csak bebeszélem magamnak. Mindenesetre nagyon tetszik.;)

Az elmaradás a növényekről amiknek nem tudom sajnos a nevét:

20150527_174646 by Peter Toth, on Flickr

Ő lenne az egyik amennyire kivehető a bacopa előtt. A három fűszerű levelével.

20150430_200915 by Peter Toth, on Flickr

Ő a másik még a régi akiban.

Változás ezen kívül a mai vízcsere volt, aminek során került a fákra némi jávai moha. Remélem ők is szépen bedúsulnak majd.
Ami viszont aggodalomra ad okot hogy találtam pár picike csigát amit valamelyik növénnyel hurcolhattam be. Szerintem jövőhéten beszerzek 2-3 Helena csigát a biztonság kedvéjért.

A hal állományról viszont még nem írtam.
Jelenleg 3 db izzófényű és 2db vörös neon várja hogy visszakerülhessen új helyére. A többi halat amik nem illettek volna ide elajándékoztam a múlt hét során. Ezt a két fajt szeretném majd felfejleszteni 10 10 vagy 15 egyedre. Rajtuk kívül 3 Rili garnéla várja új helyét.
Amano garnélát is szeretnék majd beszerezni párat.

Az akváriumhoz full RO vizet használok. Első feltöltéskor is az került bele és az 50%-os vízcserék alkalmával is.
A vizet szeretném majd visszakeményíteni a garnélák miatt, de még egy tds mérő jövőhónapi beszerzésre vár.;)

Köszi hogy benéztél!

Az utolsó képen lévő növény: Cryptocoryne affinis
 
Szép. Nekem tetszik. Látom neked sem sikerült tökélesen vízszintbe rakni az asztalt. Ezek szerint nem csak én jártam így.

Az asztallal sokat szenvedtem hogy szintbe legyen, de tényleg nem sikerült rendesen. Fém lapokat hoztam haza hozzá hézagolónak, mert nem állítható a lába sajnos a komódnak a parketta meg jó egyenetlen alatta. A vízmérték bubija nagyjából középen volt azt hittem az aki nem adja majd ki ennyire. Tévedtem.:p Zavar úgyhogy legközelebb leszedem a lábait és helyettesítem állíthatóakkal.
Egyébként a komód tetejére egy 40 mm-es munkalapot szerkesztettem, amibe belemarattam hosszába kettő 20x20-as sávot. Ide került beragasztásra kettő méretre vágott zártszelvény biztos ami biztos alapon! :) A munkalap éleit a biztonság kedvéjért szépen bekentem szilóval így téve vízállóvá.;)
 
Szia!
Szépen alakul minden!:) Mennyi fényerővel üzemelsz most? Brutál ez az ATI armatura.
Látom fodrozódik a felszín rendesen, nincs ecsetalgád?
 
Szia!
Szépen alakul minden!:) Mennyi fényerővel üzemelsz most? Brutál ez az ATI armatura.
Látom fodrozódik a felszín rendesen, nincs ecsetalgád?

2x39 w ég most az aki felett hat és fél órában. Én is imádom az ATI-t nagyon jó vétel volt úgy érzem!
Nem találkoztam még ecset algával, de kénytelen voltam fojtani a szűrőn, mert ha maxon nyomom akkor kimossa a cryptokat a fa tövéből. Érdekes módon az Alternantherák meg bírják pedig pont ők vannak közelebb az üveghez ahol megfordul a víz.:)
 
Már megijedtem, hogy 4x39W-al "nyomatod". Áramlás nálam is nagy volt, de az esőztetőt kicseréltem plexi csőre. (20/16-os) Azt fúrtam ki nagyom furatokkal. Egy 30cm-es darab van még valahol elfekvőben.;)
 
Back
Oldal tetejére