• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Levi 200 literes akváriuma (első növényes)

Levi85

Tapasztalt kertész
Legjobb napló
Sziasztok!

Mint (szerintem) mindannyiunkra, rám is nagy hatást gyakorolt amikor először láttam Nigro, Viktor és N-dee gyönyörű növényes medencéit. Minnél többet nézegettem őket annál biztosabb lettem benne hogy én is szeretném magam kipróbálni a növényes akvarisztika világában, és most hogy a technikai háttér is adott, úgy döntöttem belevágok. Előtte sokat bogarásztam Nigro blogját, valamint a GA növényes akvarisztikával kapcsolatos cikkeit, igy ez úton is szeretném megköszönni a sok információt, mert ezek az INGYEN elérhető irások, nagyon nagy segitséget nyújtottak a kezdeti lépésekben.

Sajnos itt vidéken még a hagyományos akvarisztikai kinálat is elég gyér, de szerencsére a GA felvette a kapcsolatot a szegedi Trópussal, igy elérhetővé váltak a növényes akvarisztika fontosabb kellékei. Persze elérhető lett volna minden a GA webshop-ból is, de azért fákat meg ilyesmit mégiscsak jobban szeret úgy vásárolni az ember hogy turkál, kipróbál összeállitásokat, több fát kombinál, stb... de szerencsére már alig 50km-re ez is elérhető. :)

Az akvárium kialakitásánál azért próbáltam törekedni valamennyire a "szabályok" betartására, igy esett a választásom a "Domb-alakú kompozicióra", amit két nagyobb darab Red Moor fa alkot. Sajnos a kő amit mellé szántam nem lett megfelelő akváriumi használatra, de majd ha leközelebb Szegeden járon nézek Seiryu köveket a fa dekor mellé.

Az előtéri növényeken még változtatni szeretnék, mert azok a Cryptok még a régi elrendezésből maradtak meg, de nem volt szivem megválni tőlük... majd lassan indul egy kisebb akvárium abba átkerülnek, és akkor előre is valami alacsonyabb, de bokrosabb növény (talán Cryptocoryne Wendtii "tropica") és gyep kerül.
Jelenleg még bent van egy Sylvania GroLux fénycső, de az a héten ha minden igaz eltűnik és egy 880-as váltja fel a helyét, mert evvel a rózsaszines beütéssel valahogy nem tudok megbarátkozni.

Két-három helyen előjött az ecsetalga az inditás után, de ez visszahúzódni látszik, most pedig még kapnak célirányosan Carbot is, úgyhogy remélem 1-2 hét és búcsút inthetek nekik. Addig 2x 50%-os vizcsere van beütemezve, duplájára emelt tápozással.

Az akvárium technikai háttere:

Akvárium: 100x40x50cm /200 liter/
Háttér: Fekete öntapadós
Aljzat: Sera Floradepot 10kg + 30kg 2mm-es bazalt (Telepités előtt táptablettákkal frissitve)
Világitás: 4x39W T5 = 2x Tungsram Starcoat 865HO Daylight | 2x Osram Lumilux 880HO Skywhite (Napi 8 óra)
Dekoráció: 2db "nagy méretű" ADA Red Moor fa
Szűrés: 2db Eheim Professionel 3 2073 | 2100l/h Substrat Pro + Siporax töltettel
CO2: 5kg nagynyomású palack + ISTA CO2 Mágnesszelepes CO2 reduktor + Sera CO2 Basis set 400l/h-s Sera szivattyúval hajtva / később majd külső reaktorra lesz cserélve /
Tápozás: Green Aqua Micro + Macro (10ml/nap) + Easy Life Carbo (10ml/nap)
Vizcsere: Heti 50% (100 liter)

Halak:

- 30-40db Neonhal
- 7db Kongó lazac
- 8db Pillangó törpesügér
- 9db Indiai üvegharcsa
- 4db Vitorlás átmenetileg amig nem találnak gazdára

Növények:
- Cryptocoryne Becketti
- Cryptocoryne LDW
- Cryptocoryne Wendtii
- Cryptocoryne Willissi
- Rotala Rotundfolia
- Hemianthus micranthemoides
- Vesicularia montagnei "Christmas Moss"

Ötleteket, javaslatokat, épitő jellegű kritikán nagyon szivesen veszem, és előre is köszönöm!
Sajnos a képek nem lettek túl jók, de majd idővel ráérzek. :)

Inditás utáni nap:


Egy hónappal az inditás után: (sajna a Rotalat pont előző nap nyirtam le)


Technikai háttér:
 
Emperor_ said:
Szia!

Nekem a Cryptok nagyon elöl vannak, nincs mélység érzet.

Igen ahogy irtam is azok túl nagyok oda, csak nem tudtam hova tenni őket, igy amig nem lesz kis akvárium maradnak, aztán valami kis bokros verizóra lesz cserélve.
 
Hali!
Nekem tetszik a berendezés, bár tényleg nagyon előre vannak ültetve a crypto-k, de ahogy írtad ezen változtatni fogsz. Szerintem kicsit túlzsúfolt az aki a halak terén :) A képek nem lettek rosszak de a kepfeltoltes .hu-t legközelebb hanyagold. Nem a legmegfelelőbb erre a célra:)
 
Levi85 said:
Emperor_ said:
Szia!

Nekem a Cryptok nagyon elöl vannak, nincs mélység érzet.

Igen ahogy irtam is azok túl nagyok oda, csak nem tudtam hova tenni őket, igy amig nem lesz kis akvárium maradnak, aztán valami kis bokros verizóra lesz cserélve.

Tényleg írtad, már csak olvasni kell megtanulnom :? .
 
recon said:
Hali!
Nekem tetszik a berendezés, bár tényleg nagyon előre vannak ültetve a crypto-k, de ahogy írtad ezen változtatni fogsz. Szerintem kicsit túlzsúfolt az aki a halak terén :) A képek nem lettek rosszak de a kepfeltoltes .hu-t legközelebb hanyagold. Nem a legmegfelelőbb erre a célra:)

A nagy cryptok elvileg 2 héten belül kikerülnek a képből, halakból pedig a 4 vitorlás fog átkerülni a kisebb aksiba, bár lehet az üvegharcsák is új gazdi után néznek, mert nappal kvázi láthatatlanok. Este bezzeg nem győznek partyzni az áramlatban.
 
Jó kezdés, szép lesz ez az aki is! Mik azok a fehér "gyűrűk" a jobb oldali esőztetőn?
 
oRphEus said:
Jó kezdés, szép lesz ez az aki is! Mik azok a fehér "gyűrűk" a jobb oldali esőztetőn?
Sas szemed van. :) Még a régebbi felállás nagyon erős volt a szűrő és eldőltek a növények, ezért csináltam rá még egy sor lyukat az esőztetőre, ami 1mm-el nagyobb a gyárinál, és a gyűrűk tologatásával lefedtem az egyik sort. Aztán felhomályositottak hogy nem baj ha dőlnek a növények, minnél nagyobb a flow annál jobb... aztán azóta igy van, mert még nem találtam külön esőztetőt.
De majd ha meglesz a külső reaktor és lesz elég kredit szerintem úgyis benevezek egy átlátszó szettre hogy minnél kevesebb felesleges dolog látszódjon az aksiban.
 
Szia!
Grat az akváriumhoz.
A ramik nem csipegetik az apróbb növényeket/friss hajtásokat? Az aymonerik nem veszekszenek már annyira sokat, hogy az káros a növényzetre? :?
 
someday said:
Szia!
Grat az akváriumhoz.
A ramik nem csipegetik az apróbb növényeket/friss hajtásokat? Az aymonerik nem veszekszenek már annyira sokat, hogy az káros a növényzetre? :?

Szia!
Nem láttam hogy csipegetnék, persze ettől még elképzelhető. :) Az aymonerik mindig buliznak, de sajnos nem birom kifogni őket, mert ha elkezdek hálózni rögtön lelécelnek a Red Moor alá. Majd egyik este kiülök "pecázni", szerintem akkor nagyobb az esély a kapásra, mert nappal kb. kifoghatatlanok.
 
Levi85 said:
Szia!
Nem láttam hogy csipegetnék, persze ettől még elképzelhető. :) Az aymonerik mindig buliznak, de sajnos nem birom kifogni őket, mert ha elkezdek hálózni rögtön lelécelnek a Red Moor alá. Majd egyik este kiülök "pecázni", szerintem akkor nagyobb az esély a kapásra, mert nappal kb. kifoghatatlanok.
Nekem is voltak aymonerik az akimban. Nálam is egyfolytában "buliztak" :D de sajnos megoldotta az egyik... kiugrott első nap mikor levettem az üveget az akiról... szegény. A másikat elajándékoztam (2 hálóval sikerült kifognom :) )
 
Az előtérben lévő "nagy" Cryptok helyére Cryptocoryne Wendtii "Tropica" szerintetek jó választás lenne? Elé meg szerintem egy 5cm-es sávban HM kerülne.
Közben beszerzésre került egy Hydor 300-as külső fűtő, igy ezt is sikerült a medencén kivülre helyezni.
 
Az ecsetalgával sikerült szinte teljesen leszámolni a Carbo támogatással. Szépen nőnek a növények, a HM-et most nyirtam meg egy kicsit hogy dúsuljon, a Rotalakat meg már szinte irtani kell.
Viszont a HM-en néhány szálon megjelent valami barnás alga?! ... szépen bubizik, hozza az új hajtásokat, de van néhány ilyen barnás szál.

Kép alapján van ötletetek mi lehet?

http://vomnatkai.atw.hu/hm.jpg

A Sylvania fénycső végre kikerült a képből, most 2db 865-ös és 2db 880-as cső világit, érezhető különbséggel. Eltűnt az a lilás beütés amit a GroLux adott, valamint sokkal világosabb lett a kép, mivel a 880-as csövek lumen száma kb. duplája a Groluxnak.

Ha minden igaz a héten vagy jövő héten kicseréltem az előtéri nagy Cryptokat is, és akkor talán normalizálódik az összkép. :)
 
Levi85 said:
Viszont a HM-en néhány szálon megjelent valami barnás alga?! ... szépen bubizik, hozza az új hajtásokat, de van néhány ilyen barnás szál.

Ezek is ilyen ecset szerű képződmények. A stemeket ahogy korábban láttam hasonló módon támadják meg.
Fecskendezz a közelükbe Carbot a következő 1 hétben és nézd meg a változást. Ha nincs akkor vissza kell vágni kicsit a HM-et az új hajtások már mentesek lesznek a carbo miatt.
 
viktorlantos said:
Levi85 said:
Viszont a HM-en néhány szálon megjelent valami barnás alga?! ... szépen bubizik, hozza az új hajtásokat, de van néhány ilyen barnás szál.

Ezek is ilyen ecset szerű képződmények. A stemeket ahogy korábban láttam hasonló módon támadják meg.
Fecskendezz a közelükbe Carbot a következő 1 hétben és nézd meg a változást. Ha nincs akkor vissza kell vágni kicsit a HM-et az új hajtások már mentesek lesznek a carbo miatt.

Okés, akkor adok nekik is egy kis carbot... csak nem akartam feleslegesen önteni az aksiba, mert a mohák nem bírják, de akkor rápróbálok. Köszi! ;)
 
Régen számoltam már be az akvakertben beállt változásokról, igy most pótlom hiányosságaimat. :)
Lassan de biztosan sikerült teljesen elterjeszteni a HM-et, kissé pepecs volt mindig nyirkálni, válogatni, aztán egyesével újraültetni, de megérte. Szép dús szőnyeg lett belőle, most próbálom egy kis formába önteni. Sajnos a talajjal nem alakitottam ki megfelelő domborzatot, de ezt a HM-el úgy néz ki kompenzálni tudom. Szépen fokozaton nyirásonként próbálok egy kis dőlést adni a gyepnek elölről hátra, igy talán meglesz az a hatás amit jobbak az aljzatban kialakitott szintkülönbséggel érnek el. Egy kicsit hullámosra nyirom mindig hogy ne egy sik felület legyen hanem oldalirányban is legyen benne egy kis változatosság.
Hoztam pár kg Seiryu követ is egyenlőre csak próbálgatás céljából, de valamivel kicsit meg kell emelnem őket, mert a HM-től alig látszanak, dehát ez még csak a tanuló növényes akvárium, sok mindenre rá kell még jönnöm hisz itt még aranymetszésből se jutott túl sok a kompozicóba, az aljzat se az igazi, stb... de majd a következő felvonásban! :)
A publikált képek óta már megjárta az akváriumot egy vallisneria stem csoport is, de ők se igazán váltak be. Valami őrületes módon nőttek, amivel folyamatosan árnyákolták az alsóbb növényeket, és a rengeteg kis aljzaton kúszó inda is kezelgetetlenné vált, a végén már a Red Moor fából is vallisneria hajtások kandikáltak ki. Most próbálkozok Cabomba-val, aztán ha beválik megpróbálom beszerezni a narancssárgás verzióját hogy ne legyen ennyire egyhangú és zöld minden. Eleinte féltem, mert régen a halak rendszeresen lelegelték, de szerencsére úgy tűnik a pontylazacokat teljesen hidegen hagyja, úgyhogy már csak a felkopaszodás miatt aggódok hogy ne kopaszodjon majd tovább mint az előtte levő dekoráció.
Sokak intő szavai ellenére, azért csak beszereztem egy marék Riccia-t, amiből majd az idő múltával fent egyfajta lombkorona féleséget próbálok kialakitani a nyirások során, persze biztos nálam is biztos elszabadul majd néhány Y kromoszóma, dehát mint mondtam ez még csak az első növényes próbálkozás, a fő cél a tapasztalat szerzés.

Került a képbe 20 Amano garnéla és 30 Sakura, de egyenlőre legnagyobb sajnálatomra csak a gyepet bújják, remélem azért a későbbiekben kimerészkednek a platzra, mert igy nem sokat látni őket.

Végül mindkét szűrő kifolyó ága egy oldalra került, a szivócsonkok pedig 1-1 sarokba, a CO2 adagolás pedig épp a szűrő befolyó ágaival szemben lett elhelyezve. Ha lesz rá mód, idő, pénz és lehetőség akkor majd megpróbálom ezeket is kultúráltabb formában megvalósitani, de egyenlőre most örülök hogy minden flottul megy és az ecsetalgának búcsút inthettem. A Riccian van egy kis zöld fonalaga, de ezt a csipesszel könnyedén el lehet távolitani.

És végül egy kép a jelenlegi állapotról:

200 liter tank / 2010-10-30 by maglodilevente, on Flickr
 
hmm gratu nagyon finom egészséges minden. Tök jó lett a gyeped nyírása és a fa formája is izgalmassá teszi a képet. Jók a pamacsok a fa tetején és a crypto is különleges hangulatot ad az akinak.

szép akvárium gratu hozzá :thumbup:
HAC-on várunk szeretettel ;)
 
A felkopaszodás nem valószínű, hogy látszana nálad, emiatt nem nagyon kell aggódnod. Amano is írja egy cikkében, hogy mind felkopaszodik egy idő után, pont ezért kerülnek az akvárium középső részébe a dekorfák, és a középmagas növények.
Ami nekem nagyon tetszett, az a fa körül lévő Crypto (?). Kicsit olyan mintha az is fa lenne a kisebb képen. Szép, természetes a hatása. :thumbup:
 
Back
Oldal tetejére