• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Monoculture

Sziasztok!

Nagyon komolyan betámadt vagy a barnaalga, vagy ami még valószínübb, a rhizo...:( Ilyen komoly támadás nálam még nem volt soha. Peroxiddal durván lekezeltem többször is, így most visszavonulót fújt. Vicces volt, a proxidos kezelés után az egész akvárium olyan volt, mint amikor egy pezsgötablettát dobsz a pohár vízbe... És tényleg csak a fertözött területek (ami egyébként kb. 95%-a volt a teljes felületnek) pezsegtek, ahol "eloxidálódott" az a mocsok alga.

A Twinstar-t kikapcsoltam és a világítást visszavettem, CO2-t feljebb csavartam. KH-t állítgatom bikarbonáttal, mert csapvíz ide vagy oda KH = 1-2 nk°, GH = 4-5 nk° és így alig van pufferkapacitása a víznek.

Azt a Twinstar számlájára írom, hogy a CO2-t igen komolyan "kihajtotta" a vízböl, valszeg a lágy víz erre még "rá is segített".

A jó dolog, hogy az aki megint élvezhetö látványt szolgáltat, ugyan még nem egybefüggö a gyep, de azért alakulgat... a komoly algatámadás ellenére.

Üdv: Robi
 
Szerintem diatom. Elég fiatal még hozzá az akvárium, hogy be tudjon támadni, ráadásul jó minimál lett az aki , ott nagyobb eséllyel jelenik meg a barna alga. Erős bacikultúrázás és Amanok pikk-pakk le kell hogy győzzék :)
 
Üdv!

Köszönöm a megnyugtató hozzászólást! :) Az az igazság, hogy elöször én is az "ártalmatlanabb" algának azonosítottam be és az indítás utáni, majdnem kötelezöen megjelenö algatámadásnak tudtam be. Nem is izgattam magam többet. Aztán csak tovább keresgéletem, olvasgattam és bebeszéltem, hogy ez inkább rhizo... (James alga útmutatója szerint)

Szóval, ha csak diatom, akkor nem gáz, egyébként tényleg szinte semmi nem maradt mára az algából. A víz kristálytiszta és a lakók is jól vannak.

Üdv: Robi
 
Jelenleg a még meglevö 4 oto és a 6 Amano van bent a 16 hengelin kívül. Most állok egy nagyobb betelepítés elött, 10 CRS, 10 red cherry, és még tervezek 2-3 sziámi algázót. Túltelepítve nincs az akvárium... ;)
 
Sziasztok!

Beköltöztettem a régebbi pajtások mellé 10 CRS-t, 10 red sakurát és 5 sziámi algázót. A diatom (már ha tényleg az volt) nem támad már, kezd újra algamentes lenni az akvárium. (y)

16485799108_1c76080ebd_c.jpg


A Koralia begyűjtötte a piszkot, kérlek ne nézzétek. :oops:

Üdv: Robi
 
Sziasztok!

Már megint több, mint egy hónapja nem született bejegyzés... Magára hagytam az akváriumot 2 hétre, nagyon nem viselte meg, de azért a következő napokban szükséges lesz egy alaposabb karbantartásra. :rolleyes: Főleg a zöld por lepte be az üveget, meg a köveket is át kellene alaposan sikálnom. Ez utóbbihoz különösen sok kedvem van. :mad:

Amíg nem tudok fotót küldeni az akváról, tolok egy pár fotót az alga és moszat állomány egyes képviselőiről. Történt ugyanis, hogy megkerestem és elővettem a kb. 27 (!) évvel ezelőtt, szülinapra kapott "Lomo Analyt-I" mikroszkópomat (hatalmas technika, meg kell hagyni). Majd rögtönzött plasztik (átlátszó PVC lapka) tárgy-, és fedőlemezt kivágva indult a "mélymerülés" az egysejtűek és egyéb miniatűr struktúrák világába... Tök bulinak találom a mikroszkópos vizsgálatokat, persze régen rá sem bagóztam. Szóval mintavétel, preparálás, élesre állítás, majd a fényképezőgép objektívet végtelen fókuszra állítva az okuláron keresztül lőttem az alábbi képeket. :D

A technika kulcsfontosságú eleme 1988-ból:

17174417586_5bb3d02235_c.jpg


Ezt találtam a zöld fonal szálai között (Closterium sp.) - Zöldmoszat (200x):

17012824130_22224c49cc_c.jpg


17200346285_8fd6b2cebf_c.jpg


Egy zöld alga szál (200x):

16577911744_ca54b9f192_c.jpg


Végül pedig egy epidermisz nyúzat a kerti tulipán levelének fonákjáról, amin látszanak a gázcserenyílások (450x):

17199766441_a969faecc0_c.jpg


Ilyet utoljára 1000 éve a "bioszórán" láttam. :)

Természetesen mindez csak játék. Egy igazi penge biológiai mikroszkóppal rendes kondenzoros megvilágítással, trinokuláris fejjel, ahol a DSLR-t közvetlenül be tudnánk építeni azért másképp festenének az ilyen és hasonló felvételek. ;) Nagyon másként...!

Üdv: Robi
 
Sziasztok!

Gondoltam írok pár sort az akváriumról. Régóta nem történt érdemi változás, küzdök a zöld porral. Letörlöm, lekaparom, visszajön. A víz egyébként kristálytiszta, ami természetesen az alábbi képen egyáltalán nem látszik. Nagyon súlyos nitráthiány volt, amit most folyamatosan pótolok. Egyébkét a zöld algán kívül a köveken, nincs más algabajom, ennek nagyon örülök.
A zöld por ellen most a "hagyjuk az életciklusát letelni, és akkor magától eltűnik" projekt van folyamatban ezért is néz ki ilyen sz@rul az egész. Nincs algakaparás!

Egyébként valóban gondozásmentes az előző scape-ekhez hasonlítva. Igaz ma tarvágást tartottam, és 40-50 percembe telt, amíg lenyisszantottam a füvecskét. De ez, meg a vízcserék az összes, ami a vele való munkát jelenti, de ezeket sem sűrűn csinálom. :rolleyes: Vízcsere 2 hetente, kaszabolás havonta egyszer, max.

A red cherry állomány növekedése viszont már-már aggasztó méreteket kezd ölteni. 30 darabbal indítottam, 10-15 el is hullott jó egy hónappal a betelepítés után. Aztán viszont belehúztak a megmaradtak... ;) Most gyors hirtelen 115-öt számoltam össze és még vagy 3 petés mama van a láthatáron. Khmmm, nem tudom mikor omlik össze a populáció. :eek:

így fest tehát most a zöld poros fronttal ;) :

17685432174_1daf5a7e4d_c.jpg


Halfronton a helyzet változatlan, hengelik, repülő rókák, otok. Szépen dolgoznak az algaevők, az biztos! (y) Szóval eldöcög az akvárium. Remélem a por hamar felszívódik, és a növények is kirúgják magukat, akkor mutatok majd szép képet is.

A tengeri nano (az "Underwood"scape utódja) is elvan, ismerkedünk egymással. Ahogy írtam korábban, egészen-egészen más világ. De ez is érdekes, és színes!!! :woot:

18309491931_1465e0b470_c.jpg


Üdv: Robi
 
Robi, te magad kevered a tápokat?
Csak azért kérdem, mert a GA tápok mellett nekem is borzasztóan zöldült minden a kövesben. ADA tápozásra váltva teljesen visszahúzódott.
 
Robi, te magad kevered a tápokat?
Csak azért kérdem, mert a GA tápok mellett nekem is borzasztóan zöldült minden a kövesben. ADA tápozásra váltva teljesen visszahúzódott.
Nitrátszintett kellene talán mérni.;)
 
ADA tápozás esetén nincs por alga se az üvegen se a köveken , sőt más alga sincsen :)
Próbáld meg és el nem fogod tudni elhinni mekkora megkönnyebülés lesz nem kapargatni minden héten az üveget :)
 
Utoljára módosított:
Robi, te magad kevered a tápokat?
Csak azért kérdem, mert a GA tápok mellett nekem is borzasztóan zöldült minden a kövesben. ADA tápozásra váltva teljesen visszahúzódott.

Üdv Zoli! Easy Life ProFito, Carbo, Ferro, ami már 2012 óta. A makro saját koktél.

Az ADA tápok ekkora méretben már "kicsit" húzós lenne - legalábbis én így gondolom, így ezt a kompromisszumot meg kellet kötnöm... Nem lesz ezzel egyébként gond- remélem-, majd elhúz ez, ha meg nem, akkor peroxiddal megsimogatom a köveket, ahogy a barnaalgás terrornál is bevált.

@dz1: mértem, éppen ezért tudom, hogy kevés ;) Most viszont kapja a cuccot.

Üdv: Robi
 
Sziasztok!

Rohadt nagy gáz van!

Pár napja feltűnt, hogy a víz enyhén opálos, fehéresen opálos. De mindaddig azt hittem, hogy az üvegről lekapart zöld por teszi zavarossá a vizet. A zöld por az üvegen burjánzott és burjánzik most is.
Tegnap aztán adtam egy peroxidos kezelést az akinak (2-3%-os lötyi, kb. 3 deci a 250 literre), amit korábban a kezdeti barna alga támadás alkalmával is sikeresen alkalmaztam. Tehát abban a biztos tudatban kezdtem neki a kezelésnek, hogy csakis pozitív hatása lesz majd.

A kezelés után el is kezdett bubizni minden, és nemsokkal (5-10 perc) ezután a hengelik és a rókák elkezdtek cikázni, össze-vissza rángatózni, aztán szép sorjában elpusztult mindegyik. Persze azonnal vagy 80%-os vízcsere, vízelőkészítő, minden, de nem segített semmi. A hengelikböl 3 maradt ma reggelre a kb. 16-ból, és összesen 6 sziámi algázó ment el. "Kissé" elszomorított ez, mivel soha életben nem volt ilyen jellegű, tömeges halpusztulás nálam.

Még a nagy vízcsere után bedobtam az UV-t, mertaz a gyanú merült fel bennem, hogy valami okán baktériumvirágzás keletkezett és ez okozza a makacs opálosságot. Az, hogy hogyan, minden esetre rejtély... Túletetés? Ilyen gyorsan berothadna a víz? Fene se' tudja!

Minden esetre az UV még mindig megy, de a víz még mindig opálos. Épp az előbb adta fel egy amano...

Érdekes és egyben nagyon jó hír, hogy a CRS és a RC brigád eddig sértetlennek bizonyult. Pár vedlésen kívül nem történt semmi, szerencsére nem hullott el eddig egy se belőlük.

pH-t, kH-t mértem azok OK, hőmérséklet OK. Majd még mérek nitrátot, foszfátot, de nem hinném, hogy ezek lennének a hibásak. Pláne hogy eddig a nitrát a mérések szerint 0 ppm (!) volt (most már adagolom, így elméletileg rendben kell lennie).

Szóval ultragáz a szitu, remélem megoldódik valahogy. Az biztos, hogy most sűrűbben tolok vízcseréket egy darabig.

Üdv: Robi
 
Az allatoknak sok volt ez a peroxid. Ekkora meretre max 1-1.5dl de utobbinal nalam mar hullottak az amanok.

Az opalossag lehet a sok talaj es a meg nem teljesen kifejlett novenyzet miatt is.

Az uvegen hatul gda? Telon nem jol latszik. Taphiany/termeszetes feny/meleg? Nem tortent valami?
 
Szia Viktor!

Köszi a hsz-t. :) Akkor lehet, hogy ezúttal tényleg a peroxid mennyisége volt nem megfelelö...

Az opálosság ebben a setup-ban teljesen új jelenség, eddig kristály tiszta volt a vizem. A sok talaj hogyan okozhat 4 hónap járatás után opálosságot?

A hátsó uvegen GDA-van és full ilyen volt a frontpanel, csak azt tegnap tisztára vakartam. Vastag rétegben burjánzik ez a mocsok. Természetes fény nem éri az akvát és a höfok se megy feljebb, mint 22-24°C.

Szóval passz...:(

Üdv: Robi
 
Back
Oldal tetejére