• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 150 literes Brazilian(ish)

szana8

Tapasztalt kertész
Sziasztok,

Sokat gondolkodtam, hogy elkezdjem e ezt a naplót, de mivel számítok rá, hogy kelleni fog tanács a későbbiekben, gondoltam mindenkinek könyebb lesz így és nekem is megvan legalább egy helyen minden info. Szóval ez nem az első akváriumom, de még erősen a kezdő kategóriába tartozok. Előtte holland stílusú volt, és EI szerint tápoztam.
A mostani egy Brazilhoz hasonló lenne, annyi különbséggel, hogy rengeteg bucephalandra, anubias van benne (nem szeretném sűrűn nyírni :) ).

A technikai rész:
  • 90cm x 35cm x 45cm akvárium 8mm üvegből merevítéssel
  • OASE Biomaster 600 szűrő Seachem Matrix-al töltve illetve Seachem Purigen van benne 100ml
  • Green Aqua Lily ki és üveg befolyó 16/22mm
  • JBL inline CO2 diffuser
  • 2kg CO2 palack Neo AQ nyomás csökkentő (https://www.webshop link moderálva.hu/index.php?route=product/product&product_id=3187)
  • Eheim Skimmer 350
  • Week Aqua Phoenix L900 Pro lámpa - napi 7 óra 60%-on
  • Drop Checker - GA folyadékkal
  • RO szűrő
Ami benne van:
  • ADA Power Sand Advanced S 2kg
  • ADA Amazonia ver 2 9kg
  • Seiryu dark kövek kb 30kg
  • ADA La Plata Sand
Növények (GA-bol rendeltem, volt ami steril és volt ami szálas):
Növénytápok:
  • Seachem Stability
  • APT 1 Zero
  • APT Complete
  • Seachem Excel
  • TF Phosphate
  • Seachem Prime
  • GA GH/KH plus

Élőlények:
  • Amano garnéla (15db)
  • törpe szívóharcsa (6db)
  • Neon halak (kb. 25db)
  • Van egy bérlő ideiglenesen (törpe gurámi hím)
Az akvárium Október első hetén indult. A baktérium kultúrát adagoltam a leírásnak megfelelően, illetve a vízcserék is ahogy kell (naponta) majd a második heten 2 naponta, stb. Itt a második het vége fele ahogy vártam megjelent egy kis barna alga de az amino garnélák bekerülése után el is tűnt teljesen. Először az APT zéróval kezdtem el tápozni illetve 3 naponta Complete-et adtam helyette a PO4 meg a NO3 miatt. A rotalák kb a második het végére leváltották a leveleket. A növények nőttek amennyire kellett, bekerült még a harmadik héten egy adag Rotala bonsai mini aminek a nagy része sajna nem maradt meg (erős kérdőjel bennem miért).
Mértem a vizet is mivel a PH-t az istennek se sikerül beállítani.
  • GH 6-7
  • KH 2,5-2,8
  • NO3 ez az elején elég négy volt 25-30 körül most kb 5 (2 napja kezdtem megint a complete-et adagolni)
  • PO4 az szinte nulla (gondolom a kevés pont alga az üvegen ennek az eredménye)
  • K - ez fura mert 3* mértem es olyan magas hogy a teszt nem méri (JBL)
  • PH ez kb 6,8-7,5 a CO2 megy mint az állat már jobban nem merem feltekerni. A bubble counter szerint kb 3 BPS
  • Vizet RO-t használok, majd visszasózom, most már beállt nagyjából 120 TDS-re csere után (most kb még 4-5 naponta cserélek)
Jelenleg 4 hetes elmúlt az akvárium, vannak negatívumok, az egyik fajta bucephalandra elolvadt (sajna a ragasztás nem sikerült túl jól) de a növények nagyjából elvannak. A köveken van nemi alga ezt fogkefével orvosom. Illetve ahogy látom most megjelent egy pár helyen zöld fonal (remélem ez idővel elmúlik ahogy a PH-t tudom stabilizálni).
Csatolok egy képet is a jelenlegi állapotról (első hard scape-es akvárium légyszíves ne szedjetek szét nagyon :)):

Köszönöm a befogadást illetve a segítséget.
 
Sziasztok,

Sokat gondolkodtam, hogy elkezdjem e ezt a naplót, de mivel számítok rá, hogy kelleni fog tanács a későbbiekben, gondoltam mindenkinek könyebb lesz így és nekem is megvan legalább egy helyen minden info. Szóval ez nem az első akváriumom, de még erősen a kezdő kategóriába tartozok. Előtte holland stílusú volt, és EI szerint tápoztam.
A mostani egy Brazilhoz hasonló lenne, annyi különbséggel, hogy rengeteg bucephalandra, anubias van benne (nem szeretném sűrűn nyírni :) ).

A technikai rész:
Ami benne van:
  • ADA Power Sand Advanced S 2kg
  • ADA Amazonia ver 2 9kg
  • Seiryu dark kövek kb 30kg
  • ADA La Plata Sand
Növények (GA-bol rendeltem, volt ami steril és volt ami szálas):
Növénytápok:
  • Seachem Stability
  • APT 1 Zero
  • APT Complete
  • Seachem Excel
  • TF Phosphate
  • Seachem Prime
  • GA GH/KH plus

Élőlények:
  • Amano garnéla (15db)
  • törpe szívóharcsa (6db)
  • Neon halak (kb. 25db)
  • Van egy bérlő ideiglenesen (törpe gurámi hím)
Az akvárium Október első hetén indult. A baktérium kultúrát adagoltam a leírásnak megfelelően, illetve a vízcserék is ahogy kell (naponta) majd a második heten 2 naponta, stb. Itt a második het vége fele ahogy vártam megjelent egy kis barna alga de az amino garnélák bekerülése után el is tűnt teljesen. Először az APT zéróval kezdtem el tápozni illetve 3 naponta Complete-et adtam helyette a PO4 meg a NO3 miatt. A rotalák kb a második het végére leváltották a leveleket. A növények nőttek amennyire kellett, bekerült még a harmadik héten egy adag Rotala bonsai mini aminek a nagy része sajna nem maradt meg (erős kérdőjel bennem miért).
Mértem a vizet is mivel a PH-t az istennek se sikerül beállítani.
  • GH 6-7
  • KH 2,5-2,8
  • NO3 ez az elején elég négy volt 25-30 körül most kb 5 (2 napja kezdtem megint a complete-et adagolni)
  • PO4 az szinte nulla (gondolom a kevés pont alga az üvegen ennek az eredménye)
  • K - ez fura mert 3* mértem es olyan magas hogy a teszt nem méri (JBL)
  • PH ez kb 6,8-7,5 a CO2 megy mint az állat már jobban nem merem feltekerni. A bubble counter szerint kb 3 BPS
  • Vizet RO-t használok, majd visszasózom, most már beállt nagyjából 120 TDS-re csere után (most kb még 4-5 naponta cserélek)
Jelenleg 4 hetes elmúlt az akvárium, vannak negatívumok, az egyik fajta bucephalandra elolvadt (sajna a ragasztás nem sikerült túl jól) de a növények nagyjából elvannak. A köveken van nemi alga ezt fogkefével orvosom. Illetve ahogy látom most megjelent egy pár helyen zöld fonal (remélem ez idővel elmúlik ahogy a PH-t tudom stabilizálni).
Csatolok egy képet is a jelenlegi állapotról (első hard scape-es akvárium légyszíves ne szedjetek szét nagyon :)):
Jah igen, a tápozás. Jelenleg mivel kb 115-120 liter nettó az akvárium, kb 3,5ml APT tápot adok illetve 3ml Excel-t. Van e valami javaslat ezekre az adagokra? Mindenképpen vékony tápozást szeretnék.
Üdv.
 
Jah igen, a tápozás. Jelenleg mivel kb 115-120 liter nettó az akvárium, kb 3,5ml APT tápot adok illetve 3ml Excel-t. Van e valami javaslat ezekre az adagokra? Mindenképpen vékony tápozást szeretnék.
Üdv.
Szia!
Igen. Bruttó a számolási alap, nem vonjuk le a vízből a dekorok, kavics, talaj vízkiszorítását. Egy 200 literes üvegre tápozok 6ml Zero-t és 1ml TF-es foszfátot. Több éves üveg, sok-sok hallal, mégtöbb gazzal. Miután lecsökkent a kezdeti nitrátod, javaslom csak a Complete adását mindaddig, amíg az 5ppm szintet nem lépi túl a nitrát. Ez hónapokig is eltarthat. A nitrát természetes termelődése üvegenként más és más. Friss üvegnél kevesebb szemét van rejtve, ami emeli. Ekkora állatállomány nem biztos, hogy megtermeli a 3ppm nitrátot, ami szerintem a minimum ennél a tápcsaládnál.
A Bucephalandra olvadásnak nem tulajdonítanék nagy jelentőséget. A Micrantha változatot telepítettem augusztus elején egy 30 literes új üvegbe. A fele leolvadt. Nem használtam ragasztót, azt csak a kövekre szoktam. Szeptemberben már újra hajtottak a leolvadt példányok is. Általában a rizómáig lekopaszodik a zselések egy része új indítású üvegben. 🙂
 
Esetleg a zöld fonal algára tud valaki valamit? Mármint mi okozhatja? Pár helyen előjött. Csak simán szedjem le? Az amanoim sajnos elbújtak a kövek közzé.
Nem látszik olyan gáznak. Tekercseld fel, majd a fertőzött növényre közvetlen fecskendezd rá a napi Excel adagot töményen, leállított szűrő mellett. 5 perc után kapcsold vissza a szűrőt. 1-2 hét alatt végigérsz az összes problémás helyen, amanoék intézik a többit. 😉
 
Az amanoim elő se jönnek napközben legalábbis tuti. A kövek között látom őket de ki nem jönnek. Ami azért baj mert az algát nem nagyon takarítják. Erre tudtok valamit hogy mitől lehet? Esetleg félnek a gurámitól?
 
Az amanoim elő se jönnek napközben legalábbis tuti. A kövek között látom őket de ki nem jönnek. Ami azért baj mert az algát nem nagyon takarítják. Erre tudtok valamit hogy mitől lehet? Esetleg félnek a gurámitól?
Ha még kicsik az amanók, akkor akár a neonok is csipkedhetik öket. Vannak már akkorák, mint a neonhalak?
Nálam annak idején akkor bújkáltak napközben, amikor olyan halakkal tartottam öket egy medencében, melyek képesek voltak elfogyasztani öket. Amikor kisebb halakkal tartottam az amanokat, mindig bátran járták az akváriumot.
Tehát nagyon nagy valószinüséggel a gurámi, plusz esetleg a neonok felelösek az amanok bújkálásáért.

Az algaevok szerepe csak annyi, hogy kicsit besegitsenek, de sosem feladatuk nagyobb (alga)probléma megoldása.
Az eddigi képeken nem tünt a helyzet súlyosnak, azóta változott valami?

Ha nagyon nagyon nagyon zavarna a köveken a minimális alga, akkor bevethetsz Neritina vagy vittina csigákat. Öket csak a nagyon nagy szemét halak csipkedik, általában minden zavar nélkül legelhetik az algát. (De, ahogy korábban irtam, az akváriumi állatok szerepe mindig csak annyi, hogy kicsit megszépitsék a helyzetet.)
 
Ha még kicsik az amanók, akkor akár a neonok is csipkedhetik öket. Vannak már akkorák, mint a neonhalak?
Nálam annak idején akkor bújkáltak napközben, amikor olyan halakkal tartottam öket egy medencében, melyek képesek voltak elfogyasztani öket. Amikor kisebb halakkal tartottam az amanokat, mindig bátran járták az akváriumot.
Tehát nagyon nagy valószinüséggel a gurámi, plusz esetleg a neonok felelösek az amanok bújkálásáért.

Az algaevok szerepe csak annyi, hogy kicsit besegitsenek, de sosem feladatuk nagyobb (alga)probléma megoldása.
Az eddigi képeken nem tünt a helyzet súlyosnak, azóta változott valami?

Ha nagyon nagyon nagyon zavarna a köveken a minimális alga, akkor bevethetsz Neritina vagy vittina csigákat. Öket csak a nagyon nagy szemét halak csipkedik, általában minden zavar nélkül legelhetik az algát. (De, ahogy korábban irtam, az akváriumi állatok szerepe mindig csak annyi, hogy kicsit megszépitsék a helyzetet.)
Köszi. Valószínűleg a gurámi lesz a ludas az amanok miatt. Nem olyan kicsik már. Annyiban változott a helyzet, hogy a zöld fonal több lett. Nem sokkal de azért láthatóan. Ma csináltam egy 50%-os víz cserét, kitakarítottam a szűrőt, leszedtem az algák nagy részét a kövekről kefével, a növényekről kézzel amennyit tudtam, cseréltem perlont. Plusz a csöveket, üveg ki/be folyókat illetve az inline diffuzort is megpucoltam rendesen és a tömítéseket megfújtam Eheim spray-vel (itt hallgató a változás, nem ereszti a CO-t, remélem a beoldás is javulni fog). Délután ha kapcsol a lámpa majd csinálok víz teszteket és felrakom ide. A complete megy csak már kb 1 hete 4,2ml plusz 3,5ml Excel. Foszfátot nem merek még pluszba adni mivel mérhető de nem akarom nagyon elvinni a nitrát foszfát arányt.
 
Salifert.
Hááát, ha az eredmény korrekt, akkor kevés a nitrát. Szerintem 3ppm a minimum ennél a táp típusnál. De leginkább a szűrés még nem biztos, hogy teljesen beérett. Fonallal csak az a gond, hogy ugyanazzal érzi jól magát, mint a gazok. Szorgalmasan kell tekercselni, illetve tolni a CO2 - n, ha még lehet. Helyileg adagolhatod a napi Excel adagot a gócpontokra, 5 percre leállított szűrő mellett. Nem gondolom, hogy itt lenne a sötétkúra ideje. A gurámi egy friss növényesbe nem az igazi, mert fél tőle a garnéla csapat. Egy beállt üveg meg garnéla nélkül is algamentes lehet. 🙂
 
Hááát, ha az eredmény korrekt, akkor kevés a nitrát. Szerintem 3ppm a minimum ennél a táp típusnál. De leginkább a szűrés még nem biztos, hogy teljesen beérett. Fonallal csak az a gond, hogy ugyanazzal érzi jól magát, mint a gazok. Szorgalmasan kell tekercselni, illetve tolni a CO2 - n, ha még lehet. Helyileg adagolhatod a napi Excel adagot a gócpontokra, 5 percre leállított szűrő mellett. Nem gondolom, hogy itt lenne a sötétkúra ideje. A gurámi egy friss növényesbe nem az igazi, mert fél tőle a garnéla csapat. Egy beállt üveg meg garnéla nélkül is algamentes lehet. 🙂
Gurámit átraktam egy kisebb akváriumba. CO2-n még toltam kicsit. Akkor besegítek én is a garniknak az algával. Baktérium kúltúrát esetleg adagoljak még eseti jelleggel vagy elég ha vízcsere után tolok 1 kupakkal mindig?
 
Salifert nitrát teszthez egy tipp. Oldalról nézz át az üvegen és osszad 10-el az eredményt. Én felülről képtelen vagyok megállapítani az árnyalatot.
Rotala bonsai rendszeresen csinálja ezt frissen indított üvegben.
Ja és baromi jó lett. Csak így tovább! :)
 
Salifert nitrát teszthez egy tipp. Oldalról nézz át az üvegen és osszad 10-el az eredményt. Én felülről képtelen vagyok megállapítani az árnyalatot.
Rotala bonsai rendszeresen csinálja ezt frissen indított üvegben.
Ja és baromi jó lett. Csak így tovább! :)
Köszi. Igen ezért irtam hogy a nitrát 1-2 között van mert felülről én se bírom megállapítani mennyi az annyi. Túl kevés benne a folyadék. A maradék rotala bonsai szépen nő.
 
Köszi. Igen ezért irtam hogy a nitrát 1-2 között van mert felülről én se bírom megállapítani mennyi az annyi. Túl kevés benne a folyadék. A maradék rotala bonsai szépen nő.
A JBL teszteket sokkal könnyebb leolvasni, és így (elvileg) sokkal pontosabbak is. Valójában nem a színnek van jelentősége, hanem az átlátszóságnak. Ott pedig, a folyadékréteg vastagsága a lényeg. Tehát nem mindegy, hogy milyen szögből nézed.
Ez jól érzékelhető pl. a JBL kálium tesztnél, ahol egyértelműen a szürke szín átlátszósága adja az értéket. De a többi JBL tesztnél is hangsúlyt fektetnek arra, hogy csak felülről nézd, és legyen mellette egy kontrol üvegcse is, akvárium vízzel feltöltve.
A kálium tesztnél is javasolt: ha kívül esik a mért érték a skálán, akkor RO vízzel hígítani kell a mérendő vizet 1:1; 1:2; 1:4 arányban, majd a leolvasott értéket visszaszorozni a hígítás arányával.
 
Utoljára módosított:
Kb az a fehérjéket, bacikat tartalmazó szmötyi, amit a felszínen a a skimmerrel leszedetünk. Esetleg erre rátelepült még valami gomba is. Mossad ki. Nátrium hypoklorit tartalmú szerekkel fertőtlenítheted. 🙂
Kimostam. Bár csak sima vizzel, remélem így is jó lesz. A skimmert akkor meg hagyom többet hadd járjon. Köszi
 
Back
Oldal tetejére