• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes A slice of peace far from civilization

Bojlis_Tibi

Főkertész
Sziasztok!

El is indult az új üveg. Nem is szaporítanám a szót, belevágok a paraméterekbe.

Akvárium: GA OW 60x45x45
Talaj: ADA Amazonia Ver.2+ADA Power sand advence (9 liter régi talaj átmosva+12 liter új+2 liter power sand), illetve ADA Super Clear, ADA Bacter 100 és ADA Tourmaline BC
Szűrés: Eheim Experience 350, 1.7 liter Seachem Matrix+perlon+Seachem Purigen és egy Eheim skimmer
Világítás: Chihiros WRGB II Pro 60 cm függesztve
Tápozás: APT Zero és Complete, Seachem Flourish Excel, illetve gyári előírás szerint ADA ECA Plus és ADA Green Gain Plus
Hardscape: 17kg frodo kő, 3kg rama twist wood (7.5kg vörös lávakő talajemelés céljából)
Co2: Greenworks üveg diffúzorral, közel 3 bubi/mp
Extra: Helyet kapott egy egyszerű kis Terrario ködgenerátor


A növények teljes egészében jöttek az előző aksiból. Egyelőre ezzel indul a dolog, aztán majd alakul még menet közben. Hihetetlen egyébként hogy a 70 literesbe annyi növény volt, szétszedve őket bőven meg lehetett tölteni vele a 120 litert is, amit majd a képek igazolnak :) Illetve az is elképesztő hogy a tavlay december 18-án vásárolt 10db zöld rili garnéla nagyjából 100db lett valamivel több mint 5 hónap alatt. Egy élmény volt kibogarászni őket a régi üvegből :D
Mivel a szűrő másfél éve megy arra számítok, hogy talán 1 hét alatt visszarakhatom az élőlényeket. 48 órája van feltöltve vízzel, ammonia szintet háromszor mértem ami megfelelő, viszont a nitrit még magas illetve a nitrát is 30ppm. Megy a napi vízcsere természetesen. A halállomány változni fog. Az ékfoltos razbóráknak új gazdit keresek, szóval ha valakit érdekelnek szívesen adom őket, 11-en vannak. Türkizcsíkú törperazbórák lesznek az új lakók, mégpedig 60 darab. Ilyen létszámban szépen összeállnak rajba azt mondták a GA-as srácok :)

Egyelőre ennyi asszem, jelentkezem majd.

U.i: Eddig ide töltöttem fel a képeket, de most volt több amit érdemesnek találtam megmutatni és csináltam egy Flickr fiókot. A link bent van, ez ennyit tud, semmi előnézet vagy borítókép vagy bármi? Későbbi feltöltés során csak úgy ömlesztve lesz ott a többi kép is? Lehet az aktuális képeket majd a fórumra töltöm fel inkább. Előre is köszi a segítséget, aki jártas ebben! :)

 
Utoljára módosított:

Be tudod illeszteni flickröl rögtön a képeket.
1.) Másold ki a kép linkjét
View attachment 176291
2.) A forumon kattints a három pontra
3.) Válaszd ki a "media" ikont:

View attachment 176292

(Számitogépen lehet, hogy kicsit máshol találod a lépéseket.)
Köszi, pont nálad nézelődtem hogy te vagy a megoldás :D Köszi, sikerült is :) Annyi hogy nem a Média fülnél próbálkoztam, hanem az "Insert image URL"-en keresztül, ott meg azt írta nem tudja beilleszteni a linket. Köszi a segítséget ;)
 
Sziasztok!

8 nap telt el az indítás óta. Tegnap betelepítettem az élőlényeket, mert a nitrit már szépen visszahúzódott a biztonságos szintre. A héten remélem sikerül beszerezni minden egyéb halat, akik az akvárium lakói lesznek. A fákat hiába áztattam 1 hónapig, így is gombásodnak, de majd a garnéla sereg, az Oto-k és a sziámik segítenek a gyors eltűntetésben. Ami igazi boldogság hogy a Frodo kövek tényleg semmit nem keményítenek a vizen. GA-s Gh/Kh-val van vissza sózva a víz 6/3-ra és tartja gyönyörűen. Az előző aksiban nagyon szenvedtem a multilayer miatt, ami 10/8-ra keményítette a vizem 1 hét alatt, hiába volt 40% vízcsere, sózatlan RO vízzel. A foszfátot nyeli a talaj, ezzel nem írok újat. Napi 10 milit simán benyel. A nitrát 3ppm már csak vízoszlopban, a vas szint nem igazán kimutathátó, szóval emelnem kell majd szerintem a napi 3 pumpa Zerót 4-re. A Ph 6.0-6.1 a Co beoldási időszakban, azon kívül 6.5-6.6. Vannak növények amik stagnálnak beültetés óta, vannak amiknek kicsit málnak a leveleik és vannak olyanok is amiknél már megindult a növekedés. Majd szépen beáll, egyelőre algának nyomát sem látom, a világítás 62%-on megy. Hétvégén szerintem meg is ejtem az első nyírásokat. Valamelyik nap újra akartam csövezni a co rendszert és sikeresen eltörtem a Greenworks üveg diffúzort, szóval előbányásztam egy régi Neo L-es diffúzort és meglepően hatékonyan porlaszt, szóval marad ez. Jelentkezem majd :)
 
Utoljára módosított:
Sziasztok! :)

Majdnem 3 hete hogy elindult az akvárium. Megejtettem a héten egy szűrőtakarítást, mert csak nem akart kristáytiszta lenni a víz és idegesített. Nem meglepő, mert ami kosz a takarítás során fogadott az brutális volt :D Szóval alapos takarítás, új perlon, új Seachem Purigen+még fél liter matrix belefért kényelmesen és voila a víz kristálytiszta :love: A szűrő takarítása során megint egy rakás garnéla került elő, egészen pontosan 27 db-al bővült az akváriumi lakók száma.

Amiről nem írtam hogy betelepítésre került már bő 1 hete az élőlények teljes sora:
50db Türkizcsíkú törperazbóra
7db Cory Panda
6db Cory Piggy
6db Otocinclus

2db Sziámi algázó
~100db Zöld rili garnéla
6db csiga (verseny, zebra és hagyma)

Megvolt az első nagy nyírás is. Most elég kopasz a háttér, de rengeteg új hajtás van, szép lassan megnő majd minden és remélhetőleg tűzpiros lesz :)

A víz paraméterek egész jól alakulnak.
No3: 1-3ppm között
Po4: 0.1ppm
Fe: 0.1 ppm

A héten pedig beüzemeltem egy Chihiros dózispumpa szettet. Tökéletesen teszi dolgát, egy bibije van hogy hiába teszem bele a 2032-es elemet, azt jelzi az app hogy le van merülve :/ 2db vadi új elemet vettem, mindkettővel ezt csinálja. Ez meg ugye elég fontos funkció, hiszen áramszünet esetén az elemnek köszönhetően megjegyzi a beállításokat és megy minden tovább, mintha mi sem történt volna. Ezzel a problémával majd vissza kell mennem a GA-ba sajnos. A skimmerre kellett húzni egy hálót, mert annyira kicsik a razbórák hogy hiába a garnéla védő, egyik reggel 6db-ot szedtem ki belőle holtan :( Ehhez a képhez képest történt még annyi változás hogy a Lobelia és a HM közötti részre bekerült egy csomag Crypto Parva, a MC helyére.

Egyelőre ennyi, kellemes vasárnapot mindenkinek! :)

IMG_7487.JPG
 
Utoljára módosított:
Sziasztok! :)

Újabb bő két hét telt el a legutóbbi jelentkezésem óta.

Kezdeném azzal hogy alga egy szál se, ez a legfontosabb. Variáltam pár dologgal. Fél órát növeltem a világítási időt, valamint a piros és kék színeken húztam 10-10%-ot. Volt egy újabb nyírás és bekerült két új növény, középre a két szélére az üveg mellé. Az egyik egy rotala orange juice, ami emers levelekkel került be, szóval egyelőre türelemmel vagyok. A másik oldalon kivettem az Inclinata cubát, mert rájöttem hogy egyáltalán nem illik ebbe a környezetbe. A helyét egy ludwigia super red vette át, ami sokkal jobban illik a képbe. Illetve van még egy újonc, a phillanthus fluitans. Minden növény szépen növekedik, fejlődik. A halakból rengeteg elhullott sajnos :( A türkizcsíkúakból 25-30db minuszban vagyok....vagy a szívó ágban kötöttek ki, vagy a skimmerben valamilyen formában. Bekerült 20db hengeli razbóra, ezek meg kiugráltak az aksiból és már csak 6db van :( Kicsit sok ez a veszteség pénzben is és nincs meg a látvány sem amit szeretnék látni. Már nem merek halat venni bele. Amik vannak azok már napok óta benne vannak, szóval gondolom megszokták. Kénytelen leszek lefóliázni körbe az üveget az első héten hogy ne pusztuljon ki az állomány 80%-a...A 30 literes Mostoha kistesó ellen tervezek egy átépítési merényletet, melynek eredményképpen az ottani élővilág átkerülne a nagy aksiba, nevezetesen 10 hatalmas amano és 10db főnix razbóra. Ez lenne akkor a végleges fauna és a kicsi betta lakká alakulna.

Gh: 8
Kh: 4
Ph: 6.4
No3: 0ppm
Po4: 0ppm
Fe: 0,1ppm

Jelenleg napi 1ml APT Complete megy, 2ml APT Zero, 3ml Flourish excel és 2ml mono foszfát. A co2 beoldási idejét is kitoltam 1 órával korábbra, mert nem igazán volt jó színe mire kapcsolt a világítás. Most a világítási időszak 80%-ban szép lime zöld.
Nem igazán volt időm foglalkozni vele, de egy fotó erejéig bekapcsoltam a foggert és hát, nekem marhára tetszik :) Illetve kapott egy kis led tuningot a háttér, ami jelenleg lámpa lekapcsután megy amíg fent vagyunk, imádom :) A terv egyébként hogy csinálunk egy házi Fluxaqua koppintás, led háttérvilágítást a fehér fólia helyére.

Általában számítógépről írok ide, viszont a fotók mindig telefonon vannak, a legtöbb esetben azzal is készülnek és ott is szerkesztem őket. Ilyenkor amikor felrakom a gépre szembesülök vele hogy a monitoron teljesen más a fotó mint telefonon, "enyhén" túlszaturáltak sajnos. Remélem telefonról nézitek, mert amúgy botrányosak :D

 
Sziasztok!

Lassan 1 hónapja írtam legutóbb. Sok halunk kipusztult azóta is, kiugráltak, kezd elmenni a kedvem tőle :( Sajnos vannak olyanok is amik az akváriumban vesztek oda, az okát pedig nem tudom és rettentően zavaró. Egyrészt szerencsétlen állatok, másrészt gondolom ennek köszönhetően olajos a vízfelszín sokszor, a bomlás miatt. Tetemeket meg nem találtam meg, sajna vannak teljesen felderíthetetlen területek is. Ezeket leszámítva rendben van az akvárium, alga csak egy minimális ZP. A kis 30 literesben megtörtént a teljes átalakítás, az ottani élőlények átköltöztek. 11 főnix razbóra, amiből megmaradt kemény 3db, a többi kiugrott és szívem szakad meg értük, mert a másikban nagoyn jól elvoltak és már 1.5 éve neveltük őket, csodálatos tűzpiros színük volt. A 10 amano is átköltözött, amikből két hatalmas nőstény is öngyilkos merényletet hajtott végre....újabb szívszakadás :(

Csináltam ammónia és nitrit tesztet is, hátha ott van valami gáz, de teljesen rendben van mindkettő. A vízparaméterek állandóak, nincs változás, a vízcsere minden héten mindig ugyanakkor történik.


IMG_0799.JPG
 
Sziasztok!

Lassan 1 hónapja írtam legutóbb. Sok halunk kipusztult azóta is, kiugráltak, kezd elmenni a kedvem tőle :( Sajnos vannak olyanok is amik az akváriumban vesztek oda, az okát pedig nem tudom és rettentően zavaró. Egyrészt szerencsétlen állatok, másrészt gondolom ennek köszönhetően olajos a vízfelszín sokszor, a bomlás miatt. Tetemeket meg nem találtam meg, sajna vannak teljesen felderíthetetlen területek is. Ezeket leszámítva rendben van az akvárium, alga csak egy minimális ZP. A kis 30 literesben megtörtént a teljes átalakítás, az ottani élőlények átköltöztek. 11 főnix razbóra, amiből megmaradt kemény 3db, a többi kiugrott és szívem szakad meg értük, mert a másikban nagoyn jól elvoltak és már 1.5 éve neveltük őket, csodálatos tűzpiros színük volt. A 10 amano is átköltözött, amikből két hatalmas nőstény is öngyilkos merényletet hajtott végre....újabb szívszakadás :(

Csináltam ammónia és nitrit tesztet is, hátha ott van valami gáz, de teljesen rendben van mindkettő. A vízparaméterek állandóak, nincs változás, a vízcsere minden héten mindig ugyanakkor történik.


View attachment 177143
Ph sokk lesz szerintem. Nagy lehet a különbség a 2 üveg közt.
 
A skimmert dobd rá egy időzítőre napi 5-10 perc elég neki.
A vízfelszínt még 1-2cm-vel lehetne csökkenteni, ha sok a kiugrálás és lehet az áramlásra is rá kell nézni.
Vagy a skim vagy a szűrőd szerintem rásegít. A skimet az időzítő megoldja, a szűrőt lenne érdemes még megnézni és esetleg visszavenni az erejéből.
 
Ph sokk lesz szerintem. Nagy lehet a különbség a 2 üveg közt.
Amik megmaradtak azok már elvannak hetek óta. 5-6 órás beszoktatást csináltam. 6.5-7 között mozog a Ph, Co2 beoldási időszaktól függően. Nem tudom milyen vízből jöttek, de ettől többet nem tudom tenni az ügy érdekében :(
 
Döbbent! De a micro-k ilyen értéke mellett, miből építik fel a testüket az epifiták?
Úgy értetted macro értékek mellett? ☺️ Ezen már én is gondolkoztam, de nem tudom rá a választ :) Úgy néz ki hogy micro elemekkel+káliummal elvannak és beérik annyi nitráttal, foszfáttal ami van 🤷🏻‍♂️ Jelenleg APT Zero napi 3 ml megy és mellé 1 ml Complete, de abban igen csekély mennyiségű No3 és Po4 van, lehet nem is jut nekik belőle 🤷🏻‍♂️
 
A skimmert dobd rá egy időzítőre napi 5-10 perc elég neki.
A vízfelszínt még 1-2cm-vel lehetne csökkenteni, ha sok a kiugrálás és lehet az áramlásra is rá kell nézni.
Vagy a skim vagy a szűrőd szerintem rásegít. A skimet az időzítő megoldja, a szűrőt lenne érdemes még megnézni és esetleg visszavenni az erejéből.
A skimmer az megy persze, bár most 2 napja csináltam egy nagyobb, de óvatos porszívózást azóta jobb a felszíni helyzet. Van pár nagyon eldugott rész ahonnan iszonyatos mennyiségű mulmot szippantottam ki.
A vízszint csökkentés jó ötlet, rápróbálok köszi. Az a baj hogy nyár van, megy a klíma, ventivel hűtöm is a vizet és a folyamatos párolgás miatt hajlamos vagyok picit túltölteni, hogy legyen miből fogyni. A flow is biztosan rásegített, mert sokszor láttam hogy veszettül ellen úsznak benne, erre jött a magas vízszint…1 ugrás és ott is a baj. Logikusnak tűnik, de sajnos vannak olyan halak is amik nem így pusztultak el és elég idegesítő hogy az okát sem tudom. 3 cory panda is odaveszett, 3 Oto, 1 sziámi és ezek nem ugrottak ki…
Visszább vettem már hogy kisebb legyen az áramlás, de még nem merek újra halat venni bele, mert már össze sem merem számolni hány darab veszett oda :/ 🤦‍♂️
 
Úgy értetted macro értékek mellett? ☺️ Ezen már én is gondolkoztam, de nem tudom rá a választ :) Úgy néz ki hogy micro elemekkel+káliummal elvannak és beérik annyi nitráttal, foszfáttal ami van 🤷🏻‍♂️ Jelenleg APT Zero napi 3 ml megy és mellé 1 ml Complete, de abban igen csekély mennyiségű No3 és Po4 van, lehet nem is jut nekik belőle 🤷🏻‍♂️
Igen, persze, macro, javítottam. :unsure: Ezek szerint, nem csak nekem tűnt fel a dolog.
 
Sziasztok!

Véget ért a 2024-es NAK Kupa. Itt a végső fotó, amivel végül az 5.helyet sikerült megszereznem, ami nem rossz, de nem is jó 😃 Persze, annak tudatában hogy ezt az akváriumot még nem verseny szempontok szerint építettem, elégedett vagyok az eredménnyel. Sajnos a verseny előtti 1 hétben teljesen lerágta a sziámi a Rotala Floridák leveleit, pedig már fél éve bent voltak, sosem bántotta őket 🤷🏻‍♂️ Ráérzett mikor kell megenni 😂

Az akvárium hamarosan bontásra kerül és egy új projektbe vágok.IMG_9586.jpeg
 
Back
Oldal tetejére