• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Mikor kapcsoljam be a CO2 befecskendezést?

Sophia75 said:
Segítséget szeretnék kérni valakitől, akinek nagy gyakorlata van növényes akváriummal kapcsolatban (nigro, lanotsviktor, orpheus, keymaker).

Mivel belefértem a top 4-be kutya kötelességem válaszolni.... :roll:

Akvakertészet alapjai:
viewtopic.php?f=9&t=86

CO2 rendszerek ismertetése:
http://akvarisztika.budapet.hu/2008/09/ ... endszerek/

CO2 rendszer összeállítása:
http://akvarisztika.budapet.hu/2009/01/ ... eallitasa/
Ez Levinen barkács élesztős postja (de majdnem olyan jó, mintha én írtam volna :) )
http://akvarisztika.budapet.hu/2009/04/ ... d-reaktor/

További konkrét kérdések esetén állok minden Sophia rendelkezésére :)
 
Uraim! :)

Köszönöm a reakciókat, 4-ből 2 nem is rossz arány :)
Nigro, az általad adott linkek nagyon érdekesek, de nő létemre nem vagyok egy műszaki zseni :) Ezt nézzétek el nekem :)

Orpheus, azt hiszem megnyertél, főleg, hogy ha jól látom, közel is vagy. Írok pm-et, remélem nem hátrálsz meg a feladat elől :)

Nigro, természetesen se Te, se a többiek nem ússzák meg a kérdéseimet majd, de most SOS a dolog, kedden jönnek hozzám egy 3-as költöztetésre (2 akvárium átvariálása, plusz egy 3. beüzemelése az egyik régi megszüntetésével :) ) Jó kis móka lesz :D

Köszönöm még egyszer az infókat!
Orpheus, vigyázz!!! Jövök :D

Szép estét mindenkinek!
Sophi
 
keymaker said:
Nagyon tanulságos mérési eredmény Tom Barr-tól:

CO224.jpg

Egy pillanatig sem akarom megkérdőjelezni a méréseit, csak néhány gondolat:
A co2 elillanása relatív. Ha erősen mozgatom a vízfelszínt adott co2 adagolás mellett nehezebben éri el a csúcsot és kikapcs után hamarabb kimegy.
Ha csak finoman vagy egyáltalán nem mozgatom a felszínt, akkor lekapcs után lassabban hajtom ki a co2-t.
Nálam szinte nincs fodrozódás sem, csak finoman "forog" a felszín. Így még másnap reggel is a sárgás-zöldből világoszöld lesz a reagens.
Amikor 45°-ban álltak az esőztetők, akkor reggelre határozottan sötétzöld volt a reagens. Olykor kékes.

Ha egy csapot vízzel töltesz meg, majd kihúzod a dugót, ott sem mindegy, hogy mekkora lyukon folyik le a víz.

Röviden: Nem tapasztalom, hogy co2 off után olyan meredeken zuhanna a co2 szint, mint ahogy a grafikonon látható. Nem hogy 1 óra múlva nem lesz 5ppm-en, de másnapra sem. Persze másnap nem is 5ppm-ről indul. Legalább 15-20-nak saccolom, ha zöld a 30ppm (4dk-s folyadék).

Nem is tudom...van olyan akinél ilyen erőteljesen ingázik a co2 naponta (5 <-> 30ppm)?

/megjegyzés: külső beoldót használók, co2 bubi nem került a reagensbe, nem változtattam menet közben a co2 bubiszámát/
 
Én is úgy gondolom, hogy ez a grafikon egy bizonyos akváriumra és annak körülményeire vonatkozik. Én is pontosan így látom, tapasztalom, ahogy Proci. Nem lehet ezt a tapasztalatot általánosítani. Nálam is mindig változik ez a görbe, ahogy a körülmények is változnak. Sok a változó, sok a mért adat.
 
Azt kell mondanom, hogy az O2 beoldás miatt fontos lenne, hogy a CO2 szint ilyen meredeken csökkenjen a kikapcsolás után. Ha nem csökken így, akkor kevés az oxigén a vízben, mivel nagy valószínűséggel nincs megoldva a felszíni gázcsere gyorsítása a szűrő befolyócsövek elhelyezésével vagy az éjszakai levegőztetéssel. Ha pedig az O2 szint alacsony, akkor az az algásodásnak éppen olyan kockázat-emelő tényezője, mint az alacsony CO2.

A CO2 szintet az O2 szinttel összefüggésben érdemes nézni. Ez viszonylag új lecke nekem is Tom Barr-tól és megmagyarázza a grafikonját is.
 
keymaker said:
Azt kell mondanom, hogy az O2 beoldás miatt fontos lenne, hogy a CO2 szint ilyen meredeken csökkenjen a kikapcsolás után. Ha nem csökken így, akkor kevés az oxigén a vízben, mivel nagy valószínűséggel nincs megoldva a felszíni gázcsere gyorsítása a szűrő befolyócsövek elhelyezésével vagy az éjszakai levegőztetéssel. Ha pedig az O2 szint alacsony, akkor az az algásodásnak éppen olyan kockázat-emelő tényezője, mint az alacsony CO2.

A CO2 szintet az O2 szinttel összefüggésben érdemes nézni. Ez viszonylag új lecke nekem is Tom Barr-tól és megmagyarázza a grafikonját is.

No itt már bonyolódik a dolog! Az alacsony o2 szint is algásodást okoz? Hallhatnánk erről bővebben?
 
Szerintem arra gondolt Balazs, hogy a nem elégséges O2 szint kárt okoz a lebontó baktériumoknak. Az aljzatban, a szűrőben is.

Ezt az O2 beoldást elérheted a sokat hangoztatott extra szűréssel és flow-al, vagy egy erősebb áramoltatással, vagy éjjelenkénti O2 porlasztással.

Ugye itt még mindig az a baj hogy ideális szűrés áramoltatásról beszélünk, de többen vannak azok ahol sajnos a szűrés az akihoz képest meglehetősen alultervezett.

Tegnap meg akartam keresni ezt az ábrát és hogy milyen beszélgetés közepette lökte be barr. De azt tudom, hogy amiket akikat láttam tőle ott durva szűrés áramoltatás volt.

Így most nagyon én sem tudom értelmezni. lehet a növények co2 felvétele és nem a vízben lévő co2 mennyiségéről volt szó? megpróbálom megkeresni.
 
Szita tanár úrral hosszassan beszélgettem arról hogy mikor is kapcsoljam be a világítást és a co2-t. Azért voltam kíváncsi a véleményére mert évekkel ezelött egy előadásában azt mondta hogy a növények a co2-t a sötét fázisban veszik fel. Hoppá! Hogyis van ez? Pont az ellenkezőjét tanultuk a suliban. Kérdésemre elmondta hogy: a fotokémiai folyamatok roppant bonyolultak és nem egyszerre történik a széndioxid belélegzés és az oxigén kilélegzés. (Megpróbáltam utána nézni de magyarul sehol nem olvastam róla, a kicsinyke német tudásom pedig max. a túristák útbaigazítására elég) A széndioxidot éjszaka veszik fel a növények és bonyolult, többlépcsős vegyi folyamatban "kötésben" tárolják míg fényhez nem jutnak. A nap energiáját is vegyileg eltárolják mint az akkumulátorok, és az oxigént ekkor bocsátják ki, ekkor növekednek. Szeretném ha idegen nyelvet jól beszélő kertészek utána néznének a neten ennek a dolognak, mert igaz még csak 4 hete megy az aksiba folyamatosan a gáz, amit úgy látom a növények valóban jobban eltüntetnek reggelre. Mielött fejemet vennétek: nem mérek értékeket de a belső reaktorban estére felhalmozódik kb. 1 dl-nyi gáz, ami reggelre eltűnik. Nappal viszont sokkal jobban megjelennek az oxigénbuborékok. A növények növekedése pedig határozottan felgyorsult, már amelyik kap fényt ebben a dzsungelben.
 
CO2 viszonylag egyszerű képlet.
Nappal CO2 kell. És álllandó megfelelő szinten.
A kérdés inkább az hogy hogyan biztosítod ezt?

Általában pár óra kell az akinak reggel, hogy a CO2 szint megfelelő legyen. Ha ezt a lámpával együtt kapcsolod elvesztegetsz néhány hasznos órát a fotoszintézis időszakából. Ha ide még hozzáveszed hogy a növényeid sokkal hamarabb ébrednek mint a világításod akkor egyértelmű, hogy órákkal korábban kellene a CO2-t indítani.

A növények éledezését ott is megfigyelheted, hogy este lámpaoltás után milyen gyorsan összecsukódik néhány növény levele. Reggel viszont órákkal a fény felkapcsolása előtt már normális állásban leledzenek. Ők ilyenkor már fotoszintetizálnának.

Nálam most mindkét akiban 3 órával előbb kapcsol a CO2 és 1 órával a világítás vége előtt kapcsol le. Ilyenkor a növényeknek már elég az a CO2 szint ami az akiban van.
Reggel viszont a lámpa felkapcsolásánál már bubiznak a növények.

A reaktorodból való CO2 fogyás természetes. A gáz utánpótlás nélkül beoldódik teljesen az akiba. A víz forgatással O2 jut a vízbe CO2 meg ki.
Nálad ez a CO2 szint csökkenés a nap végével sokkal lassabb, mint egy difis akiban, de a végeredmény ugyanaz. Reggelre lecsökken a szint a folyamatos keringetés miatt.

Nálad illetve a reaktoros dolgoknál inkább az a megfontolandó, hogy a tartalékolt gáz miatt esetleg érdemes lenne levegőztetőt nyomni estére.
Mivel elég lassan csökken a co2 szint a reaktor miatt. És az akiban ilyenkor már inkább oxigénhiányos állapotok uralkodnak.
 
tomm said:
http://www.kislexikon.hu/fotoszintezis.html
http://hu.wikipedia.org/wiki/Fotoszintézis
Arra akartam rávilágítani hogy a tudomány szerint a növények a széndioxidot a sötét szakaszban építik be, ami persze nem jelenti azt hogy csak sötétben megy végbe, hanem egyszerűen nem kell hozzá fény. Megfelelő fénymennyiség megléte mellett a co2 beépül világosban is, de a növények alapból ezt a sötétben végzik.

Szia Tomm

Én az első linkből azt szőttem le, hogy ugye két szakaszra oszlik a fotoszintézis folyamata. Az első csak a napfényben, a második szakasz, ami jelen esetben számunkra fontos, a sötétben is végbe tud menni. Itt a hangsúly az "is" szócskán van, mely arra enged következtetni, hogy a második szakasz is inkább a napfényben működik túlnyomó részben, de az első szakasszal ellentétben, éjszaka is működhet, működik a folyamat. Én így értelmeztem.
 
Nagyüzemi emersz használat esetén is 1 óra a fény előtt és 1 óra a fény leoltás előtt.

When To Supplement With Carbon Dioxide

Since photosynthesis normally occurs only during daylight hours, CO2 addition is not required at night. However, supplementation is recommended during cloudy, dull days to compensate for the lower rate of photosynthesis. Because photosynthesis increases with high light levels, the optimal CO2 concentration becomes higher. Start supplementation approximately 1 hr before sunrise and shut the system off 1 hr before sunset. However, CO2 supplementation is highly recommended when supplemental high-pressure sodium (HPS) lighting is used at night to insure adequate levels.

Although the optimal CO2 level increases with increasing light levels, it is often wasteful, depending on wind speed, to attempt to maintain a rate of 1,000 ppm supplementation when vents are more than 10%–15% open or the full complement of exhaust fans are operational. Growers should however, aim to maintain ambient levels within the crop canopy. The increased air circulation enhances the rate of diffusion by reducing the boundary layer around the leaf surface.
 
Mint említettem az idegennyelv tudásom igen-igen alapfokú. A webfordítás.hu pedig... szóval ilyen :shock: Ha nem lenne ismerős, ez az előző hozzászólás.

Mikor kiegészítés széndioxiddal
Mióta a fotoszintézis általában csak napvilágórák alatt történik, CO2 összeadás nem igénylik éjjel. Mindazonáltal utólagos kiegészítést ajánlanak felhős, unalmas napok folyamán hogy kárpótoljon a kisebb mértékű fotoszintézisért. Mert a fotoszintézis magas világos szintekkel növekszik, az optimális CO2 koncentráció magasabbá válik. Utólagos kiegészítést indít el napkelte és retesz előtt hozzávetőleg 1 hr a rendszer 1 hr mellett napnyugta előtt.
Mindazonáltal a CO2 utólagos kiegészítés nagyon ajánlott mikor kiegészítő nagy nyomású nátrium (HPS) világítást használnak éjjel hogy megfelelő szinteket biztosítson.
Bár az optimális CO2 szint növekvő világos szintekkel növekszik, ez gyakran pazarló miközben a szélsebességtől függ hogy próbáljon meg fenntartani egy 1,000-es arányt, ppmutólagos kiegészítés mikor nyílások vagy több mint 10%–15% nyitva van vagy a teljes létszám a kipufogórajongók működőek.Termelők kellene mindazonáltal legyen az a célod, hogy körülvevő szinteket tarts fenn a termésponyván belül. A fokozott levegőkeringés növeli a szétterjedés arányát azáltal, hogy csökkenti a határréteget a levélfelszín körül.
 
Üdv!
Az lenne a kérdésem,hogy érdemes egy mágnesszeleppel beidőzíteni a Co2-t,vagy nincs gáz,ha 24 órában megy?
A másik kérdés meg az lenne,hogy érdemes estére az O2 miatt levegőztetést beiktatni,vagy ezzel az algásodásnak jobban kedvezek,mint a növényeknek,garnéláknak?
 
A CO2-t felesleges napi 24 órában nyomni, főleg ha eléred a neked szükséges CO2 szintet. Használhatsz időkapcsolót szerintem, de erről majd a többiek nyilatkoznak, hogy mit és hogyan érdemes használni.
Az oxigéntől nem fog algásodni az akváriumod, erre mérget vennék. :) A 'nagyok' japánban éjszakára (a CO2 leállítása után) mindig bekapcsolják a levegőztetőt, szóval használhatsz is akár, de annyira nem is létfontosságú a dolog.
 
ZaCK said:
Az lenne a kérdésem,hogy érdemes egy mágnesszeleppel beidőzíteni a Co2-t,vagy nincs gáz,ha 24 órában megy?
A CO2 mehet 24 órában és mehet időkapcsolóval is. A 24 órás menetnek egy hátránya van csak: mivel a halak toxikálásának éjszaka nagyobb az esélye (ekkor jobban feldúsul a CO2 - nincs fogyasztás, hanem termelés van) ezért a szintet úgy tudod belőni, hogy a "szűk keresztmetszet" az éjszaka lesz, tehát nappal nem lehet olyan magasra emelni a szintet mint egyébként.

A stabilan alacsony szintnek azonban nem lesz káros következménye, ha a világításod megfelelően alacsony. Magasabb megvilágítás illetve magasabb CO2 igényű növények esetében azonban csak akkor tudsz optimális szintekre emelni napközben, ha viszont éjjel nem megy. Ilyenkor ugyanis éjjel túl magas lenne a szint és a halaid látnák a kárát.
ZaCK said:
(...) érdemes estére az O2 miatt levegőztetést beiktatni,vagy ezzel az algásodásnak jobban kedvezek,mint a növényeknek,garnéláknak?
Igazából az algáknak mindegy, hogy van-e éjszakai levegőztetés vagy sem. Ahogy írtad, a halaidnak viszont nem mindegy. Annyiban árnyalnám a képet, hogy olyan szempontból nem mindegy az algák szempontjából, hogy egy megfelelően oxigéndús környezetben könnyebb egy jó egyensúlyú növényes akváriumot is fenntartani. A szűrőbaktériumoknak például fontos a megfelelő oxigénszint (éjjel-nappal). A halaidnak is.

Az éjszakai levegőztetésre szerintem (is) túl kevés energiát fordítunk.

Tudjuk, hogy a levegőztetés a vízből kihajtja a CO2-t. Nos, el tudok képzelni egy olyan helyzetet is pl., ahol a levegőztetés csak éjszakára indul be (ezzel csökkentve a CO2 szintet), de a CO2 24 órás befecskendezésen van. Viszont nem látom be, hogy miért ne vásárolnál 2 db. időkapcsolót, ha már 1-et úgyis venned kell. Illetve 3-at összesen, mert a fényeknek is kell egy. Nem beszélve arról, hogy ahogy Luna is írta fölösleges 24 órában nyomni, mert így pont fele annyi ideig fog tartani a palackod. Ennek ellenére sokan és sikerrel nyomatják 24 órában, úgyhogy nem egyértelmű...
 
Köszönöm a felhomályosításokat..tényleg logikus a dolog..csak amiatt kérdeztem a 24 órát..mert akkor ezáltal kikerülhettem volna a mágnesszelepet..ami ugye plussz kölcség..vagy van olyan megoldás amiről nem tudok..és csak egy mecahinkus időkapcsoló kell hozzá?:D (persze ez költői kérdés volt:p)
LÉnyeg..hogy a levegőztetést szerintem be fogom iktatni estére minden képpen..nah ez még a jövő gáza..vagyis zenéje:)
 
ZaCK said:
Köszönöm a felhomályosításokat..tényleg logikus a dolog..csak amiatt kérdeztem a 24 órát..mert akkor ezáltal kikerülhettem volna a mágnesszelepet..ami ugye plussz kölcség..vagy van olyan megoldás amiről nem tudok..és csak egy mecahinkus időkapcsoló kell hozzá?:D (persze ez költői kérdés volt:p)
LÉnyeg..hogy a levegőztetést szerintem be fogom iktatni estére minden képpen..nah ez még a jövő gáza..vagyis zenéje:)

Hát valószínű 3 dolgot tehetsz:
- elzárod a palackot minden nap
- elzárod a reduktort
- beiktatsz mondjuk egy ilyen szelepet és elzárod vele mindig: http://www.greenaqua.hu/ada-sf-v-std-ba ... zelep.html

A probléma sajnos ott jelentkezik majd hogy az év 365 napján pontban 2-3 órával a villany felkapcs előtt és 1 órával lekapcs előtt NEM leszel ott, hogy ezt megtedd.
Az ingadozó CO2 miatt pedig majd jön az alga.
 
Back
Oldal tetejére