• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

CO2 controller a növényes akváriumban

Hali!!

Csak lustaságom tart vissza bár megígértem, hogy felrakom a DIY-be.
Mivel ez nem az a topik, csak röviden:Egy eldobható 500 gr-os gyári palackot (ezen van minden, reduktor, tűszelep, visszafolyás gátló, mágnesszelep) megfúrtam, bele egy visszafolyásgátlót raktam.Egy sima levegőztető csövön bemegy a szifon "csőrébe.A szifont lezártam egy gumitömítéssel, tehát a testbe nem tud bemenni a gáz.A szifon nyomó karja mindig nyitott állapotban van.2 patront becsavarok, ez kb. 11 bar.1 patron naponta, 11 órát megy a gáz.Napi 10 Ft.Ennyi.Ideiglenesen 2 hónapja megteszi.

Bocsi, modik, ha gondoljátok helyezzétek át.
 
Kircs said:
Gilgames said:
Hát nem tudom ha megérné. Hacsak ha az nem bosszantja a csőrünket, mint nekem most, hogy kis palackról nem tudnak nyilatkozni egyértelműen, hogy IGEN vagy NEM. Azt hiszem én akkor is kis palackot választok és a töltést ha nem lehet megoldani, akkor így fogom. Addig meg kisérletezek az algákkal :D (most már szándékosan várok még néhány hetet a magas nyomású rendszer beszerzésével.)

De ehhez a töltéshez is kell egy nagy palack. Akkor már azt is belehetne állítani, sztem.
....

4008362238_98530d8ed2.jpg
Ja, ide be is fér!

Hiába, ha nanó méretű az aki akkor a bútor is.
Most vagy az van, hogy nem csinál az ember nano-t, vagy a nagypalackot az árnyékos erkélyen tartom a szekrényben.
 
Üdv mindenkinek!
(...)
A fent már eddig leírtak tükrében mit szóltok hozzá??? Szükséges? Ha jól gondolom megspórolja a drop -checker-t meg a hozzávalókat. Az ár különbség talán nem tűnik nagynak?

...aki holtig tanul
 
Én csak akkor látnám értelmét ennek a kontrollernek, ha nem a mágnesszelepet, hanem ténylegesen egy proporcionális szelepet vezérelne! Hogy, a szondát cserélni kell egy idő után és hogy rendszeresen kalibrálni kell ez egy kicsit visszavetheti a vásárlói kedvet! Villamosmérnök létemre rájöttem, hogy utálom az elektronikát, mert ha valami kis kütyü akár egy ellenállás elszáll, akkor már nem úgy működik a rendszer ahogy kéne és pláne úgy, hogy azt kívülről az ember meg nem mondja, hogy ezzel valami gebasz van csak akkor amikor már elég csúnya dolgokat művelt az akváriumi lakókkal! Ezért én akkor kerülöm az elektronikus beépítéseket, amikor csak lehet. Most magam ellen beszéltem, mert éppen a nap felkeltét és lementét szimuláló elektronikán melózom :lol: !
 
Mi történne akkor ha egy ilyen vezérlő egy időkapcsolóra lenne kötve, csak úgy mint a mágnesszelep és ugyan úgy 1 órával a világítás bekapcsolása előtt lenne működtetve. A vezérlőbe bemenő gáz be lenne állítva 30ppm-re, így elméletileg még pontosabb szabályozást lehetne elérni, mint ha állandóan menne. Emellett a pH is folyamatosan figyelve lenne. Persze DC-vel ellenőrizhető lenne a helyes működés.
Bár lehet rosszul gondolom.
 
Nem pontosan értem az elképzelésed, de a 30 ppm a vízben oldott CO2 mennyisége. Az, hogy mennyi marad a vízben a bejuttatott gázból, az egy sokismeretlenes egyenlet ;)
 
Nigro said:
Nem pontosan értem az elképzelésed, de a 30 ppm a vízben oldott CO2 mennyisége. Az, hogy mennyi marad a vízben a bejuttatott gázból, az egy sokismeretlenes egyenlet ;)

Igazából csak arra gondoltam, hogy a normál beoldáshoz szükséges beállított CO2 körbe be lenne kötve még egy vezérlő is, ami csak egy védelem lenne tulajdonképpen, ha esetleg valami történne, akkor lelövi a rendszert. Persze ezzel így több CO2 bejuttatásra nincs lehetőség, max. kevesebbre.
Vagy ha lenne csinálva egy párhuzamos kör és oda lenne bekötve, akkor lehetne feljebb tolni a CO2-t akár.
 
Végig olvasva a topikot azt a következtetést vontam le, hogy a leginkább a pH controller ellen az beszél, hogy nem garantált, hogy pont akkor legyen a megfelelő CO2 mennyiség a vízben, amikor a növényeknek szüksége van rá, azaz villany gyújtásakor.

Ezt ellensúlyozandó mennyire megoldás, ha pl. villany gyújtás előtt röviddel / közvetlenül adagolja be az ember az Easy Carbo-t?
 
Végig olvasva a topikot azt a következtetést vontam le, hogy a leginkább a pH controller ellen az beszél, hogy nem garantált, hogy pont akkor legyen a megfelelő CO2 mennyiség a vízben, amikor a növényeknek szüksége van rá, azaz villany gyújtásakor.

Ezt ellensúlyozandó mennyire megoldás, ha pl. villany gyújtás előtt röviddel / közvetlenül adagolja be az ember az Easy Carbo-t?
Az easy carbo bomlási ideje kb 6 óra, tehát eddig "hat" a vízben. Sokan nem is világítanak 6-7-8 óránál többet, így aztán érdemes a világítás bekapcsolásakor beadagolni, de legkésőbb a lekapcsolás előtt 6 órával.
 
Ide is feldobom gondolatteremtőnek az alábbi gondolatmenetet:

Lényeg, hogy ma vettem egy GHL ProfiLux-ot, ami képes a pH Controller szerep ellátására is, s a topikban felvetett problémákra úgy tűnik nyújt megoldást az alábbiak szerint:

pH_controller_www.kepfeltoltes.hu_.png


Tehát a pH szint akár 0,05-ös egységekben is megadható, ez tök jó, de nem feltétlenül lényeges jelen helyzetben. Ami fontos, az éjszakai üzemmód (Nächtliche Änderung), amelyben megengedhetünk jóval nagyobb eltérést is.
Tehát jelen esetben este 9 órakor szabadjára engedjük kicsit a pH-t, azaz nem erőltetjük a CO2 beoldást. Ha levegőztetünk is éjjel, valamennyit ki is hajtunk a vízből, így a pH biztosan emelkedni fog. Lámpa bekapcsolás nálam 15 órakor történik, azaz 12 órától viszont már adagolni akarom a CO2-őt, így nemes egyszerűséggel akkorra időzítem az éjszakai mód végét és várom el, hogy szigorúan leszabályozzuk a pH-t, azaz CO2-őt adagoljunk folyamatosan az akváriumba.

Persze ezt azért kicsit ki is kell kísérletezni, hisz nem biztos, hogy 3 óra kell a szint eléréséhez, lehet elég kettő is, de lényegében a pH controlerek általános hibáját a növényes akvarisztikában ezzel szerintem ki lehet váltani.

Vajon jól értelmezem???
 
  • Like
Reactions: TZ
Szerintem jól értelmezed. De nem csak ez a gond. Az lenne az igazi, ha bekalibrálná magát és figyelembe venné, hogy van "tehetetlensége" a CO2 kapcsolgatásnak. Amit @keymaker szokott írogatni a témában, az igaz, hogy ha csak bután ki-be kapcsolgat a kívánt PH érték körül, akkor pont PH ingadozást okoz, mert mindig lejjebb fog menni a PH annál a szintnél, ahol kikapcsolja az adagolást. De nekem az a fura, hogy ez szoftveresen megoldható lenne, hogy megtanulja mennyivel hamarabb kell kikapcsolnia és kb mikor kell visszakapcsolnia ahhoz, hogy ne legyen ingadozás. Az lenne a szuper, ha ez a cucc erre is figyelni. Ha tudod figyeld ki légyszi, hogy mennyire "okosan" vezérel.
 
Hogy rádobjak egy kis csavart, mert bent azért megtréfált minket....

ideális pH valahol 6.7-7.0 körül lenne az akváriumban SZŰRÉS szempontból.
Aztán jön az aktív talaj, a szűrőanyag, a co2 a lágy víz, az éjjeli szellőztetés és mindezt valahogy úgy kellene megoldanod, hogy azért CO2 adagolásod is menjen.
Pl ne az legyen hogy állandó 6.5 a pH és beállítod az ideálisra ahol be se kapcsol egész nap.

A pH-d változni fog a lágy vizes akvarizálás esetén attól is ha belököd a növénytápokat reggel.

Némi megfigyeléssel és variálással jó lesz. De ahogy a fenti képletből látszik úgy kell összehoznod, hogy ház is menjen és ne szálljon el minden....
 
Sziasztok,

Ma kaptam egy Ph controller vezérlőt. http://doc.diytrade.com/docdvr/1306637/21405069/1305869833.pdf

Sajnos magyar leírása nincs. Próbáltam rákeresni neten hogyan kell beállítani. A kalibrálás szerintem sikerült. A tartomány beállítását nem nagyon értem hogy mikor kapcsol ki be . Valaki esetleg?

Ha jol tudom ez egy kinai cucc, sajnos a szondaja nem egy minosegi cucc. Egy baratom probalkozott ilyennel. Az aku jobb es bal oldalaban is mas mas ertekeket mutatott. Ha eros aramlasba rakta total hulyeseget mutatott. A kalibralasa is eleg hamar elmaszott, ez csak ossze fog zavarni mindent nalad.
 
Back
Oldal tetejére