1. Ez a weboldal cookie-t használ. Az új EU szabályozásnak megfelelően ez az üzenet az első látogatáskor megjelenik.
    A weblap további használatával automatikusan elfogadod, hogy az Akvakertész.hu Fórum cookie-t használ.
    Az Akvakertész Fórum csapata Learn More.
  2. Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Értesítés elrejtése

Mikor kapcsoljam be a CO2 befecskendezést?

Kategória: 'Szén-Dioxid (CO2)', témanyitó: keymaker, téma nyitása: Szept 9, 2009.

1. Dyin
    Épp nem fórumozik ...

Dyin Tapasztalt kertész

Tag:
    Szept 11, 2009
    Kedvelik:
    12
    Hely:
    Velence
    Szervusztok!

Mi van akkor, ha éjjel-nappal megy a CO2 és nincs a növényeken kívül más élőlény az akváriumban (nem is lesz a közeljövőben)? Élesztős megoldás lévén azt nem lehet hatékonyan állítgatni, és takarékoskodni sem nagyon lehet - nem kell.
    A "sárga" CO2 szint mint befolyásol? Jön az alga? Megpusztulnak a baktériumok? Szóval mit történhet?

Köszi a választ! ;)

2. jojo
    Épp nem fórumozik ...

jojo Kertész szaki

Tag:
    Ápr 17, 2009
    Kedvelik:
    32
    Hely:
    Bp.16.ker.
    Nálam is megy éjjel nappal, a halaknak semmi bajuk.Persze itt is lehetne túladagolni.
    Ha nem lesznek más élőlények, akkor már nem lehet akkora probléma.
    A sárga szín még nem biztos, hogy probléma, mert nekem már többször volt de a halak még csak nem is vették szaporán a"levegőt"
    Persze maradj a zöldnél de a DC-re nem érdemes hagyatkozni teljes mértékben....
    Az alga a CO2 ingadozásnál jöhet.A bacik csak akkor pusztulnak /talán/meg ha kissé szódavízzé alakítod át az akváriumot.De az a végső eset mert a biotop medencében is lehet 5,5- 6 a ph és mégsem pusztulnak el a szűrőben a bacik.

3. Dyin
    Épp nem fórumozik ...

Dyin Tapasztalt kertész

Tag:
    Szept 11, 2009
    Kedvelik:
    12
    Hely:
    Velence
    Akkor van pár újabb kérdésem:

Mit jelent a CO2 ingadozás? Illetve hogy néz ki?
    Mondjuk nappal zöldes éjszaka meg sárga? (Amennyiben éjjel-nappal megy)

Hogyan oldjátok meg az O2 beoldását? Buborékoltatás kihajta a vízből a CO2-t? Az O2 beoldásával miben változhat a CO2 szint? Hogyan kell vagy érdemes O2-t keverni CO2 mellé? Kell-e egyáltalán, ha csak növény van az akváriumban?

4. inadsz

inadsz Sasszem =) Admin Moderátor Legjobb napló

Tag:
    Ápr 17, 2009
    Kedvelik:
    7,825
    Hely:
    Budapest XVIII. ker.
    Mondjuk nappal, egyszer kevés egyszer jó egyszer sok, ezért használnak T szelepeket, hogy folyamatosan 30ppm co2 legyen a vízben, ha több a co2 akkor megnyitják egy kicsit, hogy a szabadba menjen a gáz. . Éjszaka mindegy mert akkor nincs fotoszintézis, oldhatsz be O2-t.

5. beeex
    Épp nem fórumozik ...

beeex Új regisztrált

Tag:
    Aug 15, 2009
    Kedvelik:
    0
    Az következőben kérném a hozzáértők tanácsát:

2 hete üzemeltem be az akváriumot (300liter víz mente bele), palackos CO2, aquamedic 1000res külső reaktorral, 2db 1500l/óra külső szűrővel.
    Budapesti csapvíz, Kh:9, Ph:8., tartós CO2 teszt 2db az akvárium két különböző pontján, bennük elkészített 4nk-s alapoldat.
    Na szóval. Elkezdtem beleengedni a CO2-t, ami a reaktorban teljesen fel is oldódott. A két tartós teszt 7.7-es Ph-nál már átment szép zöldbe, ez a Ph- Kh-oldott CO2 táblázat szerint azonban nagyon alacsony, 5,4-es CO2szintet jelez. Emeltem a bubiszámot, levittem a Ph-t 7,4-re, ami 10es oldott CO2-es szintet jelent, ami még mindig alacsony. viszont mind a két tartós teszt átcsapott sárgásba. Mivel ahogy olvastam, 30 körül lenne a célszám a CO2 tekintetében, emeltem a bubi számot, PH lement 7,2-re a két tartósteszt kiakadt olyan világos hogy már szinte láthatatlan sárgába csapott át, és a 3db Oto közül 1 elment az örök :eek: algamezőkre, kettőt még sikerült kimentenem. Az akváriumot átszellőztetve, Ph vissza 7,8-ra Otok vissza, jól vannak.

Na most, hogyan lehet elérni a 30as CO2szintet, ha 15nél már kiakad a tartósteszt, és a halak gyakorlatilag megfulladnak?
    Növényes aksinak készül, már most van benne bőven növény.
    Hol a hiba?

6. Luna
    Épp nem fórumozik ...

Luna Főkertész

Tag:
    Ápr 15, 2009
    Kedvelik:
    96
    Hely:
    Magyarország, Dunaújváros
    Elméletben a reaktorok beoldási szintje magasabb, mint egy diffúzoré, szerintem lejjebb tekerheted, amíg zöld nem lesz a teszt.

7. beeex
    Épp nem fórumozik ...

beeex Új regisztrált

Tag:
    Aug 15, 2009
    Kedvelik:
    0
    amikor szép világoszöld a tesztem, akkor 9körül van a CO2-m ( Kh-Ph-CO2 táblázat szerint) és 10 fölött átcsap sárgába. nem kevés az?

8. histi
    Épp nem fórumozik ...

histi Tapasztalt kertész Legjobb napló

Tag:
    Ápr 17, 2009
    Kedvelik:
    9
    Hely:
    Budapest IX. ker.
    Esetleg pontatlan a mérésed/pontatlanok a mérőeszközeid?

A halaid nem hazudnak... főleg nem pipálnak/halnak 10 ppm CO2 koncentárciónál.

Kísérletezz (óvatosan!): indulj lime zöldtől, tekerd felfele, figyeld a halakat. Ha pipálnak, vegyél vissza.

Sárgás és sárgás DC között is van eltérés (amit mondjuk szemmel nem látsz): nálam volt olyan, hogy sárga DC-nél halak nem pipáltak, icipicit rátekerve pipáltak, na akkor tekertem visszább picit.

9. beeex
    Épp nem fórumozik ...

beeex Új regisztrált

Tag:
    Aug 15, 2009
    Kedvelik:
    0
    a ph mérő az egy digitális cucc mert 3 nap után rájöttem, hogy képtelen vagyok a sárgászöldzöldessárgasöldeskékkékeszöldkék árnyalatokon eligazodni, és 0.5ös eltéréssel vagyok bizonytalan, ami elég sok.
    a vízkeménységet meg a cseppek számolásával mérem.

10. Kovi Boy
    Épp nem fórumozik ...

Kovi Boy Új regisztrált

Tag:
    Febr 20, 2010
    Kedvelik:
    0
    A co2 rendszert mikor célszerű elindítani és mennyi ideig célszerű működtetni?
    tehát például bekapcsolnám reggel 8-9 körül és innentől számítva mennyi ideig célszerű működtetni?

11. patzu
    Épp nem fórumozik ...

patzu Főkertész Legjobb napló

Tag:
    Máj 28, 2009
    Kedvelik:
    742
    Hely:
    Szombathely
    A co2 úgy indítsd, hogy mire felkapcsol a világításod az akiban megfelelő legyen a co2 szint.
    Aki méretétől, bubi/sec, stb. függ.
    Járatni pedig villanyoltásig általában, de van aki hamarabb kikapcsolja, attól függ milyen az esőztető állása, mennyire hajtja ki a vízből a co2-őt, esetleg éjjelre o2 porlasztás van, vagy nincs az akiban.
    Visszaolvasva a topicot ezekre mind-mind választ kapsz.

12. weak
    Épp nem fórumozik ...

weak Kertész szaki

Tag:
    Okt 12, 2010
    Kedvelik:
    117
    Hely:
    Budapest
    És mi van akkor, ha a CO2-t nem kapcsolom ki, hanem egyszerűen belógatok egy porlasztót légpumpával ahelyett? Sőt... beteszek egy T-ágat - arra a porlasztóra amin a CO2 megy - egy visszacsapó szeleppel és este beállítok egy időkapcsolót egy légpumpára. Így ugyanannyi co2 megy majd csak megy mellette O2 is. Vagy nagyon béna vagyok fizikából? :) Reggel sem kell korábban kelni, hogy lámpa bekapcsolásra elég legyen a CO2 szint, hanem egyszerűen lekapcsolom a légpumpát... Ha minden jól megy és sikerül jól beállítani akkor már csak egy etetőautomata és tápadagoló kell és tényleg nem marad más csak a gyönyörködés :)... bár ott van még a vízcsere, de az a legkevesebb :) Na?

13. Luna
    Épp nem fórumozik ...

Luna Főkertész

Tag:
    Ápr 15, 2009
    Kedvelik:
    96
    Hely:
    A növények csak a fotoszintézis ideje alatt vesznek fel CO2-ot. Értsd: amikor van fény. Az élesztős rendszereket szoktuk hagyni ugye, mert azokat nem lehet "ki-bekapcsolni".

14. weak
    Épp nem fórumozik ...

weak Kertész szaki

Tag:
    Okt 12, 2010
    Kedvelik:
    117
    Hely:
    Budapest
    Élesztős rendszerem van, így a kikapcsolást úgy értettem hogy a porlasztóról leválasztom a CO2 csövét egyszerűen. Ezt minden este megteszem. Eddig hajnalban visszadugtam a csövet hogy mire világos lesz megfelelő legyen a szint. Ezt a dugogatást váltanám ki egy légpumpával. Estére nem hagynám úgy mert akkor a növényeknek is o2 kell és nem akarom hogy rossz legyen a halaknak. Ez volt a megfontolás.

15. Luna
    Épp nem fórumozik ...

Luna Főkertész

Tag:
    Ápr 15, 2009
    Kedvelik:
    96
    Hely:
    Jaaa... :) Mintha kissé diszorientált lennék today... :D
    Értem az elgondolást, és javaslom az oxigén beoldást én is. Ennek a módszerét már a többiekre hagyom, mielőtt tényleg írnék valami agyalágyultságot... :oops:

16. weak
    Épp nem fórumozik ...

weak Kertész szaki

Tag:
    Okt 12, 2010
    Kedvelik:
    117
    Hely:
    Budapest
    Semmi gáz, én beszélni/írni nem tudok értelmesen:)

17. jojo
    Épp nem fórumozik ...

jojo Kertész szaki

Tag:
    Ápr 17, 2009
    Kedvelik:
    32
    Hely:
    Bp.16.ker.
    Semmi gond az elgondolással.Tehát megy éjszaka a CO2 de megy a légpumpa is, vagyis kihajtod a CO2-t.Kényelmesebb lesz mint amit idáig csináltál az biztos. :)

18. weak
    Épp nem fórumozik ...

weak Kertész szaki

Tag:
    Okt 12, 2010
    Kedvelik:
    117
    Hely:
    Budapest
    Hamarosan kiprobálom és majd meglátjuk hogy mit mutat a dc:)
    Szép lesz, jó lesz:)

19. Victor
    Épp nem fórumozik ...

Victor VIP kertész

Tag:
    Aug 26, 2009
    Kedvelik:
    1,401
    Hely:
    Várpalota város, Veszprém megye
    Sziasztok!

Nekem sikerült megoldani, hogy az élesztős CO csak nappal menjen. Korábban már volt nekem palackos rendszerem, amiből megmaradt a Sera basik szett (palackot eladtam, nyomáscsökkentő meg ipari volt, és sz..r is (eresztett)) . Aki nem ismerné, ez egy belső reaktor két csőbekötéssel, és beépített bubiszámlálóval. Az egyiken jön a CO, a másikon egy szabályozható T idommal meg van csapolva a külső szűrő nyomó ága és ez van még bevezetve a reaktorba. Most én a külső szűrő megcsapolása helyett egy Eheim minipumpát kötöttem rá, ami úgy van beállítva, hogy ha nem megy akkor a gáz rajta keresztül el tud távozni az akváriumból.
    Az akvárium még csak kb 1,5 hete indult, és egyenlőre nem sok növény van benne. Világításom delelőt 10-től délután 8-ig megy. Ma arra lettem figyelmes, hogy a buborékozás, csak délután 4-5 óra fele kezd elindulni. Lehet, hogy nekem is jóval a világítás bekapcsolása előtt el kellene indítanom a CO-t. Bubizást lehetne támpontnak tekinteni, vagyis addig kellene előbb indítani a CO-zás amíg már a világítást követően rövid időn belül elindul az oxigéntermelés?

20. zegigyerek
    Épp nem fórumozik ...

zegigyerek Főkertész

Tag:
    Júni 19, 2012
    Kedvelik:
    317
    Hely:
    Zalaegerszeg
    Sziasztok!
    Élesztős CO2-vel próbálkozom egy nettó 70 literes aksiban, mely elég sűrűn van beültetve növényekkel és halak is vannak benne. Az éjszakai CO2 leállítást eddig úgy oldottam meg, hogy egyszerűen kivettem a diffit a vízből, s a levegőbe nyomta a gázt.
    Kérdés: Mi van akkor, ha benne hagyom éjszakára is, s legfeljebb a kifolyót úgy irányítom, hogy jobban áramoltassa a vízfelszínt? Élesztősnél nem egyenletesebb a beoldás, ha folyamatosan megy vagy hülyeséget kérdeztem?
    Kösz

Aktuális oldal megosztása