• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Külső reaktor "gyári" cuccokból

Sztori:):

Egy szűrőalkatrész rendelés kapcsán ráakadtam az Atman QZ30-as előszűrőjére az Aquadepoban, és mivel régóta halogattam a külső CO2 reaktor befejezését ez pedig jó alapanyagnak tűnt. Ráadásul csak egy fejtömítés jött volna magában, így gondoltam beáldozok még 6210 forintot rá. Ma meg is jött. Egyúttal beüzemeltem a nemrég hozzám visszakerült Evolution 2212-es, ami kapott némi felújítást , plusz 4 liter Matrix szűrőanyagot, és egy kis csomag purigent ráadásnak. De ez mellett ott dübörög a 2080-as is , full bilológiai szűrőanyaggal, purigennel, tehát annyira nem gáz, ha a reaktor kicsit megfogja a szűrő teljesítményét. De azért csináltam egy bypass reaktor megkerülő rész is biztos ami biztos ;), ha már egyszer rég megvettem hozzá az idomokat (vagy 2 éve, mikor Viktor írt róla). CO2 reaktorra való használathoz semmiféle fúrás faragás nem szükséges, egy dolgot kellett csak csinálnom , kivenni a szivacs közepében lévő kis csövecskéket, amik kb olyanok mint a hajcsavaró, és a helyére betettem egy darab 16/22-es csövet. Ezt a fejbe tökéletesen be lehetett illeszteni egy csőcsonkra. CO2 beadagolást a reaktor előtt történik, ehhez megfúrtam egy kis darab szűrőcsövet, és kétkomponensű ragasztóval beragasztottam egy kis darab Festo csövet, erre pedig gyorcsatlakozóval ment a CO2 cső.

Mi a véleményed melyik megoldás a jobb? Melyiken keresztül van nehezebb dolga a szűrőnek? Összegben nagyjából egy kategória a kettő, ahogy nézegettem a dolgokat, de talán ez az Atman előszűrő kicsit egyszerűbben kivitelezhető. Nem kell hozzá annyi könyök meg csatlakozó meg ilyenek. Ha jól értelmezem, amit írsz, akkor csak a Co2 kell bevezetni, meg a bypass-t kell összerakni és kész.

Valamint eszembe jutott egy másik gondolat is, hogy az vajon kivitelezhető-e, hogy egy reaktorba két szűrő csatlakozik és onnan két akváriumba szállítja a vizet? Attól félek, hogy nem lenne egyenletes az áramlás a két oldalon, viszont mivel csak egy palackom van kéne valami megoldás, hogy mindkét akiban legyen co2. Ha van valami ötlet szívesen veszem.
 
Ha jól értelmezem, amit írsz, akkor csak a Co2 kell bevezetni, meg a bypass-t kell összerakni és kész.

Igen ! Kb én is csak ennyit csináltam, illetve a szivacs közepében lévő hajcsavarószerű csöveket lecseréltem egy a szűrő aljáig leérő 16/22-es csőre. Viszont ma egy hátrányát tapasztaltam, hogy a szerkezet nem bírja a nagy nyomást. Mikor teljesen kinyitottam a megkerülő csapot, akkor a hallottam, hogy valahol sziszeg a szűrőház. Lehet, hogy a fejtömítésnél, ami a szűrőkkel ellentétben nem rászorítós hanem O gyűrűs. Valószínűleg kell rá egy bilincs, mert a nyomás kicsit kitágítja. Folyatni azért nem folyat, csak így lehet szökik a gáz.

Valamint eszembe jutott egy másik gondolat is, hogy az vajon kivitelezhető-e, hogy egy reaktorba két szűrő csatlakozik és onnan két akváriumba szállítja a vizet? Attól félek, hogy nem lenne egyenletes az áramlás a két oldalon, viszont mivel csak egy palackom van kéne valami megoldás, hogy mindkét akiban legyen co2. Ha van valami ötlet szívesen veszem.
Ezt csak két külön reaktorral tudod megcsinálni, amik azért még mehetnek egy palackról. Közös reaktor biztos, hogy hatással volna a két akvárium vízszintjére is.
 
Már egy ideje működik az Atman előszűrőből készült CO2 reaktorom és kiderült vannak hibái. A csonkok érthetelen méretét írtam, így oda most bekerültek a hozzá adott bővítők, viszont észrevettem, hogy nagyobb gázmennyiséggel nem bírkózik meg, egyrészt mentek a buborékok az akváriumba, másrészt meg sziszegett a forgatható csonkoknál. Mint kiderült, itt a dupla O gyürük nagyon puha gumiból készültek, újjal össze tudom őket nyomni. Mivel keményebb nem volt itthon, plane hosszú hétvége is van, így drasztikus módszert alkalmaztam, beragasztottam a csonkokat. Főleg azért is, mert ezeket nem az a 4 kis csavar tartotta lezáró fogta le, hanem két kis köröm amit sikerült eltörni. Ez a lezáró lap is csak úgy ra volt csavarozva mindenfajta tömítés nélkül, és azért mentek a buborékok az akvariumba, mert alatta simán átszökött a gáz (itt az egyikre van egy gumicső húzva, ami a szürő aljáig ér)
Akkor már ez is kapott ragasztót ;). Most raktam össze és nem is légtelenedett le magától, de a CO2 csövét kihúzva ez is megtörtént. Kicsit vágtam le a szivacsból is, hogy legyen hely ahol kavarog a víz, így most kicsit csobog. Estére kiderül mennyire dolgozik hatásosabban mint tegnap. :)
 

Attachments

  • IMG_20170604_074413.jpg
    IMG_20170604_074413.jpg
    94.9 KB · Megtekintések: 42
Utoljára módosított:
Már egy ideje működik az Atman előszűrőből készült CO2 reaktorom és kiderült vannak hibái. A csonkok érthetelen méretét írtam, így oda most bekerültek a hozzá adott bővítők, viszont észrevettem, hogy nagyobb gázmennyiséggel nem bírkózik meg, egyrészt mentek a buborékok az akváriumba, másrészt meg sziszegett a forgatható csonkoknál. Mint kiderült, itt a dupla O gyürük nagyon puha gumiból készültek, újjal össze tudom őket nyomni. Mivel keményebb nem volt itthon, plane hosszú hétvége is van, így drasztikus módszert alkalmaztam, beragasztottam a csonkokat. Főleg azért is, mert ezeket nem az a 4 kis csavar tartotta lezáró fogta le, hanem két kis köröm amit sikerült eltörni. Ez a lezáró lap is csak úgy ra volt csavarozva mindenfajta tömítés nélkül, és azért mentek a buborékok az akvariumba, mert alatta simán átszökött a gáz (itt az egyikre van egy gumicső húzva, ami a szürő aljáig ér)
Akkor már ez is kapott ragasztót ;). Most raktam össze és nem is légtelenedett le magától, de a CO2 csövét kihúzva ez is megtörtént. Kicsit vágtam le a szivacsból is, hogy legyen hely ahol kavarog a víz, így most kicsit csobog. Estére kiderül mennyire dolgozik hatásosabban mint tegnap. :)
Csak kellene a tetőbe egy légteleítő szelep nem? Akkor nem kellene a CO2 csövet kihúzogatni ilyenkor.
És milyen ragasztót alkalmaztál?
A tető oldalán is egy hatalmas O gyűrű tömít. Ott nem szivárog a cucc?
 
Csak kellene a tetőbe egy légteleítő szelep nem? Akkor nem kellene a CO2 csövet kihúzogatni ilyenkor.
És milyen ragasztót alkalmaztál?
A tető oldalán is egy hatalmas O gyűrű tömít. Ott nem szivárog a cucc?
A fejtömítéssel szerencsére nincs gond, meg a felső rész egyfajta harang, ami alatt meg tud állni a gáz, vizet meg szerencsére eddig sem engedte felül se.
Légtelenítő szelepet anyira nem tartom szükségesnek, mert igazából csak addig kellett míg a tartályból kiengedtem a levegőt, szürőnek, amiről megy,meg van saját légtelenítője ;), így az sem nyomja tele. Festo gyorscsatis, így hamar le lehet légteleníteni, ráadásul még magasabb ponton is mint a tartály.
Ragasztásra Tytan Cassic Fix-et használtam, ez szerelési ragasztó( szaga mint a technokolnak :)), sziló jellegű, csomagolású, és jó műanyagra is. Kétkomponensűvel akartam, de nem találtam meg. De ez is kiválóan megfogta.
 

Attachments

  • IMG_20170604_112436.jpg
    IMG_20170604_112436.jpg
    113.5 KB · Megtekintések: 48
@Victor , @ideoda most találtam egy oldalt pneu-shop itt szerintem találnátok olyan csatit amivel be lehet szépen csatlakozni.
 
Utoljára módosított moderátor által:
@Victor , @ideoda most találtam egy oldalt ......szerintem találnátok olyan csatit amivel be lehet szépen csatlakozni.
Köszi a linket !
Sajna telefonon nem jönnek be a képek, az asztaligép meg lakásfelújítás miatt nem elérhető. Milyen becsatlakozásra gondoltál ? Víz vagy CO2?
 
Köszi a linket !
Sajna telefonon nem jönnek be a képek, az asztaligép meg lakásfelújítás miatt nem elérhető. Milyen becsatlakozásra gondoltál ? Víz vagy CO2?
Co2-re, van jó közcsavar amivel be lehet vezetni és a belső felére is rá tudod rakni a csövet amivel le tudod alulra vezetni a csövet.Mivel pneumatikaiak biztos rögzítést is adnak. Azt vettem ki, hogy azzal szenvedtek már egy ideje :)
 
Co2-re, van jó közcsavar amivel be lehet vezetni és a belső felére is rá tudod rakni a csövet amivel le tudod alulra vezetni a csövet.Mivel pneumatikaiak biztos rögzítést is adnak. Azt vettem ki, hogy azzal szenvedtek már egy ideje :)
Én még csak elméletben mozgok. Már minden cucc megvan, de először megvárom, hogy Viktor mire jut, és majd akkor kezdem el megépíteni...
 
Co2-re, van jó közcsavar amivel be lehet vezetni és a belső felére is rá tudod rakni a csövet amivel le tudod alulra vezetni a csövet.Mivel pneumatikaiak biztos rögzítést is adnak. Azt vettem ki, hogy azzal szenvedtek már egy ideje :)
Szerintem ennyire nem kell túlbonyolítani, mert a végén drágább lesz mint egy gyári, pláne ha ilyen bolt nincs a közelben, és mindent úgy kell drága postával rendelni. A CO2 bevezetést egyszerűen úgy oldottam meg, hogy megfúrtam egy darab zöld, 16-os csövet, és beleragasztottam egy 6-os levegőcsövet. Ez van a reaktor elött, és szépen viszi be az áramlat a buborékokat. A reaktor aljára levezető csőhöz sem kell semmilyen csatlakozó, miegymás.. Vízszűrőházaknál van egy kis csőcsonk, amire a szürőbetétet ráhúzzuk, ide a 3/4-es KPE cső kis melegítéssel rámegy. Nálam is van ilyen, erre meg a 16/22-es szilikon cső.
Van egy vízszürőházam is, amiből régen csináltam reaktort, ott az egyik rögzítőcsavart fúrtam át, és ide van a Festonak olyan fittingje ami egy szükítő, 8-as vagy 10-es csődarab, aminek végén van egy 6-os gyorscsati. Ott olyan megoldással ment be a gáz, és így megmaradt a légtelenítő csavar.
 

Attachments

  • IMG_20170604_160953.jpg
    IMG_20170604_160953.jpg
    130.5 KB · Megtekintések: 49
  • IMG_20170604_160844.jpg
    IMG_20170604_160844.jpg
    95.8 KB · Megtekintések: 49
Szerintem ennyire nem kell túlbonyolítani, mert a végén drágább lesz mint egy gyári, pláne ha ilyen bolt nincs a közelben, és mindent úgy kell drága postával rendelni. A CO2 bevezetést egyszerűen úgy oldottam meg, hogy megfúrtam egy darab zöld, 16-os csövet, és beleragasztottam egy 6-os levegőcsövet. Ez van a reaktor elött, és szépen viszi be az áramlat a buborékokat. A reaktor aljára levezető csőhöz sem kell semmilyen csatlakozó, miegymás.. Vízszűrőházaknál van egy kis csőcsonk, amire a szürőbetétet ráhúzzuk, ide a 3/4-es KPE cső kis melegítéssel rámegy. Nálam is van ilyen, erre meg a 16/22-es szilikon cső.
Van egy vízszürőházam is, amiből régen csináltam reaktort, ott az egyik rögzítőcsavart fúrtam át, és ide van a Festonak olyan fittingje ami egy szükítő, 8-as vagy 10-es csődarab, aminek végén van egy 6-os gyorscsati. Ott olyan megoldással ment be a gáz, és így megmaradt a légtelenítő csavar.
Az iloyen megoldásoknál én parázok, mertha egyszer is valami hiba csúszik be és te meg pont nem vagy otthon, vagy nem veszed észre, akkor tulajdonképpen az egész akvárium vizét leengeded a nappaliba....
 
Az iloyen megoldásoknál én parázok, mertha egyszer is valami hiba csúszik be és te meg pont nem vagy otthon, vagy nem veszed észre, akkor tulajdonképpen az egész akvárium vizét leengeded a nappaliba....
Sajnos nekem vannak rossz tapasztalataim gyári megoldásokkal is. A durva az volt mikor az inline CO2 atomízerem ment szét. Ott tényleg mázli, hogy itthon voltunk, igaz az kínai volt, viszont mikor a kb 3 éves Eheim 2080-asomról, egy takarítás befejeztével két békazár rögzítő fülei törtek le a vödörről, úgy hogy rajt térdeltem a fejen, azért az durva. Ennyi erővel használat közben is eltörhet bármikor, és egy új vödör 24 ezer hozzá, ugyanolyan gyenge fülekkel.
Jobban megbízok a 10 éves Evolution 2212-esben, amiről a reaktor meg.
 
Sziasztok!
Ma megvettem én is a szűrőházat és az volna a kérdésem, hogy mivel meg szeretném hagyni a légtelenítő helyét, hova célszerűá fúrni a gyorscsatit? Egyenesen a vízáram útjába vagy nem baj ha nem közvetlen a bejövő oldalra merőleges, hanem kicsit a szélén van? Mert a vagy befúrok a bejövő csatlakozó közepén vagy az egyik felfogató csavar helyét fűrom végig és oda rakom ott is jó lehet? Köszi előre is:
19830049_1305772689520544_1302913721_o.jpg
 
Igen pont a tiéd alapján jutott eszembe ez a megoldás. Nem volt kevésbé jó a beoldásod így, hogy nem közvetlen telibe kapta a víz a bubikat? Meg a tiedhez képest ennek sokkal hosszabbak ezek a csavarhelyek, 4-5 cm legalább és ha csak beletekerem a gyorscsatit lehet, hogy nem is tudja letolni a bubikat a fejbe. Vagy?
 
Szerintem az efféle reaktornál a legcélszerűbb a reaktorház előtt egy venturi segítségével bejuttatni a gázt, majd a reaktorházban beoldani. Ez a Venturi lehet pl. egy inline diffúzor, vagy bármilyen egyszerű barkács megoldás. Sokkal jobb így a hatásfok, és nem halmozódik fel a reaktortérben a gáz. Én egy JBL inline difit kötöttem a reaktor elé, és tökéletesen teszi a dolgát.
A reaktorházamban nagy méretű biolabdák vannak, de anélkül is jól üzemel.
A reaktorház legfelső pontját biztos hogy megfúrnám,és légtelenítőként használnám.
 
Szerintem az efféle reaktornál a legcélszerűbb a reaktorház előtt egy venturi segítségével bejuttatni a gázt
Bocs, de szerintem itt semmiféle Venturi elv nincs :). Ez ugye az, hogy egy elvékonyított csőszakaszba, csatlakoztatnak egy felszívócsövet. Mivel itt gyorsabb az áramlás, így a felszívócsőben vákum keletkezik, ami felszívja onnan a folyadékot. Így működik a benzinmotorok porlasztója.
Na most mi nem vékonyítjuk az szürőcsövet, és a CO2 is túlnyomással megy be;)
Az a véleményem, hogy ha a reaktor elött, ha közvetlenül a reaktorba kötve meg a rendszerbe a szén-dioxid, akkor is valamilyen porlasztókővel kell a gázt bejuttatni. Te is írtad, hogy inline difivel porlasztod be.
A vízszürős megoldásomnál volt porlasztókő, és sokkal jobban beoldotta a gázt, mint a mostani Atman előszürős megoldásom, ahol a szürőház elött, porlasztás nélkül megy be.
Meg az sem árt, ha a reaktor magasabban van mint a szürő;), mert lekapcsoláskor nekem telenyomta a szürőt gázzal, annyira, hogy a rotor csak üresen járt
 

Attachments

  • IMG_20170509_162137.jpg
    IMG_20170509_162137.jpg
    152.4 KB · Megtekintések: 52
Utoljára módosított:
Szerintem az efféle reaktornál a legcélszerűbb a reaktorház előtt egy venturi segítségével bejuttatni a gázt, majd a reaktorházban beoldani. Ez a Venturi lehet pl. egy inline diffúzor, vagy bármilyen egyszerű barkács megoldás. Sokkal jobb így a hatásfok, és nem halmozódik fel a reaktortérben a gáz. Én egy JBL inline difit kötöttem a reaktor elé, és tökéletesen teszi a dolgát.
A reaktorházamban nagy méretű biolabdák vannak, de anélkül is jól üzemel.
A reaktorház legfelső pontját biztos hogy megfúrnám,és légtelenítőként használnám.

Egy inline diffim nekem is van csak az a baj h 16-22 csövezésre való így az ex600-ra nem tudom rákötni. Légtelenítő szelep van a házon alapból azt szeretném is megtartani. Viszont most elgondolkodtattál, h magát a fejet fúrjam e meg a gyorscsatinak vagy valahogy kössem tényleg eléje még magába a csőbe. @Victor te miből csináltad az új reaktorodnál ezt a bekötést?
 
Bocs, de szerintem itt semmiféle Venturi elv nincs :).
Most szerintem nem az a lényeg, hogy mi a Venturi elv, hanem az, hogy a neten a közösség mit hív Venturi-nak. Egy google keresésnyire vagy tőle: CO2 Venturi...Na de lényeg a lényeg, hogy én segíteni próbálok, ilyenre gondoltam. Pl:
Egy hasonló megoldást beraksz a reaktor elé, és tuti lesz. Mióta így csinálom, nem halmozódik fel soha a gáz a reaktortérben.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére