• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Külső reaktor "gyári" cuccokból

és ez a negyedcol ez pont akkor mint a co2 cső külső átmérője?
(@gcsabai ) Azt gondolom (nem tudom biztosan), hogy ezek a gyorscsatlakozók a merev falú 1/4" PE csövekhez lettek kitalálva (RO-cső). Méretileg stimmel (mert 6 mm-es) de én félnék ezt így használni (míg ezt valaki meg nem cáfolja). Ha meg tudnád oldani hogy egy darab merev csövet összekötsz egy másik idommal a puhább falú 4/6mm csöveddel (vagy rámelegíteni), az tutibb lenne. Ugyanez az elektromos tömszelencével is a helyzet, mert az is teljesen jó lenne.
Éppen ezért én inkább valami tömlőcsatlakozós idomot keresnék ehhez, mint pl ez:
G1.4.jpg
Szerintem az lenne a legegyszerűbb, ha beugranál egy pneumatikai üzletbe, vinnél magaddal egy darabka CO2 csövet és keresnétek egy hozzá megfelelő méretűt - szerk: megfelelő ellenoldali darabbal együtt (ha a túloldalra is csövet kell csatlakoztatni pl). Nem nagy pénz, gyorsabb lenne ez így meg olcsóbb, mintha webáruházakban böngésznél meg rendelgetnél.
 
Utoljára módosított:
Valami anyacsavaros dologra gondolok. Vagy ragasztanom meg gányolnom kell mindenképpen?
View attachment 29105
Én egy Festo-s csőátmérő növelő idomot ragasztottam a fejbe, mert meg akartam tartani a légtelenítőt.
Ez egy pár centis, 8-as cső, aminek egyik oldalán 6-os gyorscsatis idom van. Az egyik tartóbilincset rögzítő furatot fúrtam fel és át, ebbe ragasztottam be ezt az idomot.
 
Én egy Festo-s csőátmérő növelő idomot ragasztottam a fejbe, mert meg akartam tartani a légtelenítőt.
Ez egy pár centis, 8-as cső, aminek egyik oldalán 6-os gyorscsatis idom van. Az egyik tartóbilincset rögzítő furatot fúrtam fel és át, ebbe ragasztottam be ezt az idomot.
Igen, olvastam a bejegyzést, amiben leírtad. A különbség az, hogy a fedél, amin én átnyomom az csak pár miliméter vastag, a tied meg több centi volt.

2 ilyen átmenetet szeretnék jól megcsinálni, az egyiken a co2 cső megy majd be, és annak a csövezése a reaktoron belül még folytatódik (cső+diffúzor), a másik meg a légtelenítő lesz. A légtelenítő viszont nem lóghat nagyon be a reaktortestbe, mert akkor nem tud légteleníteni.

Esetleg tudtok-e jó pneumatikai boltot Bp-en?

upload_2017-4-7_22-55-21.png
 
Utoljára módosított:
Szerintem a fluidtechnik-ben mindent megtalász. Miert nem vízszűrő házból építed? Megtömöd szúnyoghálóval és kész is
 
Szerintem a fluidtechnik-ben mindent megtalász. Miert nem vízszűrő házból építed? Megtömöd szúnyoghálóval és kész is
Van olyanom is, de nem üzemel annyira jól, 130bpm felett felhalmozódik benne a gáz. Most építek egy sajátot, nagyobbat, saját tervek alapján.
 
Sztori:):

Egy szűrőalkatrész rendelés kapcsán ráakadtam az Atman QZ30-as előszűrőjére az Aquadepoban, és mivel régóta halogattam a külső CO2 reaktor befejezését ez pedig jó alapanyagnak tűnt. Ráadásul csak egy fejtömítés jött volna magában, így gondoltam beáldozok még 6210 forintot rá. Ma meg is jött. Egyúttal beüzemeltem a nemrég hozzám visszakerült Evolution 2212-es, ami kapott némi felújítást , plusz 4 liter Matrix szűrőanyagot, és egy kis csomag purigent ráadásnak. De ez mellett ott dübörög a 2080-as is , full bilológiai szűrőanyaggal, purigennel, tehát annyira nem gáz, ha a reaktor kicsit megfogja a szűrő teljesítményét. De azért csináltam egy bypass reaktor megkerülő rész is biztos ami biztos ;), ha már egyszer rég megvettem hozzá az idomokat (vagy 2 éve, mikor Viktor írt róla). CO2 reaktorra való használathoz semmiféle fúrás faragás nem szükséges, egy dolgot kellett csak csinálnom , kivenni a szivacs közepében lévő kis csövecskéket, amik kb olyanok mint a hajcsavaró, és a helyére betettem egy darab 16/22-es csövet. Ezt a fejbe tökéletesen be lehetett illeszteni egy csőcsonkra. CO2 beadagolást a reaktor előtt történik, ehhez megfúrtam egy kis darab szűrőcsövet, és kétkomponensű ragasztóval beragasztottam egy kis darab Festo csövet, erre pedig gyorcsatlakozóval ment a CO2 cső. Amit negatívumkét tapasztaltam ennél a szűrőháznál, hogy lényegében még az Eheim zöld csövezésével sem túl masszív a bekötése- Visszafele szorítós"a csatlakozás, de az Eheim csapommal szemben erre majdnem ráesik a szilikon cső, a GA-s 16/20-as csővel meg még rosszabb. Itt a hollandinak tényleg szorító, tömítő szerepe is jutott, nem csak biztonsági szerep, hogy ne csússzon le. Fura, hogy a szűrő is Atman (klón) , és új csapok vannak rajta, de ott tudtak megfelelő átmérőjű csatlakozásokat csinálni. A szűrőházhoz amúgy kaptam tömő szűkítőt (bár az is ilyen hollandis), tehát 12/16-os csővel is használható. Egyenlőre úgy látom 100%-os a beoldás, semmilyen buborékot nem látok kijönni a lily-n :), van egy kis csobogása, de ez szerintem természetes, és csukott szekrényajtónál nem hallani. Mivel könnyen szétszedhető, így lehet érdemes volna ebben elhelyeznem a purigent.IMG_20170509_162129[1].jpg
 
Üdv.

Végigolvasva a topicot úgy látom rengeteg tapasztalat gyűlt össze. Szimpatikus lenne ez a megoldás nekem is de nem olvastam infót róla h minimum mekkora szűrő kéne hozzá. Egy Tetra ex600 5"os szűrőházzal szerintetek elmenne vagy lefolytatna nagyon?
 
Minimálisan biztos fojtaná a szűrőt, de nehéz megjósolni mennyire. Viszont mindenképpen érdemes csappal egy megkerülőágat , bypass-t is berakni, ezzel tudnád szabályozni mennyi víz jusson a reaktorba, és ezzel a tökéletes beoldást is be tudod állítani, az áramlat pedig nem viszi ki a félig feloldódott buborékokat az akváriumba. Most én is nyitottam kicsit a csapon mert sok bubi jött a lily-n
 
Sztori:):

Egy szűrőalkatrész rendelés kapcsán ráakadtam az Atman QZ30-as előszűrőjére az Aquadepoban, és mivel régóta halogattam a külső CO2 reaktor befejezését ez pedig jó alapanyagnak tűnt. Ráadásul csak egy fejtömítés jött volna magában, így gondoltam beáldozok még 6210 forintot rá. Ma meg is jött. Egyúttal beüzemeltem a nemrég hozzám visszakerült Evolution 2212-es, ami kapott némi felújítást , plusz 4 liter Matrix szűrőanyagot, és egy kis csomag purigent ráadásnak. De ez mellett ott dübörög a 2080-as is , full bilológiai szűrőanyaggal, purigennel, tehát annyira nem gáz, ha a reaktor kicsit megfogja a szűrő teljesítményét. De azért csináltam egy bypass reaktor megkerülő rész is biztos ami biztos ;), ha már egyszer rég megvettem hozzá az idomokat (vagy 2 éve, mikor Viktor írt róla). CO2 reaktorra való használathoz semmiféle fúrás faragás nem szükséges, egy dolgot kellett csak csinálnom , kivenni a szivacs közepében lévő kis csövecskéket, amik kb olyanok mint a hajcsavaró, és a helyére betettem egy darab 16/22-es csövet. Ezt a fejbe tökéletesen be lehetett illeszteni egy csőcsonkra. CO2 beadagolást a reaktor előtt történik, ehhez megfúrtam egy kis darab szűrőcsövet, és kétkomponensű ragasztóval beragasztottam egy kis darab Festo csövet, erre pedig gyorcsatlakozóval ment a CO2 cső. Amit negatívumkét tapasztaltam ennél a szűrőháznál, hogy lényegében még az Eheim zöld csövezésével sem túl masszív a bekötése- Visszafele szorítós"a csatlakozás, de az Eheim csapommal szemben erre majdnem ráesik a szilikon cső, a GA-s 16/20-as csővel meg még rosszabb. Itt a hollandinak tényleg szorító, tömítő szerepe is jutott, nem csak biztonsági szerep, hogy ne csússzon le. Fura, hogy a szűrő is Atman (klón) , és új csapok vannak rajta, de ott tudtak megfelelő átmérőjű csatlakozásokat csinálni. A szűrőházhoz amúgy kaptam tömő szűkítőt (bár az is ilyen hollandis), tehát 12/16-os csővel is használható. Egyenlőre úgy látom 100%-os a beoldás, semmilyen buborékot nem látok kijönni a lily-n :), van egy kis csobogása, de ez szerintem természetes, és csukott szekrényajtónál nem hallani. Mivel könnyen szétszedhető, így lehet érdemes volna ebben elhelyeznem a purigent.View attachment 30846
A szerkezet be/kimenetére 12/16-os cső való, és a gyárilag hozzá adott bővítő (szűkítő) segítségével lehet egy 16/22-es rendszerre rárakni nem?
Biolabdákkal nem lenne jobb, mint a szivaccsal?
Mi a helyzet a levegősödéssel/légtelenítéssel?
 
Utoljára módosított:
A szerkezet be/kimenetére 12/16-os cső való, és a gyárilag hozzá adott bővítő (szűkítő) segítségével lehet egy 16/22-es rendszerre rárakni nem?
Biolabdákkal nem lenne jobb, mint a szivaccsal?
Most, hogy így rákérdeztél, tényleg így van! Ezt benéztem :mad:. Viszont mentségemre szóljon, hogy a szorítóanyája meg akkora, mint a 16/22-es csövezésé, az átalakítóján meg kisebb. Sőt röhej, hogy az az átalakítón, a 12-es oldalra is 16/22-es (GA 16/20) csövet passzentosan rá tudom húzni, sőt még a szorítóval rá is tudom szorítani. Szóval valami nagyon elrontott tervezés méretezés, ráadásul ha előszűrőnek adják akkor miért kis méretről nagyra bővíthetőséggel tervezik ami eleve fojtás.
Nem tudom, hogy biolabdával jobb lenne-e , de nem hiszem . Lényeg, hogy valami akadály legyen , az Aqua Medic erre biolabdát tesz, van aki krumplis zsákot, én meg szivacsot mert gyárilag ezt adták a szűrőházhoz. De gondolkodom rajta, hogy ide teszem a purigent is . Nagy gond akkor se lenne ha nem tennék bele semmit, mert a megkerülő, bypass résszel le lehet csökkenteni az áramlatot, hogy a gáz csak a felső részben oldódjon bele a vízbe.

TB2ytMMtpXXXXbkXpXXXXXXXXXX_!!389293491.jpg
 
Most, hogy így rákérdeztél, tényleg így van! Ezt benéztem :mad:. Viszont mentségemre szóljon, hogy a szorítóanyája meg akkora, mint a 16/22-es csövezésé, az átalakítóján meg kisebb. Sőt röhej, hogy az az átalakítón, a 12-es oldalra is 16/22-es (GA 16/20) csövet passzentosan rá tudom húzni, sőt még a szorítóval rá is tudom szorítani. Szóval valami nagyon elrontott tervezés méretezés, ráadásul ha előszűrőnek adják akkor miért kis méretről nagyra bővíthetőséggel tervezik ami eleve fojtás.
Nem tudom, hogy biolabdával jobb lenne-e , de nem hiszem . Lényeg, hogy valami akadály legyen , az Aqua Medic erre biolabdát tesz, van aki krumplis zsákot, én meg szivacsot mert gyárilag ezt adták a szűrőházhoz. De gondolkodom rajta, hogy ide teszem a purigent is . Nagy gond akkor se lenne ha nem tennék bele semmit, mert a megkerülő, bypass résszel le lehet csökkenteni az áramlatot, hogy a gáz csak a felső részben oldódjon bele a vízbe.

View attachment 31786
És a légtelenítést hogyan oldottad meg?
 
És a légtelenítést hogyan oldottad meg?
A bypass miatt némileg nyitott a rendszer, így valószínűleg azért is történhetett az, hogy amikor feltöltöttem a rendszert, de még nem indult el a szűrő, akkor a megkerülő ágon simán kinyomta magából a levegőt.
 
A bypass miatt némileg nyitott a rendszer, így valószínűleg azért is történhetett az, hogy amikor feltöltöttem a rendszert, de még nem indult el a szűrő, akkor a megkerülő ágon simán kinyomta magából a levegőt.
Csak azért kérdem, mert ahova beérkeznek a csövek a tetőbe, az 1cm-rel lejjebb van, mint maga a tető és oda soksok levegő képes beszorulni. Voltam pneumatikai boltba, hogy valami olyan átmenő csavart vagy szereléket adjanak, ami kevéssé nyúlik be a tető síkja alá, és a kimenetére a 6/4-es CO2 csövet rá tudom dugni. Eddig nem tudtak olyat adni...
 
Csak azért kérdem, mert ahova beérkeznek a csövek a tetőbe, az 1cm-rel lejjebb van, mint maga a tető és oda soksok levegő képes beszorulni. Voltam pneumatikai boltba, hogy valami olyan átmenő csavart vagy szereléket adjanak, ami kevéssé nyúlik be a tető síkja alá, és a kimenetére a 6/4-es CO2 csövet rá tudom dugni. Eddig nem tudtak olyat adni...
Amit az oldal tetején ajánlottam, az miért nem jó? (tényleg érdekel) Kizártnak gondolnám, hogy pneumatikai üzletben ne tartsanak - 6 mm-es - tömlőcsatlakozót. Az kellene a 4/6-os csőhöz.
 
Amit az oldal tetején ajánlottam, az miért nem jó? (tényleg érdekel) Kizártnak gondolnám, hogy pneumatikai üzletben ne tartsanak - 6 mm-es - tömlőcsatlakozót. Az kellene a 4/6-os csőhöz.
Az azért, mert nem hollandis vagy mi (szorítógyűrűs). Az meg elég para ennél az alkatrésznél, mert ha ledobja a csövet, akkor az akvárium egész vizét szépen leereszti a nappaliba. A gumigyűrűs fele tök jó lenne...
Voltam egy boltba a 16 kerbe, ott van mindenféle nekem megfelelő elem, de az meg nem vízálló, hanem sima horganyzott cucc...
Műanyagból is jó lenne amúgy.
 
Utoljára módosított:
Az azért, mert nem hollandis vagy mi (szorítógyűrűs). A gumigyűrűs fele tök jó lenne...
Jaaa, hát én is úgy gondoltam, hogy egy ilyen tömítéses tömlőcsatlakozót át kellene dugni egy méretre fúrt lyukon, majd a túloldalról kapna még egy gumigyűrűt egy laposanyával. Van tömlőcsatiból olyan is, aminek nagyobb a pereme, mint amit fent beszúrtam.
Vagy valamit félreértek?
 
Jaaa, hát én is úgy gondoltam, hogy egy ilyen tömítéses tömlőcsatlakozót át kellene dugni egy méretre fúrt lyukon, majd a túloldalról kapna még egy gumigyűrűt egy laposanyával.
Vagy valamit félreértek?
Beleszerkesztettem az előzőbe...
Igen, én is úgy gondoltam megoldani, de a CO2 cső csatlakozásnál muszáj szorítógyűrű...
 
Igen, én is úgy gondoltam megoldani, de a CO2 cső csatlakozásnál muszáj szorítógyűrű...
Értem. És tökre igazad is van. De akkor mit szólnál mondjuk egy olyan megoldáshoz, hogy ugyanúgy a fenti módszerrel de nem tömlőcsatit vezetsz át a házon, hanem egy visszacsapószelepet (visszafolyás gátlót) és abba tekersz egy tömlőcsatlakozót?
 
Értem. És tökre igazad is van. De akkor mit szólnál mondjuk egy olyan megoldáshoz, hogy ugyanúgy a fenti módszerrel de nem tömlőcsatit vezetsz át a házon, hanem egy visszacsapószelepet (visszafolyás gátlót) és abba tekersz egy tömlőcsatlakozót?
Nem rossz az ötlet, de ha ebben az esetben a visszacsapószelepet bele kellene epoxival ragasztani a ház kupakjába, akkor elvetném. A csavaros-tömítőgyűrűs megoldást jobbnak érzem, mint az epoxival beragasztottat. Melyik visszacsapóra gondoltál?
 
Nem rossz az ötlet, de ha ebben az esetben a visszacsapószelepet bele kellene epoxival ragasztani a ház kupakjába, akkor elvetném. A csavaros-tömítőgyűrűs megoldást jobbnak érzem, mint az epoxival beragasztottat. Melyik visszacsapóra gondoltál?
Én se ragasztanék semmiképpen. Igazából semmi konkrétat nem néztem, csak ötletelek az elven, mert szerintem nekem is nem sokára kelleni fog valami hasonló átvezetés. Arra gondoltam, hogy legyen egy fúrt lyuk, amin át tudok vezetni egy menetes idomot, és erre a menetre tekerhetek akár 2-2 db gumit meg anyát is, lényeg hogy legyen egy olyan átvezetésem, ami menetes, arra már lehet improvizálni bármilyen menetes visszacsapót. De ennek is annyi féle neve van (nyomástartó, egyirányú stb. szelep) hogy lusta voltam még keresgetni az ideális méretűt/menetűt.
 
Back
Oldal tetejére