• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

CO2 rendszer összeállítása és a CO2 reaktorok használata

Nigro

Alapító
Admin
Rendszeresen visszatérő kérdés, hogy hogyan kell összerakni egy nagynyomású CO2 rendszert.

reszek-300x285.jpg


Írtam róla egy postot régebben és itt egy videó ami igen szemléletesen bemutatja az összeszerelés módját.

----
keymaker said:
Hozzáfűzök a post-hoz egy Aqua Medic 1000 külső reaktor felhasználási ajánlást:

1. A reaktor csőcsatlakozóinak 9-12-16 mm-es szűkülő nyilása miatt egy 16/22-es cső csatlakoztatásakor ajánlott a szűkebb reaktorcső-részeket levágni, tehát csak a 12/16-os átmérő maradjon a reaktor két végén. Így az átmenő flow-t kevésbé csökkenti a reaktor.
2. Mindenképp használjunk csőszorító bilincset a reaktor két végén, hogy a csepegésmentes és biztos csatlakozás meglegyen!
3. Ajánlott a gyári fekete műanyag biolabdákat lecserélni valami kevésbé tömítő anyagra. Én keskeny csíkokra vágott szunyoghálót tettem bele - nem kell teletömni, de csíkok legyenek elég szélesek ahhoz, hogy a csőbe ne tudja belenyomni az áramlás. Néha érdemes szétszedni és megtisztítani a csíkokat, hogy az esetleg bekerülő szerves szennyeződést eltávolítsuk (bár ugye a szűrő után vagyunk, tehát elviekben nem lehet nagy gond - még hosszú távon sem). A biolabdákat nehéz kiszedni, de ki lehet. Mindössze egy csavarhúzó kell hozzá. Döntsük meg a reaktort úgy, hogy a lecsavart üres vége lefele álljon, és a csavarhúzóval feszegessük a szomszéd 2 db. labdacsot addíg, amíg már nem "támasztják" a kivenni kívánt lötyögő labdát. Így ez előbb-utóbb kiesik lefele. Nehéz ügy, de kb. 20-30 perc alatt kipiszkálható minden... ;) Türelem! :)
4. A reaktor gáztalanítására szolgáló apró műanyag csap hamar elromlik, csöpöghet, tehát érdemes lecserélni egy jobb minőségű csapra, vagy egyszerűen egy hosszabb csövet tenni a levegőztetőnyílás végére, és a cső végét megtörve elszorítani valamivel (pl. kábelbilinccsel) - a szűrő légtelenítésére (ha elég hosszú szűrőcsövet hagytunk a szekrényben) elég a reaktortestet megfordítani (úgy hogy a levegő-CO2 felmenjen a kimenő cső irányába, tehát a kimenő cső legyen felül).
5. Figyelem, a reaktor sokszori feszítése (a csövek mozgatása) miatt hosszú távon előfordult már, hogy a reaktor csőcsatlakozó műanyag csonkja tövében eltört. Ezt nem lehet pótolni, ragasztani nehéz, tehát ne nagyon feszegessük a műanyag csatlakozó elemet, ha hosszú távon használni szeretnénk ezt az eszközt.
6. A reaktor két csőcsatlakozó eleme a reaktortestbe csavarodik. Ezek a becsavarodó vég-elemek nincsenek gyárilag jól megszorítva. Használjunk (óvatosan) egy csípőfogót a megszorításhoz (ez picit "elnyírja" a hatoszögletű elemet, de nem kell nagyon megnyomni).

Ha betartjuk a fenti ajánlásokat, akkor sokkal kevésbé folytjuk le a szűrőt és biztosak lehetünk abban, hogy sokáig elégedetten használhatjuk a reaktort. Rengeteg helyen használjuk ezt az eszközt, és szépen működik. A hosszú és néha körülményesen betartható lista senkit ne riasszon el a használatától. Jelenleg ez a piacon kapható legjobb megoldás.
 
Re: CO2 rendszer összeállítása

Én is tervezgetem lecserélni az élesztőst egy nagynyomású rendszerre.
Az első és talán legfontosabb kérdés, mekkora palackot válasszak? Ha évente akarnám után töltettni. És egy nettó 140l űrtartalomú aksihoz amibe 70-80 bubi/mp menne a CO2.
 
Re: CO2 rendszer összeállítása

SlyChocolate said:
Én is tervezgetem lecserélni az élesztőst egy nagynyomású rendszerre.
Az első és talán legfontosabb kérdés, mekkora palackot válasszak? Ha évente akarnám után töltettni. És egy nettó 140l űrtartalomú aksihoz amibe 70-80 bubi/mp menne a CO2.

Az 5kg-os szerintem nem tartana 1 évig, a 10 kg-os viszont sokkal tovább is. De 5kg alatt nem keresnék palackot ilyen akihoz ha nem akarsz sűrűn cserélni.
 
Re: CO2 rendszer összeállítása

Tervbe vettem, hogy szeretnék egy növényes akit összerakni kicseréltem a világítást 2x18W-ról 4x18W kompakt fénycsövesre beszereztem egy Eheim 2226-os külső szűrőt is de kezdem belátni, hogy ha szép növényes akváriumot szeretnék, akkor be kell szereznem egy nagynyomású CO2 rendszert is, mert az élesztős elég macerás lesz rövid és hosszú távon egyaránt.
Kérdésem a következő lenne:
Ha a co2 palack egyik pillanatról a másikra kifogy minden előre jelzés nélkül, akkor mi értelme van a manométernek, én úgy tudom, de ha nem így van akkor javítsatok ki, lehet kapni manométer nélküli nyomáscsökkentőt is ami jóval olcsóbb kb. 1500 Ft. Szerintetek ezzel is működne a dolog?
 
Re: CO2 rendszer összeállítása

Én is így használtam a reduktoromat.Miért ne működne, csak figyelni kell mindennap.Te tudod a palack nagyságát az aksid CO2 igényét.Ebből tudsz kalkulálni de itt is vannak hozzászólások amik segítenek.
Ha egy szép napon észreveszed, hogy már nem jön a gáz, akkor palackot cserélsz-ennyi.Csak vedd is észre....!

Aztán nekem is tele lett a púpom a figyeléssel és bővítettem 2 órával.Valahogy nyugodtabb a lelkem.
 
Re: CO2 rendszer összeállítása

jojo said:
Én is így használtam a reduktoromat.Miért ne működne, csak figyelni kell mindennap.Te tudod a palack nagyságát az aksid CO2 igényét.Ebből tudsz kalkulálni de itt is vannak hozzászólások amik segítenek.
Ha egy szép napon észreveszed, hogy már nem jön a gáz, akkor palackot cserélsz-ennyi.Csak vedd is észre....!

Aztán nekem is tele lett a púpom a figyeléssel és bővítettem 2 órával.Valahogy nyugodtabb a lelkem.


Köszönöm a gyors választ, valaki azt írta már nem tudom ki, hogy a bubiszámlálót látható helyre tette és ott is látni ha kifogyott a gáz.
 
Re: CO2 rendszer összeállítása

Nekem a reduktorom jelzi,hogy mennyi van benne.Ahogy fogy,úgy "megy lefelé a cáger".Van olyan is , ami nem jelzi,mármint amin "órák" vannak?
 
Re: CO2 rendszer összeállítása

Így /is/ igaz.

tibicuk

A 500 gr-os Ruwal palackomnál egyik percbe telit mutatott /akkor már 2 manométerrel(órával)/ és a másik pillanatban (na jó 5 perc múlva)elájult.
Hirtelen halál.
 
Re: CO2 rendszer összeállítása

hectorvti said:
Ha a co2 palack egyik pillanatról a másikra kifogy minden előre jelzés nélkül, akkor mi értelme van a manométernek (...)
Azért lehet, hogy az az egy-két pillanat mégsem olyan gyors. Legalábbis nálam nem ez történt. Kb. két hét alatt szépen lecsökkent a nyomás 50 barról kb. 3-4 barra. Így időben észrevettem és cseréltem. (Linde 5 kg-os CO2 palack és Papillon reduktor). Egyébként szerintem nem árt, ha van rajta nyomásmérő, enélkül nehezen veszed észre, ha pl. valami miatt abnormálisan megnőne a nyomás (pl.: magas hőmérséklet). Meg persze az adagolás beállítása is könnyebb.
 
Re: CO2 rendszer összeállítása

Nagy palackoknál ez a csökkenés tényleg egész sokáig kinyúlhat. Viszont ha problémás a rendszered, pl ereszt és nem veszed észre üzem közben, akkor ez az időszak drasztikusan lecsökkenhet.
Egy kis akvárium nagyobb palackkal lehet még egy hónapig elmegy mikor csökken a nyomás. A 240-es akváriumom 5kg-os palackkal is elmegy simán még 1 hetet vagy kicsit tovább is amikor fogyóban van.
 
Re: CO2 rendszer összeállítása

Hegesztős boltban vettem.Pont töltésen van a palack,azzal együtt szoktam vinni.Holnap meg lesz,ha jól emlékszem rajta van a márkája.
 
Re: CO2 rendszer összeállítása

Rhöna tipusú a reduktorom.Ebből létezik többféle gázhoz való.Ha megnyitom a palackot,olyan 60bár a nyomást mutat tele állásban(baloldali mutató)Jól lehet látni,ahogy csökken a CO2.

Úgy néz ki,lesz egy tartalék palackom. :mrgreen:

reduktor.gif
 
Sziasztok !

Az alábbi történt velem, szerintem tanulságos:

Múlt hét pénteken nagy karbantartást tartottam. A szűrő tisztításakor túlságosan megmozgattam a csöveket. Ennek eredményeképpen az amúgy rövidre méretezett visszafolyásgátló és reaktor közötti CO2 cső enyhén szivárogni kezdett. Ezt úgy vettem észre, hogy a vízcsere után órák múlva is csak nagyon sötét volt az indikátor a drop checkerben. A reaktorhoz közel hajolva lehetett hallani egy nagyon halk szuszogást. Csőcsere hosszabbra, hogy ne törjön meg annyira.
Minden OK-nak látszott, de az eddigi 70 bubi/perces adagolástól sárga lett az indikátor. Beállítás: 40 bubi/percre. Tehát, már régebben is szivárgott kicsit.
Ez működött is 5 napig, aztán megint sötét zöld lett az indikátor. Elegem lett, elmentem a legközelebbi szerelvény boltba és vettem kemény 1.200 Forintért egy hatalmas flakon szivárgáskereső spray-t(életem végéig elég lesz) ;) . Nagyon látványosan mutatja a szivárgás helyét. Ezúttal a visszafolyásgátlónál szivárgott egy nagyon picit.
Csatlakozó iszonyatosan meghúz. 5x ellenőriz.Minden rendben. Azt hiszem ezt egy életre megtanultam. :wave:
 
Back
Oldal tetejére