• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

HM mező 375 literben

NZEE

Nézelődő
Sziasztok,

Az alábbiakban egy pár hónapja indult akvárium történetét követhetitek majd.
A cím nem tévedés, szokásosnak mondható hiba áldozata lettem, HC-t rendeltem és HM-et küldtek. Azért 1-2db HC-t kaptam mutatóba.. :lol:
Gondoltam semmi gond, abból főzünk ami van, a növények szépek voltak, így ebből próbálom majd kihozni, amit lehet.

Előljáróban pár dolog a tervezésről és a technikai háttérről: ..kis disclaimer.. :)

Elvileg nem nyitottnak terveztem az akváriumot, hátterezve is lett volna, de a tervezés illetve már a kivitelezés alatt meggondoltam magam.
Tudom jobb lett volna nem fekete ragasztással, és a merevítések sem mutatnak olyan jól, de így alakult.
Eredetileg a fal mellett állt volna, de egy barátom hamar meggyőzött, hogy térelválasztó funkcióval legyen a lakásban, aminek utólag már nagyon örülök, hogy így döntöttem.
Mivel térelválasztóként is funkciónál, így a szokásos hátrafelé emelkedő aljzatot és a szokásos elrendezéseket el lehetett felejteni, mert a másik oldaról a hátulja az eleje.

Igen, PH kontrollert használok! ;) Nagyon meg vagyok vele elégedve, megbízhatóan teszi a dolgát, nem kapcsolgat ki/be, mint sok társa. Amerikából hozattam, annyiért amennyiért nálunk árulják nem is vettem volna meg. Egyébként szétbontva láttam benne a made in Romania feliratot és a kalibráló folyadék pedig made in Hungary! Ilyenkor imádom a globalizációt... Tölünk pár száz kilométerre fillérekért összerakják, becsomagoljuk párszor körbeutaztatjuk a földet vele, aztán dubla áron visszavásárolhatjuk. Szóval féláron megvettem az angyalok városából..

A manado alá nem tettem táptalajt. Valahogy ennek az igazán látványos előnyéről még nem vagyok meggyőződve. De meg lehet győzni.. :angel:

Az UV sterilizátort ajándékba kaptam egy szűröhöz, nálunk szintén kétszer annyiért vehettem volna meg, ahonnan rendeltem ajándékba járt. Nem nélkülözhetetlen eszköz, de azért bekötöttem :cool:

A világítással kapcsolatos kálváriámat már a HQI-s topikban leírtam.
Itt csak azt emelném ki, hogy a lámpa a nem túl szerencsés G12-es HQI foglalatot leszámítva, nagyon jó, minőségben, fényerőben, stb.
Természetesen a 770W nem folyamatos üzemmel megy, napközben csak a T5-ösök mennek, este mikor otthon vagyok akkor váltja fel a HQI.



Akvárium

- 375 liter Diversa (150 cm x 50 cm x 50 cm)
- bútor: Diversa Modern 150

Technika

Szűrés:

1. Eheim Professional 3 2080
- teljesítmény: 1700 l/h
- szűrőanyagok: gyári 2080-as szűrőtöltet (8 liter Substratpro, 4 liter Ehfimech, perlonvatta + előszűrő szivacs)
Eredetileg egy JBL 1500-as került alá, de ki kellett cserélni, erről később..

2. Eheim Professional 3e 2078
- teljesítmény: 1850 l/h
- szűrőanyagok: Ista Qartzite Glass 6 liter, Seachem Purigen, Eheim Ehfimech

+ UV szűrés: JBL Aquacristal UV-C 11W
+ Hydor Koralia EVO 2800 vízforgató pumpa 2800l/h

Világítás:

Blau Lumina Plus 150150 3*150W HQI (6500K), 4*80W T5 (2*6500K + 2*8000K)
150 cm hosszú, akár 770W :twisted:

CO2 rendszer:

- palack: 5 kg
- reduktor: Sera
- PH controller: Milwaukee SMS 122
- mágnesszelep: Red Sea
- CO2 reaktor: Aqua Medic 1000
- Papillon buborékszámláló
- Green Aqua Drop Checker

Fűtés:- JBL ProTemp S300 300W

Hardscape

Aljzat:
- JBL Manado 50 liter
- Növény táptalaj, baktérium stb. nincs

Dekoráció:
- Kövek: ADA Seiryu kő 15 kg
- Fa: Red Moor, 3 db összesen 15kg

Tápozás
- Makro: porból kikeverve
- Mikro: GA naponta 20ml
- Easy Carbo: naponta 15 ml
- Vízcsere: elméletileg heti 50 %, RO víz + csapvíz keverve (előkészítés nincs)

Növények
- Hemianthus micranthemoides
- Hemianthus callitrichoides ''Cuba'' (nyomokban..)
- Eleocharis vivipara
- Pogostemon stellata (Eusteralis)
- Rotala wallichii (sajnos lehet megadta magát..)
- Anubias barteri var. nana
- Ceratopteris thalictroides
- Juncus repens
- Riccia fluitans
- Echinodorus bleheri

A hosszúra nyúlt beveztő után, pár kép még az év elejéről, mikor még csak a fák, kövek, talaj ázott, közben próbálkoztam némi tereprendezéssel.
Az alapkoncepció végül megmaradt, de egy kicsit át kellett alakítanom mert soknak és mesterkéltnek tűntek a fák
Hogy végül mivé lett, majd később.. ;)

sajnos még csak mobillal készítettem képeket..

az alapanyag:
5578729177_8c8a84b091.jpg


egy ötlet:
5578745909_b7b59ffef6.jpg


háttérben a régi 200-as aksim: az a merevítés mint púp a hátamon :?
5579332414_a1f1e4fb5b.jpg


5579333762_4446a2e4d6.jpg


folyt. köv.
 
Erre aztán lehet mondani, hogy szép nagy fába vágtad a fejszéd! :D Főleg még nagyobb kihívás a térelválasztó akvárium. Nekem tetszik az elrendezés, de ha már ezt a funkciót választottad, akkor egy kép a másik oldalról is illene a teljesség igénye miatt :)
A világításodat brutálnak tartom viszont, vigyáznod kell majd vele, nehogy algárium legyen az egészből. Mindenesetre sok sikert! ;)

(Irigyellek picit a szép nagy akvárium és a bátorságod miatt :))
 
hát ez nem semmi... de ha már ennyi mindenbe invesztáltál... egy kis táptalaj már csak elfért volna alatta(nem mintha próbáltam volna) de biztos vagyok benne,hogy jobb mint nélküle... nagyon tetszett az hogy HC(nyomokban).. hát ez nagyon LOL:)
 
Hali!

Olajat hugyoznák ha ilyen méreteim lennének :D .Tetszik,a fák is bejönnek! :thumbup:Esetleg azt a ronda merevítést az aki előnyére is lehetne fordítani!:pl: Növényekkel az akváriumon kívűl,remek helye lenne rajta kicsi kosárba talajnak......vagy kövekre kötözni?........................viewtopic.php?f=8&t=1104
 
szép kis kezdett :clap: :thumbup:
ahogy a szövegből veszem ki a 770W nem egyfolytában vagyis nem egyszerre megy rajta?! :shock: :)
 
Szia!
Érdekes akvárium, kiváncsi vagyok hogyan sikerül megoldanod hogy mindkét oldalról jól mutason. Az elrendezés tetszik, de egy kép a másik oldalról is jó lenne. A HM-et milyen gyakran nyírod hogy gyepet képezen és ne felfele növekedjen?
 
wow szép lett a hardscape és ez a domborzat is izgalmas. biztos vagyok benne, hogy nagyon szép dísze lesz majd a szobának. :thumbup:
 
Mi az hogy a szobának lenne szép dísze hiszen ez az akvárium már maga egy szoba ha még egy fél bakhangya.asznyival nagyobb lenne akkor fedett pályás véraláfutást lehetne benne tartani ! :wtf: :wtf: :wtf: Nem vitás hogy kivételes akvárium lesz amikor elkészül ! :thumbup:
 
Figyelemre méltó project! Nagyon jól sikerült a berendezés!
Egyetlen negatívum a merevítő az akin! Azt el kellene valahogy takarni!

Kiváncsiam várom a fejleményeket!
 
Köszönöm mindenkinek a bíztatást. :wave:
Nem gondoltam, hogy már a marsbéli tájnak így minden nélkül is kedvező fogadtatása lesz. Innen már valószínüleg csak elrontani tudom. :D Illetve tudtam, mert ahogy írtam a képek még karácsony körül készültek, utána kezdődött igazán a móka.
De gondoltam nem egyből a közepén kezdem a naplót, így Ti is láthatjátok majd mi az ami javult illetve mit lehetett volna jobban is csinálnom.

Pár válasz a kérdésekre..
Többen is írtátok, hogy a világítás esetleg túlméretezett lesz. Öszintén szólva mikor először beüzemeltem én is megijedtem :lol: Utoljára ilyet akkor láttam tükörben mikor autópályán egyszer egy X6-os BMW kb. 200-al megérkezett mögém a belső sávban a bixenon reflektorjaival :twisted:
Így közel 3 hónap használat után azt mondhatom, hogy egyáltalán nem sok, ha külön, felváltva használom a T5-öt és HQI-t.
Sőt úgy néz ki a tápozás, szűrés, CO és minden egyéb terén megtaláltam az egyensúlyt, mivel a kevés alga ami volt visszaszorulóban van.
Egyelőre egyetlen negatívum a villanyszáma, na az nagyon gáz lett :cry: remélem egy részéért a másik akváriumom a felelős amin azóta már túladtam.

Táptalajt nem anyagi megfontolások miatt nem tettem végül alá, hanem inkább azért mert nem voltam meggyőződve, hogy azok a növények melyeket ültettem túl sokat profitálnának belőle.
Illetve mikor már úgy gondoltam, hogy talán ártani biztos nem árt, addigra meg már sajnos bent figyelt az 50 liter manado, amit hát kiszedni.. :?

A kereszt merevítő engem is nagyon zavar, gondolkoztam már azon is, hogy esetleg kivenném, de nem merem :)
Viszont nagyon jó ötlet, hogy oda lehetne valami emerse féleséget növeszteni. De akkor meg lehet leárnyékolom az alatta lévő növényeket, illetve lehet a HQI is kiszárítaná amit oda futtatnék, mivel pont felette van a középső izzó :?

A HM "mező" nevelésének talán az a titka, hogy az elején azt hittem HC és úgy is kezeltem :lol: Tényleg annyira apró levele volt, és nem látszódott hegyesebbnek, hogy teljesen megtévesztett.
A viccet félretéve nálam pont úgy nő mint a HC, először nem felfelé, hanem oldara növekedik. Gondolom a nagyon erős világítás sokat segít ebben. Nyírni 2 hetente szoktam max. 2 centisre.
Az alábbi két képen látszik, nagyságrendileg hogyan is néz ki. A képet az akvárium oldalából lőttem tegnap, az elsőn 150cm mélységben van így belátható rész, a másdik hátulról készült a sarokra.
Többet még nem mutatok, nem akarok annyira előre menni, hiszen még a betelepítésnél sem tartok a naplóban: ;)

Tehát egy kis előzetes:
5589503653_f152b752ca.jpg
5590105536_50d85a5387.jpg
 
kocsa said:
Szia!
Érdekes akvárium, kiváncsi vagyok hogyan sikerül megoldanod hogy mindkét oldalról jól mutason. Az elrendezés tetszik, de egy kép a másik oldalról is jó lenne. A HM-et milyen gyakran nyírod hogy gyepet képezen és ne felfele növekedjen?

Ja igen, hátulól még nem tettem fel képet :) Ennek az az oka, hogy ott még nem értem el a kívánt szintet..nehezebb mint gondoltam, de dolgozom rajta :lol:
Asszem el kell majd ugranom a hétvégén a GA-ba egy kis kő és növény utánpótlásért...
 
stevo said:
Mint a kezdő addikt: még, még, még! :D

Majd mindent a maga idejében. ;) Először jön majd még pár szokásos szenvedés

A következő részek tartalmából:
- Rossz szűrőt küldenek
- Nem értkezik meg az összes növény
-Indítás után 2 nappal influenza..no vízcsere két hétig
-Totális algásodás
-Nem használó black-out
-Reaktor csövezésnél ömlik éjjel a víz
-Vadi új szűrő alulméretezett
-Elegem van, mindent el kéne adni.. :D

A történet innen folytatódik.. :p
 
Óhhh yeaahh!

Gratula :thumbup: Még kép és tapasztalat. Persze ezt nem érdek nélkül mondom a "csiga lassúvá" vált projektembe hasonló elrendezést álmodtam.

...aki holtig tanul
 
5589503653_f152b752ca.jpg
Ebben a képben az a döbbenetes, hogy annyira olyan mint ha valami erdő széli tisztásról néznél befelé, hogy csak akkor jössz rá hogy mennyire zseniális mikor elkezded mondogatni magadnak, hogy "Ez egy akvárium... ez egy akvárium... ez egy..." Álomszerű... nagyonjó, nagyon tetszik :thumbup:

Kiváncsi vagyok a sztorikra ami a nehézségeidhez kapcsolódik. Azt hittem, hogy ilyen szobaeláztatás, szűrőprobléma és társai csak olyan abszolút amatőrökkel fordul elő, mint én... megnyugtató hogy ezek ellenére is lehet jó vége a dolognak ;)
 
Back
Oldal tetejére