• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Jungle on the mound

meleagris

Mágus
Sziasztok!

A Remény naplóm befejezése után elindul egy újabb fejezet. Szeretnék továbbhaladni azon az úton, melyet nemrég megtaláltam.
Az akvárium,mely bontásra került sok örömet és ugyanakkor bosszúságot is okozott néha. Természetesen sokkal több volt az örömteli pillanat!
Olyan berendezést akartam most készíteni, melybe anyagilag sem rokkanok bele ( értem ez alatt pl. 50-60 kg Seiryu vásárlását..), ugyanakkor mégis struktúráltabb, egyszerű, fenntartható, és közel áll az eredeti Nature koncepcióhoz, melyet Takashi Amano megálmodott. Messze nem érem még el ezt a szintet, de holtáig tanul az ember...
Tehát közel 4 napi munka után elkészült a berendezés, persze nem az építés, hanem az egyéb járulékos munkák és feltöltés miatt tartott ennyi ideig.
A paraméterek:

Akvárium: a régi, 130x50x50 cm, 12 mm üvegvastagság, merevítés nélkül, nem opti white.

Világítás: Breßlein 2x150 W Hqi, jelenleg 5,5 óra

Táptalaj: ADA Power sand M és Tropica

Általános talaj: 6 liter használt ADA Amazonia, 2x9 liter Amazonia light

Dekorhomok: JBL Sansibar grey, 7,5 kg.

CO2: nagynyomású 2 kg palack, reduktorral,mágneskapcsolóval, kb. 6,5 órát megy jelenleg.

Szűrés: 2 x Tetra EX 1200, lávakő, Biorio, Sera siporax, némi Eheim substrat, szivacs, 100 ml Seachem Purigen töltetekkel

Dekorok: folyami fák, faágak, bazalt

Növények:
Marsilea hirsuta
Gratiola viscidula
Bolbitis h.
Microsorum sp. ( pteropus, trident, Windelov)
Cryptocoryna parva
Cryptocoryna albida brown
Anubias nana petite
Anubias coffefolia
Ricciardia c.
Fissidens fontanus
Polygonum sp.
Rotala wallichi
Rotala rotundifolia
Staurogyne repens
Hygrophila pinnatifida
Halak:
még nem eldöntött, részben a már meglévő fajok.

Tápozás:
NPK Flowgrow
Mikro spezial Flowgrow
Easy carbo

Azt hiszem teljes a növénylista, meglátjuk mi marad életben...a növények egy része az előző berendezésből került át, egy részük most érkezett. Lehet lesz még változás.
Tervbe van véve még diffúzor csere, és némi dekorhomok beszerzése, mert kevés.
Jelenleg egy szűrővel üzemel a berendezés, a másik még a kitelepített halak akváriumát szűri.
Pár telefonos képet lőttem nektek, de még nagyon az elején tartok.
Remélem én is és mások is örömmel fogják a naplót "lapozgatni"!
Let it grow!
 
Utoljára módosított:
Most nézem csak, hogy az előző hsz-ban Cryptocorynat irtam Cryptocoryne helyett... na mindegy, valamit mindig elütök, nem szeretek pötyögni a billentyűzeten.
Jelentem az akvárium pöfög, nagy változások nincsenek, még ném úszott fel eddig semmi.
Ma este tervezek még egy részleges vízcserét, aztán indul a mandula! Meglátjuk algabarátunk mit alkot majd.
A tápozás most változik: eddig K-t és mikrot adagoltam, mivel még a berendezés elején tavaly Brighty K és Step 1 volt adagolva, ennek megfelelően folytattam Flowgrow oldatokkal...
Most, ahogy említettem a felsorolásban, marad a mikro és jön mellé NPK makro.
Remélem így visszaszorul majd a zöld pont képződése is...
Rendeltem még dekorhomokot és egy másik diffit, mert a jelenlegi nem ekkora akvához méretezett. Az új nagyobb, de még nem az igazi. Lassan érni messzire...

Ami viszont még örömhír, hogyha életben maradnak a felesleges növények, azokbol és maradék dekorokból berendezek egy akvát az étkezőben is!!:)
Jelenleg ott laknak a halak ideiglenesen.
Úton van már a szűrő, világítás, az akva pedig 60x30x40 cm. Amolyan étkezőhelyiség díszének tervezem...low tech- mid tech vonalon.
 
Üdv!

Ma este mértem vízparamétereket:
pH: 7,5 készülékkel ( lehet kalibrálásra vagy tisztításra szorul), cseppteszttel 6,5.
TDS: 62 ppm
NH4: 0,5 mg/l, emelkedett az új talaj miatt vélhetően, de nem vészes
NH3: az NH4 és pH alapján szinte alig kimutatható
NO3: 5 mg/l
NO2: <0,3 mg/l

Egyenlőre a növények stagnálnak, olvadnak, pláne a zselések. Meglátjuk, hogyan alakulunk tovább. Az mindenesetre látszik, hogy megviselte őket a kiszedés, tárolás újraültetés....
IMG_1061.JPG
IMG_1062.JPG
 
Helyzetjelentés:
A növények megindultak, a mohák stagnálnak leginkább...
Azt hiszem zöld szőr ütötte fel a fejét az új berendezésben.
Még mindig 1 szűrő üzemel, a másik a halacsok ideiglenes akváját hajtja. Sajnos a fűtő is abba van kötve, így 22 fok van csak a nagy akváriumban, még talán elmegy.
A halak ideiglenes akváriumán is üzemel már egy akasztós szűrő, szeretném minél hamarabb a nagyhoz a másodikat visszaüzemelni.
Kapott az akvárium egy üveg, kicsivel nagyobb diffit...elégedetlen vagyok.
Szép, de csak a széleken porlaszt, pedig jó vélemények voltak róla. Valami Dr. Moss.
Csalódott vagyok, de olcsó húsnak híg a leve.
Valahogy sokallom azt a 30-50 Eurot egy jobb diffiért, ez "csak" 15-be fájt. Ez van. Most pórul jártam.
Kap még 1-2 napot, aztán kuka.
Tápozás megy, vízcserék RO vízzel. Nem napi cserék, de minden másnap cserélek valamennyit.
Vízparamétereket pénteken mértem:
NH4 és NO2 nem kimutatható.
Szerintetek kockáztassak amanok visszehelyezésével?
Ti mikor helyezitek vissza a lakókat új berendezéskor?( feltéve, hogy a szűrő bejáratott, indítás Amazonia light+ táptalaj).
 
Utoljára módosított:
Amikor én aljzatot cseréltem,nem Amazonia,hanem sima agyagos talaj volt, nem tudtam hova tenni az állatokat, rögtön mentek vissza. Viszont sokáig homályos volt a víz,mert hiányzott a talajban is megtelepedett hasznos baktériumok tömege. Nem bírta a szűrés a terhelést. Pár Amano garnéla megszökött közben. Nálad ez nehezebb, mert Amazóniát használsz.
Nemrég szűrőt cseréltem,ugyanez a helyzet alakult ki. Most gyakrabban cserélek vizet és figyelem a nitritet és nitrátot.
Idő kell a baktérium telepek kialakulásához.

Szóval nem tudom. Csak leírtam én, hogy jártam.
 
Amikor én aljzatot cseréltem,nem Amazonia,hanem sima agyagos talaj volt, nem tudtam hova tenni az állatokat, rögtön mentek vissza. Viszont sokáig homályos volt a víz,mert hiányzott a talajban is megtelepedett hasznos baktériumok tömege. Nem bírta a szűrés a terhelést. Pár Amano garnéla megszökött közben. Nálad ez nehezebb, mert Amazóniát használsz.
Nemrég szűrőt cseréltem,ugyanez a helyzet alakult ki. Most gyakrabban cserélek vizet és figyelem a nitritet és nitrátot.
Idő kell a baktérium telepek kialakulásához.

Szóval nem tudom. Csak leírtam én, hogy jártam.
Köszi, minden info hasznos.
Amazoniaból a light van, nem mertem a simával indítani...
De algásodás így is lesz.
Holnap mérek újra, ha minden rendben, elvileg mehetnének vissza a lakók...
De el akarom kerülni, hogy nehogy vmi ammónia vagy nitrit csúcs egy hét múlva befigyeljen!
Új berendezésnél, ha jól emlékszem a 2-3. hét körül van ammónia aztán 4. hét körül nitrit. Ez rémlik.
 
Nah, kedves akvakertesz kollegak, ismet kis helyzetjelentes.
Zöld ször, fonal mar megjelent, meg nem durva meretben, de ha nem leszek resen lehet mindent beborit.
Nitritet mertem tegnap este, 0 mg/l, igy bekerült egy Tylo csiga, egyenlöre csak probakeppen, szeretnem az amanokat minel hamarabb visszatelepiteni, hogy kezdjek meg a munkavegzest.
Az ideiglenes akit is be kellene rendezni mar, de meg az akasztos szürö csak 1 hete megy, az nem valami sok, nem merem kivenni a nagy külsö szüröt, pedig az meg kellene mar a nagyba vissza..
Szoval egyenlöre nem nagy a fejlödes, a diffuzorra nem vagyok elegedett, megy vissza a regi, kisebb, ezt meg majd felhasznalom a 72 literes ideiglenesbe, ha be lesz rendezve.
Egyenlöre ennyi, mintha a mohakon, latnek valami eletjelet, a Marsileanak is felbukkant egy egy friss levele.
 
Helyzetjelentés:
visszakerültek az amano garnélák, ésa többi lakó egy része. A Hemigrammusok és a vitorlás maradtak az ideiglenes akvában, ami végleges lett....ott lesznek eladásig vagy elajándékozásig, mert 72 liter nem épprn komfortos nekik, bár elég jól elvannak.
Szóval, elkezdték a brigádok a rendrakást, megjelent a barna alga és a zöld szőr is.
De, úgy tűnik, mintha máris fogyóban lenne.
Egyenlőre barátkozok az Amazonia light talajjal, de nem lesz ez rossz.
A mohák is kezdenek magukhoz térni, a Fissi hozza az új hajtásokat, a Riccardia lassabb.
Van takony is bőven, de fogy szépen
Néhány kép ízelítőül:

IMG_1093.JPG
IMG_1094.JPG
IMG_1095.JPG
 
Tápozás:
10 ml Carbo
10 ml Macro
7 ml Micro.
Világítást változatlanul 5,5 óra.
Zöld pont lassan jön újra, kíváncsi leszek most hogyan alakul majd, az új NPK macro miatt.
IMG_1096.JPG
IMG_1097.JPG
IMG_1098.JPG

Takony és amanok..
IMG_1099.JPG
 
Ennek külön naplót nem nyitok, itt elfér.
Mint említettem, a lakók a nagyból itt laktak az átrendezés ideje alatt, és meglepően jól viselték.
Néhány technikai paraméter:
Világítás AMZ Deal led lámpa, 27 W, 12 kék, 48 db fehér led, típus 5730.
Szűrés: Aquaclear 30 akasztós szűrő, 38-114 literig. Gyári szűrőanyag, + pici Eheim substrat, és perlon.
Akva: 60x30x 40, 6 mm, merevítés nélkül, fekete ragasztás.
Táptalaj: Tropica plant growth
Talaj: fekete kvarc vagy bazalttörmelék??
Dekor: két megmaradt fadekor
Növények: Saggitaria s., Lobelia c., Hygrophila siamensis, Microsorum p., Bucephalandra, meg ami még majd innen onnan jut bele.
Bocsi a fotóért, a nagy szűrő még pár napig üzemel benne aztán megy vissza a nagyba, mert kell oda.
Itt nincsen külső szűrő, mert alul nincsen hely, asszony meg nem akart egy vödröt látni a tálalószekrényen..(étkezőben van az akvárium).

IMG_1100.JPG
 
Helyzetjelentés:
az amanok gyönyörűen dolgoznak, eltűnt az alga kb. 80%-a 2-3 nap alatt, mióta visszakerültek.
Ami külön öröm, hogy a mézgurámi párom is egész nap az algát csipegeti, Isten tartsa meg eme jó szokásukat.
2 Oto és 2 db Anci is bekerült, eszegessenek csak.
Azt nem tudom, hogy milyen csapathalat szerezzek be, ha van valami ötletetek, ne tartsátok magatokban.
Szerintem már szinte minden kapható nanofajt megnéztem, de nem kattantam rá egyikre sem...
Hamarosan visszakerül a második szűrő is, de úgy tűnik egy is bírja.
Zöld pont ugyanúgy jön vissza, nem tudom, passz...emeljek még a lámpán?
Az előző berendezésben a plusz foszfát nem hozott javulást, bár nem is ment feljebb 0,5-től.
Meglátjuk.
Pár kép nektek:
IMG_1102.JPG
IMG_1103.JPG
IMG_1104.JPG
IMG_1105.JPG
 
Na itt is régen jelentkeztem... volt egy hosszabb üzleti utam, így az akváriummal is párom foglalkozott.
Tehát:
Algásodás nagy mértékben visszaszorult ( van még...), de a zöld pont újra nagyon betámadott, csakúgy, mint korábban.
Amit változtattam most: fél órával emeltem a CO2 adagolás idejét, napi 5 ml foszfát pluszban, illetve plusz N is adagolva van., emellett eltakartam bal oldalon az aki oldalát egy papírkartonnal a napfény miatt.
Így nyerésre állok remélem, mindenesetre a legutóbbi tisztítás óta a hátfalon szinte alig jött vissza, frontüvegen is jóval kevesebb lett a pontalga, talán visszaszorul most.
A Stau hozta a formáját, hisztis, algás, nem nő szinte semmit. Kap még 1-2 hetet, aztán ha nem megy nem erőltetem, kikerül és jön valami más helyette.
A lakók jól vannak, de csapathalat még azóta sem vettem....
Íme a képek:
IMG_1177.JPG
IMG_1178.JPG
IMG_1179.JPG
 
Ide is irok nehany sort.
Szoval a zöld pontalga, mintha megtorpanni latszodna. Olyan mertekben megindult, hogy meg a gyorsan növö növenyek leveleire is ratelepedett, azok sajnos mallottak is, meg el is pusztultak a pontalgaval benött levelek.
De most mar nem jön annyira vissza, ahogyan irtam is nektek, remelem igy is marad.
A stauval nem vagyok elegedett, egyaltalan nem erzi jol magat nalam. Valoszinüleg valami mas lesz majd helyette.
A Fissi szepen nö, nagyon szeretem, viszont a Riccardia a kezdeti megindulas utan teljesen megtorpant, nem nö semmit. Nem tudom mit csinaljak vele, ha valakinek van valami ötlete, akkor hajrá!
A Rotala wallichi is szep ott hatul, de nem eleg magas, igy vacilallok, hogy mi legyen vele...kikerül, vagy megmarad. A Rotundifolia, pedig lassan kezdi magat összeszedni az ujraültetes es stressz utan, de valoszinüleg vennem kell meg egy csereppel, hogy dusitsam, mert nagyon megviselte a stressz, es eleg ritkas meg az allomany ott fenn a sarokban.
A Gratiola is szepen megindult az elejen, most meg stagnal...azt is, hogy mi lelte?
Összessegeben inkabb elegedett vagyok, mint sem. Talan a lassabb fejlödes oka lehet az is, hogy sokkal magasabb most a talajom, es lassabban erik el a gyökerek a taptalajt.
Ha kicsit kikupalodtak a növenyek, probalok vegre egy jo fotot is kesziteni.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Egy kis helyzetjelentes, hogy informalva legyetek, hogyan alakul az akvarium.
Bekerült par szal Bacopa compact, bar egyenlöre nem olyan kompakt mint kellene....emellett eldugdostam nehany szal Rotala coloratat is es green t is, kivancsi vagyok mi lesz belöle.
A Wallichi szep nagyon hatul, de nem nö olyan magasra, igy alig latszik sajnos, de egyenlöre nem szedem ki, mig jol erzi magat.
A növenyek nagyjabol jol erzik magukat, kiveve a Staut es Riccardiat, egyik sem remekel, legjobban a Riccardiat sajnalom, iszonyat szep az a moha. (mar akinel fejlödik rendesen)
Tapozas:
10 ml Makro
7 ml mikro
5 ml Foszfat
5 ml N boost
idönkent kis vasat is kap.
A zöld pontalga egyenlöre visszaszorulni latszik, kb. 50-60% csökkent a jelenlete, de meg hetente takaritanom kell.
Keszitettem vegre egy teljes fotot nektek, de messze meg az ut, mire a növenyek is sokkal jobb formajukat mutatjak. A szineket kicsit optimalizaltam, hogy visszaadjak jobban a valosagot, mert nagyon gyatra fotot sikerült a telefonnal keszitenem. Ugyis lesz meg benne atalakitas, lehet kikerül majd a sok Riccia, nem tudom meg.
Most mar lassan kellene foglalkoznom vele, hogy hogyan lehet valami normalis fotot kesziteni az akvariumrol.
Ami egyenlöre a legnagyobb dilemmat okozza, hogy hogyan lehet ugy megvilagitani a hatteret, hogy ki legyen "sütve"? Tegnap csak bedobtam a hatfal möge 2x54 W vilagitast, az borzalmas lett, teljesen latszodott a vilagitotest, ezt valahogyan maskepp kell megoldani, szivesen veszem, ha van valami ötletetek. Lejjebb, vagy feljebb, vagy tavolabb kell helyezni a hatso vilagitast? Nekem csak kb. 10 cm van az akva es a fal között.
Azt tudom, hogy el kell fedni a vilagitast felülröl, mert zavaro a kiaramlo feny, meg, hogy kell meg plusz vilagitas felülre is a fotozashoz, egyenlöre itt tartok...
Aquarium Juni2017.jpg
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére