• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes oRphEus 250 literes akváriuma - vol 2.

oRphEus

VIP kertész
Legjobb napló
Sziasztok!

A legutóbbi naplóbejegyzésem – még egy másik naplóban – 2011. november elsején született. Akkor úgy saccoltam, hogy néhány héten belül átalakítom az akkori akváriumomat. Nos, az 1-2 hét helyett 1-2 évnél is több idő telt el, végül most, több mint 5 évvel később jelentkezem egy új naplóval. Na persze nem unatkoztam az elmúlt években sem, pusztán másfelé tolódott a hangsúly az életemben; új munkakör, költözés, házasság és 2 gyerek az elmúlt pár év mérlege. :)

Ugyanakkor természetesen nagyon hiányzott az akvarisztika, így ahogy lehetőségem nyílt rá, újra belevágtam. Ez a szett a régi 250-es szettem átvariálva: csak a CO2 rendszer maradt a régi, a dózispumpát cseréltem Aqua Medic Reefdoserre, illetve a szűrés – sok variálás után – kapott egy komoly tuningot, a korábbi EHEIM Prof 3 2075 és 2073 páros helyett végül egy EHEIM Prof 3 2178 electronic és egy (egyedi) EHEIM Prof 3 2174 electronic állt munkába. A 6x39W-os ATI SunPowert is dimmelhető változatra cseréltem. Változás még a korábbi rendszerhez képest egy Aqua Medic Helix Maxx 11W UV szűrő rendszerbe kötése, illetve az állandó éjszakai levegőztetés bevezetése EHEIM légpumpával.

Sajnos az indításnál több amatőr hibát is elkövettem türelmetlenségemből fakadóan, így pl. túl régi szűrőanyagokkal kezdtem, amik ugyan folyamatosan jártak az elmúlt években (az akvárium üzemelt, csak nagyon minimálban), de ennyi idő után valószínűleg már hiába voltak néha átöblítve, a pórusok nagy része telítődött. A másik hiba a korábbi használt Manado átmosása és újbóli felhasználása lehetett, ilyet többet nem teszek, az tuti. Illetve a CO2 beállításokkal és a világítással is sokat szórakoztam, jó ideig nem is volt stabil. Mindezeknek meg is lett az eredménye több hónapig tartó, blackoutokkal fűszerezett ecset- és fonálalga invázió formájában. Hónapokig variáltam ezekkel, míg visszaszorítottam mindet. A növényválasztásom sem volt elég türelmesen átgondolt, ez is okozott problémákat.

Mivel a cél az utóbbi időben inkább a stabil algamentes működés volt (ráadásul 2 gyerek mellett a karbantartásra, finomítgatásra sincs sok idő), a layout végül nem az eredetileg tervezett változatban valósult meg, és igencsak dzsungeles lett, de majd még alakítok rajta.

Némi leírás, majd képek.

Akvárium
250 liter (100x50x50), 10 mm-es normál síküveg, átlátszó ragasztás, merevítés nélkül.

Bútor
100x50x80, egyedi gyártás 25mm-es bútorlapból, középen osztva, alumínium színben, LED bútorvilágítással szerelve.

Szűrés
1. EHEIM Professional 3e 600 (2178)
- 1850 l/h, 2,4m emelési magasság
- szűrőanyagok: EHEIM Substrat Pro 2 liter, habkő 2 liter, sera Siporax 2 liter

2. EHEIM Professional 3e 350 (2174!)
- 1500 l/h, 2 m emelési magasság
- szűrőanyagok: EHEIM Substrat Pro 1 liter, habkő 1 liter, sera Siporax 1 liter
- a szűrő egy 2074-es fejből és egy 2173-as vödörből áll.

Világítás
ATI SunPower 6x39
W dimmkomputerrel (napi 8 órában, 65%-on)
- fénycsövek: Sylvania T5 FHO Luxline Plus 39W 6000K 5 db és Sylvania Gro-Lux 39 W 1 db

CO2 rendszer
- szabványos 5 kg-os palack, Papillon reduktor és Papillon mágnesszelep átalakítóval egybeépítve
- beoldás: JBL Atomizer DIY szűrőházas külső reaktorral kombinálva
- egyéb kiegészítők: pneumatikai cső és csatlakozók, szelepek
- beoldási idő: 9:00-19:00

Levegőztetés
EHEIM légpumpa 200 l/h
, két porlasztóval
- levegőztetési idő: 19:00-8:00

Növénytápozás
Aqua Medic ReefDoser Triple
dózispumpa
- GA mikro és makro naponta 13 ml (11:30-kor)
- Easy Carbo: naponta 10 ml
- Vízcsere: heti 50 %

Aljzat
- JBL táptalaj: 5 liter
- JBL Manado: kb. 30-40 liter (?) [használt, átmosott -> hiba volt, legközelebb csak ADA!!]
- aljzat baktériumkultúra: ADA Bacter Ball

Hardscape
- Dragon kövek, kb. 30 kg
- emelés: lávakő
- Red Moor fák
- Dennerle Plantahunter Burma dekorkavics
- kvarchomok

Egyéb technikai kiegészítők
- Aqua Medic Helix Max 11W UV
szűrő
- Belkin SurgeMaster 8 túlfeszültségvédett elosztó, ezen felül 1-1 hosszabbító beépítve mindkét oldalra

Vegyszerek, vízkezelők, haltápok
- Seachem Prime
- Seachem Stability
- Seachem Clarity

- JBL csepegtetős víztesztek
- TetraPro haltáp

- van Gerven fagyasztott cyclops
- liofizált tubifex

Növények
- Eleocharis parvula
- Staurogyne repens
- Anubias barteri var. nana
- Anubias barteri var. bonsai
- Bolbitis heudelotii
- Vallisneria nana
- Spikey moss
- Weeping moss
- Pogostemon helferi
- Microsorum pteropus "Trident"
- Echinodorus tenellus
- Hygrophila pinnatifida

Halak
Fekete neon
- Hyphessobrycon herbertaxelrodi
Törpe szívóharcsa - Otocinclus affinis
Sziámi algaevő

Garnélák
Amano garnéla: (kb. 40 db)
Sakura garnéla: passz, hússzal indultunk…

Képek:

31912861491_37ba8b9699_c.jpgIMG_0545_korr by Hunor Orban, on Flickr

31220107463_3ea00ba6c7_c.jpgIMG_0551_korr by Hunor Orban, on Flickr

31220105933_6646ab3b1b_c.jpgIMG_0552_korr by Hunor Orban, on Flickr

31991275266_20046688b5_c.jpgIMG_0566_korr by Hunor Orban, on Flickr
 
Szia!
Gratula az akváriumhoz. Nem igen tudom szavakba foglalni mennyire tetszik!(y)
Két technikai jellegű kérdésem lenne.
-UV szűrőt mennyit üzemelteted?
-Duplacsapokat miért szereltél a kisebbik szűrőhöz is. Nem használod így a szűrő csőtatlakozó adapterjét? (könnyebb csövek tisztítása így esetleg?)
 
A CO2 beoldással kapcsolatban van kérdésem.
Tehát egymás után kötöttél egy JBL ProFlora Direct-et, és egy vízszűrőből átalakított reaktort.

A reaktorba mi az a vékony cső? Ott mi megy bele?
Milyen anyagot raktál a reaktor belsejébe?
Mennyire fogja vissza a szűrőt?
Miért van a reaktor alatt tálca? Hajlamos ereszteni?
Hogy légteleníted a reaktort, amikor kell?
 
Utoljára módosított:
Flickr-en néztem meg a képeket, ott jobban látszanak a részletek. Látom, a Forgotten Grove-os dekorokat használtad, a fekete neonok is maradtak. Jó kis dzsungeles aki lett belőle, nekem ugyanúgy tetszik, mint az elődje. Arról nem látok semmi adatot (vagy csak elkerülte a figyelmemet), hogy mikor indult az akvárium? A vízcserékhez RO vizet használsz?
 
Üdv újra itt.
Én is csak kétszer használtam átmosott Manadó-t. Először és utoljára.
Szép részletes az akváriumod,ehhez nekem nem lenne türelmem.
Gratula
 
a layout végül nem az eredetileg tervezett változatban valósult meg, és igencsak dzsungeles lett
Hát hallod, ilyen szinten félresikerült akvát sokan elnézegetnénk!:p(y):whistle:
Gratula, nagyon szép lett! Jó lehet esténként nézegetni, ha a lurkók már pihiznek:)
Esetleg kicsit közelebb is merészkedsz a fotómasinával és lősz pár részlet-fotót is?
 
Szia Hunor!

Tetszik a sokféle-sokfelé elhelyezett növény!

Mostanában nálunk is a Fekete neon tűnik befutónak. Tartják az alakzatot, vagy kell őket terelni hogy összeálljanak?

Korábbi felvételek készültek? Érdekes lehet az algás időszak, hogy látni lehessen, honnan hová jutottál.

Nevezted a versenyre?

A+A
 
Szia!
Gratula az akváriumhoz. Nem igen tudom szavakba foglalni mennyire tetszik!(y)
Két technikai jellegű kérdésem lenne.
-UV szűrőt mennyit üzemelteted?
-Duplacsapokat miért szereltél a kisebbik szűrőhöz is. Nem használod így a szűrő csőtatlakozó adapterjét? (könnyebb csövek tisztítása így esetleg?)
Köszi. Az UV éjféltől reggel 6-ig megy, ha jól emlékszem. A kisebb szűrő esetében az UV miatt vannak a duplacsapok, illetve a bútoron elég kicsi a nyílás, amitt is jól jön. De bármikor kell hozzányúlni a rendszerhez, azt nagyban megkönnyíti a duplacsap.
 
A CO2 beoldással kapcsolatban van kérdésem.
Tehát egymás után kötöttél egy JBL ProFlora Direct-et, és egy vízszűrőből átalakított reaktort.
A reaktorba mi az a vékony cső? Ott mi megy bele?
Milyen anyagot raktál a reaktor belsejébe?
Mennyire fogja vissza a szűrőt?
Miért van a reaktor alatt tálca? Hajlamos ereszteni?
Hogy légteleníted a reaktort, amikor kell?
A vékony cső légtelenítő, a reaktorban zöld szűrőszálak vannak, vékonyszálas szűrőanyagkét fut, azt hiszem. Az öntözéstechnikai idomok nem voltak teljesen pontosak, így volt némi eresztés. Azóta már megszűnt, de a tálca maradt. Nem fogja vissza különösebben az áramlást, de nem is olyan hatékony így. Igazából Piga Attival beszéltünk régebben DIY reaktorokról, tőle vettem az ötletet az atomizer és a reaktor házasításához. A cél a tökéletes beoldás lett volna, csak egyrészről csobogás, másrészről ködölés nélkül, de lehet, hogy kicsit túl lett gondolva. :) Sajnos a gyakorlatban nem találtam olyan töltőanyagot, ami ne engedte volna át a mikrobubikat, így azok egy része továbbra is bejut az akváriumba. Még variálok vele, ha lesz időm. Vagy csak simán kiszedem az atomizert. :)
 
A vékony cső légtelenítő, a reaktorban zöld szűrőszálak vannak, vékonyszálas szűrőanyagkét fut, azt hiszem. Az öntözéstechnikai idomok nem voltak teljesen pontosak, így volt némi eresztés. Azóta már megszűnt, de a tálca maradt. Nem fogja vissza különösebben az áramlást, de nem is olyan hatékony így. Igazából Piga Attival beszéltünk régebben DIY reaktorokról, tőle vettem az ötletet az atomizer és a reaktor házasításához. A cél a tökéletes beoldás lett volna, csak egyrészről csobogás, másrészről ködölés nélkül, de lehet, hogy kicsit túl lett gondolva. :) Sajnos a gyakorlatban nem találtam olyan töltőanyagot, ami ne engedte volna át a mikrobubikat, így azok egy része továbbra is bejut az akváriumba. Még variálok vele, ha lesz időm. Vagy csak simán kiszedem az atomizert. :)

És ha a reaktorba szúnyoghálót és/vagy biolabdát teszel? Akitől vettem az ugyanilyen épített reaktoromat, ő így használta, és azt mondta hogy tökéletesen működött.
A légtelenítő végét mivel zártad le?
Fel szokott levegősödni a reaktor biz. idő után és azért csobog?
Szerinted mennyivel javítja a beoldás hatásfokát ez a házasított megoldás, a sima Inline-diffúzoros beoldáshoz képest? Mondjuk bubiszámmal kifejezve? Azért kérdem, mertha én pl. 85 bubival tolom az inline-diffúzort egyedül, de ha házasítva ez lemenne mondjuk 60-ra akkor már megéri bekötnöm, spórolok vele.
 
Utoljára módosított:
Flickr-en néztem meg a képeket, ott jobban látszanak a részletek. Látom, a Forgotten Grove-os dekorokat használtad, a fekete neonok is maradtak. Jó kis dzsungeles aki lett belőle, nekem ugyanúgy tetszik, mint az elődje. Arról nem látok semmi adatot (vagy csak elkerülte a figyelmemet), hogy mikor indult az akvárium? A vízcserékhez RO vizet használsz?
Igen, részben az FG-s dekorokat használtam. A neon csapat egy része túlélt, így az egyszerűbb megoldást választva simán kiegészítettem a csapatot 60 főre. Egyébként ami ott az előnyük volt, itt a hátrányuk is: az FG esetében a zöld növények előtt a fekete neonok nagyon jól harmonizáltak mind a red moor fákkal, mind a dragon kövekkel, nem terelték el a figyelmet a scaperől. Csakhogy az a kövek szempontjából egy jóval laposabb scape volt, ebben a setupban viszont magasabban vannak a dragon kövek, amelyekbe már nagyon beleolvadnak a fekete neonok, elsősorban a hasonló színűk, illetve a vízszintes elhelyezés miatt.

Az akvárium 2015 őszén indult egyébként, csak az első fél év nagyon kaotikus volt a fent jelzett problémák miatt. Gyakorlatilag most nyártól lett értékelhető, de még így is csak az előtérrel vagyok elégedett, a háttéren és az oldalsó régiókon még variálni fogok. Nem RO-zom, arra már végkép nem lenne időm. :)
 
Szia Hunor!
Tetszik a sokféle-sokfelé elhelyezett növény!
Mostanában nálunk is a Fekete neon tűnik befutónak. Tartják az alakzatot, vagy kell őket terelni hogy összeálljanak?
Korábbi felvételek készültek? Érdekes lehet az algás időszak, hogy látni lehessen, honnan hová jutottál.
Nevezted a versenyre?
A+A
Napközben mindenfelé bóklásznak, nem jellemző, hogy együtt úsznának, kell őket terelgetni rendesen egy jó fotóhoz. Egyébként jó fejek, de elég nyomulósak. Pl. a CPO-k ollói közül simán kiszedik a táptabit, sőt még az óllóik végéről is leeszik a maradékot. :) Majd megnézem, találok-e valami régebbi képet ami használható.
A HAC-ra végül bedobtam. Bár eredetileg nem akartam, mert nem vagyok elégedett a látvánnyal, de végül sikerült egy érdekes hangulatú képet lőnöm teljesen leeresztett lámpával, így a móka kedvéért neveztem.
 
És ha a reaktorba szúnyoghálót és/vagy biolabdát teszel? Akitől vettem az ugyanilyen épített reaktoromat, ő így használta, és azt mondta hogy tökéletesen működött.
A légtelenítő végét mivel zártad le?
Fel szokott levegősödni a reaktor biz. idő után és azért csobog?
Szerinted mennyivel javítja a beoldás hatásfokát ez a házasított megoldás, a sima Inline-diffúzoros beoldáshoz képest? Mondjuk bubiszámmal kifejezve? Azért kérdem, mertha én pl. 85 bubival tolom az inline-diffúzort egyedül, de ha házasítva ez lemenne mondjuk 60-ra akkor már megéri bekötnöm, spórolok vele.
A szúnyogháló nem vált be, vagy csak én voltam béna. Biolabdát még kipróbálom, de ezek sztem alapvetően a nagy bubik széttörésere, megakasztására jók, nem a mikrobubik reaktorban tartására. Mindenesetre majd még próbálkozom, ha nagyon ráérek. Csak most már inkább a scape-pel kéne foglalkoznom, mert az utóbbi fél évben sokkal többet szórakoztam a technika (már-már értelmetlen) finomhangolásával, mint nyírással. :)

Nem tudom megmondani, főleg nem bubiszámban kifejezve, hogy mennyit javít a beloldáson. :) És nem is biztos, hogy van értelme a dolognak. A legtöbben nem is porlasztják bele a bubikat, mégis működik. Sztem én is túlgondolkodtam egy kicsit. :)

A légtelenítő egy kis pneumatikai golyós csappal zár.
 
A szúnyogháló nem vált be, vagy csak én voltam béna. Biolabdát még kipróbálom, de ezek sztem alapvetően a nagy bubik széttörésere, megakasztására jók, nem a mikrobubik reaktorban tartására. Mindenesetre majd még próbálkozom, ha nagyon ráérek. Csak most már inkább a scape-pel kéne foglalkoznom, mert az utóbbi fél évben sokkal többet szórakoztam a technika (már-már értelmetlen) finomhangolásával, mint nyírással. :)

Nem tudom megmondani, főleg nem bubiszámban kifejezve, hogy mennyit javít a beloldáson. :) És nem is biztos, hogy van értelme a dolognak. A legtöbben nem is porlasztják bele a bubikat, mégis működik. Sztem én is túlgondolkodtam egy kicsit. :)

A légtelenítő egy kis pneumatikai golyós csappal zár.
Köszi, köszi!
 
Back
Oldal tetejére