• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Ent - 90x45x45 (182 liter)

Ezzel itt sikerült az ünnepek alatt/között haladnod valamit vagy marad 2020-ra a nagy áttörés?
Ezt nem igazán értem. Milyen nagy áttörés?
Az elmúlt két hétvégén csináltam 1-1 30%-os vízcserét. Az emers Parvula szépen olvad, de már nő a submers is. Aci/Vivipara lassan dúsul. Itt nagy csodákra nem lehet számítani. Zöld neonok és az egy szem fonal algázóm visszaköltöztek. Alga minimális. Üveg zöldül, de azt elintézem. Egyébként semmi különös.
 
Az utóbbi két hónapban nem úgy alakultak a dolgok ahogy szerettem volna. Először az Acicularist lepte el kissé az ecset alga, aztán a Viviparát is. A döglődő Blyxa magára húzta a Cyano algát. Az ecsettel nem tudtam maradéktalanul végezni, bár kétszer is kapott leszívott víz mellett Carbos kezelés az akvárium. Végül az összes füvet talajszintben levágtam ami meg is oldotta ezt a problémát. Viszont egyik fűféle sem talál igazán magára azóta sem. Eléggé sárgás minden és nagyon lassú a növekedés, pedig 5 liter táptalaj van alattuk egy viszonylag keskeny részen. A Cyanot többször leszívtam a Blyxa likvidálása után, de mindig visszajött. Most már nem is szívom, hanem hígított Carbot kapott a felszínen és injekciós tűvel a talajban is. Ma kipróbáltam az Oxidatoros Hidrogénperoxiddal. 2 óra múlva semmit sem találtam belőle, mert a fonal algázóm mindet felfalta a kezelés után. Remélem ez a módszer jobban beválik majd.

Az algák elleni harcban az egy szem fonal algázót 2 hete kiegészítettem 12 db sün csigával és 6 db sisak csigával. A kövek alsó 2/3 része vastagon algás volt, mert az a rész nem kapott Carbos kezelést. 3 nap alatt olyan tisztára nyalták a köveket, mintha órákon keresztül fogkeféztem volna őket és ez azóta is így van. Sajnos most így elég gyatrán néz ki az akvárium, de remélem ha a vegyszeres kezelésekre már nem lesz szükség, akkor hamar magához térnek a növények.

Most így néz ki:DSC02439 (1).JPG
 
Hát, ezer szerencse, hogy nem vagy kétségbeesős típus, hanem felvetted a kesztyűt.👍
A leesett darabot visszabarkácsolod valahogy vagy elengeded?
 
Hát, ezer szerencse, hogy nem vagy kétségbeesős típus, hanem felvetted a kesztyűt.👍
A leesett darabot visszabarkácsolod valahogy vagy elengeded?
Na ja, kávé nélkül nincs 60 a pulzusom és ezek a dolgok sem tudják nagyon feljebb vinni.

Valahogy visszarakom persze, de még nem tudom hogyan. Ha újra lejön kap egy rozsdamentes csavart. Pont elfér ott egy markos csavarhúzó.
 
Tegnap reggel észrevettem a homokban több helyen is kezdődő Cyano foltokat. Este le is szívtam a homok 85%-át. Átmostam alaposan és kapott fehérítőt is ,hogy tuti legyen. Szerencsére van még homokom bőven, így azonnal vissza is tudtam tölteni a hiányzó részt. Az átmosott/fertőtlenített homok teljesen ki tud majd száradni.
Az eredeti góc kapott tegnap és ma is hidrogénperoxidot. Ha ez sem elég muszáj lesz antibiotikumot szereznem.
Tele a hócipőm.
 
Valahogy visszarakom persze, de még nem tudom hogyan. Ha újra lejön kap egy rozsdamentes csavart. Pont elfér ott egy markos csavarhúzó.
A rozsdamentes cuccok Gyukker szakterülete. Én tudok olyanról, aki fa csapokkal erősíti egymáshoz a fákat, igaz nem a már beépítés után széthullottakat.🤭
 
A rozsdamentes cuccok Gyukker szakterülete. Én tudok olyanról, aki fa csapokkal erősíti egymáshoz a fákat, igaz nem a már beépítés után széthullottakat.🤭
Gyorskötözővel egyszerűen meg lehetne oldani most is, csak akkor moházni kéne amit ott nem szeretnék. Viszont Buce lehet szóba jöhet.
 
Az akváriumot ma elkezdtem szétbontani.
Ilyen rossz indításom eddig még nem volt. Egy darabig keményen küzdöttem, de aztán elengedtem a dolgot.

Na nézzük mit ronthattam el:

1. Korábbi szétszedések/berendezések alatt az akvárium mellé raktam egy 30 literes hordót és a szűrő abban forgatta a beállt akváriumvizet. Most ez kimaradt. De ami rosszabb, hogy vagy 2 hétig állt a szűrőben a víz. Az indításnál csak gyorsan átmostam a szűrőanyagokat - jó büdös volt.
Ilyet többet nem csinálok.
Vagy járatás, vagy teljes kiszárítás.

2. Nagyon sok használt, átmosott talajt használtam. Az egyik zsák talajt már évekkel ezelőtt mostam át és álltában elporlott a talaj egy része. Ezt nem kellett volna beönteni, mert a por nagyon lefogja a talajban történő víz áramlását.

3. Nagyon rossz állapotban lévő Blyxákat ültettem egymás nyakára.

A következmény:

A Blyxát ellepte a Cyano alga.
Újabb hiba: nem dobtam ki, hanem csak szívogattam le az algát - legalább 3x
Végül a Blyxát kidobtam, de ezt már túl későn létem meg, mert addigra a talajban szétterjedt. Az üveg tövében és a Parvulán is rendszeresen megjelent.
Leszívtam, Carboztam a talajt injekciós tűvel jó mélyen, de max. 1,5 hét után mindig visszajött.

A durvulás 1.0

Minden küzdelem ellenére tovább terjedt a cyano alga, olyannyira, hogy teljesen ellepte az előtéri homokot is.
Leszívtam, de 2 nap alatt visszajött.
Ezután leszívtam az összes homokot. Fehérítővel lefertőtlenítettem majd alaposan átmostam és visszatöltöttem. A talaj újabb kezeléseket kapott, melynek következtében a füvek már nagyon rosszul néztek ki. Sajnos 1 hét után újra előjött a cyano a homokon és a talajon is. De nem aprózta el, hanem tenyérnyi foltokban támadt. Egy csigám belegyalogolt, neki sajnos annyi is lett. Ekkor eldurrant az agyam.

Durvulás 2.0 - gyenge idegzetűek ne olvassak tovább

A csiga halálával világossá vált, hogy itt csúnyán vesztésre állok, így az akváriumot innentől csak egy tesztnek tekintettem.
Mivel antibiotikumot sehonnan sem tudtam szerezni(már elkezdődött a járvány), így maradtam a vegyszeres megoldásnál. Előtte a csigákat/rákokat/halakat kimenekítettem - a növényeket nem mertem átrakni a másik akváriumba, nehogy áthurcoljam a cyanot - majd beleöntöttem 1 dl 6%-os Hidrogénperoxidot a vízbe. Ekkor már nem laktunk otthon, így csak két nap múlva szembesültem vele, hogy semmit sem ért. Na jó, akkor legyen 2 dl. 3 nap múlva láttam, hogy ez sem csinált semmit. Akkor beleöntöttem a maradék 7 decit. Pezsgett a víz rendesen. Pár nap múlva tudtam csak ránézni. Cyano teljesen eltűnt(látszólag). A füvek megsárgultak, de az Anubiasoknak és Bucéknak semmi bajuk sem lett.
Két hétig tartott az öröm.

Durvulás 3.0 - nagyon erős idegzetűeknek

Miután visszajött a mocsok, úgy gondoltam már minden mindegy. Ha teljesen ki tudom fertőtleníteni az akváriumot, akkor nem kellene szétszedni és később újra lehetne ültetni.
Fertőtlenítés gyanánt kapott 1,5 liter DM-es fehérítőt. Sárga lett a víz. A klórt enyhén még egy hét múlva is lehetett érezni a vízen. Azt gondoltam, hogy ilyen durva kezelést egyetlen élő sejt sem élhet túl - tévedtem.

Van-e élet a fehérítőn túl?

Az igaz, hogy minden növény teljesen lesárgult, de nem ment teljesen szét. A Cyano 1 hónap múlva persze visszatért. Az Akváriumban megjelentek az apró és ezek szerint kiírthatatlan csigák, a Vivipara és a Parvula hozott pár szálat. Az Anubiason és Bucén megjelent új levél kezdemény.

Tanulság:

Az van bőven. De ezt azért ne csináljátok utánam.
Remélem a következő indítás jobban fog sikerülni. Hogy mikor? Ha vége a vírusnak és indulnak a bölcsődék és óvodák - nem, nem maszkos gondozókkal mint most. Akkor fogunk hazaköltözni és indul egy új visszafogottabb buli ígérem.
 
Azért a 1,5 liter fehérítő tényleg durva és csak erős idegzetűeknek való... :eek:

De, hogy a növények ezt túléltek az nem semmi. Azokból mindenképp tegyél el magadnak a következő indításhoz, nagyon szivós példányok.
 
Ez nem semmi sztori...azt hiszem ilyet még nem olvastunk tőled, de szerintem mástól sem.
Reményeim szerint ez egyszeri és megismételhetetlen lesz.

Azért a 1,5 liter fehérítő tényleg durva és csak erős idegzetűeknek való... :eek:

De, hogy a növények ezt túléltek az nem semmi. Azokból mindenképp tegyél el magadnak a következő indításhoz, nagyon szivós példányok.
A kicsi akváriumban van mindenből. A nagy akváriumból inkább nem használok semmit, mert félek. Nem szeretnék újra ilyen agresszív cyanot röviddel az indítás után.
Egy öreg akváriumban a cyano sajnos normális jelenség és elkerülhetetlen. Nekem is volt már többször is, de az mindig kezelhető volt. Ez most nagyon más volt.
 
Back
Oldal tetejére