• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Return to the beginning - 90x45x45 (182 liter)

eMZé

Kertész bálvány
Az akvárium még nagyon az elején van, de már most nyitok neki egy naplót, mert kíváncsi vagyok a véleményetekre.
A címről röviden annyit, hogy az iwagumi stílus https://akvakertesz.hu/threads/the-new-grayland-teamwork.4046/mellett már jó ideje vágytam vissza a dzsungeles témákhoz. Így ennek is eljött az ideje. Ezúttal némi vasfával próbálkozok.

A jöjjenek a szokásos technikai részletek:

Akvárium: 90x45x45 182 liter (opti white)
Szekrény: ADA stílusú tömörfa 90x80x45 egyedi barna színben
CO2: 5kg szabványos palack + Papillon reduktor/buborék számláló + Aqua Medic mágnesszelep + 2db ADA visszafolyásgátló + ADA diffuzór 40mm
Világítás: ATI 4x39 Watt T5 2-2 cső külön-külön időkapcsolóval vezérelve (OSRAM csövek)
Szűrés. Tetratex EX1200
töltet: gyári szivacs + 6 liter Eheim Substrat Pro + 100 ml Seachem Purigen
Átlátszó csövezés ADA stílusú üveg ki és befolyókkal
Egyenlőre egy Iwaki MD15 pumpával hajtva, de a szűrő reményeim szerint hamarosan lecserélésre kerül
Tápozás: GA Mikro, Makro, Foszfát(por)
Algaírtó: Twinstar Nano
Talaj: egy kevéske maradék HELP + használt és új Enviroment összesen kb. 30 liter
Táptalaj: Tropica 5 liter

Végül mutatok egy képet a jelen állásról, hogy hogyan is állok 3 óra fa forgatás és fűrészelés után. Azt hiszem, hogy egyesével minden fát kipróbáltam kb. 5 fokos szögeltérésenként és azok összes verzióját, de mostanra már nem látom a fáradtságtól, illetve a fától az erdőt.
Íme egy kép a jelen állásról. Kritikát nem ér magatokban tartani!!
Fiúk rátok mindenképp számítok: @viktorlantos , @inadsz , @ozzy , @Cecska , @Tibi , @Nigro

ADA Iron wood by eMZé, on Flickr
 
Kár az előzőért és legalább akkora sikert ehhez is!(y)

Kritikát nem ér magatokban tartani!!
Annyit azért elárulhatnál előtte, hogy mi a terv, cél. Ez most ilyen szokásos erdő-imitáció, vagy talán valami stemes őrület? Teljesen más?
Amikor megláttam a képet, rögtön írtam volna, hogy vastag előre, vékony hátra; nagyobb eltérés a vastagságokat illetően; textúráltat ne keverd a textúrálatlannal; nem legyenek félúton befejeződő fák; több játék a talajjal; ösvényt ne középre; stb... de tényleg nem tudom, milyen a kép a fejedben a végéről. Addig pedig majd' minden kritika irreleváns.
 
Köszi Marci @_Bonó_ az észrevételeket.
A koncepció nagyon egyszerű. Az akvárium ezúttal nem akar versenyre nevezni, nem akar különleges és egyedi lenni. Egyszerűen csak szép és egészséges félig meddig dzsungeles fás verzió szeretne lenni, extrák nélkül.
Amihez ragaszkodtam az első körben az ADA vasfa. Ezen kívül egy középen levegősebb, de a két szélen tömött stem erdő létrehozása. Az fák szerettem volna, ha részben kilógnak a vízből, ez 3 vagy 4 fára is teljesül. Valamint, hogy középről kifelé nézzenek, de azért ne legyen túl nagy a szimmetria. Ja és még annyi, hogy a bal oldal legyen a hangsúlyosabb. A feleségem szerint a jobb oldal OK, én nem vagyok benne 100%, mivel egy vonallal össze lehet kötni az ágak végeit. Tehát egy kicsit szabályosra sikeredett. A bal oldal szerinte gyengébb(szerintem jobb), de nem érzem tökéletesnek. A problémám a jobb oldali leghosszabb fa. Az lehet jobban mutatna az üveg mellett. Oda viszont nem tudom rakni, csak ha szétvágom, mivel az egybe van a középső rövid darabbal. Na ez is egy probléma, hogy őket emiatt csak együtt lehet forgatni. Viszont semmiképp sem szeretném ha a bal oldalon is növekvő sorrendben lennének az ágak. Akkor már inkább a mostani verzió. A fákra egyébként kerül némi Riccardia, így nem gond, hogy nem teljesen egyforma a struktúrájuk.
Végül egy "gyerekrajz", hogy is nézne ki növényesítve.

return_draft by eMZé, on Flickr
 
Kár az előzőért és legalább akkora sikert ehhez is!(y)


Annyit azért elárulhatnál előtte, hogy mi a terv, cél. Ez most ilyen szokásos erdő-imitáció, vagy talán valami stemes őrület? Teljesen más?
Amikor megláttam a képet, rögtön írtam volna, hogy vastag előre, vékony hátra; nagyobb eltérés a vastagságokat illetően; textúráltat ne keverd a textúrálatlannal; nem legyenek félúton befejeződő fák; több játék a talajjal; ösvényt ne középre; stb... de tényleg nem tudom, milyen a kép a fejedben a végéről. Addig pedig majd' minden kritika irreleváns.


Marci!

Nagyon jók a meglátásaid, de Téged nem is kérdeztek:ROFLMAO::D:LOL:
 
Azt írod stem erdőt szeretnél. De amiatt mi fog majd látszódni a fákból? A stemeknek pont az az előnyük mint a hátrányuk: durván befolyosáljuk a hard scapet. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy lehet feleslegesen aggódsz jelenleg a fák miatt. Valahogy inkább azt kellene meglátni, hogy a fákból mi fog látszódni és csak azokra a részekre koncentrálni.
 
Igazad van, de azért nem baj ha rendben van a hardscape is, mert azon később változtatni nagyon nehéz.
Pont a növényesítés miatt csináltam a "gyerekrajzot", hogy lássam mi fog tutira kilógni a stemek közül. Ha így nézzük, akkor lehet a mostani verzió a nyerő, mivel bal oldalt biztosan lesz ami ki fog látszani.
 
Persze, hogy fontos a hard scape, csak ebben az esetben még sem annyira, mint egy minimál növényesítésnél. Itt már előre agyalhatsz a részleteken, amiket később ki akarsz hangsúlyozni. Nem egyszerű azért belelátni a növényeket. És hiába nem versenyre készíted, ha közben mégis folyamatosan úgy gondolkozol, tervezel :)
 
Ahogy írtad, a fákat minden irányban, szögben kipróbáltad, így valószínűleg ez a legjobb elrendezés, meg ez is volt az elképzelésed, úgyhogy a hardscape pipa. Amivel majd tudsz játszani, az a növényítés. Attól függően, milyen stemeket választasz hátulra, derül ki, mennyi fog látszani a fákból, lehet, hogy a riccardia nem is fog kelleni. Egy dolog, amin még változtatnék ültetés előtt, a talajt megemelném hátul, és a fák közé bedobnék egy-két támasztókövet, a növényektől úgysen fognak látszani.
 
Nekem maga a hardscape kompozíció tetszik, de egy dolog nem áll össze: és ez éppen a "félig meddig dzsungeles-fás" koncepció. Most akkor meg akarsz jeleníteni a természetből egy "rázoom-olt" kis szeletkét (a la prof Amano), vagy inkább imitálni szeretnél egy teljes, nagylátószögű landscape-t (a la távolkeleti kistigrisek)?

Ha fejben "ráhúzom" a növényeket erre a hardscape-re, valahogy a méretarányok nem jönnek össze.

Megpróbálom érthetőbben kifejezni magam :) Mivel láttam már élőben az akit, tudom, hogy ez az üvegszekrény bizony nem kicsi. A fotókon nem érezhető, de ezek a fák sem lehetnek kicsik, és a vasfa mintázata erőteljes. Ha ezekre ráeresztesz bármi általam ismert stemmet, akkor lesznek erősen texturált, hangsúlyos ágak, s alattuk, közöttük a hozzájuk képest apró levélzetű stemmek. De ezt a te tapasztalati háttereddel tuti végiggondoltad, ezért feltételezem, hogy nem landscape-re lősz.

Akkor viszont a természet egy kicsiny részletét akarod bevinni a szobába, de a gyökerek ritkán helyezkednek el ilyen agresszíven fefelé ágaskodva a természetben.

Valami hasonló van esetleg a fejedben?

nature.jpg


Ha jól sejtem, kicsit eleged lett a fogkefézésből, de ha még nem építetted be a szalonnasütőhelybe a több tonna seiryu-t, lehet, hogy érdemes lenne megfontolni egy pár kő elhelyezését a természetesebb hatás érdekében? Esetleg pár ágas-bogasabb faanyagot?

Kíváncsi vagyok hogy alakul. Mikorra tervezed az ültetést, feltöltést?
 
Látom, hnorbi megelőzött. A lávakő még jobb, mint a seiryu, természetesebb, színében is jobban illik a dzsungelbe és még nem is fog annyira keményíteni.
 
Valami hasonló van esetleg a fejedben?
Nem egészen. Ebben nagyon sok a részlet és ezért nagyon karbantartás igényes. Inkább a második akváriumom lebeg a szemem előtt, de annak egy tuningolt változatát kéne létrehozni.
Ő volt az:
IAPLC_2012 by eMZé, on Flickr



Most akkor meg akarsz jeleníteni a természetből egy "rázoom-olt" kis szeletkét (a la prof Amano)
Igen, nagyjából ez a szándékom.

Mikorra tervezed az ültetést, feltöltést?
Minél előbb, mert már van egy kazal növényem amit minél gyorsabban víz alá kéne dugni.

Ha jól sejtem, kicsit eleged lett a fogkefézésből
Az ADA tápok mellett egyáltalán nem kellet fogkefézni.
 
+1 a lávakőre Zoli ;)
Nálam már nem is látszik hogy van bent egyáltalán,annyira benőtték a növények.
Én a jobb oldali szélső fát hoznám előrébb az üveghez,no meg hátul a talajemelés is sokat dobna a képen :)
Fotózhatnál egyet fölülről is csak hogy lássuk mennyi helyed van még játszani.
 
"Inkább a második akváriumom lebeg a szemem előtt, de annak egy tuningolt változatát kéne létrehozni."

Mit értesz tuningolt alatt?
 
Tuningolt= Alapjait tekintve azonos, de továbbfejlesztett, részletmegoldásaiban jobb.
 
(y)(y)Jó elképzelés! Szépek a fáid!

Én ezeken változtatnék:

- hagsúlyosan felraknám két dombra mindkét oldalt
- megalapoznám mindenképp kövekkel (pirossal rajzoltam)
- az ösvényt kivinném középről
-az egyik oldalt (bal) hangsúlyoznám plusz egy fával, hogy nagyobb legyen
- a jobb oldalt megfordítanám az egyik fát
(az utolsó kettő a szimetria megszüntetése miatt)

valahogy így(csak durva photoshop, de remélem látszik mire gondoltam):

21836353_cda6e697b179a4b56590468ff9acbcce_l.jpg


az eredeti hogy látszódjon a külömbség:

21836413_d1b610955629b291465a02e266a27a08_l.jpg


Sok sikert, remélem megint egy pöpec akit látunk tőled!(y)
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére