• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Egy új 70 literes

Jól értem a kérdést? Mármint a képen látható két különböző fajta növény, mindkettő cuba papíron?
Igen, jól érted. GA-ban vettem két csomag Tropicás Hemianthus callitrichoides-t, nem tévesztettem el, elég szembetűnő a "Cuba" felirat. Viszont most úgy látom, hogy ez Hemianthus micranthemoides...
 
A mai vízcsere előtt egy nagyobb átszervezésre került sor, mely egyben egy jó alapos porszívózásra is lehetőséget adott. Betelepítésre került három csomag Cuba, a már meglévő egy mellé. A HM, a Nesea Gold, a Rotala Pearl, Ammania Bonsai és a Reiiniki minik új helyre kerültek, a Rotala Waliichitől pedig egyelőre elbúcsúztam. Így a végeredményt kicsit kontrasztosabbnak látom majd, a színeket tekintve.901A6DF5-5991-43DB-9555-D7474519A221.jpeg
4C8D922F-4BCA-432A-8522-6DCE84C0FC7E.jpeg
 
Te jó ég, most nézem a legutóbbi bejegyzésem, amit telefonról küldtem. Számítógépen kicsit szétcsúszott a dolog :oops: Sajnos nem engedi szerkeszteni, ebből is tanultam, sorry a formátum miatt!
 
Sziasztok!

8 nap telt el a legutóbbi bejelentkezésem óta, azóta azért akad történés. Kezdeném azzal hogy most elég jó érzéssel tölt el ránézni, akár közelről is, ami nem mindig volt elmondható :)

Nagyon minimális alga felfedezhető itt-ott, de alapvetően algamentesek a növények. Vízcsere előtt láttam hogy az üvegen van némi szőralga, ezért úgy döntöttem hogy a világítási időt visszaveszem 8-ról, 7 órára. Már 1 hete így megy és nincs szőr alga az üvegen. Inkább próbálok még egy kis kakaót adni rá. A piros már 100%-on megy egy ideje, most húztam a kéket 82-re és a zöldet 68-ra, 5-5%-ot. Ez 83% összesen, azaz durván 3000 lumen, ami közel 43 lumen/liter, ha a bruttó térfogatot nézem.

Az APT complete meghozta a várt eredményt, a növények szépen nőnek, most már kezd látszani a háttér is. Egyik kedvencem most a hátsó fa tetején a Riccia Fluitans, amiből egy kis darabot ragasztottam oda pár hete. Azóta teljesen körbenőtte a fát, félig kint van a vízből, esténként rogyásig van buborékokkal, imádom :) A Cuba is megkapta tegnap az első nyírást 1 héttel az ültetést követően, de vele kapcsolatban azt hiszem most még nem lehetnek nagy elvárásaim. Viszont a Rotundifoliák és a Hra-k nagyon kizöldültek 😃 A héten nekiállok használni az APT Zero-t, egyelőre váltott napokon a Complete-el. Igazából JBL cseppteszttel mérve most is mindössze 1ppm az No3 szint a heti vízcsere előtt. Más kérdés ugye hogy a tápkapszulákból mennyit vesznek fel. Egyelőre megnézem a váltott táphasználat milyen eredményhez vezet, ettől teszem függővé mikor állok át teljesen a Zero-ra.
57BDB96F-B312-453E-97FD-7EBD9E234116.jpeg
 
Sziasztok!

8 nap telt el a legutóbbi bejelentkezésem óta, azóta azért akad történés. Kezdeném azzal hogy most elég jó érzéssel tölt el ránézni, akár közelről is, ami nem mindig volt elmondható :)

Nagyon minimális alga felfedezhető itt-ott, de alapvetően algamentesek a növények. Vízcsere előtt láttam hogy az üvegen van némi szőralga, ezért úgy döntöttem hogy a világítási időt visszaveszem 8-ról, 7 órára. Már 1 hete így megy és nincs szőr alga az üvegen. Inkább próbálok még egy kis kakaót adni rá. A piros már 100%-on megy egy ideje, most húztam a kéket 82-re és a zöldet 68-ra, 5-5%-ot. Ez 83% összesen, azaz durván 3000 lumen, ami közel 43 lumen/liter, ha a bruttó térfogatot nézem.

Az APT complete meghozta a várt eredményt, a növények szépen nőnek, most már kezd látszani a háttér is. Egyik kedvencem most a hátsó fa tetején a Riccia Fluitans, amiből egy kis darabot ragasztottam oda pár hete. Azóta teljesen körbenőtte a fát, félig kint van a vízből, esténként rogyásig van buborékokkal, imádom :) A Cuba is megkapta tegnap az első nyírást 1 héttel az ültetést követően, de vele kapcsolatban azt hiszem most még nem lehetnek nagy elvárásaim. Viszont a Rotundifoliák és a Hra-k nagyon kizöldültek 😃 A héten nekiállok használni az APT Zero-t, egyelőre váltott napokon a Complete-el. Igazából JBL cseppteszttel mérve most is mindössze 1ppm az No3 szint a heti vízcsere előtt. Más kérdés ugye hogy a tápkapszulákból mennyit vesznek fel. Egyelőre megnézem a váltott táphasználat milyen eredményhez vezet, ettől teszem függővé mikor állok át teljesen a Zero-ra.
View attachment 173130
Nagyon szépek lettek a növényeid. A piros és zöld növények kontrasztja, és a sok különböző színárnyalat lenyűgöző!
A hardscape is tetszik, mintha egy dzsungelnek lenne a részlete.
 
Nagyon szépek lettek a növényeid. A piros és zöld növények kontrasztja, és a sok különböző színárnyalat lenyűgöző!
A hardscape is tetszik, mintha egy dzsungelnek lenne a részlete.
A színeknek azért van még hova fejlődniük, de nagyon köszönöm és örülök hogy tetszik :)
 
Sziasztok!

Az elmúlt két hét eseményeiről írnék pár sort.

A hátteret lecsaptam, azt hiszem most már elég sűrű lesz a Rotala dzsungel :) Szépen nő igazából minden. Valahogy a cubával nem boldogulok, az állomány fele "kihullott", de úgy szó szerint, pedig szerintem eléggé lenyomtam a föld alá őket, az ültetés során. Vettem még két csomaggal és újra ültettem ahonnan kikopott. Bekerült egy kisebb mennyiségű Phyllanthus Fluitans és egy régi vágyam amit végre sikerült beszerezni. Ez nem más mint a Ludwigia Sp White, ami a crypto flamingot szorította ki. A HM-ek és az Althernatherák között fog felbukkanni majd a két fa között :) Lassan áttérnék a Zero használtára, mivel jelenleg a Complete-el megy, váltott napokon. Na most, jelen állás szerint foszfát hiányos az üveg, mivel az anubiasok nagy része zöld pontalgás, illetve a nesea gold is, leginkább azon a részen ahol a diffúzor van. Csináltam néhány csepptesztet vízcsere előtt, amik a következőképpen alakultak:

No3: 1 ppm
Po4: gyakorlatilag nulla
Fe: 0.1 ppm
K:~20 ppm

Illetve sikerült mérsékelten lágyítanom a vizet, ami lényegesen jobb már mint kezdetekben volt. GH: 8 KH: 6

Elsősorban @Zsoltiabéka -hoz szólna a kérdésem, mint APT táp felhasználó, hogy mit javasolsz foszfát ügyben? Ugye amennyiben most teljesen átállok Zero-ra, azzal megvonom a foszfátot, viszont a nitrátot pedig szeretném csökkenteni, a rotalák piros színének fokozása miatt. Arra gondoltam hogy adagolok valamilyen mono foszfátot pluszba, heti 1-2 alkalommal igény szerint. Legalább egy 0.05 ppm mérhető mennyiség kellene hogy legyen benne, talán akkor eltűnne a ZPA.

U.i.: Az nagyon fura hogy nem minden levél algás, pl van olyan anubias tő amint van mondjuk 5 levél, ebből egy teljesen algamentes, a másik négy meg tele van ZPA-val...

Jelenlegi állapot (Állólámpa a háttérben sbt, bocsi :D ) :
IMG_5924.jpg
 
Utoljára módosított:
Elsősorban @Zsoltiabéka -hoz szólna a kérdésem, mint APT táp felhasználó, hogy mit javasolsz foszfát ügyben? Ugye amennyiben most teljesen átállok Zero-ra, azzal megvonom a foszfátot, viszont a nitrátot pedig szeretném csökkenteni, a rotalák piros színének fokozása miatt. Arra gondoltam hogy adagolok valamilyen mono foszfátot pluszba, heti 1-2 alkalommal igény szerint. Legalább egy 0.05 ppm mérhető mennyiség kellene hogy legyen benne
Keveslem a nitrátot. Ez alá nem mennék, szóval szerintem nem kéne a zero. Nekem 3ppm nitráttal pirulnak. A foszfátra bármelyik foszfát táp jó lenne. Csak azt vedd figyelembe, hogy mennyit emelnek literenként. A 0,1 ppm vas igen erősen korlátozza a nyomokban meglévő foszfátot is. Abból 1ppm nitráthoz annyira kevés lenne arányos(0,01ppm), hogy jobb lenne egy 3ppm nitráthoz igazodni. Kérdés, hogy rázod-e 1 percig a tesztet? Mert akkor több is lehet a valós nitrát, mint amit mértél és akkor borul az egész matek.
Közelítsük máshonnan is. Bubiznak a gazok estére? Ha a foszfát a probléma, akkor az adagolása megnövekedett bubizást fog hozni. 😉
 
Keveslem a nitrátot. Ez alá nem mennék, szóval szerintem nem kéne a zero. Nekem 3ppm nitráttal pirulnak. A foszfátra bármelyik foszfát táp jó lenne. Csak azt vedd figyelembe, hogy mennyit emelnek literenként. A 0,1 ppm vas igen erősen korlátozza a nyomokban meglévő foszfátot is. Abból 1ppm nitráthoz annyira kevés lenne arányos(0,01ppm), hogy jobb lenne egy 3ppm nitráthoz igazodni. Kérdés, hogy rázod-e 1 percig a tesztet? Mert akkor több is lehet a valós nitrát, mint amit mértél és akkor borul az egész matek.
Közelítsük máshonnan is. Bubiznak a gazok estére? Ha a foszfát a probléma, akkor az adagolása megnövekedett bubizást fog hozni. 😉
Nem szoktam sokáig rázni őket, max 10 mp. Csináltam friss teszteket, most ráztam 1 percig, szépen feloldódott a por. No3: 3 ppm Po4: 0.2 ppm és ezek ugye vízcsere után 3 nappal mért értékek, hiszen vasárnap este volt esedékes a vízcsere. Ráadásul tegnap csináltam egy extra 5-6 literes vícserét, mert kicsit kezdett sárgulni a DC. Hétfőn és ma complete ment, tegnap zero és ebből van ennyi. A mai adaghoz pedig adtam 1.5 ml TF foszfátot. Ebből a gyári ajánlás szerint 1ml/50l emel 0.1 ppm-et. Ezzel oda akarok kilyukadni hogy valószínüleg ezek az értékek vasárnap estig fognak még felfelé kúszni. Persze mono foszfátot nem szándékozom adni már a héten, ez egyszeri alkalom volt. Kérdés hogy a 0.1 vassal mit kezdjek és egyébként az miért "sok"?

Nem minden bubizik. A riccia moha, a hra-k, az ammania bonsaiok szépen bubiznak, de pl a rotundifoliák és a cuba pl csak hébe-hóba...mondhatnám azt is hogy fellelhető néhány buborék. A világítás napi 7 órát megy, ebből fél-fél óra a napfelkelte/naplemente, kvázi 6 óra megy "teljes" fényerővel. A gyakorlatban Piros 100% Zöld 68% Kék 82%, ez 3000 lumen. Ha nem a bruttóval számolok hanem csak 60 literrel ez 50 lumen/liter, a fényerő azt gondolom nem lehet kevés (a pirosodáshoz). Még ha a bruttó 70 literrel számoljuk akkor is majdnem 43 lumen/liter.

Azt elfelejtettem írni hogy a gyári ajánlásnak megfelelően használom az ADA Green gain plust és ECA plust....hátha ez is számít hiszen annak is van némi vastartalma, de az elenyésző gondolom...
 
Utoljára módosított:
Nem szoktam sokáig rázni őket, max 10 mp. Csináltam friss teszteket, most ráztam 1 percig, szépen feloldódott a por. No3: 3 ppm Po4: 0.2 ppm és ezek ugye vízcsere után 3 nappal mért értékek, hiszen vasárnap este volt esedékes a vízcsere. Ráadásul tegnap csináltam egy extra 5-6 literes vícserét, mert kicsit kezdett sárgulni a DC. Hétfőn és ma complete ment, tegnap zero és ebből van ennyi. A mai adaghoz pedig adtam 1.5 ml TF foszfátot. Ebből a gyári ajánlás szerint 1ml/50l emel 0.1 ppm-et. Ezzel oda akarok kilyukadni hogy valószínüleg ezek az értékek vasárnap estig fognak még felfelé kúszni. Persze mono foszfátot nem szándékozom adni már a héten, ez egyszeri alkalom volt. Kérdés hogy a 0.1 vassal mit kezdjek és egyébként az miért "sok"?

Nem minden bubizik. A riccia moha, a hra-k, az ammania bonsaiok szépen bubiznak, de pl a rotundifoliák és a cuba pl csak hébe-hóba...mondhatnám azt is hogy fellelhető néhány buborék. A világítás napi 7 órát megy, ebből fél-fél óra a napfelkelte/naplemente, kvázi 6 óra megy "teljes" fényerővel. A gyakorlatban Piros 100% Zöld 68% Kék 82%, ez 3000 lumen. Ha nem a bruttóval számolok hanem csak 60 literrel ez 50 lumen/liter, a fényerő azt gondolom nem lehet kevés (a pirosodáshoz). Még ha a bruttó 70 literrel számoljuk akkor is majdnem 43 lumen/liter.

Azt elfelejtettem írni hogy a gyári ajánlásnak megfelelően használom az ADA Green gain plust és ECA plust....hátha ez is számít hiszen annak is van némi vastartalma, de az elenyésző gondolom...
Na ugye, hogy ugye!:) Tökéletes 15:1 arány! Ezt lehet megtartani. Adhatsz neki plusz foszfátot, felengedheted az arányt 8:1-ig. Ezt addig csak, amíg a zöldpont elmegy a gazokról. Utána engedd el a plusz foszfátot, hagyd visszaállni erre az értékre és rendben leszel. ;)
 
Na ugye, hogy ugye!:) Tökéletes 15:1 arány! Ezt lehet megtartani. Adhatsz neki plusz foszfátot, felengedheted az arányt 8:1-ig. Ezt addig csak, amíg a zöldpont elmegy a gazokról. Utána engedd el a plusz foszfátot, hagyd visszaállni erre az értékre és rendben leszel. ;)
Hálás köszönet a segítségért, jelentkezem :) ;)
 
Kérdés hogy a 0.1 vassal mit kezdjek és egyébként az miért "sok"?
Ezt meg elfelejtettem. A nitrát és a vas is arányba állítható. 100:1 , nálad meg 10:1-re jött ki az 1ppm nitráttal. A 30:1 sokkal jobb. És persze a nitrát-vas aránypár nem annyira kőbe vésett, mint a nitrát-foszfát. Mindenesetre számít, mivel a vas fékezi a foszfát felszívódását. Ezért engedjük most egy kicsit rontani a másik arányt.
 
Ezt meg elfelejtettem. A nitrát és a vas is arányba állítható. 100:1 , nálad meg 10:1-re jött ki az 1ppm nitráttal. A 30:1 sokkal jobb. És persze a nitrát-vas aránypár nem annyira kőbe vésett, mint a nitrát-foszfát. Mindenesetre számít, mivel a vas fékezi a foszfát felszívódását. Ezért engedjük most egy kicsit rontani a másik arányt.
Világos, köszi :) Mértem most egy vasat is, viszont az meg 0.2 volt most… :/ Onnan is nézhetnénk hogy a felesleges foszfor zárja el a vasat, de akkor miért lenne ZPA? 🤔 Kicsit homályos most ez az egész, hogy mi, miért nem fogy el…

No mindegy, próbálkozom most az arányokat belőni, aztán majd csak lesz valahogy :)
 
Halihó!

Nos, a nitrátom 5ppm, aminek nagyon nem örülök, szóval a mai naptól szüneteltetem a complete-et és zero van mindennap, plusz 2ml mono foszfát, mert kiürül egy nap alatt a vízből. Igyekszem beállítani az arányokat. Mindennap nyomom a foszfát tesztet, hogy kontroll alatt tartsam, amíg be nem állnak a helyes a arányok. A vas azóta 0.05 mióta van foszfát is a vízben. Egyébként szépen fejlődik minden, a cuba is elkezdett szépen összenőni, bár nem bubizik egyelőre. A tápkapszulák biztosan jót tesznek majd nekik. A Ludwigia sp white is szépen gyarapodik.

Egy nagy öröm is ért ma, mikor melóból hazaérve megláttam valami aprót, amire először azt hittem hogy valami levél maradvány, aztán közelebbről láttam hogy egy kis garnéla :) El is kezdtem vadászni őket, hátha látok még és bizony láttam még jó néhányat 😍 Jól jön nekik a háttérben a rotala dzsungel, ott tanyáznak biztonságban :) Ami még jobb hír hogy egy felnőtt rili garnélát láttam amelyik megint terhes, szóval úgy néz ki szaporodik a zöld rili állomány :)

78CC92FD-3FB4-4E31-A696-04B8DE5EA63B.jpeg
6024F3F5-0E93-47C9-BB14-8CFBF1239A3B.jpeg
F3F30842-D81C-4562-861D-318C1014817F.jpeg
09E3F4B2-2862-41FC-B207-14048ED5EDA9.jpeg
B6F0973D-8BAC-4B51-AB7F-80E4E728E8FE.jpeg
 
Back
Oldal tetejére