• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

182 literes akvárium, Ryuboku stílusban.

Levinen

Kertész szaki
A tegnap a 200 literes akváriumom új gazdára talált, tokkal, vonóval együtt. :)

Elérkezett a pillanat, az új akváriumom megtervezésére. A folytatás továbbra is, a hozzám legközelebb álló stílus, a Ryuboku marad, amit egy 90x45x45-es akváriumban szeretnék megvalósítani. A koncepció a mai napra nagyjából kialakult, teljesen új bútor, nyitott akvárium, függesztett világítással, üveg ki/beömlőkkel. Igazából egy kicsit ódzkodok a nyitott akváriumoktól (hal ugrás, párolgás), de tény, hogy a legszebbek, és az üveg kiegészítők is ebben mutatnak a legjobban. Igazából a hi-tech-re vajaz a terv, de bizonyos részeiben nem törekszem a legdrágább termékekre, csak ahol úgy éreztem, hogy nem nagyon lehet kiváltani esetlegesen olcsóbb megoldással.
A talajnak mindenképp, az osztatlan sikerű, ADA Aqua Soil Amazoniát tartottam kötelező választásnak, Tropica táptalajjal kombinálva. Ebbe a talajba az ADA bacter 100 fogja elősegíteni a baktérium kultúrák kialakulását. A front résznél a dekorációs aljzat szerepét, az ADA Nile Sand fogja ellátni.
Egyedül a szűrőm marad a régi, az Aqua-pro. Annak ellenére, hogy vegyes bírálatokat kap itt az oldalon, teljesen meg vagyok vele elégedve, így nem szándékozok lecserélni. A töltet Eheim substrat és kerámi gyűrűk, ADA bacter ball-al kiegészítve.
Az üveg kiegészítők: ki és befolyó átlátszó csövekkel, diffúzor, dropchecker, bubi számláló.
A világítás egy általam készített, természetesen igényesebb kivitelben, T5 4x39W-os csöveket rejtő, reflektorokkal ellátott, függesztett világítás lesz, ami az akvárium bútorral fog harmonizálni.

Az akváriumot ősszel szeretném elindítani, tekintettel a nyári kánikulára, de legalább lesz elég időm, hogy mindent jól át tudjak gondolni, és minden munkát megfelelő minőségeben tudjak kivitelezni. Folyamatosan be fogok számolni a lépésekről.
 
Hajrá Levi, kíváncsian várom a fejleményeket! Különösen érdekel a világítás kivitelezése, remélem megosztod majd velünk a terveket és az építés fázisait. ;)
 
Jól hangzik Levi. Kiváncsi leszek mi sül ki belőle.

A Bacter Ball témában épp tegnap néztem Nano szűrő takarításakor, hogy a golyó szépen elmálik, de még mindig nagy mennyiségben volt megtalálhatő a szűrőközegben. Meglepi volt mert azt hittem már teljesen elbomlott az indítás óta..... nah mind1 ezt csak érdekesség miatt írtam.

Az alapod nagyon jó lesz. Öröm lesz nézni ahogy a növények fejlődnek benne. Világításra én is kiváncsi leszek. Nem hiszek a T5-ös függesztett témában, már csak azért is mert T5-nél a felszín közelében kell tartanod a fényeket, hogy az akvárium alján ne legyen túl nagy a veszteség. Fémhalogén esetén más a szitu. Az átsüti 50-60cm magasból is az akit minimális fényveszteséggel. Hogy jól nézzen ki legalább 30-50cm magasan kéne lógatni. Ez viszont baromira lecsökkenti a fényerőt. Egyébként így férnél hozzá a legjobban. az akidhoz is.

ha viszont lejjebb viszed akkor esztétikailag nem lesz olyan szep "szellős" a dolog, és meg kell oldani hogy fel tudd huzatni vagy valahogy félretolni ha hozzá akarsz férni.

Most még tervezési fázisban vagy inkább most szólok ;)
 
Hmm... ez nagyon ígéretesnek hangzik ;) Ha ez csak fele olyan szép lessz mint az előző, már akkor is nagyon jó... Sikert hozzá... ;) ;) ;)
 
viktorlantos said:
Jól hangzik Levi. Kiváncsi leszek mi sül ki belőle.

A Bacter Ball témában épp tegnap néztem Nano szűrő takarításakor, hogy a golyó szépen elmálik, de még mindig nagy mennyiségben volt megtalálhatő a szűrőközegben. Meglepi volt mert azt hittem már teljesen elbomlott az indítás óta..... nah mind1 ezt csak érdekesség miatt írtam.

Az alapod nagyon jó lesz. Öröm lesz nézni ahogy a növények fejlődnek benne. Világításra én is kiváncsi leszek. Nem hiszek a T5-ös függesztett témában, már csak azért is mert T5-nél a felszín közelében kell tartanod a fényeket, hogy az akvárium alján ne legyen túl nagy a veszteség. Fémhalogén esetén más a szitu. Az átsüti 50-60cm magasból is az akit minimális fényveszteséggel. Hogy jól nézzen ki legalább 30-50cm magasan kéne lógatni. Ez viszont baromira lecsökkenti a fényerőt. Egyébként így férnél hozzá a legjobban. az akidhoz is.

ha viszont lejjebb viszed akkor esztétikailag nem lesz olyan szep "szellős" a dolog, és meg kell oldani hogy fel tudd huzatni vagy valahogy félretolni ha hozzá akarsz férni.

Most még tervezési fázisban vagy inkább most szólok ;)

Szia Vik

A légtér fényelnyelő képesség nem olyan számottevő, mint víz alatt. Nem fogom nagyon magasra tenni, csak kb. 10-15 cm-el a víz fölé + refik. Valahogy meg fogom oldani, hogy el lehessen húzni a lámpát tetszőleges szinten mikor matatok. Egyébként ez az ADA lámpa is http://www.greenaqua.hu/ada-grand-solar ... nycso.html csak fénycső és mégis függeszthető. Szerintem ezzel nem lesz gond. Szerintem ez ekkora magasságban is jól fog kinézni. ;)
 
oksi. az ADA lámpánál nem tudom hogy van mert még az életben nem lattam sima csöves lámpát használatban tőlük. :lol:
illetve mégis tudom. Az a lámpa egy 60 cm-s aki fölé való. kb 60-70 literhez 144Watt! ;)

a magasságot azért írtam, mert nálam amikor a kereten volt a lámpa kb ez a magasság volt. a keret lekerült a lámpát az üvegre ültettem és durva eltérés volt.

vagy esetleg megoldás lehet mint a kis ADA lámpánál hogy a 20 literre 28 wattal világítja az ADA.
szal fölé kell menni az 1W/liternek nagyon és akkor felemelheted jobban.
 
Részemről is sok sikert kívánok az akidhoz, a háttér tudás már megvan csak el kell kezdeni! ;)
 
viktorlantos said:
oksi. az ADA lámpánál nem tudom hogy van mert még az életben nem lattam sima csöves lámpát használatban tőlük. :lol:
illetve mégis tudom. Az a lámpa egy 60 cm-s aki fölé való. kb 60-70 literhez 144Watt! ;)

a magasságot azért írtam, mert nálam amikor a kereten volt a lámpa kb ez a magasság volt. a keret lekerült a lámpát az üvegre ültettem és durva eltérés volt.

vagy esetleg megoldás lehet mint a kis ADA lámpánál hogy a 20 literre 28 wattal világítja az ADA.
szal fölé kell menni az 1W/liternek nagyon és akkor felemelheted jobban.

Én azt olvastam, hogy 75-90-es akikhoz ajánlott ami azt jelenti, hogy 182 literig. Vagy ha rosszúl van leírva, akkor javítsátok ki. ;)
 
Szia Levi!

A világítással kapcsolatban, azt kell végiggondolnod, hogy milyen növényeket szeretnél. Ha megvan, lehet tervezni.
 
Az agyalás elkezdődött. Viktor felvetésére jobban elkezdtem foglalkozni a világítás milyenségével. Szinte biztos, hogy lógatva lesz a lámpa, de nem sokkal magasabban, mint mondjuk az akvárium tetejére helyezhető armatúra. Bár valóban nem lesz magasra emelve, de az üveg ki és befolyók kényelmesen el fognak férni, arról nem is beszélve, hogy a megfelelő szellőzés is így biztosítva lesz. Szerintem ha a víz felszínétől mondjuk 15 cm-re lesz, bőven lesz elég fény, lévén, hogy 5 cm-el alacsonyabb lesz az akvárium és az aljzat is viszonylag magasra lesz felhordva. Az akvárium könnyű karbantartása érdekében, a világítást vagy valami csigás megoldással, vagy valami elhúzható módszerrel fogom tudni kellő mértékben elmozdítani a hozzáférés érdekében.
Az akváriumot csináltatni akarom, lehetőség szerint jobb minőségű üvegből és színtelen ragasztással. Erre most keresem az embert.
Készítettem egy-két képet a már meglévő dolgokról.

4551595_3fc5ea04cb19a9fc60e557278f6c832d_m.jpg

4564703_8a946e1eecdf48c20e5222e257b2f5d7_m.jpg

4564701_2333c62c9482cf28e9e24fa60e159e44_m.jpg

4564697_7dd6ad195d1dd25a751b92bb4df25bd2_m.jpg

Az ADA Nile Sand-ről nem csináltam fotót, mert Viktor azt a kiürült Haribo gumicukros vödrében adta át. :D

Most itt tart a történet.......
 
Az armatúra mozgatására itt egy megoldás, bár ezzel csak előre-hátra tudod mozgatni: http://sirocco.es/_producte/_ilumina/ze ... /fotos.htm


Levinen said:
Az akváriumot csináltatni akarom, lehetőség szerint jobb minőségű üvegből és színtelen ragasztással. Erre most keresem az embert.
Na erre kíváncsi leszek mit találsz, és remélem megosztod majd, mert én bárhol néztem/kérdezősködtem mindenhol a hagyományos síküveget használják...
 
Hali Levi!

Ígéretesnek tűnik az új aki. Kár hogy az ősz még messze van :) Sok sikert hozzá előre is.
 
Levi!

Nekem lenne egy ötletem hogyan tudnád mozgatni a lámpát. Amit Orpheus küldött linket fentről a bal oldalon a harmadik képen lehet látni hogy a ami tartja a lámpát cső belecsúszik egy másikba. Szerintem ezt meg lehetne úgy oldani hogy valami csavart bele preparálni és ahogy a 2 cső csúszna egymásban a csavart kilazítanád és feljebb húznád és ha elég magasan van, tudsz matatni az akváriumban meghúzod a csavart. Vagy mint a fekvenyomó padoknál van megcsinálva hogy ki van fúrva mind a 2 cső és ilyen izét (nem tudom mi lehet a neve) nyomsz be és nem szúszik le. Festegetés meg szerintem nem lehet probléma mert ha elviszed porfestetni kb. 1000 évig tart és árban is ugyan annyi.
 
Köszönöm srácok a bíztatást és a segítséget!

Orpheus linkje nagyon motiváló. Most azon gondolkodok, hogy megkeresek egy reklámtábla készítőt, hogy ő mennyiért készítené el a dobozt, mondjuk alumíniumból. Lehet, sokra jön ki, de akkor marad valamiféle fából készítés, azt is nagyon szépen meg lehet csinálni.
Igen, ez a magasság állítás jó ötletnek tűnik, de valami még finomabb megoldáson gondolkodok. Ezért is gondolkodtam valami csigás megoldáson, mint a régi, felhúzható szárító. Ha ez túl bonyi, akkor marad a fekvőpad system. :)
Outro: Azaz ősz nincs is olyan messze. Nekem már úgy telnek a hónapok, hogy nem is merek belegondolni. A sok idő, a sok gondolkodás, mindenképp a siker kulcsa.
 
Levinen said:
Orpheus linkje nagyon motiváló. Most azon gondolkodok, hogy megkeresek egy reklámtábla készítőt, hogy ő mennyiért készítené el a dobozt, mondjuk alumíniumból. Lehet, sokra jön ki, de akkor marad valamiféle fából készítés, azt is nagyon szépen meg lehet csinálni.
Én most egyeztetek egy tengeris sráccal, aki vállal armatúra készítést kompletten. Ebben benne van a porfestett doboz alaplemezzel, vezetékezéssel, Osram előtétekkel, nagy tisztaságú alu fényvetőkkel, páramentes foglalatokkal. Csak a fénycsöveket kellene megvenni. Én mondjuk 6x39 Wattosról érdeklődtem, annak a méretei 96x45x9 cm (tehát a hossza itt picit túllógna) és 10500 Ft/fénycsőhely lenne az ára. Nagyjából így nézne ki:

fekete_6x39T51.jpg

Az ár elég meggyőző, apró hátránya (szerintem), hogy nem rendelkezik aktív hűtéssel (és plexilappal), így egy csomó hőt a medence felé sugároz. Bár még mindig jobb, mint egy zárt tető! Aktív hűtéses megoldással nem is vállalja a dolgot (egyébként is útban lenne az alaplemez és a fényvetők).
 
Labirintkopoltyus said:
Levi másik ötlet ez kicsivel precízebb. Valahogy úgy mint néhány fotós állványnál van hogy a középoszlopot egy kis karral tudod le meg fel tekergetni. Szerintem nem lehet nehéz megcsinálni csak munka igényes meg egy ügyes kéz is kell hozzá. Itt a kép: http://highres.maxwell.com.au/images/ve ... a_750R.jpg

Köszi az ötleteket, de azért gyárral nem rendelkezem és azt se szeretném, hogy drágább legyen a "leves", mint bele a "hús". :)
 
Kedves akvakertészek!

Már elég régen írtam ennek a jövendőbeli akváriumom terveiről, helyzetéről, így ismertetném a pillanatnyi állást.
Mint ahogy korábban írtam, az aljzat kompletten megvan, szőröstül, bőröstül. Dekoráció szintén úgy néz ki, hogy megvan, bár ez majd a berendezésnél fog igazán kiderülni (kő, fa, buborékoló kincsesláda :) )
Idővel elkészült az akváriumom is, ami épp most vetettem a víznyomáspróba alá. Erről még annyit kell tudni, hogy gyönyörű munka (ragasztás, csiszolás), merevítőket nem tartalmaz, színtelen ragasztóval készült. Nyilván nem olyan mint egy opti akvárium, de majdnem. ;)
Technika terén, a szűrés a régi (Aqua-pro) + a kiegészítők. Fűtést egyenlőre nem tervezek a jelenlegi lakás adottságai miatt, de ha még is kellene, akkor a Hydor külsőfűtőt fogom megvenni. Co2 rendszer a régi + új diffúzorok.
Legutóbb a világításról esett több szó és jelen pillanatban nagyobb előrelépések vannak. A függesztett megoldás nem változott, de a világítás típusa annál inkább. A fő fényerőt 2 db 70W 6500K-es HQI izzó fogja szolgáltatni, amit 2 db 24W 8500K T5-ös fénycső fog kiegészíteni. A HQI-k napi 8 órát fognak világítani, a két T5-ös 10 órát. A fénycsövek külön kapcsolásúak lesznek értelem szerűen, egy órával előbb, egy órával tovább, így halak hirtelen fényváltozással járó stressze minimalizálódik, és összességében naponta 10 órát tudom csodálni az akváriumot. Maga az armatúrát a NASA fejleszti, így arról nem beszélhetek, szigorúan titkos. :D Jelen esetben a lámpatest akár 40-50 cm-re is kerülhet az akvárium fölé, mellyel így a maximális optikai hatást tudom elérni és a kényelmes matatásnak, nyirbálásnak se lehet semmi akadálya. A lámpatestet az akvárium szekrényének a hátuljára felszerelt két darab állítható magasságú kar fogja tartani, mint abban a linkben, amit Orpheus kolléga tett fel a postjában.
A szekrény is hamarosan legyártásra kerül, amiről annyit kell tudni, hogy teljesen minimalista stílusban készül.

A T5-ös kiegészítő fénycsövek
5061345_20e98cce8c93c34ce80c5b838919320e_l.jpg

A 6500K-es HQI izzók
5061343_27d42e331c0bf160a1b9c14b5306242f_m.jpg

A kiváló minőségű HQI lámpatestek
5061335_2ce5b1fdf93afca215161c2710aebff4_m.jpg

A fényforrások valahogy így fognak elhelyezkedni az armatúrában
5061339_8a99d8946bfb64bc19fdee5b47c8d4cd_l.jpg
 
Back
Oldal tetejére