• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vízlágyítás

Csak olyan szempontból fontos hogy a konyhában van sima csap víz de ott nincs sok hely, a fürdő lágyított víz de ott van hely és a berendezést könyebbe tudnám használni.
én is igy használom, a fürdőszobai protfilt géppel “lágyitott” vízre kötöm az RO készüléket ami nekem 6-7-es TDS-es RO vizet készít…
 
Sziasztok.
Vissza olvastam az egész topic-ot, de inkább kérdeznék mielőtt bajt nem csinálok.
Kevertágyas gyantával szeretnék vizet lágyítani.
Az én elképzelésem az, hogy egy 30l-es ládában 26l vizet keringetek (ennyit szoktam cserélni minden héten) egy vízszűrővel úgy, hogy a szűrőanyag helyére egy harisnyába teszek 2,5-3 dl gyantát és forgatom a vizet mondjuk 3 órán keresztül.
Mivel én félek a klórtól így arra gondoltam, hogy utána még kezelem a vizet Seachem Prime-al. Azzal tisztában vagyok, hogy lehetne ezt úgy is, hogy még pihentetem, meg használok szénszűrőt (amit lehet egyébként is használnék), de én akkor is tartok a klórtól, a kérdés csak az, hogy ha nem sajnálom a vízelőkészítőt erre, akkor vajon bajt csinálok e vele, vagy mehet nyugodtan.
A nagy kérdés számomra még az, hogy vajon ebben az esetben ez tekinthető e 0-ás víznek mint egy RO víz és utána mondjuk GH, KH plusz-szal visszasózva használható közvetlenül, vagy ennyire azért ne legyek naív csak keverje be valamennyi előkészített csapvaízzel és örüljek, hogy lágyabb a víz?
Gyantás lágyításesetén is csökken a GH és a KH is?
Az én jelenlegi vízparaméterem az PH 6,8; GH 20; KH 16 (tipikus Budapesti víz, egyébkétn XI. kerület, Őrmező, ha valakinek ez majd később segítség lenne)
Előre is köszönöm mindenkinek a válaszát!
 
Sziasztok.
Vissza olvastam az egész topic-ot, de inkább kérdeznék mielőtt bajt nem csinálok.
Kevertágyas gyantával szeretnék vizet lágyítani.
Az én elképzelésem az, hogy egy 30l-es ládában 26l vizet keringetek (ennyit szoktam cserélni minden héten) egy vízszűrővel úgy, hogy a szűrőanyag helyére egy harisnyába teszek 2,5-3 dl gyantát és forgatom a vizet mondjuk 3 órán keresztül.
Mivel én félek a klórtól így arra gondoltam, hogy utána még kezelem a vizet Seachem Prime-al. Azzal tisztában vagyok, hogy lehetne ezt úgy is, hogy még pihentetem, meg használok szénszűrőt (amit lehet egyébként is használnék), de én akkor is tartok a klórtól, a kérdés csak az, hogy ha nem sajnálom a vízelőkészítőt erre, akkor vajon bajt csinálok e vele, vagy mehet nyugodtan.
A nagy kérdés számomra még az, hogy vajon ebben az esetben ez tekinthető e 0-ás víznek mint egy RO víz és utána mondjuk GH, KH plusz-szal visszasózva használható közvetlenül, vagy ennyire azért ne legyek naív csak keverje be valamennyi előkészített csapvaízzel és örüljek, hogy lágyabb a víz?
Gyantás lágyításesetén is csökken a GH és a KH is?
Az én jelenlegi vízparaméterem az PH 6,8; GH 20; KH 16 (tipikus Budapesti víz, egyébkétn XI. kerület, Őrmező, ha valakinek ez majd később segítség lenne)
Előre is köszönöm mindenkinek a válaszát!
Tegyük fel, hogy van kevertágyas gyantád. Az oldott sók két részből állnak. Kationból és anionból. Éppúgy, ahogy a gyanta is: kationcserélő és anioncserélő. Ha a gyanta jó, a sókat kiveszi. A klór tudtommal nátrium hypoklorit formában(NaClO) kerül a vízbe, ami szintén só. A gyanta ki kell vegye. Ha nem veszi ki, akkor a többi sót sem, mert lemerült. Megjegyzem, hogy a manapsàg divatos vízlágyítókban sokkal "butább" gyanta van, ami csak kicseréli a kalcium, magnézium ionokat nátriumra. Az meg növényezni nem faja. Ha értesz ezekhez a dolgokhoz, csináld. Ha nem tudod, hogy milyen cuccod van, akkor inkább vegyél egy olcsóbb patronos RO-t. 😉
 
Utoljára módosított:
Tegyük fel, hogy van kevertágyas gyantád. Az oldott sók két részből állnak. Kationból és anionból. Éppúgy, ahogy a gyanta is: kationcserélő és anioncserélő. Ha a gyanta jó, a sókat kiveszi. A klór tudtommal nátrium hypoklorit formában(NaClO) kerül a vízbe, ami szintén só. A gyanta ki kell vegye. Ha nem veszi ki, akkor a többi sót sem, mert lemerült. Megjegyzem, hogy a manapsàg divatos vízlágyítókban sokkal "butább" gyanta van, ami csak kicseréli a kalcium, magnézium ionokat nátriumra. Az meg növényezni nem faja. Ha értesz ezekhez a dolgokhoz, csináld. Ha nem tudod, hogy milyen cuccod van, akkor inkább vegyél egy olcsóbb patronos RO-t. 😉
Igen. Azt tudom, hogy a házi vízlágyítókban lévő anyag nem alkalmas erre. Annak sokkal nagyobb is az átfolyása.
Viszont sok akvarisztikában lehet kapni kifejezetten erre a célra gyantát.
Csak kiváncsi voltam van e valakinek konkrét tapasztalata az ilyesmi lágyítással.
 
Igen. Azt tudom, hogy a házi vízlágyítókban lévő anyag nem alkalmas erre. Annak sokkal nagyobb is az átfolyása.
Viszont sok akvarisztikában lehet kapni kifejezetten erre a célra gyantát.
Csak kiváncsi voltam van e valakinek konkrét tapasztalata az ilyesmi lágyítással.
Régen csak az volt. Működött. A többség már RO-val nyomja.
 
Igen. Azt tudom, hogy a házi vízlágyítókban lévő anyag nem alkalmas erre. Annak sokkal nagyobb is az átfolyása.
Viszont sok akvarisztikában lehet kapni kifejezetten erre a célra gyantát.
Csak kiváncsi voltam van e valakinek konkrét tapasztalata az ilyesmi lágyítással.
Régen próbálkoztam vele (kb. 15 évvel ezelőtt). Hamar meguntam, mert elég macerás. Sokat kell mérni és számolgatni. A gyanta hamar kimerül. Otthoni körülmények között nehéz regenerálni. Akvarisztikai üzletekben lehet cseréltetni (mint régen a szóda patront). Szerintem ez a módszer nem éri meg a ráfordított időt és pénzt. Ha mindenképpen lágy vizet akarsz, egy RO készülék sokkal jobb megoldás, az kiszűri a klórt is.
 
Igen. Azt tudom, hogy a házi vízlágyítókban lévő anyag nem alkalmas erre. Annak sokkal nagyobb is az átfolyása.
Viszont sok akvarisztikában lehet kapni kifejezetten erre a célra gyantát.
Csak kiváncsi voltam van e valakinek konkrét tapasztalata az ilyesmi lágyítással.
Van tapasztalatom: nagyon hamar beszereztem egy RO-t.
Iszonyat sziszi-fuszi a regenerálás, időigényes, pacsálós.
Hidd el, ahogy @Zsoltiabéka is írta, ne írj le felesleges vargabetűt, kezd el rögtön a megbízható és szinte mindannyiunk által használt RO készülékkel.
 
Régen próbálkoztam vele (kb. 15 évvel ezelőtt). Hamar meguntam, mert elég macerás. Sokat kell mérni és számolgatni. A gyanta hamar kimerül. Otthoni körülmények között nehéz regenerálni. Akvarisztikai üzletekben lehet cseréltetni (mint régen a szóda patront). Szerintem ez a módszer nem éri meg a ráfordított időt és pénzt. Ha mindenképpen lágy vizet akarsz, egy RO készülék sokkal jobb megoldás, az kiszűri a klórt is.
Rendben. Köszönöm mindenki hozzászólását. Elsőre csak próbálkozni akartam vele, de akkor lehet tényleg egyből kezdem a tutival.
Egyébként ha már van tapasztalat, akkor csak kiváncsiságból.
A gyantás módszer le viszi normálisan a kh-t is, vagy le viszi a gh-t a kh-t meg lehet kiforralgatni?
Vagy igazából rendes 0-ás vizet kapsz, csak a klórt és egyebeket nem szűri meg?
 
Rendben. Köszönöm mindenki hozzászólását. Elsőre csak próbálkozni akartam vele, de akkor lehet tényleg egyből kezdem a tutival.
Egyébként ha már van tapasztalat, akkor csak kiváncsiságból.
A gyantás módszer le viszi normálisan a kh-t is, vagy le viszi a gh-t a kh-t meg lehet kiforralgatni?
Vagy igazából rendes 0-ás vizet kapsz, csak a klórt és egyebeket nem szűri meg?
Nekem tengeri akváriumhoz RO szűrő után van kötve egy gyanta patron, így tutkó nullás, és minden mentes vizet kapok.
 
Rendben. Köszönöm mindenki hozzászólását. Elsőre csak próbálkozni akartam vele, de akkor lehet tényleg egyből kezdem a tutival.
Egyébként ha már van tapasztalat, akkor csak kiváncsiságból.
A gyantás módszer le viszi normálisan a kh-t is, vagy le viszi a gh-t a kh-t meg lehet kiforralgatni?
Vagy igazából rendes 0-ás vizet kapsz, csak a klórt és egyebeket nem szűri meg?
Ha érdekel, szerintem próbáld ki, így legalább nem maradsz le semmi érdekesről :) Régen én csak a GH-t mértem, ezért a második kérdésre nem tudok válaszolni.
 
Sziasztok, a zuhany kimenetre szerelt ideiglenes ro szűrőre is rá köthető a shopban is árult nyomásfokozó? Ha jól sejtem a befolyó ágra megy a csap és a készülék köze? Kell ehhez valami extra szerelvény?
Feladom ezt a max 1.8 Bar nyomást…
 
Sziasztok. Szükségem volna egy kis segítségre. RO készüléket csak hetente max 1x fogom használni, de az is lehet, hogy csak 2 hetente. Viszont sajnos nem tudom, hogy mi a teendő a köztes időben!?
Elegendő elzárni a készülékbe bemenő vizet és ha nincs nyomás akkor szépen megáll a folyás, da marad elég víz a készülékben, hogy ne száradjon ki a membrán, vagy esetleg szükséges a RO és szennyvíz kimenetekre is csapot tenni, hogy azt is el lehessen zárni?
 
Ha a gravitáció hatására nem tud kifolyni a víz belőle (a kilépő víz csövek magasabban vannak, mint a készülék), akkor 1-2 hét alatt nem fog kiszáradni. Ha amúgy kifolyik belőle a víz, akkor kellenek rá csapok.
 
Sziasztok. Szükségem volna egy kis segítségre. RO készüléket csak hetente max 1x fogom használni, de az is lehet, hogy csak 2 hetente. Viszont sajnos nem tudom, hogy mi a teendő a köztes időben!?
Elegendő elzárni a készülékbe bemenő vizet és ha nincs nyomás akkor szépen megáll a folyás, da marad elég víz a készülékben, hogy ne száradjon ki a membrán, vagy esetleg szükséges a RO és szennyvíz kimenetekre is csapot tenni, hogy azt is el lehessen zárni?
Szia! Nálam pár hete üzemel így. Zuhanyról leszereltem, előtte vízzel feltöltve dugózom és rá egy hétre beüzemelem…. Mivel kb 20 körüli a keménység nálam, ezért 2 alkalom után visszamosom.
Már a nyomás is megoldódott egy nyomásfokozóval…
 
Én nem fogom mozgatni, a mosogató alatti konyhaszekrényben lesz a végleges helye. Én is úgy gondoltam, hogy ha magasabban van, akkor úgy oké lesz, de ez nem gond, mert csinálok a csöveknek egy akasztót és így biztosabban magasabban lesz.
Mindenkinek köszönöm a válaszát!
 
Sziasztok !
Van egy 18L-es nano akváriumom,amiben hetente cserélek 5L vizet .(fele desztílált-fele szellőztetett csapvíz ).
Nem nagy költség,de gondolkozom egy Ro szűrő beszerzésén. A vízcserét ugyan így tervezem,csak a desztílált helyett Ro lenne.
Szerintetek megérné beszerezni egy ilyen szűrőt ?
aquarist-starter-ro-akvarisztikai-vizlagyito-szuro-keszulek-ozmoviz-190
Mivel ilyen kevés vizet veszek le vele,gondolom a szűrők cseréje is kitolódna.
Vagy nem ér annyit az egész... ?

Köszönöm a válaszokat !
 
Utoljára módosított moderátor által:
Back
Oldal tetejére