• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vízlágyítás

Ebben a linkben nem látom sehol, hogy az RO- val kapcsolatban bármit is írna. De köszi.
A RO víz gyakorlatilag mentes minden szilárd és minden vízben oldott anyagtól, vegyülettől. Vagyis "kémiailag tiszta" víz. Ha akvárium vízhez adod, a vízből nem szed ki semmit, nem is ad hozzá semmit, de hígítja a kevert vizet, csökkenti annak fajlagos vegyi tartalmát. Az említett írás ezt egyszerűen vízcsereként említi. Ha akváriumodban a felére akarod csökkenteni a nitrát koncentrációt, akkor a víz felét cseréld le RO vízzel. Ennek a módszernek az a hátránya, hogy az akvárium vízben található valamennyi vegyület (tehát pl. kálium, foszfor, vas stb.) töménysége is a felére csökken. Az említett írás ezért inkább a specifikus nitrát szint csökkentőket sorolja fel.
 
A RO víz gyakorlatilag mentes minden szilárd és minden vízben oldott anyagtól, vegyülettől. Vagyis "kémiailag tiszta" víz. Ha akvárium vízhez adod, a vízből nem szed ki semmit, nem is ad hozzá semmit, de hígítja a kevert vizet, csökkenti annak fajlagos vegyi tartalmát. Az említett írás ezt egyszerűen vízcsereként említi. Ha akváriumodban a felére akarod csökkenteni a nitrát koncentrációt, akkor a víz felét cseréld le RO vízzel. Ennek a módszernek az a hátránya, hogy az akvárium vízben található valamennyi vegyület (tehát pl. kálium, foszfor, vas stb.) töménysége is a felére csökken. Az említett írás ezért inkább a specifikus nitrát szint csökkentőket sorolja fel.
Köszi! A többi tápanyagot pótolom az nem gond inkább én locsoljam bele mert akkor tudom mennyi van benne.
 
Sziasztok!
Mi az álláspont 2020-ban a növényes akvárium lágyvizezésével kapcsolatban? RO viz vagy ioncserélt víz?
Eddig RO készüléket használtam, ami jól működött. Most építkezünk és szóba került központi vízlágyító készülék beüzemelése, ami meg ioncserélő gyantával működik. Jó lehet ez utóbbi az akvához? Úgy nem fájna a fejem az RO víz előállításánál (120 P - 430 literes akit tervezek). Esetleg más alternatíva?
 
Sziasztok!
Mi az álláspont 2020-ban a növényes akvárium lágyvizezésével kapcsolatban? RO viz vagy ioncserélt víz?
Eddig RO készüléket használtam, ami jól működött. Most építkezünk és szóba került központi vízlágyító készülék beüzemelése, ami meg ioncserélő gyantával működik. Jó lehet ez utóbbi az akvához? Úgy nem fájna a fejem az RO víz előállításánál (120 P - 430 literes akit tervezek). Esetleg más alternatíva?
A két fajta vízlágyítás (reverse osmosis, ioncserélő műgyanta) akvarisztikai szempontból gyakorlatilag azonos lágy vizet eredményez. Ha a jövőben nem akarod használni a RO készüléket, használd az ioncserélt vizet. A kevert akváriumvíz keménységét, illetve oldott anyag tartalmát azonban (főleg eleinte) illik ellenőrizni, mert a jól működő ioncserélő általában nagyobb hatásfokkal üzemel, mint a legtöbb RO készülék.
 
A két fajta vízlágyítás (reverse osmosis, ioncserélő műgyanta) akvarisztikai szempontból gyakorlatilag azonos lágy vizet eredményez. Ha a jövőben nem akarod használni a RO készüléket, használd az ioncserélt vizet. A kevert akváriumvíz keménységét, illetve oldott anyag tartalmát azonban (főleg eleinte) illik ellenőrizni, mert a jól működő ioncserélő általában nagyobb hatásfokkal üzemel, mint a legtöbb RO készülék.
Sziasztok!
Mi az álláspont 2020-ban a növényes akvárium lágyvizezésével kapcsolatban? RO viz vagy ioncserélt víz?
Eddig RO készüléket használtam, ami jól működött. Most építkezünk és szóba került központi vízlágyító készülék beüzemelése, ami meg ioncserélő gyantával működik. Jó lehet ez utóbbi az akvához? Úgy nem fájna a fejem az RO víz előállításánál (120 P - 430 literes akit tervezek). Esetleg más alternatíva?
Kérlek ne adj félrevezető tanácsot. Nem egyforma vizet eredményez a két vízlágyítás. Akvarisztikába az Ro vizet használjuk nem hiába.
 
Kérlek ne adj félrevezető tanácsot. Nem egyforma vizet eredményez a két vízlágyítás. Akvarisztikába az Ro vizet használjuk nem hiába.
Köszi Matyi!
Egy pillanatra elbizonytalanodtam, már elkezdtem nézegetni ezeket az ioncserélő gyantás háztartási vízlágyítókat. Én is úgy emlékeztem, hogy az ezzel előállított víz nem ideális akvarisztikai célra a magas nátriumtartalma miatt. Nem véletlenül nem használtok ilyet a GA-ban sem... csak megerősítésre volt szükségem meg kíváncsi lettem volna mások tapasztalatára.
 
Sziasztok!
Mi az álláspont 2020-ban a növényes akvárium lágyvizezésével kapcsolatban? RO viz vagy ioncserélt víz?
Eddig RO készüléket használtam, ami jól működött. Most építkezünk és szóba került központi vízlágyító készülék beüzemelése, ami meg ioncserélő gyantával működik. Jó lehet ez utóbbi az akvához? Úgy nem fájna a fejem az RO víz előállításánál (120 P - 430 literes akit tervezek). Esetleg más alternatíva?
A két fajta vízlágyítás (reverse osmosis, ioncserélő műgyanta) akvarisztikai szempontból gyakorlatilag azonos lágy vizet eredményez. Ha a jövőben nem akarod használni a RO készüléket, használd az ioncserélt vizet. A kevert akváriumvíz keménységét, illetve oldott anyag tartalmát azonban (főleg eleinte) illik ellenőrizni, mert a jól működő ioncserélő általában nagyobb hatásfokkal üzemel, mint a legtöbb RO készülék.
A gyantás lágyítás nem azonos a Reverse Osmose-val. A gyanta, csak egy nagyságrendileg szűrt vizet csinál. A RO készülékek, több rekeszekből álnak, nem csak gyanta, mint pl. a membrán, ami függ a mikron sűrűségétől, a szén szűrő, vagy akár, ami opcionális a NO3, PO4 vagy SiO2 szűrő. Ezek a rekeszek, amit mi a akvarisztikában használunk, NEM ajánlatos , ivóvíz ként használni. A gyantás szűrés, inkább a fűtési rendszerekben, szokták használni, vagy más folyadékot leszűrni, mint mondjuk, a zavaros pálinkát.:D
 
Kérlek ne adj félrevezető tanácsot. Nem egyforma vizet eredményez a két vízlágyítás. Akvarisztikába az Ro vizet használjuk nem hiába.

Így van. Az ioncserélő rendszer 100%-os "tiszta" vizet tud csinálni, a RO csak 96-99%-osat :D (Azért használunk RO-t, mert olcsóbb, egyszerűbb, kisebb helyen elfér.)
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Mi az álláspont 2020-ban a növényes akvárium lágyvizezésével kapcsolatban? RO viz vagy ioncserélt víz?
Eddig RO készüléket használtam, ami jól működött. Most építkezünk és szóba került központi vízlágyító készülék beüzemelése, ami meg ioncserélő gyantával működik. Jó lehet ez utóbbi az akvához? Úgy nem fájna a fejem az RO víz előállításánál (120 P - 430 literes akit tervezek). Esetleg más alternatíva?

Az ioncserélő rendszer, ha jól van megcsinálva tökéletesen alkalmas akváriumi célra, de az a víz, amit a tipikus háztartási (kazánvíz, mosóvíz, stb.) rendszerek állítanak elő abszolút alkalmatlanok rá. A legtöbb ilyen rendszer csak kationcserét végez, hogy ne legyen vízköves a fűtésrendszer, a mosógép, stb. Ha teljes az ioncsere (kation és anion is), ÉS a regenerációhoz sósavat és NaOH-ot használnak (itt bukott meg a dolog, mert a háztartási és ipari ioncserélt víznél általában NaCl a regenerálósó), akkor már megfelelő vizet állít elő. Egyik "álmom" egy akvarisztikai ioncserés vízlágyító rendszer építése, de ezt ma csak DIY módon lehet megcsinálni, vagy előregyártott alkatrészekből olyan költséggel, ami vállalhatatlan.

Ha nincs haltenyészeted, maradj a RO-nál :)
 
sziasztok,
központi vízlágyító van a házban, ahol lakom, ami úgy van beállítva, hogy 5nk-s vizet csinál. méghozzá azért, mert állítólag ez a határérték, ami alatt emberi fogyasztásra nem alkalmas a csapvíz.
a kérdésem a kovetkező: érdemes-e belevágnom a növényezésbe ezzel a vízzel, vagy mindenképp szerezzek be egy RO készüléket?
 
köszi!
mivel mérjem meg ezeket?
Akvarisztikai csepp tesztel eleve kell ha növényezni akarsz! Nitrát, foszfát, vas teszt minimum kell. A nitrát foszfátnak meg arányban kell lennie 10:1 15:1 tehát 10 nitrát 1 foszfát. Tehát mérni és az RO meg azért jó mert amma nincs semmi visszasózod 6-7 gh ra azt ennyi. Táp meg annyi lesz benne amit beleraksz nincs külső tényező!
 
Akvarisztikai csepp tesztel eleve kell ha növényezni akarsz! Nitrát, foszfát, vas teszt minimum kell. A nitrát foszfátnak meg arányban kell lennie 10:1 15:1 tehát 10 nitrát 1 foszfát. Tehát mérni és az RO meg azért jó mert amma nincs semmi visszasózod 6-7 gh ra azt ennyi. Táp meg annyi lesz benne amit beleraksz nincs külső tényező!
köszi, akkor veszek ilyen csepptesztet, de gondolom ebből is ezerféle van, te melyiket használod?
 
Back
Oldal tetejére