• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Unexpected

Sziasztok!

Ma megnézhettük a @Luigi13 féle "kertészetet". Nagyon szépek az akváriumok, és elképesztő, hogy mennyi féle buce elfér egy üvegben. :)
Szereztünk is be tőlük pár tövet - Silky Blue, Velvet Leaf 4, Rainbow, Sintang - és kaptunk egy adag Fontinalis sp Willow mohát. Ezúton is köszi szépen! :)

Csináltam pár képet ültetés után, a szokásos kézből, mobillal fotózott módon. A fűtőt kivettem az akváriumból, szerintem nyáron már nem is kerül vissza, vízcsere után is gyorsan melegszik a víz a szobában.

IMG_20180618_211013_4500.jpg IMG_20180618_210759_4500.jpg IMG_20180618_210621_4500.jpg IMG_20180618_210555_4500.jpg
 
Sziasztok!

Ma végre betelepült a fauna is! Szerencsére még ki tudtuk használni a Green Aqua halas akcióját, és ez a lista állt össze:
  • 12 hamis neon - Paracheirodon simulans
  • 12 espei rasbora - Trigonostigma espei
  • 2 algázó géb - Stiphodon sp.
A neonok és razbórák egyelőre teljes káoszban úszkálnak, nem is nagyon tudtam fényképezni őket, de a gébek már munkába is álltak. Hihetetlen szórakoztatóak ahogy úsznak, remélem ásni viszont nem kezdenek el nálunk.
A garnéláink egyelőre eléggé a háttérbe húzódtak, az a néhány bátor aki előmerészkedik is fejvesztve menekül, ha lehuppan mellé egy géb. Bízom benne, hogy hamar megszokják az új jövevényeket, mert amúgy mindenki békésen viselkedik.

IMG_20180619_173643_4500.jpg IMG_20180619_174113_4500.jpg IMG_20180619_174235_4500.jpg
 
Sziasztok!

Sokasodnak a garnélák! :) Egyelőre talán 2-3 darabot láttunk, kezdenek időnként előbújni a mohából. Próbáltam fényképezni, de elég messze vannak, és nagyon picik. A képen van egy a kövön, és egy a vallisneria levelén.
IMG_20180628_195844.jpg

Beszereztünk egy RO készüléket is időközben, annyira nem tragikus a vízhozam mint amire szászámítottam - 30l kb 3 óra alatt folyt le. Be is töltöttük, most 17 a GH, PH valamivel 7 fölött. Úgy tervezzük, hogy csapvíz és RO keverék fog menni bele a későbbiekben 7 körüli GH-ra bekeverve.

Újabb probléma, hogy a bucékon megjelent valami alga - talán fekete ecsetalga. Rajta volt néhány levélen amikor hoztuk, de csak minimális, és le is szedtük a fertőzött területeket, de úgy látszik, hogy jól érzi magát nálunk a rohadék, mert terjed. Kiszedtem a bucékat és excellel ecsetelek, de eddig nem sok javulást látok sajnos.
 
Van egy harmadik garnéla is a kepen;).
Szurotakaritas volt mar? En azt tapasztaltam a sajat akimnal, hogy az ecset hirtelen megjelenese jelzi, ha a szuro takaritasra szorul. Utana magatol visszahuzodik. Es a suncsigak is jo szolgalatot tesznek. Az ecseteles nekem nem jott be. De sokan ecsetelnek.
 
Utoljára módosított:
Van egy harmadik garnéla is a kepen;).
Szurotakaritas mikor volt? En azt tapasztaltam a sajat akimnal, hogy az ecset hirtelen megjelenese jelzi, ha a szuro takaritasra szorul. Utana magatol visszahuzodik. Es a suncsigak is jo szolgalatot tesznek. Az ecseteles nekem nem jott be. De sokan ecsetelnek.
Az után vettem észre én is a harmadikat, hogy posztoltam. :D

A szűrő 12 napja volt takarítva, 7 literes a tartály, az eddig olvasottak alapján ez nem számít "régnek". Egy próbát mindenesetre megér, hétvégén kipróbálom, köszi! :)

Csigából nyúlcsigát szeretnék majd mindenképp, de a sün sem kizárt, viszont a vallisneriaval érkezett pár betolakodó almacsiga(?), valószínűleg kettő még van benne. 7 nyitott pete volt a vallisneria tövén, 5-öt már párom kivadászott. Egyelőre a csigákkal várunk, amíg nem lesz biztos, hogy nem lesz szükségünk helenákra.
 
Sziasztok!

Eddig tartott a türelem, tegnap került a rendszerbe egy nagynyomású CO2 szett.
- 2kg palack
- Oxyturbo reduktor
- GA mágneskapcsoló
- GA időkapcsoló
- Ista bubiszámláló
- Ada Clear Parts Set
- közepes Aquario NEO diffúzor
- üveg DC @Szabó Henrik jóvoltából

A múlt héten csak tápozás és etetés volt, vasárnapig semmi egyéb karbantartás, mert nem voltunk itthon.
Így is elég jól bírta az akvárium - az ecsetalga talán kissé visszahúzódott, cserébe megjelent a zöld pontalga. Valószínűleg kissé túltoltuk a fényt így, hogy nem volt még bent CO2.
Tegnap csináltunk egy nagyobb vízcserét kezelt csapvíz és RO keverékkel, igyekszünk majd beállni 6-7 körüli összkeménységre ilyen keverékkel. A szűrőt is kitakarítottam, de ez valószínűleg még egyáltalán nem volt szükséges.

A CO2 jelenleg kb 90 bubi/perc ütemben megy, 2 órával világítás előtt kapcsol be, és egy órával "naplemente" előtt kapcsol ki.
A DC elég szép zöld, egyelőre nem állítgatom tovább, ha szükséges lesz, akkor még finomhangolok. Néztem csepptesztet is, ha jól láttam, akkor a táblázat szerint is jók vagyunk - KH: ~6 PH: 6.5-7.0 körül.
A tápozást növeltük, 2-2ml Green Aqua Micro Macro és 2ml excel lesz az új napi adag.
Valószínűleg nem fogjuk megúszni egy skimmer beszerzését sem, mert pár nap után elég erős olajos film keletkezik a felszínen, és félünk, hogy nem tud tőle rendesen "átszellőzni" a víz.

A halak remekül megvannak, kaptak szombaton forrázott cukkinit, a gébek és az otok nagyon szeretik, csak sajnos nagyon szétszórják a magokat. Kissé meglepődtem rajta, hogy a razbórák és a neonok is szívesen csipegetik az algázók által "kirojtosított" részeket.
A kis garnélák is egyre szebbek, legalább 6-7 darab van belőlük, és némelyik már egészen piros. :)

Hoztam pár képet is, a hozzáértők megszakérthetnék, hogy helyes-e a diffúzor és a DC elhelyezése (nekem egyelőre jónak tűnik).

IMG_20180709_170055_4500.jpg IMG_20180709_170647_4500.jpg IMG_20180709_171156_4500.jpg IMG_20180709_182320_4500.jpg
 
Sziasztok!

Történt pár apróbb változás az utolsó bejegyzés óta:
Eltörtem a szűrő beszívó ágának a legvégét, de szerencsére @Luigi13 -éktól tudtunk beszerezni egy garnivédő rácsot. Most a flow erősebb, könnyebb tisztítani és garnélabiztosabb lett a beszívás, szóval összességében pozitív a változás.
Csütörtökön voltunk a Green Aquaban is, jött velünk haza két nyúlcsiga (Tylomelania sp), egy tő Ludwigia Spec. Super Red és egy adag Pogostemon helferi.
Elől a pogostemon váltotta a lobéliát, mert az nagyon nyújtozkodni kezdett, Pati kiültette cserépbe, remélem azt jobban fogja szeretni.
Került be 3 süncsiga is (Clithon corona), sajnos csak ennyit sikerült beszerezni a környéken. Nagyon hasznos kis jószágok, a reineckii leveleit szinte már teljesen megszabadították a zöld pontalgától.

A CO2 adagolás kezdete után 1-2 napra szinte minden algánk megszűnt, de mostanra újra előkerültek és egyre jobban szaporodnak - egyelőre arra tippelünk, hogy keveset emeltünk a tápozáson, mert a mohák néhány kis foltban bebarnultak, és az egeria densa is elég vékonyka hajtásokat hoz. Mostantól megy bele a teljes GA ajánlás mic-mac-ból - 4-4ml mindkettőből + 2ml Excel.

Ma megvolt a heti vízcsere is, a mostani vízparaméterek: GH 10°nk, KH 7°nk, PH 7.

Képek:
IMG_20180714_212634_4500.jpg IMG_20180715_151449_4500.jpg IMG_20180715_155149_4500.jpg IMG_20180715_155438_4500.jpg IMG_20180715_155702_4500.jpg IMG_20180715_160154_4500.jpg

Itt szeretnénk megköszönni a Green Aqua csapatnak a remek megnyitó eseményt, nagyon szép az üzlet, és jó volt arcot társítani a fórumos nick-ekehez. Külön köszönet a tomboláért! :)
 
Sziasztok!

Küzdünk az ecsetalgával... :( Remélhetőleg megvan a valódi vírusgazda, a Fontinalis sp Willow gyanús színűnek tűnt eddig is, de mivel szépen növekedett nem nagyon nézegettük, most viszont széthúztuk a szálait és a közepe egy hatalmas egybefüggő ecset halom volt. Menthetetlennek ítéltük, a kukában végezte. Remélem innentől kicsit könnyebb lesz küzdeni ezzel a szeméttel.
 
Sziasztok!

Elég rég posztoltam, de mostanában a naplózás már nem fért bele - amikor nem nyaralás vagy egyéb program volt, akkor vagy akváriumvezérlőt építettem, vagy a lassan-lassan induló nanó előkészületeivel foglalkoztunk.

Vezérlőből 2db épült esp32 alapokon, nem egy bonyolult történet, de a szűrő induktív jellegéből adódó EMI megszívatott kissé, elszórakoztam vele egy darabig míg kondi/ellenállás/varisztor kombó segítségével sikerült tökéletesen stabilizálni a dolgokat.
3 vezérelhető 230-as aljzat van beépítve, egy a szűrőnek, egy a CO2-nek és egy egy esetleges skimmernek, vagy bárminek.
Van etetőgomb, konfigurálható időtartammal a szűrő leállításához, van egy gomb a világítás 3 állapotához - ki/be/időzítő, két csatornás világításvezérlés, illetve a szűrő és a CO2 aljzata billenőkapcsolókkal is el van látva a karbantartáshoz.

aquarium.ekemate.hu_aquarium_1.png IMG_20180820_140141_4500.jpg IMG_20180820_140157_4500.jpg IMG_20180820_143903_4500.jpg

Az akváriumban is történtek változások:
- Felkerült még egy Chihiros A601, viszont ebben két ledcsíkot cseréltem 4 piros/1 kék 5730-as ledcsíkra, a plusz piros fény jót tesz mindennek, a néhány kék ledtől pedig sokkal jobban mutatnak a neonhalak.
- Bekerült egy kínai skimmeres üveg a szűrőhöz, eredetileg a nanóhoz terveztük, de abba túl nagy lenne, viszont így gyönyörű tiszta lett a felszín
- Kollégám indított az irodában egy kis növényes akváriumot (remélhetőleg előbb utóbb naplózni is fogja), viszont felvonultatta hozzá a fél InteraquaFlora kertészet kínálatot, szóval kaptunk egy csomó szép bucephalandrát, rotalát (Myanmar, Vietnam, Hong Kong), cubát és még néhány növényt, amiknek a nevét sem tudom
- @Spexxy jóvoltából igazolt hozzánk egy csapat növendék amano, úgy terveztük, hogy majd halászunk át belőlük a nanóba is, ha elindul, viszont egyelőre nagyon ügyesen bújkálnak hátul a dzsungelben
- Szombaton pedig @Szabó Henrik nél jártunk egy lilly-poppy csere miatt, és kaptunk tőle egy csapat gyönyörű tigris endler guppit. Szerintem eddig a legszebb halaink, próbáltam fotózni őket, de sajnos kevés sikerrel.

Ami nem változott: továbbra is van ecsetalgánk. Ötletünk sincs, hogy mi okozhatja, teljesen random helyeken jelenik meg nem túl nagy tömegben. Sokszor ahogy megjelenik, úgy el is tűnik azon a helyen, majd felbukkan máshol. CO2 van bőven, a növények boldogan bubiznak, az áramlást pedig Henrik javaslatára teszteltük ételfestékkel, és ez is megfelelőnek tűnik.

Hoztam pár képet, bár 1-2 nappal előbb kellett volna fotóznom, mert néhány növény nagyon szökni kezdett az akváriumból és elég drasztikusan kurtítottuk őket:

IMG_20180820_170737_4500.jpg IMG_20180820_170824_4500.jpg IMG_20180820_171042_4500.jpg IMG_20180820_171226_4500.jpg IMG_20180820_171850_4500.jpg
 
Sziasztok!

Elég rég posztoltam, de mostanában a naplózás már nem fért bele - amikor nem nyaralás vagy egyéb program volt, akkor vagy akváriumvezérlőt építettem, vagy a lassan-lassan induló nanó előkészületeivel foglalkoztunk.

Vezérlőből 2db épült esp32 alapokon, nem egy bonyolult történet, de a szűrő induktív jellegéből adódó EMI megszívatott kissé, elszórakoztam vele egy darabig míg kondi/ellenállás/varisztor kombó segítségével sikerült tökéletesen stabilizálni a dolgokat.
3 vezérelhető 230-as aljzat van beépítve, egy a szűrőnek, egy a CO2-nek és egy egy esetleges skimmernek, vagy bárminek.
Van etetőgomb, konfigurálható időtartammal a szűrő leállításához, van egy gomb a világítás 3 állapotához - ki/be/időzítő, két csatornás világításvezérlés, illetve a szűrő és a CO2 aljzata billenőkapcsolókkal is el van látva a karbantartáshoz.

View attachment 61586 View attachment 61587 View attachment 61588 View attachment 61589

Az akváriumban is történtek változások:
- Felkerült még egy Chihiros A601, viszont ebben két ledcsíkot cseréltem 4 piros/1 kék 5730-as ledcsíkra, a plusz piros fény jót tesz mindennek, a néhány kék ledtől pedig sokkal jobban mutatnak a neonhalak.
- Bekerült egy kínai skimmeres üveg a szűrőhöz, eredetileg a nanóhoz terveztük, de abba túl nagy lenne, viszont így gyönyörű tiszta lett a felszín
- Kollégám indított az irodában egy kis növényes akváriumot (remélhetőleg előbb utóbb naplózni is fogja), viszont felvonultatta hozzá a fél InteraquaFlora kertészet kínálatot, szóval kaptunk egy csomó szép bucephalandrát, rotalát (Myanmar, Vietnam, Hong Kong), cubát és még néhány növényt, amiknek a nevét sem tudom
- @Spexxy jóvoltából igazolt hozzánk egy csapat növendék amano, úgy terveztük, hogy majd halászunk át belőlük a nanóba is, ha elindul, viszont egyelőre nagyon ügyesen bújkálnak hátul a dzsungelben
- Szombaton pedig @Szabó Henrik nél jártunk egy lilly-poppy csere miatt, és kaptunk tőle egy csapat gyönyörű tigris endler guppit. Szerintem eddig a legszebb halaink, próbáltam fotózni őket, de sajnos kevés sikerrel.

Ami nem változott: továbbra is van ecsetalgánk. Ötletünk sincs, hogy mi okozhatja, teljesen random helyeken jelenik meg nem túl nagy tömegben. Sokszor ahogy megjelenik, úgy el is tűnik azon a helyen, majd felbukkan máshol. CO2 van bőven, a növények boldogan bubiznak, az áramlást pedig Henrik javaslatára teszteltük ételfestékkel, és ez is megfelelőnek tűnik.

Hoztam pár képet, bár 1-2 nappal előbb kellett volna fotóznom, mert néhány növény nagyon szökni kezdett az akváriumból és elég drasztikusan kurtítottuk őket:

View attachment 61592 View attachment 61593 View attachment 61594 View attachment 61595 View attachment 61596
Baba!!(y)
 
Sziasztok!

Ma elég sokat pepecseltünk a vízben:
Pati füvet nyírt, és a stemeket és mohákat is alaposan megmetszette, én pedig a szűrőt dzsuváztam ki.
Került a szűrőbe kb 1.5 liter habkő is, így most ez az összeállítás:
- alsó tálca: egy kevés kerámia gyűrű, rajta vastag szivacs
- közép: kb. 1.75l substrat pro
- felső: kb. 1.5l pumicit, rajta perlon

A flow sokkal erősebb lett a takarítástól a plusz szűrőanyag ellenére is. Kíváncsi leszek, hogy az algák szempontjából lesz-e bármi hozadéka annak, hogy csurig lett rakva a szűrő biológiai töltettel.
 
Sziasztok!

Ma elég sokat pepecseltünk a vízben:
Pati füvet nyírt, és a stemeket és mohákat is alaposan megmetszette, én pedig a szűrőt dzsuváztam ki.
Került a szűrőbe kb 1.5 liter habkő is, így most ez az összeállítás:
- alsó tálca: egy kevés kerámia gyűrű, rajta vastag szivacs
- közép: kb. 1.75l substrat pro
- felső: kb. 1.5l pumicit, rajta perlon

A flow sokkal erősebb lett a takarítástól a plusz szűrőanyag ellenére is. Kíváncsi leszek, hogy az algák szempontjából lesz-e bármi hozadéka annak, hogy csurig lett rakva a szűrő biológiai töltettel.
Szép, összehangolt csapatmunka. (y)
 
Gratu, nagyon ügyesen és módszeresen ássátok magatokat egyre mélyebben a hobbi bugyraiba. A vezérlő is komoly, egyre kényelmesebbé teszi az akvarizálást (y)
Olvastam a skimmer és felszíni hártya problémádat. Vigyázz vele, mert a hártya valóban veszélyes lehet az élővilágra. Skimmer hiányában próbáld meg azt, hogy a lily elhelyezésével játszol picit, van egy magasság, ahol erős örvény keletkezik a szája és a vízfelszín között. Ez javarészt beszívja a hártyát és belekeveri a vízbe - amennyiben a vízfelszíned is mozog valamennyire.
A halaid pedig szerintem nem espei, hanem hengeli razbórák. Nehéz jó fotót találni, ahol együtt van a 2 faj, de ha egyesével rájuk keresel, akkor is látni fogod a különbséget.

tumblr_njvxpyfbzg1sx3pgno1_500.jpg
 
Gratu, nagyon ügyesen és módszeresen ássátok magatokat egyre mélyebben a hobbi bugyraiba. A vezérlő is komoly, egyre kényelmesebbé teszi az akvarizálást (y)
Olvastam a skimmer és felszíni hártya problémádat. Vigyázz vele, mert a hártya valóban veszélyes lehet az élővilágra. Skimmer hiányában próbáld meg azt, hogy a lily elhelyezésével játszol picit, van egy magasság, ahol erős örvény keletkezik a szája és a vízfelszín között. Ez javarészt beszívja a hártyát és belekeveri a vízbe - amennyiben a vízfelszíned is mozog valamennyire.
A halaid pedig szerintem nem espei, hanem hengeli razbórák. Nehéz jó fotót találni, ahol együtt van a 2 faj, de ha egyesével rájuk keresel, akkor is látni fogod a különbséget.

View attachment 62197

Köszi! :)
Skimmer lett közben, az utolsó posztban említettem. Nem ebbe az akváriumba terveztük, de úgy nézem, hogy a készülő nanóba sajnos hatalmas ez a fajta üveg. A lilyt pakolásztam sokáig, de csak akkor működött igazán jól, ha csobogott is, a hálószobánk ajtaján pedig csak függöny van ajtó helyett, így zavaró volt. Nem tudom pontosan mi okozza egyébként ezt az erős hártyát, de az biztos, hogy akkor kezdődött, amikor a halak bekerültek. Én a haltápra gyanakszom, de a halak nagyon szeretik, és skimmerrel egyáltalán nincs most probléma, szóval egyelőre biztos nem váltunk - Dennerle Complete Flakes egybként a fő kaja amivel etetünk.
A razbórákkal valószínűleg igazad van, mi is nézegettük már, annyi biztos, hogy a GA-ból még espei néven jöttek. :)

Más: a nyúlcsigáink sajnos elhullottak, nem szerettek nálunk. Az első 1 hétben aktívak voltak, ettek is, azóta viszont szinte meg se mozdultak. Most hétvégén hűvösebb lett a víz amikor cseréltünk, így egy napig 21 fok körül volt, valószínűleg ez tett be nekik végleg, már csak azt vettük észre, hogy a garnélák falatoznak a házban. Többet nem próbálkozunk velük high-tech növényesben. :(
 
Ecsettel hogy álltok? Hol szokott előjönni? Az aljzaton, mohákon, ahová a víz a megmaradt etetőanyagot sodorja? Milyen gyakran mulmoztok? Milyen gyakran szoktatok szűrőt takarítani - és itt a kérdés nem az, hogy hány naponta/hetente/havonta, hanem mennyire van elkoszolódva a szűrő?
uristen_festek_muveszellato_es_papir-iroszer2.jpg
 
Back
Oldal tetejére