• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Új vagyok, kérdésem van

illetve szintén ennek a márkának a szűrő anyaga van a szűrőmben.
Ugyan ennek a kis és a nagy mérete,

View attachment 91348
Plusz biológiaiból van benne, TF gyártmányú, Matrix Trop nevű.
View attachment 91349
Az ISTA termékek meglepően jók.

Nem az ISTA kerámiagyűrűvel van gond, hanem a kerámiagyűrűvel, mint „intézménnyel”. Bármelyik gyártó kerámiagyűrűjét érdemes lecserélni.

A másodiknak mutatott anyag erős hasonlóságot mutat a Seachem Matrix-al. Sokak szerint, ugyanaz. Ugyanakkor, újonnan lényegesen fehérebb, minta Seachem terméke. Gond nélkül meg lehet különböztetni a kettőt. Én az elején, kizárólag Seachem Matrix-ot használtam, de a későbbiekben már az általad mutatott terméket vásároltam, anyagi okokból. Tapasztalatom alapján bátran használható.

Szerintem a kerámiagyűrűket is cseréld le erre!
 
köszönöm a válaszokat, megpróbálom @SMAdrián a papír próbát és a csiszoló vásznat.

Mikor beültetted a növényt, még kihúzás előtt hagyd egy-két pillanatig NYITVA a csipeszt. Esetleg, ugyan csak kihúzás előtt egy NAGYON PICIT mozgasd meg a csipeszt. Ezzel lehetőséget adsz a talaj daraboknak, hogy „körbevegyék” a növényt. Kihúzás, ÓVATOSAN, LASSAN, minél függőlegesebben történjen.

Az általad említett csipeszek nem lesznek lényegében mások. (Tudom, van belőlük.) Hosszas tépelődés után vásároltam ADA csipeszt https://greenaqua.hu/hu/kellekek/ada-egyenes-csipesz-l-27cm.html . Ez viszont érezhetően jobb a nagyon hegyes vége miatt. Viszont, éppen emiatt kevésbé alkalmas vastag szárú növények ültetésére.
A probléma az, hogy várok vele és próbáltam úgy hogy szétnyitom, kicsit mozgatom jobbra balra, hogy a talajt megpróbáljam bemozgatni mellé. De azt veszem észre, hogy nem magától jön fel a növény, hanem a csipesz húzza ki. Mintha a növény hozzá lenne tapadva, nőve, belekapaszkodva (igen talán ez a legjobb szó rá, belekapaszkodva) a csipeszbe. Hiába játszok vele, hiába mozgatom, hiába függőlegesen húzom ki vagy vízszintesen még a talajban húzom arrébb. Mintha a növégy és a csipesz összekapaszkodna, nyilván minnél többet játszom vele annál nagyobb az esély, hogy elengedje, de ez 50-50% a legjobb, a legtöbbet masszírozott helyzetben is. Adrián megoldását kipróbálom, hátha az még javít a dolgon. A vége mintha egymásba fordulna mint két kampó, ez a fotón nem látszik de élőben én úgy látom, persze lehet optikai csalódás is, vagy a bénaságomat magamnak tudat alatt magyarázandó dolog...

a szűrő anyagokra mi lenne a tipp? Cseréljem őket, vagy jó lesz így? Esetleg egy részét cserélni?image.jpg

most ugye ezek vannak benne. Azt hiszem, hogy nagyjából mindből 1 liter.
A technika egy 3 kosaras Eheim Prof 4+ 350es. Van benne a tetején egy szivacs, Felülről sorban a rétegek a perlon alatt a TF Matrix Trop, alatta lévőben perlon alatt, a mini kvarc üveg, legalsó kosár 100as Seachem Purigen gyári hálóban és egy Szat Clead Water Plants feliratú nitrát megkötő granulátum (még régről 30-75l-hez) alatta a nagy kvarc üveg töltet.

Szívesen fogadnék szintén több véleményt
köszi a segítséget.
 
Az ISTA termékek meglepően jók.

Nem az ISTA kerámiagyűrűvel van gond, hanem a kerámiagyűrűvel, mint „intézménnyel”. Bármelyik gyártó kerámiagyűrűjét érdemes lecserélni.

A másodiknak mutatott anyag erős hasonlóságot mutat a Seachem Matrix-al. Sokak szerint, ugyanaz. Ugyanakkor, újonnan lényegesen fehérebb, minta Seachem terméke. Gond nélkül meg lehet különböztetni a kettőt. Én az elején, kizárólag Seachem Matrix-ot használtam, de a későbbiekben már az általad mutatott terméket vásároltam, anyagi okokból. Tapasztalatom alapján bátran használható.

Szerintem a kerámiagyűrűket is cseréld le erre!
Közben míg írtam a választ, előbb válaszoltál :) thx. Igen egy részről erre gondoltam. Hogy a kerámia gyűrűt hagyjam-e?
 
A technika egy 3 kosaras Eheim Prof 4+ 350es. Van benne a tetején egy szivacs, Felülről sorban a rétegek a perlon alatt a TF Matrix Trop, alatta lévőben perlon alatt, a mini kvarc üveg, legalsó kosár 100as Seachem Purigen gyári hálóban és egy Szat Clead Water Plants feliratú nitrát megkötő granulátum (még régről 30-75l-hez) alatta a nagy kvarc üveg töltet.
A szűrődben alulról felfelé tisztul a víz!
A Seachem Purigen egy zseniális anyag, de feltétlenül a szűrés legvégén, kell legyen.
A perlon fogja meg a legfinomabb részecskéket, annak kell fizikai szűrés legvégén lenni.
A szivacs biológiai szűrést végez. De ha van jobb, pl. Matrix Trop, akkor felesleges.
A kerámiagyűrűk helyett legyen matrix trop.
Értelemszerűen amit leírtam az növényes akváriumra vonatkozik.
A SAT gyantát csak extrém sok hal esetén használd! [Egy ismerősömnek 100l-es akváriumában több mint 120 xifo és guppy van, na az az extrém sok :) ]
Növényes akváriumba folyamatosan adagoljuk a nitrátot, amit nálad a SAT gyanta kiszed.

Javaslatom: FELÜLRŐL LEFELÉ:
Seachem Purigen
Perlon
Mátrix (Trop) amennyi belefér.
Ha viszonylag sok halad van, vagy rohadnak a növényeid, azaz sok a fizikai szennyeződés, akkor legalulra megtarthatod az egyik kerámiagyűrűt. Tök mindegy, hogy melyiket.
 
A szivacsnak a szűrőben külön helye van. Nem tölthető fel mással. Tehát 2-4 cm szivacs fix fölül. Akkor a kvarc gyűrűket kicserélem Matrixra. Viszonylag sok a halam és vannak málo illetve feljövő növényeim, de azokat manuálisan kiszedem. Nitrát, nitrit az kerepesen több is mint elég, azzal a szat gyanta sem bírkózik meg(szerk, megnéztem kb 45 a teszt eredménye) :) de akkor kiszedem, úgyis elkezdtem lágyítani a vizet :). Kidobhatom egyszerre az egészet és cserélhetem, vagy ne cseréljem le egyszerre a két kosár quartzot, hanem csak egyenként? Purigenből elég a 100ml?
 
Utoljára módosított:
A szivacsnak a szűrőben külön helye van. Nem tölthető fel mással. Tehát 2-4 cm szivacs fix fölül. Akkor a kvarc gyűrűket kicserélem Matrixra. Viszonylag sok a halam és vannak málo illetve feljövő növényeim, de azokat manuálisan kiszedem. Nitrát, nitrit az kerepesen több is mint elég, azzal a szat gyanta sem bírkózik meg(szerk, megnéztem kb 45 a teszt eredménye) :) de akkor kiszedem, úgyis elkezdtem lágyítani a vizet :). Kidobhatom egyszerre az egészet és cserélhetem, vagy ne cseréljem le egyszerre a két kosár quartzot, hanem csak egyenként? Purigenből elég a 100ml?
Elnézést, figyelmetlen voltam. A "felső" szivacs az ELŐSZŰRŐ. Természetesen az kell, az úgy jó ahogy van :)
Ha valamennyi, régi szűrőanyag bennmarad, akkor egyben is cserélheted a gyűrűket. Kerepesi vízzel inkább a keménysége a gond. Valószínűleg érdemes lesz előbb-utóbb RO vízre váltanod.
100ml Seachem Purigen egészen biztosan elégséges egy olyan akváriumhoz, amihez az Eheim 2273-as elég :)
A Green Aqua oldaláról, a Purigenről: "Minden 1 Liter szűrőanyag 4000 liter akváriumvizet képes megtisztítani kb. 6 hónapig". Szerintem, hiába tennél be több Purigent, nem lenne láthatóan tisztább.
 
Elnézést, figyelmetlen voltam. A "felső" szivacs az ELŐSZŰRŐ. Természetesen az kell, az úgy jó ahogy van :)
Ha valamennyi, régi szűrőanyag bennmarad, akkor egyben is cserélheted a gyűrűket. Kerepesi vízzel inkább a keménysége a gond. Valószínűleg érdemes lesz előbb-utóbb RO vízre váltanod.
100ml Seachem Purigen egészen biztosan elégséges egy olyan akváriumhoz, amihez az Eheim 2273-as elég :)
A Green Aqua oldaláról, a Purigenről: "Minden 1 Liter szűrőanyag 4000 liter akváriumvizet képes megtisztítani kb. 6 hónapig". Szerintem, hiába tennél be több Purigent, nem lenne láthatóan tisztább.
No igen.. de az ROval sincs sok jó tapasztalatom, persze a bénázásom miatt. most locsoltam a 25 l-be vízcserének 10L ROt de 16os keménységűre sikerült vissza sóznom. :) pedig elvileg 6-osnak megfelelő anyagot tettem bele, Látom Kerepesi vagy, Te tudsz esetleg eladni nekem RO-t?
 
No igen.. de az ROval sincs sok jó tapasztalatom, persze a bénázásom miatt. most locsoltam a 25 l-be vízcserének 10L ROt de 16os keménységűre sikerült vissza sóznom. :) pedig elvileg 6-osnak megfelelő anyagot tettem bele, Látom Kerepesi vagy, Te tudsz esetleg eladni nekem RO-t?
@TGY__ Mármint RO vizet :) nem készüléket :)
 
Elnézést, figyelmetlen voltam. A "felső" szivacs az ELŐSZŰRŐ. Természetesen az kell, az úgy jó ahogy van :)
Ha valamennyi, régi szűrőanyag bennmarad, akkor egyben is cserélheted a gyűrűket. Kerepesi vízzel inkább a keménysége a gond. Valószínűleg érdemes lesz előbb-utóbb RO vízre váltanod.
100ml Seachem Purigen egészen biztosan elégséges egy olyan akváriumhoz, amihez az Eheim 2273-as elég :)
A Green Aqua oldaláról, a Purigenről: "Minden 1 Liter szűrőanyag 4000 liter akváriumvizet képes megtisztítani kb. 6 hónapig". Szerintem, hiába tennél be több Purigent, nem lenne láthatóan tisztább.

Ha jól látom ez nem sima mechanikai szűrésre szolgáló kerámia gyűrű, hanem porózus, így biológiai szűrőként (is) funkcionál, ezért nem feltétlenül kell lecserélni.
Persze a Matrix sokkal hatékonyabb, mivel porózusabb, így nagyobb felületen tapadhatnak meg a bacik.
De ha épp nincs rá keret, akkor egyelőre szerintem ez is megteszi.
 
Eheim 2273. 4+ 350.
igen a kvarc gyűrűről az Ista azt írja, hogy 1010m2 felületű biológiai szűrést végez literenként. Hát nem tudom, azért elkezdek matrixra cserélni szép lassan.
 
Viszont @ Etele a fórumon egyszer a következőt írta:
"A siporax szinterelt üveg szűrőanyag, és mint ilyen, elég biztosan nyomja fel a pH-t. Kivéve ha mondjuk már egy, másfél éves bejáratott."
Ez érzékenyebb garnéláknál nem előnyös.
Nekem a CBS garnéláim kikoptak elég hamar a siporaxos időben, és nem volt 1,5 éves a szűrőanyag.
 
Viszont @ Etele a fórumon egyszer a következőt írta:
"A siporax szinterelt üveg szűrőanyag, és mint ilyen, elég biztosan nyomja fel a pH-t. Kivéve ha mondjuk már egy, másfél éves bejáratott."
Ez érzékenyebb garnéláknál nem előnyös.
Nekem a CBS garnéláim kikoptak elég hamar a siporaxos időben, és nem volt 1,5 éves a szűrőanyag.
Mondjuk én drága garnélát egyenlőre nem tartok, de valamelyik Matrixra szerintem elkezdem cserélni a kvarcot. Meglátjuk majd mennyi lesz rá, inkább Seachem a cél. Mert,... mert,.... mert nem tudom megindokolni, de hiszek abban,.... nem remélem azt, hogy nem csak drágább, hanem jobb is.
 
A seachem matrix és matrix trop nagyon hasonló.
Az előbbi lekissebb szemcséi kb. akkorák mint a trop átlagos szemcséi.
Nekem mindkettő van.
Kis akva nagyobb külső szűrő pátosításhoz a tropot használom, mert fojt egy picit az átamláson.
A seachemet könnyebb tisztítani, ha vödörbe átöntve mosod (szűrőkosár nélküli szűrő esetén).
Találsz a fórumon nagy felbontású mikroszkópos képeket a kettő anyagról. Az alapján valszeg ugyanabból darálják őket vagy nagyon hasonlóból (pumice).
 
Ha ez tényleg vulkanikus habkő, akkor a kikötőből 11 litert lehet olyan 9500ft korül rendelni... hmmm
 
Sziasztok, nem igazan novenyes kerdes, de hatha itt is valaszra talalok. Adott egy JBL e401 kulso szuro. kb 5 eve hasznaljuk es az utobbi idoben egyre tobbszor fodul elo hogy kiont... Folyik valahol. Eddig kicsiereltuk a fejtomitest es az ogyuruket a csapnal, de egy napra ra megint elaztatta az edenyt amit elovigyazatossagbol tettem ala. Esetleg vannak tapasztalataitok ezzel a szurovel? mit csinalok rosszul? latsszolag nagyon egyszeru joszag... Ha a kosarak nincsenek nagyon elcsuszva nem kene hogy res legyen... de megis...
Naponta gondolok ra hogy kidobom az ablakon... :D
 
Back
Oldal tetejére