• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

The Dream Within (91l)

Ezért is ért nagy meglepetés a teszt után. Hiszen elvileg azt írja a doboz, hogy 0,1 ppm-el növeli meg a vaskoncentrációt. Én vasárnap vizet cseréltem, toltam neki 10ml vasat, szóval ha vízcsere után 0 is volt a vas a beadott ferrótól legalább 0,1-nek kellett volna lennie. hétfőn mérve viszont 0,05 volt. Ezért vakarom furcsán a fejem.

Szie Cheetah!

Egy fontos dolgot nem mindenki vesz észre elsöre. A víztesztek természetesen a vízben jelenlevö anyagféleségek mennyiségét mérik. Eddig azt hiszem nem mondtam újat! ;) Viszont az akváriumban nem csak víz van. Van nagy fajlagos felületü talaj, pórozus fa dekor, kövek, szüröanyagok garmadája, stb. Vagyis amint egy anyagféleség bekerül az akváriumi anyagkörforgásba, az nemcsak a vízben lesz jelen, hanem az akvárium egyéb komponenseiben is fellelhetö, kimutatható lesz. Az adszorpció és az abszorpció remekül "müködnek" az akváriumainkban is. Mindenki hallhatott már talán a "dinamikus egyensúly" fogalmáról. Ez nagyjából azt jelenti ebben a relációban, hogy az abszorbeált vagy inkább az adszorbeált anyagféleségek a szilárd felületeken, pórusokban dinamikus egyensúlyi állapotban vannak a folyadékfázisban levö komponensekkel. A dinamikus azt jelenti, hogy a folyadékfázisból mindig újabb speciesek adszorbeálódhatnak a felületen, míg a felületröl folyamatosan deszorbeálódhatnak a már megkötött komponensek. Mindez akkor lehetséges leginkább, ha ún. fiziszorpcióval kötödnek az anyagok a felületeken. A kemiszorpció az már más téma (ez az adszorcopió egy másik, erösebb, kémiai kötések kialakulásával járó fajtája, de erröl most ne beszéljünk).

Mindez a gyakorlatban ott jut fontos szerephez, hogy az anyag, amit adagoltunk adszorbeálódni fog az aki többi komponensén, ezáltal úgy fog tünni, hogy a vizünk folymatosan elszegényedik az adott anyagféleségben. A víztesztekkel tehát mindig a vizes fázisban, ún. egyensúlyi koncentrációban jelenlevö mennyiséget mérjük. És ha kvázi telítettük a hardscapet az adott anyagra nézve, csak azután nem fogja "kiszippantani a cuccot" a vízböl. Az egész csupa fizikai-kémia... :D

Es akkor még nem is beszéltünk a biológiáról, hogy a növények milyen ütemben veszik fel, hogyan raktározhatják az egyes tápanyagokat... :rolleyes:

Remélem, valamelyest meg tudtalak nyugtatni a rejtélyesen el-eltünö vas ügyében!:)

Üdv: Robi
 
(bár ilyen jellegü tapasztalatom nincs, hogy mit okoz a vas túladagolás)
A vas túladagolása csak akkor okoz gondot ha más tápelemekkel nincs arányba.
A túl sok vas mangán hiányt okoz, mivel gátolja a növényt a felvételében
A mangánhiány a vashiányhoz hasonló. Csak kifejlődött fiatal leveleken jelentkezik. A klorózis a levélszélektől halad a főerek között
 
Kösz Robi!

Sokat nem értettem belőle, csak sejtem, hogy mit is szerettél volna mondani.

Viszont azt gondoltam, hogy a víztesztekben megadott határértékekbe valamelyes beleszámolják az ilyen jellegű ...szorpciókat :) de ezek szerint tévedtem.

ettől függetlenül megpróbálom a vasat egy kicsit nagyobb mértékben adagolni és a 0,1 ppm-et elérni és megtartani
Talán ez nem lesz se sok, se kevés. Közben természetesen figyelve a növények reakcióját.

Az egészben még egy csavar az RO víz, ami miatt most folyamatos vízparaméter változásaim vannak. Folyamatosan csökken a keménység, változik a ph, a CO2-t állandóan babrálnom kell. :)
 
Én is mértem hasonóval.
Kétségek támadtak bennem a használhatóságával kapcsolatban.
A szitu a következő:
Vettem vastesztet,mert kíváncsi voltam vasszintre.
Nem volt kimutatható vasszint az akiban,vagy csak nagyon kevés. Ezért elkezdtem én is Easy vasat adagolni.
Ennek hatására sikerült 0,02 ről 0,05-re tornászni gyári adagolás szerint.Aztán belódítottan egy jó adagot az akiba,
talán ettől nőni fog még egy kicsit.Két hét elteltével döntöttem így.Erre lett is olyan 0,1-0,2 szint.
Mivel nem láttam változást,abbahagytam a vas adagolást.Én leginkább a vörösödő növényeket vártam tőle.
Mivel ez nem történt meg,abbahagytam.Lehet nem jó a világítás paramétere,de ez most mellékes.
Eltelt 3-4 hónap,közben megint 0,05 mértem.Közben a nyomelem tápom ugyan úgy ment előtte , közben ,utána is.
3-4 hónap múlva nyílt egy lehetőség,hogy meg tudom méretni a vizemet fotométerrel.
0,3 vasat mértek.Ezen irtóra meglepődtem,mivel a cseppteszt nem ezt tükrözte.

Ezt már Viktor is írta,hogy a KH,GH ,PH tesztek megbízhatóak,de a makro mikro tesztek egyáltalán nem.
 
Köszi Mária a kimerítő választ. Figyelembe fogom venni a leírtakat. nem várok akkor tőle sokat. leginkább akkor a változás követésére fogom használni.
Én leginkább a sárgás növényeimen akartam zöldíteni a segítségével.
 
OFF

Kétségek támadtak bennem a használhatóságával kapcsolatban.
...
Ezt már Viktor is írta,hogy a KH,GH ,PH tesztek megbízhatóak,de a makro mikro tesztek egyáltalán nem.

Sziasztok!

Ezeknek, a leginkább spektrofotometrián alapuló (többek között a szín megváltozása, illetve e szín intenzitása értendö most ide) teszteknek az a legnagyobb hibája, hogy az akivízben található számos más ion zavarhatja a mérést, illetve pozitív vagy negatív hibát eredményezhet. Nem vagyok biztos benne, hogy a JBL Fe-teszt milyen elven ad színváltozást, de valószínüsítem, hogy rodanid oldatot kell bele csepegtetni a mérendö vízmintába (esetleg más összetevö is lehet még e reagenslötyiben), hiszen az ad rózsaszínes-pirosas elszínezödést a vas(III) ionokkal. Ha ez így lenne és a kialakuló vas-rodanid kompex színe lenne a meghatározás alapja, akkor ezt számos más ion zavarhatja a mérést. Ez, mármint a "zavarja a mérést" a labor-szóhasználatban annyit jelent, hogy falsot mérsz.

Szerintem a JBL Fe és PO4 tesztje az alábbi módszerken alapul, mivel nem túl komplikált eljárások, de ez csak inkább tipp. ;)


A vastartalom fotometriás meghatározása rodaniddal:
A mintában lévő vasat oldással és oxidálással három vegyértékűvé alakítjuk, mely savas közegben a rodaniddal (kálium-tiocianát oldat) vörös elszíneződést mutat. A szín erőssége arányos a vas koncentrációjával. Hígítás nélkül 0,05 - 4,0 mg/dm3 mennyiségű vas ± 0,05 mg/dm3 pontossággal határozható meg.

Fe(III) + 3 SCN- = Fe(SCN)3

Az oldott foszfáttartalom fotometriás meghatározása:
A módszer elve, hogy az ortofoszfát-ionok (PO4(3-)) a molibdenát-ionokkal (MoO4(2-)) reagálva foszformolibdenát komplexet képeznek, amelyek kénsavas közegben kék színű vegyületté redukálódnak:

PO4(3–) + 12MoO4(2-) + 3NH4(+) + 24H(+) = (NH4)3[P(Mo3O10)4] + 12H2O

(NH4)3[P(Mo3O10)4] + aszkorbinsav = molibdénkék (Mo(+V))

A redukálószer az aszkorbinsav, a reakció katalizátora pedig a kálium-antimonil-tartarát. Az oldat színintenzitása arányos az ortofoszfát-ionok koncentrációjával, amely spektrofotométerrel mérhető.

Cheetah, lehet, hogy ezek a bejegyzések is áthelyezésre kerülnek, hogy ne a naplód legyen "telehordva". :)

Üdv: Robi

ON
 
Nem gond, hogy tele van hordva. Most ha lenne egy sör mellettem, elképzelhetném, hogy egy kocsmában ülünk és ilyenekről beszélgetünk. Személyesen nekem szól, ez így király.

az más kérdés, hogy ha ennyire kutyafülét érnek ezek a tesztek, akkor miért is vannak egyáltalán? azért, mert a sok hülye (itt magamra gondolok) megveszi?
 
Fe(III) + 3 SCN- = Fe(SCN)3
Nem akarok nagyon belekotyogni de nem hiányzik innen a kálium?

Mindenesetre köszi, hogy megosztod ezeket az infókat nagyon érdekesek, bár tényleg néha neki kell ülni kétszer is mire felfogom a leírtakat.
 
ha ennyire kutyafülét érnek ezek a tesztek, akkor miért is vannak egyáltalán?

A kutyfülénél azért többet ér, de egy bizonyos hibaszázalékot azért be kell számolni. Ez jön egyfelöl a zavaró ionok hatásából, másfelöl adódhat hiba a térfogat pontatlanságából adódoán. Pl. vegyük a szitut, hogy 5 ml akivizet kell kimérni. Ezt fecskendövel kellene kimérni, illetve a méröedény (küvetta) hihetelenül gagyi beosztásához igazítani a folyadékmeniszkuszt (a meniszkus, az a folyadékfilm, amely az adhézió -azaz edény fala és a víz közötti adhézióról beszélünk- miatt felhúzódik az edény falára). A mellékelt fecskendöböl adagolva egy csepp térfogata úgy kb. 40-50 mikroliter (= 0.04-0.05 ml). Magyarán ha tehát már csak 1, azaz egyetlen egy csepp is hibádzik, akkor az az 5 ml mintatérfogat esetén már 1%-os hiba a térfogat meghatározásánál, ami természetesen alapvetöen kihat a mérési eredményre. Ne is beszéljünk arról a nagyon kellemetlen szituációról, amikor a reagens anyag cseppentöjéböl tört cseppek kerülnek a mérendö mintába, ugyanis ekkor kivétel nélkül újra kell kezdeni a mérést, hiszem a cseppentö is úgy van kialakítva, hogy egy teljes "kövér" csepp legyen az egy csepp, amivel meghatározortt anyagmennyiség kerül adagolásra az ismeretlen mintához. Ha tehát a cseppentö a csepegtetés során "beleprüszköl" a vízmintánkba, vagy apró cseppek és levegö hagyja el a nyílását, akkor az egész mérésünk megy a levesbe, es kezdhetjük újra az egészet, szép teljes, kövér cseppekkel! ;) Hibaforrás, mint látható van elég... :rolleyes:

Remélem segítettem valamicskét a hibaforrás elemzésemmel! :)

Üdv: Robi
 
Nem akarok nagyon belekotyogni de nem hiányzik innen a kálium?

Mindenesetre köszi, hogy megosztod ezeket az infókat nagyon érdekesek, bár tényleg néha neki kell ülni kétszer is mire felfogom a leírtakat.

Csak a reakcióban részt vevö ionok kerülnek feltüntetésre ilyenkor az egyszerüsített reakcióegyenletben, nem a kompett vegyületek összegképlettel.

Üdv: Robi

Szerk.: de köszi az észrevételt, látom figyeltél! (y):)
 
Na tegnap este is mértem egy vasat. Továbbra is 0,05 ppm
Ez van. most nem kapott plusz vasat a rendszer. majd vasárnap
lehet ráállok a heti 2x 10ml-re folyamatos teszt mellett. Aztán pár hét után meglátjuk hogy reagálnak a növények.

ph-t is mértem, most olyan 6.9 körüli. Ez már a zöld tartományban van, úgyhogy nem piszkáltam. Úgy is fog még leljebb menni a kh és akkor úgy is utána kell állítanom! Szerintem el leszek vele egy darabig. Mire beáll a kh-ph, addigra szerintem szét is bombázom az egész akváriumot :)
 
Sziasztok!

Van 15 törpe pettyes kalászhalam. Az egyik halacsnak elég nagy a pocakja, a többihez képest. Étvágya rendben, látszolag minden ok vele. Lehetséges, hogy szülni fog. Egyáltalán hogy zajlik ez ezeknél a halaknál. Mit kell látnom és mit kell tennem?
 
Szerintem ha nagy a hasa és jól van(eszik,úszik,stb...)
Akkor vagy kicsinyei lesznek vagy sokat evett!
Van egy két halam ami kaja után olyan mint egy lufi!(nem etetek túl)
 
Sziasztok!

Megvolt a heti nagy vízteszt tegnap.

kH: 6
pH: 7.0
GH: 6
NH4: <0.05
Fe: 0.075
PO4: 1.0
NO3: 25 mg/l

Látszólag minden rendben, egyedül a PO4 és az NO3 aggaszt egy kicsit. Főleg, hogy a PO4 a cseppteszt színskáláján már jócskán a pirosban van (nem OK). AZ NO3 meg azért aggaszt egy kicsit, mert eddig mindig 12,5 mg/l volt az érték stabilan.

Érdeklődnék, hogy a magas foszfát szint okozhat-e gondot?
Illetve a nitrát szint még ugyan kielégítő, de mire kellene figyelnem, hogy ezt vissza tudjam szorítani a megszokott szintre?
 
én többször mértem már magas foszfátot [2-5mg], de még látható gond nem volt belőle. a nitrátod pedig szerintem egyáltalán nem mondható magasnak, 30 felett mondják, hogy figyelni kell, de láttam én már a saját szememmel is 100as értéket, amiben a halak vidáman úszkáltak, mindenféle pipálás nélkül.
 
CO2 határok 25-35 ppm
NO3 határok 5-30 ppm
K+ határok 10-30 ppm
PO4 határok 1.0 – 3.0 ppm
Fe 0.2 – 0.5 ppm vagy több (?)
GH határok 3 fok, kb. 50 ppm vagy több

Növényesben a felső határ érvényes

 
Back
Oldal tetejére