• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

The Dream Within (91l)

Sziasztok!

Kezd körvonalazódni az új akvárium projekt.
Egy kérdést tennék fel a csapatnak.
Seriyu köveket akartam volna belerakni az új layoutba, de azt mondták, hogy nagyon nagy lesz a keménység ingadozásom. Használok RO-t vasárnaponként felesben csinálom csapvízzel a cserét.
Elbizonytalanítottak és ajánlották a Dragon köveket. Ezek még tetszenének, de a seriyu jobb lenne az elképzelt layouthoz. Ki mit tud ezzel kapcsolatban mondani? Tényleg olyan nagy lesz az ingadozás? Mennyire fog algásodáshoz vezetni?
Minden érdekel a témában, mert nem szeretném magam feleslegesen szivatni, ha utána csak az algákat surolhatom....

Ez attól is függ, hogy menni vízről és mennyi kőről beszélünk. Ha meg tudod oldani full RO-val a feltöltést és a vízcseréket és tudsz visszasózni, meg viszonylag sűrűn vízcserélni, és keménységet mérni, akkor nem hiszem, hogy gondot okozna.

Nem vagyok egy nagy expert, mert semmilyen víztesztet nem használok a csapvizezés miatt, de ha nem használsz sok követ, akkor kezelhető. Nálam sok kővel, meg csapvízzel egy horror volt. Most az eddigi kb 10 kiló helyett kb 3 ha van az akiban és így egyelőre jónak néz ki a helyzet, bár még nem vagyok túl a kritikus kezdeti 1-2 hónapon... :|
 
Elég sok kőről van szó...kb 10-15 kiló lesz szerintem
Egy 80 literes aksiban

Viszont visszasózni nem szeretnék, meg még több macerát a nyakamba venni. Mert ha egyszer nem tudom megcsinálni, akkor sem akarom hogy megboruljon az akvárium
 
Full lágy víz és visszasózni nem kell majd.
Halak garnélák jól érzik magukat, de néhány növény nehezen viseli a változó keménységet. A mohák általában nem hozzák a 100%-os formát. Bolbitis gyengélkedik stb.
Ami növény nem érzi jól magát azon látni fogod. Van ami algásodik, miközben minden más ok. Ilyenkor érdemes inkább kicserélni a növényt olyanra ami nem annyira érzékeny.
Szép aksikat lehet így is csinálni. Inkább csak egy pici plussz hiányzik majd, hogy néhány növény top formában legyen.
 
Elég sok kőről van szó...kb 10-15 kiló lesz szerintem
Egy 80 literes aksiban

Viszont visszasózni nem szeretnék, meg még több macerát a nyakamba venni. Mert ha egyszer nem tudom megcsinálni, akkor sem akarom hogy megboruljon az akvárium
Az nem sok kő!!;)
Nyugodtan használhatsz seyrui köveket, ilyenkor igaz megemelkedik egy kicsit a TDS, de sok jelentősége nem lesz. Az érzékenyebb növények (pl.bolbitis, riccardia) nem igazán szeretik, de elélnek így is, csak nem lesznek olyan szépek, mint full lágy vízben. Tehát, a helyedben én 50-50%-ról áttérnék a 70-30%-ra (RO + csapvíz) és így használnám tovább a seyrui kövekkel (azért a full lágy víz és visszasózás megfontolandó). ;)
 
A bolti Seiryu-s akváriumokban (240L, 60L) és az itthoni 220-as akiban sem sózok a sok Seiryu miatt. Nem nagyon kell a kövek pillanatok alatt megoldják a kérdést :) Csak RO semmi csap :)
 
Bocsi az offért, de akkor azt mondjátok, hogy egy 55 l-es garnis akiba ha belerakok úgy 10-15 kg seiryu követ, akkor valszeg nem is kell majd visszasóznom?
 
Bocsi az offért, de akkor azt mondjátok, hogy egy 55 l-es garnis akiba ha belerakok úgy 10-15 kg seiryu követ, akkor valszeg nem is kell majd visszasóznom?

Néhányszor megméred és ha úgy itéled meg, nem kell. Én is ezt tettem. Nem indokolta egyik akvárium sem TDS mérés után. Ráadásul másnapra és utána még keményebb lett a víz.
Így csere után is max 80-90TDS lett. Ami néhány nap alatt kő mennyiségtől fuggetlenül 200 és felette lett. Sózást általában 120-150-ig csináljuk de csak ott ahol nincs ami keményíti a vizet vagy túl kevés a kő.
 
akkor elvileg csak bizonyos növényeknél okoz majd az gondot, hogy vasárnap a 80 literből kiveszek 40-et és helyére 40 liter 0-as vizet teszek.
És gondolom folyamatosan keményedik vissza vasárnapig a víz.

Kérdés, hogy milyen algákra számíthatok, illetve milyen növények azok, amik érzékenyek erre az egészre...?
 
Kérdés, hogy milyen algákra számíthatok, illetve milyen növények azok, amik érzékenyek erre az egészre...?

Nincs kitesztelve. De a mohák nagy része pl ilyen.
Bolbitis tuti ilyen. A microsorum is picit máshogy fejlődik.
Stemek közül az átlagos Rotala-val nincs gond, de a finomabb levelűek pl Wallichii stb algásodik. Mondjuk a habitusuk miatt ez lehet változó keménység ellenére is ilyen lenne nyírás utáni hetekben hónapokban.
 
Az remek, mert mohákat akartam az új layoutba. Most már akkor csak az lenne a kérdésem (de azt hiszem ez költői kérdés csak), hogy Robertus Hartono 2012-es AGA aksija, hogy bírja, tele van seriyu kővel, meg mohával? Ezek szerint visszasóz?

Egyébként is ezt a visszasózást nem teljesen értem...
Ha mondjuk 10KH-s a vizem vasárnap, csinálok egy vízcserét és lesz mondjuk 4KH-s, akkor a hét folyamán visszakeményedik egyenletesen 10Kh-sra vasárnapra?
Ha meg vasárnap visszasózom 10KH-sra, akkor nem fog tovább keményedni vasárnapra? Mondjuk 15Kh-sra?
 
Ok akkor sorban :)

Az remek, mert mohákat akartam az új layoutba. Most már akkor csak az lenne a kérdésem (de azt hiszem ez költői kérdés csak), hogy Robertus Hartono 2012-es AGA aksija, hogy bírja, tele van seriyu kővel, meg mohával? Ezek szerint visszasóz?

Egy versenyaki élete te is tudod nem úgy műxik, hogy mindig szép minden. Nem lehetetlen Seiryu kövekkel sem valamilyen jó állapotot fenntartani, de sokkal nehezebb. Pl Riccardiánk tényleg sokkal rosszabb állapotban van abban az akiban mint a megkövesedett fásban. A moha ugyanúgy növekszik bokrosodik, de a levélzete nem lesz olyan husos üde mint egyébként lehetne. A verseny akinál lehet előtte cserélnekk jobb állapotúra mondjuk néhány héttel 1 hónappal.

nem minden moha egyforma ez meg a másik. Mi karácsony mohánál, riccardia-nál, weepingnél és spiky mohánál is hasonlót tapasztaltunk de azért van még sok ezen kívűl.

Víz keményedésre egy korábbi pH kontrollleres táblázatomat tudnám hozni neked jó példáának. A pH változásban látod milyen gyorsan keményedik fel a full RO amit beöntöttem cserénél.


Reborn GHL pH Journal by viktorlantos, on Flickr

Ezért nem szórakozok porokkal ha sok a Seiryu
 
Köszi Vik az infókat. Nagyon nem tudom továbbra sem, hogy bele merjek-e vágni egy seiryu-s kompozícióba, vagy maradjak inkább a dragon kőnél, az is tetszik igazából és azt hallottam, elég könnyű alakítani is.
 
Köszi Vik az infókat. Nagyon nem tudom továbbra sem, hogy bele merjek-e vágni egy seiryu-s kompozícióba, vagy maradjak inkább a dragon kőnél, az is tetszik igazából és azt hallottam, elég könnyű alakítani is.

Azért nem kell annyira tartani tőle. Nézd meg ezt az akváriumot amit Roberto mintájára csináltunk az egyik ügyfelünknek:
Clients Project - a set on Flickr

Egy biztos, itt pl elég sok extra foszfátot kellett adni. De a mohák sötétzöldebbek, kevévbé húsos a levelük. De azért szép!
Mondjuk itt pl mint a hímestojás úgy bánnak a mohákkal :) Kiveszik őket tisztogatni stb.

És akkor ott van Balázs GA-s kaktuszos akija amivel semmit sem csinálunk és brutálisak a mohák benne. Vagy a korábbi 180-as africanas aki amiben a bolbitis volt. Gyönyörű karácsony mohák nőttek benne
 
Köszi!

Nagyon szép akvárium... nincs esetleg kép a készülés folyamatáról. Az is nagyon érdekelne....
Egyébként meg nem szeretnék beköltözni az aksiba hogy állandóan fogkefével tisztogassam!

A másik gondolatom meg az, hogy nem szeretném Roberto akiját teljesen másolni, ezért is gondoltam, hogy esetleg lehetne pont másik kőből csinálni, akkor teljesen már feelingje lenne.
 
Köszi!

Nagyon szép akvárium... nincs esetleg kép a készülés folyamatáról. Az is nagyon érdekelne....
Egyébként meg nem szeretnék beköltözni az aksiba hogy állandóan fogkefével tisztogassam!

A másik gondolatom meg az, hogy nem szeretném Roberto akiját teljesen másolni, ezért is gondoltam, hogy esetleg lehetne pont másik kőből csinálni, akkor teljesen már feelingje lenne.
Nekem egy kicsit természetellenes a dragon kő, nagyon el kell találni minden egyes darabot, hogy működjön, hogy együtt egy egészet alkossanak, ettől függetlenül itthon a kis nanaóba én is evvel a fajta kővel próbálkozok:D. Szóval arra akarok célozni, hogy ne azt a követ válasz amit neked más ajánl, inkább azt válaszd amit TE eltudsz majd képzelni abban az elrendezésben amit megálmodtál.
 
Túl kezdő vagyok ahhoz, hogy fejben el tudjam képzelni azt amit szeretnék. Attől függetlenül tetszik a dragon kő, hajlok rá hogy az legyen... Aztán majd meglátjuk, hogy mi lesz. Úgy is publikálom majd a layout terveket
 
Túl kezdő vagyok ahhoz, hogy fejben el tudjam képzelni azt amit szeretnék
Valahogy ezen az úton is el kell indulni. ;)

Én is csak bénázok, de amíg van némi fejlődés, addig no para. :D

Itt a fórumon Kazinak is seiryus akváriuma van. Ő pl egyáltalán nem használ lágyvizet. De ott van pl Attivba régebbi, AGA díjas low tech akija is. Félni szerintem sem kell tőle, mert ha nem jön be, akkor max eladod, ráadásul kb minden kőnek van valami hátulütője, ami valamilyen kompromisszummal jár. Ha nem irreális az elképzelés, mint pl nálam volt, és megfelelő növényeket raksz bele, akkor simán működőképes lehet. Nálam sem azért volt gáz, mert tele toltam az akit kővel, hanem, hogy nem megfelelő növényt választottam, ami belassult a kemény víztől és egy algamágnes lett. Jó iskola volt... :p
 
Amit Te mondasz nem mond ellent annak,hogy valami olyannal próbálkozzam, ami nem szokványos. Szinte biztos, hogy a dragon kővel fogok próbálkozni :) Ha nagyon gáz, majd jövőre kipróbálom a seiryut. Inkább kis lépésekben haladok a fejlődés rögös útján.
 
Back
Oldal tetejére