• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Növényes nano kockám

Czimtom

Főkertész
Nyár elején költözés miatt az összes akváriumot szét kellett szednünk, hónapokig kényszerszünetelt a hobbi. Most végre új helyen, lassan de biztosan helyre áll a rend. Kis kockánk már egy hónapos, eddig minden gond nélkül üzemel. Amazonia talaj, twinstar 300e pilács, jbl 402 szűrés, tf tápok. Növények: Monte Carlo, Ludwigia Palustris, Helanthium tenellum, Reineckii mini.
 

Attachments

  • IMG_20191031_212804_1.jpg
    IMG_20191031_212804_1.jpg
    381.3 KB · Megtekintések: 159
Itt komoly alga gondokkal küzdök sajnos, pedig az első 5 hétben nagyon szépen alakult. De aztán mindent ellepet a zöld fonál, volt idő mikor kicsit kevésbé, de mindig újra erőre kapott és a növények is stagnálnak. Ma kezdtem egy 5 napos sötétkúrát, utána kapni fog co2-t és fényt is lecserélem ONF-re.
 
Itt komoly alga gondokkal küzdök sajnos, pedig az első 5 hétben nagyon szépen alakult. De aztán mindent ellepet a zöld fonál, volt idő mikor kicsit kevésbé, de mindig újra erőre kapott és a növények is stagnálnak. Ma kezdtem egy 5 napos sötétkúrát, utána kapni fog co2-t és fényt is lecserélem ONF-re.

Kár, hogy nem naplóztad képekkel. Ilyen akváriumokra kifejezetten kíváncsi vagyok, mert szeretném tudni, hogy amazónia menyivel rosszabb (esetleg jobb?) mint sima föld low tech nano esetén.
 
Kár, hogy nem naplóztad képekkel. Ilyen akváriumokra kifejezetten kíváncsi vagyok, mert szeretném tudni, hogy amazónia menyivel rosszabb (esetleg jobb?) mint sima föld low tech nano esetén.

Nanoban nekem elég érdekesen viselkedik az amazonia, 2 hetig csináltam napi 50% os vízcserét majd minden héten kivettem egy köztes napot. De a 4. héten 3 nap vízcsere nélkül kiugró ammoniát mértem. Azért hozzá teszem az üveg mértéhez képest elég sok soil van benne. Ezért vissza álltam a napi 30% os vízcserére. Nagyon szépen indult, aztán a 4. hét végén kb bedurrant az alga és megálltak a növények. Azóta ingadozik hol kevesebb hol több az alga, de a növények stagnálnak, látszik, hogy a monte carlo szenved alatta. Ami még feltünt, hogy nem csak a foszfátot, hanem a nitrátot is pótolnom kellett mono formában nem csak ebben, hanem a nagyobb amozoniás üvegekben is. A Ludwigia Palustris kikerült belőle mert teljesen elmálott szegény az alga alatt egészen a talajig. :( Most, hogy le volt takarva 1,5 napja és a tápozás is leállt már sokkal jobban néz ki. Az előbb levettem a takarást, beültettem a Ludwigia helyére hygrophila polysperma-t és rotola bonsai-t, telepítettem a nano co2 szettet, hagyom ázni és vissza takarom az üveget min még 2, de inkább 3 napra. Utána csinálok még egy 30%-os vízcserét, elindítom a co-t és elkezdek újra tápozni.

Most így néz ki miután kiszedtem belőle az úszó algát:
nano.jpg

Hogyan tápozol?

Naponta kb tf tápokkal:
0.8 ml macro
0.4 ml micro
az elején 1.5 foszfát majd egyre kevesebb
0. 8 ml nitrát
ha kell néha vas max 1 ml-es adagokban

azért írtam hogy kb, mert inkább szemre tápozok, ha úgy látom valami hiány van akkor ezen módosítok.


Én is szeretnék kérdezni: Ugye ezek a növények elméletileg nem túl co2 igényesek ezért én minimális beoldásra gondoltam, napi 24 órában 3 bubi per perc. A kérdésem az lenne hogy ennyi elég lehet e ahhoz hogy meginduljon a monte carlo? Mert szerintem az lesz a kulcsa az egész alga kérdésnek... Illetve, hogy maradhat e ez a twinstar világítás vagy cseréljem ki az ONF-re?
 
A fényképek készítésekor lekapcsoltad a szűrést? Képen elég "feszített víztükör" jellegű az akvárium. Hány literes amúgy a nano?

Ha van CO2 és adagolnál is, akkor miért low-techként indítottad? Nem szeretnél CO2-t ilyen kicsiben hosszú távon garnélákkal?
 
Az akvárium 30x30x35-ös tehát 32 literes.

A kép vízcsere után készült, leszívtam a lebegő algákat, valóban nem ment a szűrő. Jó megfigyelő vagy :) Eredetileg nem terveztem co2-t ezért indúlt low technek. Azért döntöttem úgy hogy rakok bele co-t mert a monte carlo sok embernél low tech körülmények között megmarad ugyan, de nem nagyon nő. Ami miatt pont őt szeretném gyorsabb növekedésre bírni, hogy a talaj 85%-át ez a növény borítja. Ami érdekes és nem is értem pontosan, hogy látható növekedés volt a növényeknél, a gyökér eresztés elképesztően gyors volt és tényleg centiket nőttek. Majd jött ez a zöld trutyi is mindent lefolytott. A legtöbbször az a megfejtés ahogy a növényi növekedés az alga legjobb ellenszere. voltak mérések is de szerintem teljesen normális értékek jöttek, Po4: 0.6, Fe: 0.05 - 0.1 K: 15 mg/l felett, egyedül a nitrát volt mindig viszonylag alacsony, nem ment 10 fölé (De inkább 5 körül mozgott) akár hogy növeltem a macro adagot ésszerű határon belül... ezért kezdtem extra nitrátot beletolni. vizem fixen gh 6 kh 3 csak ro-t használok, és 24 fokos. Ph-t egyszer mértem a második héten akkor 6.5 volt. Garnélák átmenetileg vannak benne, sajnos elkövettem egy kis hibát egy másik üvegben és kénytelen voltam kimenekíteni őket a szumik elől 🤷‍♂️ de hamarosan beköltöznek végleges helyükre.
 
Utoljára módosított:
Azért döntöttem úgy hogy rakok bele co-t mert a monte carlo sok embernél low tech körülmények között megmarad ugyan, de nem nagyon nő. Ami miatt pont őt szeretném gyorsabb növekedésre bírni, hogy a talaj 85%-át ez a növény borítja. Ami érdekes és nem is értem pontosan, hogy látható növekedés volt a növényeknél, a gyökér eresztés elképesztően gyors volt és tényleg centiket nőttek. Majd jött ez a zöld trutyi is mindent lefolytott.

Nálad szinte teljesen ki van zárva, hogy macro (NPK) vagy micro (Fe, ...) hiányod legyen. Az gyakori, hogy a jó kondícióban beültetett növények eleinte jól nőnek, de ez nem ad információkat az akváriumban levő hosszabb távú állapotokról.
A kutya ott van elásva, hogy low-tech akváriumok között is óriási különbségek lehetnek a növények számára felvehető szén mennyisége között (CO2 és potenciálisan bikarbonátok). Erről könnyű elfeledkezni, hiszen CO2-t nem adagolunk low-tech esetén. Abban a low tech akváriumban, amiben a szén makro elem bővebben rendelkezésre áll, tipikusan jobban nőnek a növények és összességében nagyobb növénytömeget érnek el. CO2 elég sokféleképpen, elég "kacifántos" úton kerülhet be, illetve keletkezhet az akváriumban: állatok és egyéb apró lények kilégzése során, cserevíz összetétele, szerves anyagok lebomlása, stb. Én ezért használok föld talajt. Ez tartalmaz rengeteg szervesanyagot, ami a parányi lények lebontó munkája segítségével CO2 termel. Ez a keletkező CO2 szép lassan a vízoszlopba oldódik. Ezzel a módszerrel jó eredményeim vannak. Viszont ezért is vagyok kíváncsi a Tiedhez hasonló low-tech naplókra, ahol más aktív talajt használnak. Sok aktív talajt elsősorban high-tech CO2 adagolt akváriumra fejlesztettek ki, ezért elsődleges szempont a tápanyagok megkötése a vízoszlopból és biztosítása a növényeknek. CO2-t adagolás mellett a talajnak a szerepe már nem jelentős szén fronton. Viszont több bolti "aktív" talaj leírásánál láttam, hogy például humuszt, szerves anyagot tartalmaz. Mivel igazán jó bolti talaj teszteket még nem láttam low tech fronton, így a föld talajhoz képest egy kicsit sötétben "tapogatózok", de számos low-tech naplónál gondolom, hogy a problémák gyökere valahol innen ered.

Amikor alga nőtt az akváriumban, valószínűleg az sem "táp" (NPK és Fe) fronton tett be a növényeknek, hanem fotoszintetizálásával csökkentette a rendelkezésre álló szén mennyiségét, vagy egyéb, "trükkösebb" módon gátolta a növényeket.

A szűrővel kapcsolatban: A CO2 tudja a fizikát, ami kb azt jelenti, hogyha a vízben szobahőmérsékleten kb 0.5 ppm alatt van a koncentrációja, akkor beoldódik a levegőből a vízbe, ha felette, akkor a vízből a levegőbe távozik. Ezt hívják egyensúlyi koncentrációnak (levegő-víz, szobahőmérséklet, 1 atm nyomás). 0.5 ppm nagyon alacsony, gondolj arra, hogy EI 30 ppm-et, 60x többet céloz meg. Low-tech CO2 esetén fokozottan igaz, hogy "a legkisebb is számít".
Két eset van. Ha a növényes akváriumod olyan szerencsés, hogy több CO2 van benne, mint ami az egyensúlyi koncentrációból adódna, akkor erős kevergetéssel a vízből a CO2 könnyebben távozik a levegőbe. Ha az akváriumod olyan szerencsétlen állapotban van, hogy kevesebb a CO2 a vízben mint az egyensúlyi koncentráció, akkor a levegőből beoldódik a vízbe CO2.
0.5 ppm CO2 nagyon kevés a növények szempontjából. Földes akváriumokban megvilágítás felkapcsolása előtt akár 5-10 ppm is lehet a vízben oldott CO2 mennyisége. Ez 10x, 20x több, mint ami az egyensúlyi koncentrációból adódna! Ha jó növekedést szeretnél, akkor olyan állapotokat érdemes megcélozni az akváriumban, ami azt eredményezi, hogy legalább reggel, a lámpafelkapcsolás előtt minél magasabb legyen a CO2 koncentráció. (Persze toxikus szint alatti.) Lámpafelkapcsolás után a növények elég gyorsan elkezdik felvenni a CO2-t a vízből és így a koncentrációja elég gyorsan csökken.
Amikor weboldalak 10x-es vagy nagyobb kevergetést javasolnak, ezt a low-tech tényezőt teljesen figyelmen kívül hagyják!

Ezért néztem a képen a vízfelszínt. Bőven 10x térfogat/óra felett vagy a kevergetéssel. Ha nagyon keveredik a víz, és mégis keletkezne számottevő CO2 az akváriumban, akkor csak "kihajtanád" a vízből a "legfontosabb" makro elemet.
A szűrőt is ezért kérdeztem. Ha elég nagy méretű és van benne elég sok szerves anyag, akkor ennek lebomlása révén is kerülhet CO2 a vízbe. Hyper-tiszta, "túltakarított", steril szűrők hátrányban ilyen szempontból.

Ha elkezdesz CO2-t adagolni, akkor a fenti problémakör teljesen megváltozik. Ilyenkor elsősorban arra érdemes figyelni, hogy ne az algákat stimuláld mindenféle folyékony táppal. ADA nem véletlenül alakította ki a tápozási módszerét a talajra támaszkodva. Eleinte N és P-vel igen kesztyűs kézzel bánnak, és nem azért, mert drága lenne beletenni a tápba.

Ez jó hosszú lett. Tévedés jogát fenntartom :) és bocs a "zsibbasztásért", de remélem segít.
 
Utoljára módosított:
Nálad szinte teljesen ki van zárva, hogy macro (NPK) vagy micro (Fe, ...) hiányod legyen. Az gyakori, hogy a jó kondícióban beültetett növények eleinte jól nőnek, de ez nem ad információkat az akváriumban levő hosszabb távú állapotokról.
A kutya ott van elásva, hogy low-tech akváriumok között is óriási különbségek lehetnek a növények számára felvehető szén mennyisége között (CO2 és potenciálisan bikarbonátok). Erről könnyű elfeledkezni, hiszen CO2-t nem adagolunk low-tech esetén. Abban a low tech akváriumban, amiben a szén makro elem bővebben rendelkezésre áll, tipikusan jobban nőnek a növények és összességében nagyobb növénytömeget érnek el. CO2 elég sokféleképpen, elég "kacifántos" úton kerülhet be, illetve keletkezhet az akváriumban: állatok és egyéb apró lények kilégzése során, cserevíz összetétele, szerves anyagok lebomlása, stb. Én ezért használok föld talajt. Ez tartalmaz rengeteg szervesanyagot, ami a parányi lények lebontó munkája segítségével CO2 termel. Ez a keletkező CO2 szép lassan a vízoszlopba oldódik. Ezzel a módszerrel jó eredményeim vannak. Viszont ezért is vagyok kíváncsi a Tiedhez hasonló low-tech naplókra, ahol más aktív talajt használnak. Sok aktív talajt elsősorban high-tech CO2 adagolt akváriumra fejlesztettek ki, ezért elsődleges szempont a tápanyagok megkötése a vízoszlopból és biztosítása a növényeknek. CO2-t adagolás mellett a talajnak a szerepe már nem jelentős szén fronton. Viszont több bolti "aktív" talaj leírásánál láttam, hogy például humuszt, szerves anyagot tartalmaz. Mivel igazán jó bolti talaj teszteket még nem láttam low tech fronton, így a föld talajhoz képest egy kicsit sötétben "tapogatózok", de számos low-tech naplónál gondolom, hogy a problémák gyökere valahol innen ered.

Amikor alga nőtt az akváriumban, valószínűleg az sem "táp" (NPK és Fe) fronton tett be a növényeknek, hanem fotoszintetizálásával csökkentette a rendelkezésre álló szén mennyiségét, vagy egyéb, "trükkösebb" módon gátolta a növényeket.

A szűrővel kapcsolatban: A CO2 tudja a fizikát, ami kb azt jelenti, hogyha a vízben szobahőmérsékleten kb 0.5 ppm alatt van a koncentrációja, akkor beoldódik a levegőből a vízbe, ha felette, akkor a vízből a levegőbe távozik. Ezt hívják egyensúlyi koncentrációnak (levegő-víz, szobahőmérséklet, 1 atm nyomás). 0.5 ppm nagyon alacsony, gondolj arra, hogy EI 30 ppm-et, 60x többet céloz meg. Low-tech CO2 esetén fokozottan igaz, hogy "a legkisebb is számít".
Két eset van. Ha a növényes akváriumod olyan szerencsés, hogy több CO2 van benne, mint ami az egyensúlyi koncentrációból adódna, akkor erős kevergetéssel a vízből a CO2 könnyebben távozik a levegőbe. Ha az akváriumod olyan szerencsétlen állapotban van, hogy kevesebb a CO2 a vízben mint az egyensúlyi koncentráció, akkor a levegőből beoldódik a vízbe CO2.
0.5 ppm CO2 nagyon kevés a növények szempontjából. Földes akváriumokban megvilágítás felkapcsolása előtt akár 5-10 ppm is lehet a vízben oldott CO2 mennyisége. Ez 10x, 20x több, mint ami az egyensúlyi koncentrációból adódna! Ha jó növekedést szeretnél, akkor olyan állapotokat érdemes megcélozni az akváriumban, ami azt eredményezi, hogy legalább reggel, a lámpafelkapcsolás előtt minél magasabb legyen a CO2 koncentráció. (Persze reális érték alatti.) Lámpafelkapcsolás után a növények elég gyorsan elkezdik felvenni a CO2-t a vízből és így a koncentrációja elég gyorsan csökken.
Amikor weboldalak 10x-es vagy nagyobb kevergetést javasolnak, ezt a low-tech tényezőt teljesen figyelmen kívül hagyják!

Ezért néztem a képen a vízfelszínt. Bőven 10x térfogat/óra felett vagy a kevergetéssel. Ha nagyon keveredik a víz, és mégis keletkezne számottevő CO2 az akváriumban, akkor csak "kihajtanád" a vízből a "legfontosabb" makro elemet.
A szűrőt is ezért kérdeztem. Ha elég nagy méretű és van benne elég sok szerves anyag, akkor ennek lebomlása révén is kerülhet CO2 a vízbe. Hyper-tiszta, "túltakarított", steril szűrők hátrányban ilyen szempontból.

Ha elkezdesz CO2-t adagolni, akkor a fenti problémakör teljesen megváltozik. Ilyenkor elsősorban arra érdemes figyelni, hogy ne az algákat stimuláld mindenféle folyékony táppal. ADA nem véletlenül alakította ki a tápozási módszerét a talajra támaszkodva. Eleinte N és P-vel igen kesztyűs kézzel bánnak, és nem azért, mert drága lenne beletenni a tápba.

Ez jó hosszú lett. Tévedés jogát fenntartom :) és bocs a "zsibbasztásért", de remélem segít.
Tökéletes levezetés
 
@Z1234 nagyon szépen köszönöm a fejtágítás, rendkívül hasznos poszt volt ez számomra. Meg mondom őszintén egyáltalán nem vettem figyelembe a lehetséges és szükséges co2 szinteket... Amazoniával kapcsolatban low tech körülmények között ebben a naplóban írtam. Ott semmi gondom vele, nagyon szépen beállt az egyensúly.
 
@Z1234 nagyon szépen köszönöm a fejtágítás, rendkívül hasznos poszt volt ez számomra. Meg mondom őszintén egyáltalán nem vettem figyelembe a lehetséges és szükséges co2 szinteket... Amazoniával kapcsolatban low tech körülmények között ebben a naplóban írtam. Ott semmi gondom vele, nagyon szépen beállt az egyensúly.

Remélem ez az akvárium is magához tér. Néztem a másik naplót is. Mindenkinek más válik be, de szerintem érdemes CO2 fronton is végiggondolni a helyzetet, végülis ezért írtam az előző hozzászólást.
Tökéletes levezetés
Csak az a baj, hogy nem biztos, hogy igaz és CO2 fronton kell keresni az okot :). Láttam pár hypersteril kavicságyas low-tech akváriumot is, amiben azért elvoltak a növények és még azt is lehet mondani, hogy jó állapotban. Bár tapasztalatom az, hogy földes akvárium - pár egyéb tényezőt betartva - kenderbe veri növények növekedési ütemében ezeket az akváriumokat. Amazóniával pedig nincs low-tech tapasztalatom, lehet, hogy bőséges biológiai aktivitást tud biztosítani a mikroorganizmusoknak, parányi lényeknek.
De azért elgondolkodtató, hogy miért mutat olyan sok low-tech akvárium gyatra növekedést, vagy kikopó növényeket. Én nem vagyok meggyőződve, hogy a magyarázatot mindig (folyékony) tápozás illetve vízcsere fronton kell keresni. Nem véletlen, hogy (tudtommal) nincs low-tech Estimative Index módszer.
 
Utoljára módosított:
Remélem ez az akvárium is magához tér. Néztem a másik naplót is. Mindenkinek más válik be, de szerintem érdemes CO2 fronton is végiggondolni a helyzetet, végülis ezért írtam az előző hozzászólást.

Csak az a baj, hogy nem biztos, hogy igaz és CO2 fronton kell keresni az okot :). Láttam pár hypersteril kavicságyas low-tech akváriumot is, amiben azért elvoltak a növények és még azt is lehet mondani, hogy jó állapotban. Bár tapasztalatom az, hogy földes akvárium - pár egyéb tényezőt betartva - kenderbe veri növények növekedési ütemében ezeket az akváriumokat. Amazóniával pedig nincs low-tech tapasztalatom, lehet, hogy bőséges biológiai aktivitást tud biztosítani a mikroorganizmusoknak, parányi lényeknek.
De azért elgondolkodtató, hogy miért mutat olyan sok low-tech akvárium gyatra növekedést, vagy kikopó növényeket. Én nem vagyok meggyőződve, hogy a magyarázatot mindig (folyékony) tápozás illetve vízcsere fronton kell keresni. Nem véletlen, hogy (tudtommal) nincs low-tech Estimative Index módszer.
Ez utolsó bekezdést bővebben kifejthetnéd nekem privben, mert nem látom az összefüggéseket.
 
Beüzemeltem a co2 -t 6-7 bubi/ perc, a lillym feje forgatható, arra irányítottam, hogy bekeverje az akváriumba a cuccot. A felszín épp hogy csak mozog kicsit. Pöpec kis szett ez egyébként, nekem tetszik. Ha valid a gyári táblázat jó sokáig elég lesz ez a kis palack, így szerintem nem rossz deal. Meglepően jól nézett ki most az üveg egyébként, de most elutazom két napra úgy, hogy addig még vissza takarom, mert láthatóan tisztult.

Mértem is egyet:
No3: 5-7 mg/l
Po4: 0.2 mg/l
Fe: 0.05 mg/l
Nh4: 0.05 mg/l

Szerintem ez így most jó is lesz meg kéne indulnia mindennek, miután teljesen megszabadultak az algatakarótól.
 
Minden jó. Tudom nem a legszebb így a sok csővel meg kilogo sz*rral de egyelőre ez van, örülök hogy sikerült mindent belőni. Nemsokára úgy is rákötöm a nagyobb palackra és akkor kap egy csini difuzort meg szilikon csöveket. Levegőztetnem kell pár órát naponta hogy ne sárguljon be a dc. garnélák szaporodnak ezerrel a kárpit is alakul mióta van co2. 🥰
 

Attachments

  • IMG_20200204_222641.jpg
    IMG_20200204_222641.jpg
    301.2 KB · Megtekintések: 82
  • IMG_20200204_222921.jpg
    IMG_20200204_222921.jpg
    441.5 KB · Megtekintések: 98
Minden jó. Tudom nem a legszebb így a sok csővel meg kilogo sz*rral de egyelőre ez van, örülök hogy sikerült mindent belőni. Nemsokára úgy is rákötöm a nagyobb palackra és akkor kap egy csini difuzort meg szilikon csöveket. Levegőztetnem kell pár órát naponta hogy ne sárguljon be a dc. garnélák szaporodnak ezerrel a kárpit is alakul mióta van co2. 🥰

Akkor ezek szerint megtaláltad a hiányzó elemet, a szenet (CO2-t) és nem más macro vagy micro elem hiányzott. Ugye jól értelmezem?
Sajnos ilyen nano-ban a sok cső és technika nagyon elveszi a helyet... Én ezért is próbálok minél kevesebb dolgot beletenni az akváriumba. Szvsz nálad némi machinálással el lehetne érni, hogy csak a CO2 cső menjen bele, a többire nem feltétlenül van szükség. Én föld talajt használok, ezért CO2 se kell (HC Cuba monokultúrához).
 
Akkor ezek szerint megtaláltad a hiányzó elemet, a szenet (CO2-t) és nem más macro vagy micro elem hiányzott. Ugye jól értelmezem?

Igen, a tápozason nem módositottam. Most már szépen beallt a heti 35% os vizcserére is.

Jelenlegi viparameterek:
No3: 15mg/l
Po4: 0,2mg/l
Fe: 0,05 mg/l
Nh4: 0,05 mg/l
No2: 0,025 mg/l
 
Látom, visszakerült a ludwigia és most nem úgy tűnik, hogy ezeknek a levelei is elovadnának. Nagyon komoly kis dzsungi lett hátul.
Hát, igen: megfelelő fény, CO2, tápozás és a növény, meg állatvilág meghálálja a törődést!👍
 
Back
Oldal tetejére