• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes High Desire

KBence

Kertész szaki
Sziasztok!

Aki esetleg olvasta az előző naplómat, az bizonyára látta, hogy lassacskán elbontásra kerül a korábbi üveg és egy új projektbe kezdek. Kipróbálok egy (számomra még) teljesen új vonalat, és elindítok egy High tech üveget:
  • GA 120x45x45 Opti White akvárium
  • Chihiros WRGB II Pro 120cm világítás
  • EHEIM 2080 szűrő, TM30, 8L Matrix, 2x100g Seachem Purigen, perlon, üveg ki- és befolyók
  • CO2 szett: 10kg palack, Oxyturbo reduktor szett, AquaCare reaktor ByPass ággal
  • Eheim Skim 350
  • Tropica Substrate táptalaj
  • Tropica soil. Rendeltem 4 zsákkal, de ezt csak fedésnek használnám kellő vastagságban
  • legalulra kerülne ~15L használt ADA Amazonia, de ez csak töltés jelleggel a hátsó erületek aljára.
Tápozás:
Eddig a TF tápcsaládját használtam, de szeretnék most átállni egy Lean redszerre. Az ADA rendszerét kicsit drágálltam, a Seachem túl komplexnek tűnt egyelőre, így gondoltam kipróbálom az APT Zero-t, Excel-lel kiegészítve.

4L Matrix a bejáratott szűrőből kerülne át, igyekszem úgy, hogy a baktériumok is túléljék.

Kezd körvonalazódni az elképzelés is. Két oldalt alakítanék ki szigetet. Egyik oldalt teraszosan építkeznék felelé, kevés fával kiegészítve, másik oldalra viszont csak egy lávaköves emelést tennék, és egy nagyobb vasfával tölteném fel. A terasz oldalát behúznám akár a középső síkig, így egy homokos ösvényt tudnék kialakítani az aranymetszés közelében. Az alábbi elemeket használhatom fel a HC-hez:
  • ~80kg bazaltkő, amik érdekes, lapos felületűek. Talán lépcsőzetes teraszhoz pont ideális lehet, bár szeretném elkerülni a természetellenes hatást
  • ~10kg lávakő, 6 nagyobb darab
  • ~ 8kg Seiryu, többnyire kis darabok, 1 1,5kg körüli darab van csak. Ha nem is látható helyre, de a KH céljából mindenképp b eraknék pár darabot
  • ~ 4kg vasfa, 3 nagyobb és pár pici darab
  • 1 nagyobb ágas-bogas Red Moor fa. Egyben ezt nemhiszme hogy feltudom használni
Rendeltem néhány növényt is egyből, 1-1 dobozzal mindenből. Túltelepítve nem lesz az elején, sok kis darabra kell majd őket szétszedni:
Korábbi scapeből elég algásak/csigásak a növények, de egy alapos carbos fürdetés után megpróbálnám átrakni:
  • Alternanthera Reineckii Mini
  • Ludwigia Repens Rubin
  • Ludwigia Palustris Super Red
  • Eleocharis Parvula mini/Pusilla
  • Rotala Rotundifolia
  • Anubias nana és Petite
  • jópár tő Bucephalandra ?
  • Marsilea Crenata
  • Rengeteg HM, bár hozzá nem ragaszkodom
  • Microsorum Petite, nagyobb tő, szétosztva
  • Illetve van két Crypto-ból is rengeteg tő, egyik talán Wendtii Brown, másik pedig a Parva-hoz hasonlít, de picit magasabb és egyenesebb levelekkel, nem olyan jellegzetesen kiszélesedő

20220908_121404.jpg
 
Utoljára módosított:
Amég épül a HS, lenne néhány kérdésem, hátha tud valaki segíteni benne:

  • A lámpát milyen beállításokkal használjam, mi az ami többnyire bevált? Eleinte szerintem elég lehet 50-60% körül indítani vele. Van értelme a fehér LED-eket is rátenni már, vagy csak később szükséges amikor már a növények feltudják venni a tápmennyiséget?
  • A használt aljzat legalulra kerüljön, fölé a táptalaj majd 5cm friss talaj, vagy legalulra menjen a táptalaj? Csak azért gondoltam az első verzióra, mert sok növény nem növeszt 15-20cm gyökérzetet, így könnyebben elérnék a táptalajt.
  • A homoknak csak a szélére ültetnék növényeket. Célszerű táptalajt vagy akár aktívtalajt tenni a homok alá, vagy hamar összekeveredik?
 
Amég épül a HS, lenne néhány kérdésem, hátha tud valaki segíteni benne:

  • A lámpát milyen beállításokkal használjam, mi az ami többnyire bevált? Eleinte szerintem elég lehet 50-60% körül indítani vele. Van értelme a fehér LED-eket is rátenni már, vagy csak később szükséges amikor már a növények feltudják venni a tápmennyiséget?
Nem vacakolnék a fehér kiiktatásával. Csak az egészet dimmelném lejjebb. (miután a színt belőttem)
  • A használt aljzat legalulra kerüljön, fölé a táptalaj majd 5cm friss talaj, vagy legalulra menjen a táptalaj? Csak azért gondoltam az első verzióra, mert sok növény nem növeszt 15-20cm gyökérzetet, így könnyebben elérnék a táptalajt.
Táptalaj alulra. Utána használt, arra új. Minden vidiben táptalajjal kezdődik, amire a sok emelés miatt 15-20-25 cm talaj is rámegy hátul.
  • A homoknak csak a szélére ültetnék növényeket. Célszerű táptalajt vagy akár aktívtalajt tenni a homok alá, vagy hamar összekeveredik?
Dekorhomok alá nem kell.
 
Lassacskán kezd körvonalazódni a scape, csak a jobboldallal vagyok meglőve kicsit. A lávakő és a vasfa is erősen folyóban van, pedig még bőven szükség lenne rá 🤔 Most már értem miért szoktak előre tervezni és rajzolni. 😁

Mit gondoltok, mennyire rontja a képet ha nem teszek fel háttérfóliát? Fehéret szeretnék, de még napok kérdése mire sikerül beszerezni és félek hogy a scape is elmozdul mikor megmozdítom a bútort.
20220909_191543.jpg
 
Mit gondoltok, mennyire rontja a képet ha nem teszek fel háttérfóliát? Fehéret szeretnék, de még napok kérdése mire sikerül beszerezni és félek hogy a scape is elmozdul mikor megmozdítom a bútort.
Papírtörlő, pillanatragasztó.... Ezek megoldják a gondod. Az a beállítás, ami összeborul egy szekrény arrébb mozdítására, az dőlni fog karbantartáskor is. 😉
 
Az elmúlt napokban ide-oda rakosgattam a bazaltköveket, de valahogy sehogysem adta ki egy tetszetős elrendezés. Addig variáltam, még végül úgy nem döntöttem hogy beszerzek pár vasfát és lávakövet, azokból már biztosan sikerül valamit kihoznom, ha mást nem, akkor egységes lesz a két oldal anyaga. Jelenleg itt tartok, még rögzítenem kell pár fát, alulra kisebb darabokkal bekötni a talajhoz, valamint előre is talajjal és homokkal feltölteni.

Egyébként legalulra került egy zsák Tropica táptalaj, fölét 15L használt Amazonia, majd a legtetejére még 2 zsák Tropica talaj. Szép kis emelés lett, remélem a gyökerek is szeretni fogják így az elrendezést.
Végül kapott háttérfóliát, Obi-ban kapható opál/tejüveg változatot.

full
 
Az elmúlt napokban ide-oda rakosgattam a bazaltköveket, de valahogy sehogysem adta ki egy tetszetős elrendezés. Addig variáltam, még végül úgy nem döntöttem hogy beszerzek pár vasfát és lávakövet, azokból már biztosan sikerül valamit kihoznom, ha mást nem, akkor egységes lesz a két oldal anyaga. Jelenleg itt tartok, még rögzítenem kell pár fát, alulra kisebb darabokkal bekötni a talajhoz, valamint előre is talajjal és homokkal feltölteni.

Egyébként legalulra került egy zsák Tropica táptalaj, fölét 15L használt Amazonia, majd a legtetejére még 2 zsák Tropica talaj. Szép kis emelés lett, remélem a gyökerek is szeretni fogják így az elrendezést.
Végül kapott háttérfóliát, Obi-ban kapható opál/tejüveg változatot.

full
Valami nem klappol a képpel. Nem látom, csak azt, hogy elvileg van...
 
Közben végre összeállt az üveg, ma sikerült beültetni és feltölteni. Az előző üvegből sikerült áthozni egy nagy adag Pusilla-t és Crenata-t, valamint néhány egyebet, de így is elég kicsi a növénytömeg. Gél pillanatragasztó hiányában a Riccardia ragasztása egyáltalán nem sikerült, a Christmas pedig nagyon-nagyon kevés lett, de legalább a költözés sikeres. :) Azthiszem Anubias, Buce, Pinnantifida akad most majd bőven a fákon, remélem utóbbit sikerül kompaktnak tartani. Felülre ragasztottam egy kis MC-t, remélem elérem vele a kívánt hatást.

full.jpg
 
Köszönöm, bár jóformán csak össze lett dobálva, semmilyen alapvető szabály/kompozíció nem lett betartva. Sok-sok tanulás és más akváriumok tanulmányozása mellett úgy gondolom egy dolgot kell tenni: csinálni, próbálkozni. ;)
Jó ez így! 👍 A természet sem az aranymetszés szabályai szerint építkezik. Az "ösvény" kialakítása egy kicsit elnagyolt, de majd a növények eltakarják.
 
Közben végre összeállt az üveg, ma sikerült beültetni és feltölteni. Az előző üvegből sikerült áthozni egy nagy adag Pusilla-t és Crenata-t, valamint néhány egyebet, de így is elég kicsi a növénytömeg. Gél pillanatragasztó hiányában a Riccardia ragasztása egyáltalán nem sikerült, a Christmas pedig nagyon-nagyon kevés lett, de legalább a költözés sikeres. :) Azthiszem Anubias, Buce, Pinnantifida akad most majd bőven a fákon, remélem utóbbit sikerül kompaktnak tartani. Felülre ragasztottam egy kis MC-t, remélem elérem vele a kívánt hatást.

View attachment 169652

Nekem azokért a hátsó kövekért fáj a szívem, amiket a homokkal majdnem teljesen befedtél. Olyan érzetet keltettek, mint a távolban húzódó hegyvonulatok. Zseniális volt. Nem mellesleg, ha lesöpörnéd róla a homokot, kisebb kövekkel szűkítenéd az ösvényt sokkal természetesebb lenne.

Valami ilyesmi :

full.jpg


A növények meg hamar beindulnak, és még hamarabb meg tudják enni az egész scapet! (tanusíthatom! 😀)
 
Nekem azokért a hátsó kövekért fáj a szívem, amiket a homokkal majdnem teljesen befedtél. Olyan érzetet keltettek, mint a távolban húzódó hegyvonulatok. Zseniális volt. Nem mellesleg, ha lesöpörnéd róla a homokot, kisebb kövekkel szűkítenéd az ösvényt sokkal természetesebb lenne.

Valami ilyesmi :

View attachment 169653


A növények meg hamar beindulnak, és még hamarabb meg tudják enni az egész scapet! (tanusíthatom! 😀)
Köszönöm! Először féltem tőle hogy a lávakőtől nagyon elüt majd a seiryu, de ezekszerint más sem tartja teljesen idegennek. :) Igyekszem majd kiszabadítani őket. Az ösvény vonalánál sajnos nem figyeltem, hogy ne ennyire egyenes legyen, de ahogy mondod majd próbálom korrigálni kisebb kődarabokkal, illetve az odaültetett Parvulával és Crenataval.
 
Amit kicsit furcsállok, mintha a táptalaj száraz lenne, nem jut el hozzá a víz. Létezik, hogy a talaj ennyire megfogja? A gyökerek többnyire nem érnek le eddig, így hogy tud majd beleoldódni a felsőbb rétegekbe?

full.jpg
 
Amit kicsit furcsállok, mintha a táptalaj száraz lenne, nem jut el hozzá a víz. Létezik, hogy a talaj ennyire megfogja? A gyökerek többnyire nem érnek le eddig, így hogy tud majd beleoldódni a felsőbb rétegekbe?

View attachment 169656
Tuti, hogy vizes. Emiatt ne aggódj. Inkább csak az okozhat problémát, ha túl sok "fényszennyezést" kap az üveg oldalról és a táptalajod láható része beindít valamit, amit nem lehet kezelni, mert nem bolygatható a talaj ilyen szinten. Nem véletlenül szokták az üvegtől elfésülni a táptalajt, hogy csak az aktív talaj látszódjon. 🙂
 
Az üveg szépen ketyeg, jelenleg 2 naponta cserélek 50% vizet. Tisztán RO víz, házi oldattal sózom vissza TDS 120-ra. 2 nap alatt 135 környékére emelkedik, úgy gondolom ezalapján nem indokolt a napi 50% csere.

A zselés növények szép lassan magukhoz térnek, de amit az előző üvegből emeltem át ők nem festenek ilyen fényesen. Az előző üvegben sajnos már erős tápanyaghiány jeleket mutattak, majd 5 napot pihetnek lezárt zacskóban, naponta párásítva. A HM, Parvula, ARM erősen kifakult, mintha olvadnának el. A Ludwigia dobálja el a leveleit, a Microsorum is elkezdett feketedni helyenként.

Eddig napi 6ml APT Zero-t adagoltam, lehetséges, hogy a gyökerek és élőlények híján semmi macrotáphoz nem jutnak és emiatt szenvednek?
Esetleg érdemes lehet elkezdeni külön macro tápot adagolni?
Az aktív talajok nem tolnak ilyenkor annyi ammóniát, amiből nitrához juthatnának a növények?

full.jpg
full.jpg
full.jpg
 
Az üveg szépen ketyeg, jelenleg 2 naponta cserélek 50% vizet. Tisztán RO víz, házi oldattal sózom vissza TDS 120-ra. 2 nap alatt 135 környékére emelkedik, úgy gondolom ezalapján nem indokolt a napi 50% csere.
Vagy de. A talajod nyelheti a karbonátot, emiatt eshet a kh. A bomló növényektől is érkezhet ammónia, az emeli a tds-t, plusz az a 6ml zero is emeli a tds-t. Nem véletlen a sűrű vízcsere az elején. Mérj rá a kh-ra, hogy változik-e a beállított érték. Ha az fix, akkor tényleg lehet ritkább csere...
A zselés növények szép lassan magukhoz térnek, de amit az előző üvegből emeltem át ők nem festenek ilyen fényesen. Az előző üvegben sajnos már erős tápanyaghiány jeleket mutattak, majd 5 napot pihetnek lezárt zacskóban, naponta párásítva. A HM, Parvula, ARM erősen kifakult, mintha olvadnának el. A Ludwigia dobálja el a leveleit, a Microsorum is elkezdett feketedni helyenként.
Az epifiták meg fognak murdelni a halak érkezéséig.
Eddig napi 6ml APT Zero-t adagoltam, lehetséges, hogy a gyökerek és élőlények híján semmi macrotáphoz nem jutnak és emiatt szenvednek?
Persze.
Esetleg érdemes lehet elkezdeni külön macro tápot adagolni?
Mérés után.
Az aktív talajok nem tolnak ilyenkor annyi ammóniát, amiből nitrához juthatnának a növények?
De. Csak azt nem minden növény veszi fel, pláne meg nem nagyobb dózisban. És ha a kh-d leesik nullára, akkor baromira nagy lesz a ph ingadozás a co2 befecskendezéssel és nélküle. Azt azért nem annyira szereti egy új üveg.
 
Back
Oldal tetejére