• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Neonland

Gabcsika

Tapasztalt kertész
Sziasztok!

Életem első akváriumának kezdő lépéseit szeretném bemutatni nektek, és szívesen fogadnám az okosságokat, ötleteket, észrevételeket. Maga az akvarisztika nem újdonság a családban, több aki is volt az idők folyamán, de hogy én miért 28 évesen hülyültem bele, azt nem tudom. Mivel ez az első szex, így egy low-tech medencével kezdtem.

A részletek:

Akvárium:

60×30×40, 72 liter, 6-os üveg, feketével ragasztva. Megmondom őszintén, hogy elég trógerül néhol, de stabil a kicsike, nem ereszt sehol. Nem egy Opti, na!

Technika:

Szűrés: Eheim PickUp 2010, 220-500 l/h
Fűtés: Jager, 75W
Világítás: T8, 15W

Bútor:

Diversa Budget, cseresznye színű.

Valahogy így festene:

PICT0001.jpg


Aljzat:

JBL Manado, kb. 8-10 liter lehet.

Dekor:

ADA Dragon Stone, kb. 5 kilónyi.

PICT0009.jpg


PICT0011.jpg


PICT0008.jpg


A kövek elrendezésénél kipróbáltam elég sok variációt, végül ez maradt, ez tetszett a legjobban. Biztos nem hibátlan, majd megmondjátok a frankót. Van időm még legózni velük.

PICT0005.jpg


PICT0006.jpg


Jelenleg itt tart most a dolog. Az élővilágról még csak elképzelések vannak. A 20-30 db vörös neont már fixnek tekintem, a növényekkel kapcsolatban viszont kérnék tanácsokat. Hátulra hosszú, szálas növényeket szeretnék, Vallisneria fajokat gondoltam, középtájra egy-két kisebb Anubias-t. Előtéri növényekben - a technika miatt - egyelőre nem gondolkozom. Szerintem reménytelen lenne valami gyepféleséget kialakítani.
Egyelőre ennyi, folyt. köv.
 
Üdv!

Nem minden irigység nélkül mondom, hogy a kövek nagyon ott vannak. Az elrendezés is izgalmas, bár nekem túl szimmetrikus. Kicsit eltolhatnád, egyik oldalra. Én a két nagy kő közül egyiket megpróbálnám jobban hangsúlyozni. Táptalaj, lehet hiányozni fog, szűrést szerintem hamar cseréled majd és sajna a világítás is harmat gyenge lesz. Éppúgy ahogy nálam...
Részemről ennyi, a lényeget úgyis a nálam okosabbak mondják majd :)

Hajrá!
 
Én is egyetértek, Valamelyik nagyobb követ jobban hangsúlyozni kéne. Én azt csinálnám hogy a bal oldalit egy kicsit előrébb hoznám, és elfektetném, megdöntve hogy a csúcsa jobbra, kicsit fölfelé mutasson. A jobb oldali alá meg ha tudsz akkor tegyél köveket hogy magasabban legyen ;)
Előtéri növényre tipp Marsiela Hirsuta, talán E. parvula.
 
Gabcsika said:
. Előtéri növényekben - a technika miatt - egyelőre nem gondolkozom. Szerintem reménytelen lenne valami gyepféleséget kialakítani.
=

Helló, szerintem HM-et azért próbáld ki,nálam tömör gyeppé nőtt, csak bírd ollóval.A fényed elég gyengusz ,de ha beindul és nyírod besűrűsödik,gyakorolni tökéletes.Ja ,a parvula nálam sosem bírta ,én már nem bízok benne.
 
Szia a HM-el mindenképp próbálkozz meg, ha kap természetes fényt az aki simán lehet gyeped, esetleg Riccia kőre kötözve de csak, ha elvetemült vagy.
 
Köszönöm mindenkinek a tanácsokat, főleg a hardscape-el kapcsolatban. Igyekeztem megfogadni. Ami tegnap délelőtt még tetszett, az este, melóból hazaérve már egy kicsit fintorgásra késztetettt. Ígyhát ma reggel szétbombáztam az egészet. Hozzászórtam még egy kis Manado-t, és ez lett belőle:

PICT0002.jpg


PICT0003.jpg
 
nekem bejön. a fő kő így, hogy balra néz kicsit fura, de nem hátrány. viszont a domborzattal szépen kiegészítetted a látványt. :thumbup:
 
Ebbe már nem tudok belekötni :twisted: Szép lett gratu! Szinte már látom, ahogy zöldell :thumbup:
 
A világításoddal kapcsolatban ide is írnék pár gondolatot. Ha már felvetődött a kérdés!
Ha a tetődet barkácsolod akkor abba tehetsz 2*24W T5 csövet, erről Proci írt egy jó postot viewtopic.php?f=10&t=1449. Simán megtarthatod a T8 csövet is. Csak a T5 előtétet kell elhelyezned valahol az állványon. Persze mindezt csak akkor, ha tudod mit csinálsz, a 220 előbb üt és aztán kérdez!
Vehetsz kész világítást is....
A lényeg szerintem, hogy gondold végig mit szeretnél. Ha lesz co2, kell az erős világítás. Ha nem lesz, akkor kevesebb is jó. Fontos, hogy ne adj ki tízezreket feleslegesen. Én próbálom magam az 1W/l felé terelni, az akim adatai szerencsések 48W/54l és a vízoszlop is csak 25-26 cm. Nálad, co2 mellett, kellene a 3*24W vagy 4*24 párosával kapcsolva és variálva a világítási időt. Nélküle elég a 2*24W.

Végül:
Én ezt azért írom, mert kérdeztél! Nem biztos, hogy igazam van, mert nincs tapasztalat mögötte. Remélem a többiek kijavítanak, ha nem stimmelne valami!

Remélem simább lesz a kezdet, mint nekem :) és persze a folytatás is!
 
A szépérzéked megvan! A dragon kő nagyon mutatós. :clap: Ehhez a tetszetős tervhez nagyon hiányzik a megfelelő technikai oldal...kicsit aggódom!
Izgatottan várom a további képeket. :wave:
 
Én is 28 évesen lettem akvafertőzött! :crazy: :twisted:
De nem bántam meg!
Az anyagiak miatt nem a legjobb a felszerelésem de sebaj!
Így is eldöcög!
Az elrendezés nekem az elmúlt 2évben 6szor válltozott!
Kiváncsian várom a fejleményeket!Csak így tovább! :thumbup:

Jani.
 
Nos, elindult az aki. Legalábbis kezdetleges állapotban. Borzasztó élményeken vagyok túl.. :D
Az egész ott indult, hogy meló után elugrottam megvenni a növényeket. Sarki halas effektus, dehát ez van itt csak. A többször annyiba kerülő netes rendelést majd egy kis tapasztalat után inkább.
És ekkor elkezdődött a horror.

Horror 1:

Mivel ez az első akim, így újszerű élmények fogadtak. Az első az volt, hogy a szépen, gondosan felépített kis sziklás dombocskám a víz hatására úgy dőlt össze, mint a kártyavár, pedig nagyon finoman engedtem bele a vizet. De ahogy a Manado elázott, úgy az egész megsüllyedt vagy másfél centit. Pedig átmosva szórtam be. Na mindegy, akvárium félig megtölt, majd vízben építkezés következett. Hálistennek sikerült visszaállítani az eredeti állapotokat. Bár kisebb módosításokat végeztem. Az egyik kis kő repült, a bal oldal ezzel minimálisan megváltozott.

Horror 2:

Ültetés. Így elsőre bekerült 10 tő Vallisneria, egy kis Anubias, meg valami nagy leveles, de az már most nem tetszik. Azt konkrétan elbaszcsiztam, hogy megvettem. Majd meglátom mi lesz vele. Aki ezt a Manado-t megalkotta, lehet hogy belefolytanám. Elmondhatatlanul könnyű az egész talaj. Kicsit túlozva, de ráfújok az akira kívülről és repül az egész. A kis Anubias-t vagy 20 percig ültettem, egy kis darabka le is tört belőle, azt beraktam külön, nem tudom jó-e lesz az úgy. Vallisneria-k se voltak egyszerűek, de az már jobban ment, bár jobban meg kellett volna vágni őket. Most vagy 5-8 centi fekszik a víz tetején belőlük.

Kb. ennyi volt a horror. A víz most elég homály, de majd kitisztul. Hozzáadtam a vízkezelőt (20 ml JBL Biotopol) meg a szűrőindító bacikultúrát (JBL Filter Start). Szűrő, fűtő beindít, most ketyeg szépen. Kíváncs leszek, hogy reggelre hány növény lesz a víz tetején. De remélem nem lesz gond. Két kép a végére:

PICT0011-1.jpg


PICT0010.jpg
 
Az Anubias-okat nem szabad elültetni. Berohad a rizómájuk, és dobhatod a szemétbe az egész növényt. Kövekre szoktuk kötözni főleg. Kötözheted kisebbekre is, és akkor el tudod rejteni a nagyobb kő mögött.
 
Nekem volt Anubiasom elültetve. De úgy hogy a rizómája a talaj fölött volt, szépen fejlődött így is.
 
Gabcsika said:
Horror 2:

Ültetés. Így elsőre bekerült 10 tő Vallisneria, egy kis Anubias, meg valami nagy leveles, de az már most nem tetszik. Azt konkrétan elbaszcsiztam, hogy megvettem. Majd meglátom mi lesz vele. Aki ezt a Manado-t megalkotta, lehet hogy belefolytanám. Elmondhatatlanul könnyű az egész talaj. Kicsit túlozva, de ráfújok az akira kívülről és repül az egész. A kis Anubias-t vagy 20 percig ültettem, egy kis darabka le is tört belőle, azt beraktam külön, nem tudom jó-e lesz az úgy. Vallisneria-k se voltak egyszerűek, de az már jobban ment, bár jobban meg kellett volna vágni őket. Most vagy 5-8 centi fekszik a víz tetején belőlük.

A nagy leveles innen nézve valami Echinodorus lesz ami brutális méreteket bír ölteni még 400-500 literes akikban is. ( én már csak tudom 2öt szedtem ki a 120 as akimból :D )
Ültetéshez használtál csipeszt ? azzal nem annyira horror a Manado.

Anubiast nem kell leültetni sőt nem is ajánlott a szár része (rizómája) mindenképpen talaj fölött legyen mert különben berohad. a kötözés inkább javasolnám mondjuk arra pici kőre amit kiszedtél az átrendezéskor.
Anubias letört levele ha én jól tudom nem működik magában szóval az inkább kuka.

Valisneria levelet ne vágd hanem a tőnél fejtsd le mert ahol vágod ott elrohad, de a legnagyobb gondod majd 1 hónap múlva lesz vele amikor cirka 200 Valisneriad lesz :) és az öregebbek 80-90 cm-es leveleket fognak hozni...
( mondjuk egyszerűbb kiírtani mint a békalencsét vagy a ricciat )
 
Természetesen a rizómát nem ültettem be. Én is úgy olvastam, hogy kőre vagy fára kötözni, vagy lehet ültetni is, de a rizóma szabadon maradjon.
 
Back
Oldal tetejére