• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

cherry [zero]concept

nebula

VIP kertész
DSC_2170_bg.jpg


sziasztok!

ugyan az akvárium már működik nagyobb változtatások nélkül 2-3 hónapja, de azért talán növényes szempontból is megérdemel egy kivesézést.

alapadatok:

méret: 71x28x33cm [meglevő bútorhoz készült] = bruttó 65 liter
aljzat: 0.8-3mm bazalt és 0.8-1.2mm kvarchomok
szűrés: DIY hátsó polcos szűrőakvárium, 71x7.5x33cm = bruttó 19 liter [plusz egy aquael mini kosár nélkül az áramlás miatt]
szűrőanyagok: 0.5l kerámiagyűrű, TM30-20-10 szűrőszivacs, kb 5l lávakő, 1l filterlith
világítás: DIY függesztett ledes, 3x5500K mr16/5W COB spot, 2x3200K mr16/5w COB spot [összesen 1920 lumen], kb 12 cm felszín felett
fűtés: atman 75w, fix 25 fokra állítva
co2: nincs

dekor:
8-12db ökölnyi környéki bazalt/andezitkő, 1db cseresznyeág

fauna:
6db hyphessobricon amandae
10db danio margaritatus
4db boraras brigittae [egyik lehet, hogy urophthalmoides]
5db macrotocinclus affinis [2 e héten érkezett]
2db poecilia reticulata
kb 30 red cherry [annak kaptam, de egy része lehet sakura]
kb 15-20 anentome helena [saját szaporulat:)]

flóra:
1 tő echinodorus bleheri
1 tő ranunculus inundatus
2 tő echinodorus uruguayensis
3 tő cryptocorine wendtii 'brown'
3 tő anubias barteri var. nana
5-6 tő rotala rotundifolia
5-6 tő cryptocoryne parva
5-6 tő hygrophyla polysperma
6-8 tő ceratophyllum demersum
30-40 tő vallisneria spiralis
3 csomó monosolenium tenerum
kb 50cm2 hemianthus micranthemoides
5-6 tő pistia straiotes
5-6 tő limnobium laevigatum
megszámolhatatlan lemna minor

a tól-ig értékek leginkább becslésen alapulnak, az úszókat még csak-csak, de a valiznériát és a békalencsét esélytelen megszámolni, ahogy a HM és a monosolenium is csak becsülhető. ez a jelenlegi állapot, indításkor egy csomó minden nem volt még benn.

tápozás jelenleg:
2ml KNO3, 1.5ml KH2PO4, 1.5ml K2SO4 naponta, 1.5ml mikro+vas, 2.25ml EC - minden villanyfelo előtt.
a talajban a nagyobb növénycsomóknál jbl tápgolyó van [ez középen az uruguayensisnél a ceratophyllum érkeztekor kifordult és széttört, lehet, hogy ez is okozza a gondomat, ld. később.]

sajnos már ott tartok még - magyarul vagyok annyira kezdő:) - hogy nem tudom megállni, ha találok egy-egy szép növényt valahol, úgyhogy ezért ez a töménytelen dzsungel. kidobni meg nagyon nincs szívem egyelőre őket, bár a ritkítás már megy.
mivel készülök egy 200 liter körüli medencére is, bizonyos szempontból ez már átmeneti növényraktárként is funkcionál.
ezen felül eléggé küzdök pár fajta algával, emiatt is volt egy növénygyűjtő rohamom.

az egész medence alapját a kertben talált cseresznyeág adta, mondhatni a méretezés is ahhoz készült. ezen felül fekete-fehér sávos aljzatot gondoltam, mintha a sötét alapon fehér vízmosások lennének, de ezt mostanra a garnélák, az otók [és a saját két kezem a növényekkel való barmolás közben] nagyrészt már eltűntették.

a berendezés így kezdődött az aljzattal:
DSC_0440.JPG


DSC_0443.JPG


DSC_0445.JPG



és a cseresznyével folytatódott:
DSC_0449.JPG


aztán az anubiasok felkötözése [amik közül már csak kb egyharmaduk van meg]:
DSC_0474.JPG


feltöltve, benn a valiznériák és a HMek. a HMek indítása ennyi szállal történt, ennyit kaptam összesen, ami a képen látszik:
DSC_0478.JPG


némi napfény besegített a fotózásba:) a cseresznyén van középtájt alul és legfelül még egy súlyozó kő, azok kikerültek később. ezeken az utóbbi képeken már bennvan a szűrő hátul, látszik a feltöltés is.
DSC_0479.jpg


indítás után két héttel így néztünk ki [2012.nov.15]:
led_helyesbitett.jpg


ez után jött egy nagyobb átrendezés, kikerült pár anubias, a valiznériákat átköltöztettem a bal sarokba, és az ott senyvedő echinodorus uruguayensisek bejöttek középre. bekerült a monosolenium is, egyelőre csak egy csomóban.

december elejére ez lett az állapot:
DSCF7523.jpg


december végén újabb átalakítás történt, egyrészt érkezett egy csomó h.polysperma, rotala és ceratophyllum, másrészt kikerült a középső anubias is, harmadrészt pedig egy átmenetileg hazánkban állomásozó c.siamensis olyan mértékű dúlást rendezett a monosolenium közt, hogy azóta is szedegetem a darabokat mindenfelől, így kénytelen voltam újrakötözni az eddigre pedig két férfiökölnyire megnövő csomót.
bedzsungelesedett viszont a valiznéria és az úszónövények is, az uruguayensis is végre elhagyta a 7cmes magasságot, és a bleheri is hozta a leveleket. ez a poszt elején látható állapot.

néhány életkép ekkoriban [vagy korábbról:)]:
DSCF7497.jpg


DSCF7493.jpg


DSCF7489.jpg



így decemberben viszont átélt az aki egy hirtelen algatámadást, egszerre négy illetve ötféle alga is jelen volt: rhizoclonium, oedogonium, staghorn, GDA és BBA. emellett a cseresznyén [és a köveknek azon a részén, ami fényt kapott] is elkezdett szépen csendben növekedni valamiféle bevonat, amit nem tudok mire vélni azóta sem. mondanám, hogy nagyméretű GSA telep, de egyrészt leginkább sötétbarna, másrészt fogkefével nekiestem egyszer, és kb nem jön le.

a támadásra először elkezdtem makro+mikrotápot adagolni, 1ml/nap/fajtáról indulva, két hét alatt 2ml/nap/fajtáig jutva. erre a fonalas verziók visszavonultak, a BBA is eltűnt, bár ebben valószínűleg a vendégművésznek is szerepe van.
ebben az időben [meg azóta is] kb hetente-kéthetente mérek nitrátot, foszfátot és keménységeket [ezeket sűrűbben], valamint nitritet, ammóniát. mindegyik teszt csepegtetős, tudom, pontatlan, de erre fussa:)
mivel a 2ml/nap adagolásnál is azt láttam, hogy a nitrát és a foszfát is alacsony [nitrát konkrétan annyi, amennyi a csapvízben is van], azokat emeltem 2.5ml/nap értékig. na itt lett nagyon durva a cseresznyén levő bevonat.
erre visszavettem a tápot 1.5ml-ig, persze fokozatosan, próbáltam a foszfát-nitrát arányt igazítani. eredmény: visszajött a staghorn, a oedogonium, és a BBA is kezd, valamint nagyon hirtelen ellepte a frontüvegemet a GDA. úgyhogy most újra emeltem, a fent részletezett értékeknél járok most.

vízcserék heti 40%, pihentetett csapvíz+ozmó keverékkel. ekkor szoktam a HMet is nyírni és egyelni a felszíni növényzetet, a HM persze beveszi magát a maradék felszíni gyökérzetbe, úgyhogy sose tudom teljesen leszedni a nyiradékot.
a növények a staghorntól eltekintve nőnek, mint a fene, jelenleg az egyetlen kivétel a rotala - ez az elején nagyon ment, aztán három nyírás után most megtorpant és két hete nem láttam rajta növekedést. a ceratophylumot néha hét közben is kell nyírni, a vizicsillag pedig már helyet követelt magának a bal oldali HM csoport rovására is. ez a HM egyébként kissé árnyékban van, ezért nem is nagyon burjánzik, de a jobb oldali az nagyon, és folyamatosan bubizik is, szinte porlasztókőhöz hasonló légfüggönyt tud csinálni.

tehát az átalakítások most szünetelnek, ezért leginkább olyan az egész, mint egy elfekvő raktár, de amíg az algával nem vergődtem zöld ágra, addig nem sok értelmét látom a layouttal variálni.

végül egy mai kép a galaxy csapatom egy részéről:)
DSC_7680.jpg


legalább itt is látszik a bleheri levelén lógó staghorn.

a képekért mindenkitől elnézést kérek, a legtöbb telefonnal készült, ami nem, azzal pedig simán béna vagyok a fujival.
 
Szia!
Szép dzsungelt hoztál össze, gratulálok! Ismerős a helyzet, a hogyan zsúfoljuk be az akváriumba az összes növényt ami megtetszett :)
A rotala kicsit kilóg az összképből, túl középen van.
A staghorn is ismerős, időnként feltűnik nálam is, szedegetem, carbo-zom. A black-out hatásos, de csak legvégső elkeseredés esetén ajánlom.
További jó kertészkedést!
 
a carbon és csipegetésen kívül mi a bánatot lehetne vele tenni? most épp a rotala, a bleheri, a kis parva és a wendtii levélszélei is úgy néznek ki, mintha elmaradt volna az epilálás...
 
Nem tudom én sem, hogyan lehet tőle megszabadulni. Egyszer bevetettünk egy black-out-ot, többféle alga is volt, az segített, utána nagyon sokáig csak itt-ott lehetett néha látni a staghorn-t. Azután jött vissza, hogy kiszedtem egy csomó Cryptocoryne-t és felkavarodott az aljzat, na ezt imádja! Az ilyen bolygatásokat kell minél óvatosabban csinálni, ügyelni a jó szűrésre, ennyit tudok tanácsolni. Kezdem azt gondolni, hogy ez az alga a CO2 nélküli akváriumok velejárója, de meg lehet találni az egyensúlyt, amikor nem burjánzik el. Élőlényt még nem láttam staghorn-t enni, amúgy.
 
Sztem ez a vízmosásos dolog már csak azért sem működik nálad mert lezártad a fával és a kövekkel mélységben az akvárium közepétől. A középső még talán hátravezeti a tekintetet de a fa ott is túl sokat takar.
 
hát, ha a novemberi állapotot nézed, ott még megvolt valamilyen szinten, de össze lett túrva.
eredetileg teraszosnak készült, a fehér csíkok folynak le a teraszokról. a kövek a teraszokat támasztják csak.

sajnos az alapvető hiba az volt, hogy túl alacsony az akvárium - ezért nem tudtam elég markáns különbséget csinálni az előtér és a teraszok magassága közt. így nagyon összefolyik, és akkor még a fa is lezár, ahogy mondod.

a következő medence már 50cm magas lesz legalább:)
 
a carbon és csipegetésen kívül mi a bánatot lehetne vele tenni? most épp a rotala, a bleheri, a kis parva és a wendtii levélszélei is úgy néznek ki, mintha elmaradt volna az epilálás...

Ha tényleg Staghornod van próbálj betenni 1-2 sziámi algaevőt, általában beválik.
 
volt benn egy, kb egy hónapig. viszont szétbarmolta a monosoleniumot, de nagyon, ezen felül zabálta a valiznériámat. a staghorn meg vígan lebegett a feje mellett. úgyhogy kiköltözött.
végleg az tett be neki, amikor a monosolenium bokromat széthordta a medencében:) de megint játszom a gondolattal persze, hátha csak ez az egy volt ilyen... de mi van, ha mégse?:)
 
ma volt egy komolyabb nyírás és átrendezés, holnap próbálok egy pár normális fotót csinálni.
 
DSCF7787.jpg


rotala elköltözött hátra, még egy pár dolgot lenyírtam róla, ahol sok volt a staghorn, remélem, magához tér. a ceratophyllum "megkönnyítette" a dolgom, mivel tegnap reggelre az összes szál kijött a talajból, szanaszét a medencében úszkált. a monosolenium is megint szét van kicsit rángatva, de mostmár nem tudom a sziámira fogni, nincs ötletem, miért jön ki, pedig elég alaposan le van kötözve, kb mint a sonka.

baloldalról kiszedtem az összes HMet is, azt a területet majd a hygrophyla fogja elfoglalni.
 
egy kis update:

az elrendezésben nagy változás nincs, a hygrophylák nőnek, meg a rotalák is, viszont mostanra elöntött az ecsetalga.
van benn a medencében egy aquael fan mini, hogy a flowt erősítse. na főképp ott, ahova az ő vízsugara vetül, ott kezdődött, de mostanra a vizicsillag alsó levelein is sok helyen, meg ma az aljzaton is észrevettem egy pamacsot, úhogy kezdek besokallni.
a fan mini egy ideje folyamatosan csökkentett flowval megy, tegnapra ki is kapcsoltam. a szűrőmedence kb 200-300 liter/h nyomással megy, bár valószínűleg nyomóágon fojtva van, azt hiszem, kicsit kevés és kicsi az esőztetőn a lyuk.

aztán ma, miközben vagdaltam a túlnőtt vizicsillagot, és az algás leveleket a többiről, olyat láttam, hogy hidat vertem:

DSC_7793.jpg

DSC_7794.jpg

DSC_7796.jpg


a képek minősége sajnos botrányos, elnézést, csak a telefont tudtam előkapni [viszont legalább jól látszik, milyen botrányos az algahelyzet].

amikor megláttam a történést, szerencsétlen RC még mozgott. egy kicsit.
és kb. két órával később már csak egy üres, itt-ott átlátszó piros exoskeleton maradt a vízben.
 
érkezett egy vödör weeping moha A.R, és két pici alternanthea reineckii miini hszilvi jóvoltából.
a mohát víz alatt damilozgatni elég vicces élmény :)

volt némi átrendezés is, az alternanthea megkapta a fő helyet, remélem megered, ettől a növénytől odáig vagyok. hetekig keresztbe rakott kéz- és lábujjakkal fogok létezni, amíg meg nem látom, hogy elindult. amelyik hal vagy garnéla csak a tekintetét reá veti, csúnyán fogja végezni. :)
 
Ne aggódj, nálam az újszülött galaxykat és garnéla csemetéket sem falják fel, igaz van terítéken számukra bőven maláj tornyos csiga. Na, azoknak rendszeresen kiszívják a "nyakát" a csíkos kis vámpírok!:mask:
 
érkezett egy nagy csomó myriophyllum matogrossense, és egy kisebb nagy csomó ammania senegalensis. igen, még többféle növény :D
cserébe kiszedtem pár tő [négy :)] alaposan megvastagodott valliznériát, és pár hygrophyllát. az ammania sajnos eléggé megsínylette a dolgokat, nagyon nem vagyok biztos benne, hogy megmarad - ültetés után majdnem minden levele teljesen megfakult, legtöbb helyen gyakorlatilag áttlátszóvá módosult. kapott egy fehérítős kezelést ültetés előtt, mert elég algás volt, lehet, hogy ez intézte el, de remélem, ő is a "elvesztik leveleiket, majd hoznak újakat" diszciplína szerint fog viselkedni.

és a jó hír: az ammania - tadaaamm! - megindult :) kis vámpirfog-szerű gyökérszálakat is növesztett a levéltövekből :)

kép lesz, amint minden a megfelelő formáját mutatja.
 
még egy apróság, amit elfelejtettem. egy ideje már csak három lámpával világítottam az ötből, a melegfehéreket nem használtam, mert [némi segítséggel] gyanítom, hogy ez okozta a cseresznyén azt a vastag barna bevonatot, ami fogalmam sincs micsoda.
viszont múlt héten megjött végre a két cserespot, így újra teljes a fényáradat, már öt hidegfehér fotonágyú van a medence felett, ezzel 80 lumennel több is lett, 2000 lumen megy folyamatosan. ezzel nettó 39.2 lm/w az aktuális :)

a bevonat mintha kezdene visszahúzódni, kopik itt-ott. a rotala újra megindult, egy hónap után hétvégén újra nyírni kell majd.
 
Back
Oldal tetejére