• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Mennyit világítsunk?

Sziasztok,
próbáltam az elmúlt pár napban végig olvasni a topic-ot a "mennyit is világítsak" témában. Elképzelhető, hogy volt LED világítással kapcsolatban már kérdés illetve válasz is rá, ebben az esetben kérlek bocsássatok meg.

A kérdésem nekem is a következő lenne, mint sok előttem szólónak: Mennyit világítsak?

A következők az adott paraméterek:
Juwel Lido 120 akvárium - 125 liter
Juwel Multilux 60 világítótest 2 x 10W - Juwel Day LED fénycső 10 W, 9000K + Juwel Nature LED fénycső 10 W, 6500K (összesen 2760 Lumen)
Belső szűrő: Juwel Bio Flow 3.0 M (ezt igazából előszűrésre használom csak szivacsokkal)
Külső szűrő: Eheim 2426 eXperience 350
szűrőanyag: Eheim Subrat​
Seachem Matrix - 2 liter​
CO2 befecskendezés egyelőre anyagi megfontolás miatt minimális: Tropica 60 flakonos - a jövőben azért tervben van egy rendes CO2 rendszer
Tápozás: EasyLife Profito - általános növénytáp naponta 1,75 ml naponta

Továbbiakban tervezek venni - bár karácsony előtt már nem fog megérkezni:
Green Aqua micro és macro növénytápokat, valamint EasyCarbo-t

A Nigro által többször is mellékelt számítási módszer szerin a világításomnak napi 22,9 órát kellene mennie... :D alább a számolásom:
Akvárium: 61 x 51 x 55 cm =125l -->125l/3,785 = 33,025 gallon
Világítás: azt alapul véve, hogy a LED-eknél a lumenek számítanak (1 lm = 80W) --> 2760/80 = 34,5W
WPG: 34,5W / 33,025 G = 1,045 WPG
Világítási órák száma: 1,045 WPG x világítási órák számával = 24 --> világítási órák száma = 22,9

Jelenleg a világítás 12:00-22:00ig megy, mivel olvastam, hogy az sem jó ha ennél sokkal többet megy. A CO2-t kb 2 órával korábban beletöltöm a harangba, illetve a halak kapnak egy kis "reggelit" ilyenkor.

Apropó élőlények - bár nem tudom, hoyg a témához mennyire vág ide:
5 db Red Sakura garnéla
19 db Ékfoltos Razbóra
7 db páncélos harcsa
2 db Tarka páncélos harcsa
2 db Fekete szellemkéshal

Növények:
Valisneria spiralis "Tiger"
Hottonia palustris
Pogostemon Helferi
Taxiphyllum barbieri
Eleocharis acicularis
Eleocharis acicularis mini

Szóval, mennyit világítsak? Kicsit kétségbe vagyok esve, mert kezdek algásodni illetve, olyan mintha szenvednének a növények...

Előre ois köszönöm a segítséget!

ákos
 
Szia!

Max 7-8 órát szokás, afölött csak az algákat eteted. :)
1WPG+CO2 mellett nem is szabad többet.
Köszi a gyors választ :) tovább tartott összeszedni az infókat :D

Holnaptól akkor elkezem visszavenni a világítást.... 3 naponta 15 perccel. remélem ezzel nem csinálom ki a növényeket.

köszönöm mégegyszer :)
 
Köszi a gyors választ :) tovább tartott összeszedni az infókat :D

Holnaptól akkor elkezem visszavenni a világítást.... 3 naponta 15 perccel. remélem ezzel nem csinálom ki a növényeket.

köszönöm mégegyszer :)
Ez így egy teljes hónapig tartó átállás lenne :) Nem kell szarozni, állítsd át nyigodtan egy nap alatt, csak ne feledd a CO2-t és - ha szükséges - a tápokat is hozzáigazítani.
 
Sziasztok!
Ma lecseréltem a 20w-os led "mosogató" világításomat ami 2400 lument tudott és napi 10 órát világítottam vele. Most az 54 literes (60x30x30) akva fölött 2x24 watt t5 fénycső van melyek 1 db daylight 6500k 1850 lumen és egy darab red 8500k 650 lumen. Összességében a számok azt mutatják hogy így 100 lumennel több van de optikailag kevesebbnek látszik. Gondolom ez azért lehet mert a led egyirányba adja le az összes "lument" a fénycső pedig körbe. A lámpa amúgy DIY ezért raktam alufóliát a testbe. GPW szerint max 7,5 órát világíthatok ezzel a lámpával. Tehát ha az előzővel 10 órát világítottam az sok volt? És jól gondolom ezzel a lámpával?
 
Csináltam egy mérést bár nem igazán tudom mit jelent az eredmény. Telefonnal megmértam a fényerősségeket. A 20w-os led világítás 30 cm-ről 8800 lux-al világított (ezt mondjuk nem tudom mit jelent de mindegy) . A ma beüzemelt 2x24 w-os t5 neon 5400-zal.Eddig túl sok volt a fényem? Vagy most kevés?
 
Úgy látom haldoklik a téma. Azért sok kérdés merült fel bennem. A WPG valahogy egy kicsit már nem túl jó számolás szerintem. Ha 2 db daylight csövet rakok a világitásomba (2x24w) akkor lesz 3700!!! lumenem és a WPG szerint 7.2 órát világíthatok. Míg 1 Red és 1 daylight csővel van 2500 lumenem 7.2 órányi világítási idővel WPG=24 alapján. Visszaolvasva találtam lumen/liter hivatkozásokat de csak sok és kevés formában. Van valahol erre vonatkozó leírás? Aggódom hogy kevés a fényem. 60x30x30-as akva co2-vel GA tápozással.
 
Szia, nekem a 120 literes akva felett 2x10 W LED T5 van összesen 1860 lumennel. Én is számolgattam korábban és nekem az jött ki hogy 23 órát kellene világtmítanom...a sima leírás a LEDekkel szerintem már abszolút nem kompatibilis.

Akkor azt tanácsolták nálam okosabbak, hogy CO2 mellett nem érdemes 8 óránál többet világítani. Szerintem nyugodtan világítsd a 7.2 órát ahogy kiszámoltad :)
 
Nekem 1860 lumen van 120 liter es 60as vizoszlop folott es nonek a novenyek mint a gombak - bar nem kulonosebben high tech novenyeim vannak.

Szerintem az ennel nagyobb lumen szam es a kisebb akvariumhoz elegnek kell hogy legyen!

Én ezt csak logikusan gondolom így, de majd a nalam okosabbak megmondják :)
 
De hol vannak ők? Nigro a leírója ennek a WPG dolognak de úgy látom hogy ez már annyira elévült hogy senkit nem érdekel.
 
Ok. De ezzel nem vagyok közelebb a megoldáshoz, hogy most elég a fény vagy nem.
Szenvednek a novenyek? Ha nem akkor eleg, ha igen akkor nem eleg. Ennyike. Mindegyik leiras csak ajanlas, becsles. Nem kell tullihegni, belovod kb. annyira amennyit ajanlanak, figyeled a novenyeket es latni fogod, hogy eleg vagy nem.
 
De hol vannak ők? Nigro a leírója ennek a WPG dolognak de úgy látom hogy ez már annyira elévült hogy senkit nem érdekel.
Teljesen igazad van. Bár ez nem elévülés, inkább a fényforrások változtak. Érdekes, hogy ezt a témát rengetegen boncolgatják, de nem találtam hozzászólást vagy tapasztalatot a LED fénycsövekre vonatkozóan. Én LED fénycsövet használok (de még nincs értékelhető tapasztalatom). A 120 cm-esek 2250 lumennel világítanak, 160°-os szögben lefelé, teljesítményfelvételük 18 W, nagyon gazdaságosak, többféle spektrummal is kaphatóak. Úgy gondolom, a megvilágításnál a lumen (fényerő), a megvilágított terület (dm2), a fényforrás vízszint feletti magassága és a vízoszlop magassága azok a tényezők amikkel számolni kellene. Jó lenne ilyen típusú tapasztalati adatokat gyűjteni és akkor a WPG tényleg felejthető lesz.
 
Ahogy én túrkáltam a neten azt írják sok felé hogy 1W kb 80lumennek felel meg. És ilyen formán 80lm/literrel lehet számolgatni feltételezve hogy a GA ajánlást veszed alapul (1W/l)
 
Ahogy én túrkáltam a neten azt írják sok felé hogy 1W kb 80lumennek felel meg. És ilyen formán 80lm/literrel lehet számolgatni feltételezve hogy a GA ajánlást veszed alapul (1W/l)
Ez így biztos nem jó. 54 literre 4320 lumen kicsit sok lenne szerintem. Bár high tech-ben lehet hogy jó. Viszont akkor low tech-ben a 40 lumen per liter lenne az optimális. Gondolom:)
 
Szenvednek a novenyek? Ha nem akkor eleg, ha igen akkor nem eleg. Ennyike. Mindegyik leiras csak ajanlas, becsles. Nem kell tullihegni, belovod kb. annyira amennyit ajanlanak, figyeled a novenyeket es latni fogod, hogy eleg vagy nem.
Pont a te led szallag csere leírásodat olvastam 15 perce. Csak számolgattam utána. 60cm x 3 sor szallag 2 6500k 1 4500k 4590 lumen a bolt mérése szerint ami 54 literre vetítve 85 lumen literenként. Ez már tényleg soknak tünik szerintem. Ha "szeretnék" valaha építeni valami ilyesmit akkor hogyan? Látom hogy dimmelhető. Gondolom ez a kulcsa "belövésnek".
 
Ez így biztos nem jó. 54 literre 4320 lumen kicsit sok lenne szerintem. Bár high tech-ben lehet hogy jó. Viszont akkor low tech-ben a 40 lumen per liter lenne az optimális. Gondolom:)
Igen sok. Nekem sincsen annyi, sőt jóval kevesebb :) bar nem is high tech az enyém 🤫
 
Pont a te led szallag csere leírásodat olvastam 15 perce. Csak számolgattam utána. 60cm x 3 sor szallag 2 6500k 1 4500k 4590 lumen a bolt mérése szerint ami 54 literre vetítve 85 lumen literenként. Ez már tényleg soknak tünik szerintem. Ha "szeretnék" valaha építeni valami ilyesmit akkor hogyan? Látom hogy dimmelhető. Gondolom ez a kulcsa "belövésnek".
Ebbol a szalagbol 60lumen/l kell kb hightechhez, lowban lemehetsz 40ig is. Hgabor akvaja pl csere utan 48l/l lett es elegedett volt vele, nala meg az is erdekes hogy bar az elozo lampaja ugyanennyivel vilagitott megsem volt jo, ezert sincs altalanos ervenyu szabaly.
 
Köszi ez most igazán sokat segített. Így van már egy kiindulási pont. Lehet tovább matekozni.
Ebbol a szalagbol 60lumen/l kell kb hightechhez, lowban lemehetsz 40ig is. Hgabor akvaja pl csere utan 48l/l lett es elegedett volt vele, nala meg az is erdekes hogy bar az elozo lampaja ugyanennyivel vilagitott megsem volt jo, ezert sincs altalanos ervenyu szabaly.
 
Köszi ez most igazán sokat segített. Így van már egy kiindulási pont. Lehet tovább matekozni.
LED-eknél probléma lehet, hogy többféle technológia van, különböző fényhasznosítással rendelkeznek. Így adott felvett teljesítményhez más lm/W érték tartozhat. Másrészt a világítási szög és a színspektrum is befolyásolja a növények számára hasznosítható fényt, ami bár arányos, de nem feltétlen számolható a lm/W értékből. Ezért nem egyszerű arra válaszolni, hogy "LED-lámpával világítok, mennyi ideig tartsam bekapcsolva?" Ehhez jönnek az akváriumok egyedi jellemzői, a további rendelkezésre álló tápanyagok, amit a konkrét növények hasznosíthatnak illetve igényelnének.
 
Back
Oldal tetejére