• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Lakásunk Dísze 60 literben

sugabor

Tapasztalt kertész
Sziasztok!

Akkor bemutatkoznék én is...
Iskolás koromban, úgy 20 éve volt egyszer egy akváriumom egy pici műnövénnyel, agyagházzal és persze mint annó sokunknak, egy rakás hal is volt benne. A vízcserék csak akkor voltak ha már nagyon besárgult a víz, akkor pedig teljes vízcsere és azonnal teli klóros csapvízzel. Szóval minden volt csak nem igazi "akvarizálás". :)

Pár éve már vágytam rá, hogy a lakásunkban is díszelegjen egy szép növényes akvárium és egy éve elhatároztam, hogy összehozom. Azóta elkezdtem összeszedni a rávalót, kínai barátainktól berendelgetni amit lehet, összeraktam egy DIY led lámpát is amit akkor prezentáltam is a fórumon (bár azóta átszalagoztam 95CRI -re). Lényeg, hogy a végső rendelést egy hete adtam le a GA-ba, pénteki szállítással, így péntek éjjel, szombat hajnalban összeállítottuk a Lakásunk díszét.

Akva: 60x30 és 35 magas sima üveg
Szűrő: Eheim Experience 250 (2424) gyári töltettel. (Terveztem a szivacs helyére mátrixot de a GA-ba kezdéshez megfelelőnek ítélték így is, valamint anyagiak miatt sem erőltettem a cserét aztán)
Talaj: JBL Aquabasis plusz táptalaj és rá ADA Amazonia általános talaj.
Lámpa: DIY 1-1 méter természetes és hideg fehér 5630 CRI 95 szalaggal 40%-ra dimmelve kezdésnek napi 7 órában.
CO2: először még nem akartam használni de talán könnyebb vele az indulás így összeraktam a citromsavas rendszert ami 1 bubi per másodperccel megy világítási időben china diffuzoros beoldással.
Green Aqua Micro és Macro tápot használok (most 2ml/nap) valamint Seachen Excelt is adagolok.
Naponta Seachem Stability-vel segítem a bacik elszaporodását.

RO és desztillált víz keverékkel indítottam (a csapvíz nálunk GH: 5, KH:15) melyet Green Aqua GH+ használatával visszasózok. Elsőre a GH 10 lett, így a másnapi vízcserénél nem is adagoltam GH+ port csak egy picit de ekkor már nem mértem a vizet. KH szerintem 0 közeli. Kellene talán egy csipet szódabikarbóna? :)

Növények:
Limnophila sessiliflora
Ludwigia Palustris
Rotala bonsai
Hygrophila siamensis
Vallisneria nana
Anubias nana
Parvula mini
Vesicularia Ferriei Weeping moha
Hydrocotile tripartita
Reineckii mini
Limnobium laevigatum

Aztán majd látjuk melyik, hogy bírja.
Csatolok egy képet a tegnapi állapotról.

Nagy dolgokat nem látok még de törvényszerűen látványosan elkezdett penészedni a Red Moor gyökér. :)

Ro szűrőn gondolkozom, keresem a helyét a lakásban mert elérhető közelemben a RO víz is 50 pénz literenként.
Igyekszem naplózni az eseményeket ezzel,is segítve a hasonló lelkes amatőröket és persze magam is segítve általatok.

Összeszerelési kaland egy részét is igyekszem majd részletezni.32625fb3738c3400725af451c5137597.jpg
 
Ígértem néni beszámolót az összeszereléssel kapcsolatban, amit pótolnék.
A legtöbb dolog már megvolt, de utolsó rendelésben jött a szűrő, aljzat, tápok, növények és néhány apróság. Az aljzatot hátul kicsit jobban meg akartam emelni de félte, hogy elől akkor kevés lesz lefedni a táptalajt így esetleg borulna a vízkémia, de talán lehetett volna kicsit még lejtetni.

A kövek és a Red Moor elhelyezése a tervekhez képest teljesen más lett de egy fél óra alatt kilegóztuk párommal.

A növényültetés viszonylag simán ment. Több naplóban olvastam, hogy feltöltéskor vagy másnapra több növény feljött és a feltöltött akváriumban szörnyű volt a visszaültetés. Elég sok videót néztem és azt vettem észre, hogy nem kell kímélni a növénykéket, meg kell fogni csipesszel és rendesen letolni a talajba, nem csak épp a gyökerét, ezt tanácsként is említeném a hozzám hasonló kezdőknek. Főleg a parvulánál aggódtam de nem volt gond. Gondolom ez köszönhető az Amazónia talajnak is. A fára és kőre damillal kötöztük rá az Anubiasokat egy helyen stabilan aztán majd megkapaszkodnak. Moha pillanatragasztóval tényleg egyszerűen ment, pár szál szökött csak meg azóta.
Ültetés közben folyamatosan desztillált vízzel (nem hagy nyomot az akván és úgy sehol) spriccelgettem a már beültetett és a még ültetésre váró növényeket is.

Feltöltés 10 literes létrán lévő kannából a gravitáció segítségével egy 6-os belső átmérőjű csővel ami lehetett volna nagyobb is. A cső végére húztam egy mosogató szivacsot így meg sem mozdult a talaj a feltöltéskor. A kannába pedig borigattam a desztillált és RO vizet felváltva, közben pedig egy fél liternyit besóztam a GA GH plusszal és azt is beborítottam.

Feltöltés után Eheim eXperinece 250 (2424) szűrő bontása és összerakása következett. Korábban vásároltam gyógyszertárban vazelint hozzá de be is volt kenve valami szilikonzsír szerűvel az "O" gyűrű. Én a fő tömítést is körbekentem egy picit, hogy ne száradjon ki :) Összerakás egyszerű volt egyébként de belefutottam némi feltöltési gondba, ugyanis nem akart menni bele a víz. Duplacsapnál szétszedtem és mondom megszívom de semmi. Erősebben nem akartam mert ha megindul, még letüdőzök egy kis Substrat port. Némi szerencsétlenkedés után rájöttem, hogy magán a szűrőn lévő csapok zárva vannak. 🤭 Ezután a duplacsapnál tölcsérrel történt a feltöltés majd összeszerelés után még a lili-t porszívóval megszívtam, hogy a csövekben is legyen víz. Kis szűrőmozgatással le is volt tudva a légtelenítés és néma csendben jár a masina.
Kezdőknek tanács: szűrő csöveit egy bögre jó meleg vízben mártva fel lehet puhítani és sokkal könnyebben rámegy a ki és befolyókra.

Kissé aggódtam mert 2 nap után is ködös volt még a víz, de azóta elmúlt.

Indítás óta eltelt 5 nap és mintha nőttek volna a növények. 🥳 Növények egyébként szépek, talán kicsit a Hygrophila siamensis nagynak tűnik nekem, de hirtelen ezt választottam mikor felhívtak, hogy nincs Hygrophila polysperma. Talán jobb lett volna a siamensisből az 53B eszembe jut, de majd igyekszem kordában tartani a méretét.

Hétvégén lesz időm és lövök pár szebb képet is.
Egyenlőre szorgosan vásárolom a RO vizet de gondolkozok egy olcsó RO szűrőn.
2 ml Micro és 2 ml Macro tápot adagolok naponta, valamint Excel és Stability megy még bele.

Kérdés: KH nulla maradt és a minap olvastam, hogy kicsit instabil lehet a PH így. Megoldásként jó ha szódabikarbónával megemelem a KH-t 3-4 közöttire?
 
Ne emelj a Kh-n semmit. Aktív talajod van, az eléggé stabilizálja a pH-t.

Jobban aggódnék a JBL Aquabasis plus miatt, aminek a pH-ja 8-8,5, ha a felszínre kerül, fog adni annyi Kh-t, ami több is, mint elég :D
 
Még jó, hogy masszívan lefedtem a táptalajt akkor. Majd nem bojgatom a növényeket sem. :)

Viszont észrevettem lakókat az akvában ma. Miféle szerzet lehet, tudja valaki. Egy CO2 csövön mászik.8fb6bd80b0f269fa873c426b28a8c108.jpg
 
Csigák elpusztítva. Találtam vagy 6-7 darabot, remélem mind elcsíptem.
A Rotala bonsai nem érzi jól magát. Zselésként vettem de most alulról felfelé elbarnul a szára és levelei. Először csak a hátsók kezdtek de most ami előrébb van, azok is. Lekaszabolom este amit teljesen elbarnilt, ami pedig még csak félig, azt elvágom és ledugom újra, hátha túléli. Mitől lehet ez?
Amik elbarnultak hátul teljesen azokon meg ilyen pókháló szerű vékony szálas algaszerűség van. Talán hajalga lenne vagy csak a növények barnulása miatt van?
85005d006e47206e9a24db36a51c77b6.jpg
 
Utoljára módosított:
Lowtech fenymennyiseggel vilagitasz egy hightech akvat?
Szerintem ez alapvetően nem baj (amíg nem halmozódik fel a CO2), nálam is megy alacsonyabb világítású akva CO2-vel.
De persze ettől még én is feljebb csavarnám valamelyest a fényerőt, ha már egyszer van benne egy csomó tartalék...
 
Lowtech fenymennyiseggel vilagitasz egy hightech akvat?
1-1 méter meleg és természetes fehér 95 CRI szalag van benne ami TC420-al ment a hideg 35, a melegebb 30%-on napi 7 órát.
Délelőtt én is arra gondoltam, hogy ha már a CO2-t is adagolom akkor mehet feljebb de így is csak 35 és 40%-ra vettem fel.
Most viszont ahogy beszélünk beugrott, hogy talán még az ipari táp is le van kicsit tekerve. Rámértem és 11,2V megy a TC420-ba. Na mindjárt fel is tekerem 12V-ig, hogy reálisabb képet kapjunk.
 
65%ra tedd mindket szalagot, akkor annyival fog menni mint nalunk a hightech. Most a hightech akvad kevesebb fenyt kap, mint nalunk a lowtechek. Ha csokkenteni akarod, akkor a vilagitasi idot vedd le 1 oraval.
 
De miért nem tekered feljebb, 70-80%-ra?
Nem sok CO2-t kap és mintha úgy rémlett volna, hogy ilyen mértékben kell a fény. Ezek szerint "alulvilágitottam" eddig? Meg persze paráztam az algainváziótól is. Akkor feljebb tekerem, mondjuk 65%-ra.
A többi növénnyel egyébként nincs gond, nőnek is. Annyi, hogy a Hygrof. siamensis lentebbi levelei is elbarnultak de az már akkor sem volt az igazi, mikor megjöttek. Valamint a nagyobb leveleken látszik mintha ilyen apró hamuszerű valami lenne ami lejön róluk ha kicsit megrázom a leveleket. Talán kezdődő barna alga lenne? Az elvileg az -ezek szerint- gyatra fény miatt is lehet.
 
Algaktol nem kell felni, mindig lesznek. Kezdesnel plane. A barna magatol eltunik majd, vagy a rendrako csapat (amano garnela, oto) elpusztitja.
 
Algaktol nem kell felni, mindig lesznek. Kezdesnel plane. A barna magatol eltunik majd, vagy a rendrako csapat (amano garnela, oto) elpusztitja.
Pénteken tudok elmenni Szegedre beszerezni pár Amano garnélát, meg néhány oto-t is próbálok. A helyi üzletben nincs ilyesmi.
 
Bő egy heted. Múlt péntek este (éjszaka) raktuk össze, így ha most pénteken vagy szombaton mennék akkor pont 2 hetes lenne. 2 hét után már Amano és Oto jöhet, csak egyéb halakkal kell még várni. Néhány kissebb halucs menne bele majd.
 
Milyen halakat tervezel bele?
Nagyon nem terveztem még. Elder guppi, sima guppi, pink vagy zöld dánió, meg ami megtetszik. Természetesen nem mindenből, csak 2-3 félét tennék bele. Nem néztem még utána, majd szegeden szétnézek mikor az Amanokért megyek.
 
Nagyon nem terveztem még. Elder guppi, sima guppi, pink vagy zöld dánió, meg ami megtetszik. Természetesen nem mindenből, csak 2-3 félét tennék bele. Nem néztem még utána, majd szegeden szétnézek mikor az Amanokért megyek.
Tök érdekes, mennyire másfélék vagyunk :)
Régen nekem is mikor akváriumot képzeltem magam elé, változatos színű kisebb-nagyobb halak jelentek meg a szemem előtt. Kisgyerek koromban egy rövid ideig volt is akváriumom, ott is volt ám vitorlástól black mollyn és plattin keresztül neonhalig minden.
De mióta először láttam életemben növényes akváriumot, azóta nem is kérdés hogy kizárólag egy fajtát költöztessek be. Abból viszont a lehető legtöbbet, amit az akvárium elbír. Legfeljebb néhány funkciós hal mehet melléjük.
 
Back
Oldal tetejére