• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Ismerkedés a low-techhel 32 literben

Helyzetjelentés:
Elutaztunk a hétvégére, ami a 40 fokos kánikulával kombinálódva sajnos 1 neon és az utolsó megmaradt oto pusztulását okozta :( Amikor tegnap hazaértem, azt hittem rosszul látok: 35 fokos volt a víz. Hiába, 8.emelet, felettünk márcsak a lapos tető, a lakás egész nap totálba kapja a napot... mi sem bírjuk, hát még az akva.

A jó hír: azért látható már a fejlődés az acicularis-on, jönnek a gyökerek szépen, és nő a fű :) Az anubias és a crypto levelein kedves kis buborékok képződnek minden nap, azonban a crypto levelein el a vége cakkos, mintha valami rágná néha. A rákok szerintem ilyen nem tennének velem, a helena csigák pedig sosem bántottak még növényt ezelőtt. Talán a guppi? Hmmm... A moha a nyírás utáni sokkból nem akar felépülni, egyes szárvégek száradnak, barnulnak. Most emeltem fokozatosan 7 órára a fényt, hatról, ezzel a carbo is nőtt 0,7 mL-re, a planter pedig 0,5-re. Valami fonalszerű alga megjelent a mohán, érdes békanyálnak tűnik... leszedtem mielőtt elutaztunk, de több lett.

A szűrővel kapcsolatban 2 megoldáson rágódom. Vagy az Odyssea CFS 130-on turbózott töltettel (most lenne egy 1 éves 6500-ért eladó), vagy az Eheim 2032. Utóbbi drága (25000), és Substrat pro helyett Matrixot szeretnék, emiatt 30 alatt nem állna meg. Ami most sok lenne sajnos :/

Csatolok pár képet :)
6154bddada0ab2f85e261bbd9642c160.jpg
b88b126128783b39ba306c47a922627d.jpg
945c136959b6ba8dac8a5af559be252a.jpg
 
A szűrővel kapcsolatban 2 megoldáson rágódom. Vagy az Odyssea CFS 130-on turbózott töltettel (most lenne egy 1 éves 6500-ért eladó), vagy az Eheim 2032. Utóbbi drága (25000), és Substrat pro helyett Matrixot szeretnék, emiatt 30 alatt nem állna meg. Ami most sok lenne sajnos :/
Ha az a 25 ezer még beleférne, akkor szerintem inkább azt vedd meg. A matrixot pedig megveszed később. Senki nem fog belehalni az akváriumban, ha egy darabig még a gyári töltettel ketyeg. Nem ismerem azt az Odyssea-t, de saját tapasztalatból mondom, hogy szűrőben nem szabad az olcsóságot keresni. :( Később nagyon megszívhatod. A jelenlegi a harmadik szűrőm, mert úgy álltam hozzá, hogy "áhh, elég lesz az". Amennyit a szűrőkre költöttem vehettem volna egy Professionelt felturbózott szűrőanyagokkal, és lehet, hogy még purigenre is futotta volna... Ha az ára ellenére ez egy jó szűrő (majd valaki megmondja), akkor nem szóltam. ;)

Ahogy látom a garnélák nagyon élvezik azt a falat. :D
 
Ha az a 25 ezer még beleférne, akkor szerintem inkább azt vedd meg. A matrixot pedig megveszed később. Senki nem fog belehalni az akváriumban, ha egy darabig még a gyári töltettel ketyeg. Nem ismerem azt az Odyssea-t, de saját tapasztalatból mondom, hogy szűrőben nem szabad az olcsóságot keresni. :( Később nagyon megszívhatod. A jelenlegi a harmadik szűrőm, mert úgy álltam hozzá, hogy "áhh, elég lesz az". Amennyit a szűrőkre költöttem vehettem volna egy Professionelt felturbózott szűrőanyagokkal, és lehet, hogy még purigenre is futotta volna... Ha az ára ellenére ez egy jó szűrő (majd valaki megmondja), akkor nem szóltam. ;)

Ahogy látom a garnélák nagyon élvezik azt a falat. :D

Köszi a tanácsot! Az is rátesz egy lapáttal, hogy az akvárium elhelyezését is át kéne variálnom egy külső szűrő esetén, emiatt is kutakodok más módszerek után is, de persze, ha lenne helyem, meg rendes bútorom hozzà, akkor nem is lenne kérdés. Bútor horror áron van, így ez sem egyszerűsíti a helyzetem. No meg a tervezett 18L-es garnélásat is tenni kell majd valahova, hely pedig alig van :D

A fal a kedvenc helyük (talán a moha után)! Megtanulták, hogy onnan lerabolhatják a halkaját a neonok elől (na nem mintha nem kapnának saját tápot, de azt meg a neonok lopják) :)


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
 
Köszi a tanácsot! Az is rátesz egy lapáttal, hogy az akvárium elhelyezését is át kéne variálnom egy külső szűrő esetén, emiatt is kutakodok más módszerek után is, de persze, ha lenne helyem, meg rendes bútorom hozzà, akkor nem is lenne kérdés. Bútor horror áron van, így ez sem egyszerűsíti a helyzetem. No meg a tervezett 18L-es garnélásat is tenni kell majd valahova, hely pedig alig van :D

A fal a kedvenc helyük (talán a moha után)! Megtanulták, hogy onnan lerabolhatják a halkaját a neonok elől (na nem mintha nem kapnának saját tápot, de azt meg a neonok lopják) :)


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
Miért nem maradsz a csobogo szuronel?

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
Miért nem maradsz a csobogo szuronel?

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről

Akasztós megoldásra gondolsz? Maradnék én, de abból sem találom a megfelelőt. Eheim liberty-t ajánlják sokan, de az nekem nem tetszik. Ami tetszene az az Atman, de arra meg azt mondják hangos. A nóta vége az lesz, hogy megcsinálom magamnak az akasztós szűrőt, aztán abban lesz elegendő szűrőközeg. :)
 
Ma vettem egy mély levegőt, és megvettem a használt Odyssea-t! Jó áron volt, így nem akartam kihagyni. Korrekt állapotban van, de ilyen használt szűrő esetén hogyan szoktatok tisztítani a szűrőt és a szivacsokat? Nincs semmi szaga, de az ördög nem alszik... lehet ilyenkor (vegy)szert használni? Amúgy kiszámoltam, 1.8 liter szűrőtérfogatom van. Biolabda és fekete szivacs kidob, helyét feltölt Matrix-szal, és megy bele 100ml Seachem Purigen. De félek: szerintetek nem lesz túl nagy a Matrix szemcsemérete? Lehet hogy Substrat pro jobb lenne? :/ 72202ee66f40308e17d0bfb7dd9c7068.jpg
 
Kíváncsi vagyok hogy szuperál ez a szűrő. Már kinéztem én is.
Nem gondolom hogy probléma lenne a mátrix-al. Viszont ezt találtam: A szűrő (ellentétben az átlag külső szűrőktől) felülről kapja a szennyezett vizet. Ami annyit jelent. hogy a perlont alulra kell rakni. Perlon, biologiai szűrőanyag, mechanikai szűrőanyag(szivacs) -alulról fölfelé.
 
Kíváncsi vagyok hogy szuperál ez a szűrő. Már kinéztem én is.
Nem gondolom hogy probléma lenne a mátrix-al. Viszont ezt találtam: A szűrő (ellentétben az átlag külső szűrőktől) felülről kapja a szennyezett vizet. Ami annyit jelent. hogy a perlont alulra kell rakni. Perlon, biologiai szűrőanyag, mechanikai szűrőanyag(szivacs) -alulról fölfelé.

Igen, sajnos gyárilag fordítva vannak benne a szurőszivacsok, ami valljuk be érdekes... No sebaj. Ahogy a képemen van, az már a jó sorrend. De annak van jelentősége, hogy a perlon a Matrix alatt vagy felett van? Mert ha a Mátrix mehetne a legaljára, akkor jobban ki lehetne használni a helyet.
 
Van jelentősége.
Azért kell fölülre a szivacs hogy a durvább szennyeződést kiszedje és a Mátrixhoz a tisztább víz menjen. A perlont gyakrabban kellene cserélni ha rögtön kapja a "koszos" vizet. Viszont kell alulra hogy az apróbbakat kiszedje. Használat közben úgyis meglátod. A Purigent is alulra tenném hogy ne tömődjön el.
 
Van jelentősége.
Azért kell fölülre a szivacs hogy a durvább szennyeződést kiszedje és a Mátrixhoz a tisztább víz menjen. A perlont gyakrabban kellene cserélni ha rögtön kapja a "koszos" vizet. Viszont kell alulra hogy az apróbbakat kiszedje. Használat közben úgyis meglátod. A Purigent is alulra tenném hogy ne tömődjön el.

Oké, világos, köszi :) Szerinted mennyi Matrix-ot vegyek? 250 vagy 500 ml? Amúgy össze lehet törni a Matrixot, ha túl nagynak bizonyul?
 
Passz.
Lehet apró darabokra törik. Vedd meg a nagyobb csomagot, a maradék jó lesz egy másik akihoz.;)
 
Rákerestem! Nem rossz, de elég vékonyka, így nem sok szuroanyag fér bele, nem? Neked van velük pozitív tapasztalatod?


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
Maga a leecom márkával van. Az összes világításom az. És a skimmerjeim is. Nagyon megbízható. Sajna csobogo szűrőt nem próbáltam még.

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
Köszi Nektek! Megszületett a döntés: alulra 100 ml Seachem Purigen (jóanyám, veszett ára van :hungover:), és Matrix Trop megy. Utóbbi olcsóbb, mint a Seachem, és ugyanannyira jó, ahogy utánaolvastam. Az 1 liter 2000 Ft, és abból bőven marad még a következő akvára, meg egy későbbi cseréhez is :) Veszek perlont is, és cserélem a gyárit újra. No meg keresek a szívó ág aljára (az akváriumba) egy megfelelő méretű szivacsot, ami megakadályozza a kis garnélák beszippantását. Szerintem ma elzarándokolok a faunába.
 
Szerintem ma elzarándokolok a faunába.
Érdemes megrendelni neten az ilyet tőlük is, időben szólnak ha nincs, és tudsz alternatívát nézni. Vagy máshova menni. Nem tudom mennyire erős ez a szűrő, de ha pont jó, akkor valami nagy lyukú szivacsot keress, vagy a fémes garnéla védőt, ami nem fojtja le. Sűrű szivacs nagyon gyengítheti.
 
Ma nagyot léptem előre:
- Elhatározásom szerint el is mentem az AF-be. Matrix trop volt a cél, de a szállítmány nem érkezett be, így - mivel az alternatív zsákos, kimérős noname matrix-ot nem mertem megvenni - Seachem Matrix lett belőle, 500ml. Seachem Purigen is cél volt, de elnapoltam, mert majd 5000-et sajnáltam végül érte, bármennyire is jó.
- Vettem perlont, és az Odyssea beszívó csövére végül egy GA-s garnélarácsot, mert sok alternatívát mutatott az eladó úr (aki amúgy 5*, rengeteget beszélgettünk!!!), de ez volt a leszimpibb. Küzdött bennem az ész és a garnéláknak fenntartott része a szívemnek, vegül az utóbbi nyert és megvettem 2790-ért... Viszont egy életre szól. Remélem.
- Bedobtam még egy JBL Filterstartot, azt nagyon szeretem.

Hazajöttem és neki is ugrottam a projektnek, aminek a lépéseit most azért részletezem, hogy hátha és hasonlóan zöldfülű meríthet belőle. Fogtam a szűrőt és minden alkatrészt és csövét kipucoltam. No persze nem vettem meg a JBL MagicUltraCleanerProBrush-t 2190-ért, na azért mindennek van határa (persze azért vagyok ennyire nagypofájú, mert rövidek a csövek :D). Vettem az Auchanban TutiTipp üvegmosó kefét, aztán ollóval jól levágtam a szűrök hosszát, úgy, hogy beférjen a 10-es csövekbe. Atomjaira szedtem a pumpát, rotor ki, rengeteg barna trutyi volt benne. Szomorúan konstatáltam, hogy a beszívó lyukra illeszkedő műanyag darab törött, így nem marad a helyén, ezért ezt megszereltem szigszalaggal, nem tudom meddig tart, de nem kritikus végülis. A perlonból kivágtam a régi perlon alapján egy darabot, aztán elmostam a gyári szivacsokat. Jól kinyomkodtam folyó vízben, aztán forró vízben áztattam kb 10 percet. Kimostam a Matrixot, kellett is, rengeteg por volt benne. Betöltöttem kb 400 ml matrixot (csak így parasztban), aztán szivacsokat szépen sorban felfele egyre durvább sorrendben. És a tetején még maradt egy kis hely, így oda eloszlattam 3 zöldséges hálót, mint durvaszűrés first stage. Tömítések be, röff, működött a kádban :).

Mély levegőt vettem, és sokak tanácsára eltávolítottam a hátfalat. Tényleg drámaian megnőtt a tér, befér még vagy 2 féle növény, hurráá ;) Köszi az ötletet! Jól is tettem, mert kezdett mállani, meg darabot töredeztek le róla, a poralga vagy pontalga tengerről nem is beszélve... Sokkal egyszerűbb lesz a takarítás is. Vettem fekete fóliát, de még nem raktam fel, mert nem tudom, hogyan csináljam. Az eladó szerint csak ragasztóval lehet, ellenben itt mindenki a vizet írja, így mattot kaptam.

Lepucoltam a hátsó üveget (9 hónap után végre le tudtam), aztán beüzemeltem az Odyssea-t. Még bent hagytam a 2 belsőt, direkt nem takarítottam ki őket. A maradék vizet visszapótoltam, itt tartok most. Az aljzat nagyon felkavarodott a hátteres bűvészedésemkor, de az új szűrő szépen teszi a dolgát, mert sokat tisztult már 1 óra alatt is. Persze az új ki- és befolyócsövek miatt nem megy fel az üvegtető a helyére, újat kell vágatnom, de legalább olyan lesz, amilyet szeretnék :)

Ma reggel brutal surface scum fogadott, tört, olajosan irizált. Leitattam szilviával, de 2 óra után visszatért. Szerintem valamit mondani szeretnének a növényeim. Lehet lassan elkezdem a Macro-t adagolni, mert a moha (aki ugye nem kap a táprúd finomságaiból) senyved, barnulnak a levélvégek. Talán marco hiány, ki tudja...

Köszi, hogyha elolvastad ezt a regényt. Kép is lesz szerintem holnap :) :snaphappy:
 
az eladó úr (aki amúgy 5*, rengeteget beszélgettünk!!!)
Ha még mindig arra járnék haza, minden nap bemennék, imádom a fazont. :D
garnélarács
Volt még belőle? Nagyon gondolkozok a megvételén, a legutóbbi takarításnál kicsit meggyepáltam a szúnyoghálós-szivacsos kreálmányomat, a fém strapabíróbb lenne.
Mély levegőt vettem, és sokak tanácsára eltávolítottam a hátfalat. Tényleg drámaian megnőtt a tér
Ugye-ugye? (y) Majd most jön az a dilemma, hogy milyen növény is legyen. Beleszeretsz pár fajtába, kinézed, megveszed, berakod, és máris másik növény fog nagyon-nagyon megtetszeni, amit azonnal meg kell szerezned. Így vagyok én most a bucékkal és a bonsai-okkal. :D

Vettem fekete fóliát, de még nem raktam fel, mert nem tudom, hogyan csináljam. Az eladó szerint csak ragasztóval lehet, ellenben itt mindenki a vizet írja, így mattot kaptam.
Esetleg a kétoldalú ragasztószalagot próbáld meg. Jó esetben teljesen átlátszóak, ha rányomod a fekete fóliát, nem szabad látszódnia. Nem kell a teljes üvegfelületre rányomni, elég a szélekre vékony csíkban, és jó feszesre letapogatni a fóliát. Ha nem tetszik, nem jó, vagy bármi történik, elég könnyen el lehet távolítani a ragasztást. Egy próbát megér. Ha meg nem megy, szerezni valahonnan öntapadós, statikus fóliát.

A szigszalagos megoldást inkább pillanatragasztóra kéne szerintem váltani, nehogy olyankor essen szét, amikor nem vagytok otthon.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére