• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Első növényesem 128 literben

Alakul ez szépen, még a gyepnek kell kicsit belehúznia, az sokat fog dobni a látványon.
Na, meg majd az új lámpa is remélhetően segít.
Csak így tovább!
 
Alakul ez szépen, még a gyepnek kell kicsit belehúznia, az sokat fog dobni a látványon.
Na, meg majd az új lámpa is remélhetően segít.
Csak így tovább!

Köszi szépen! Na igen, az MC fejlődése finoman fogalmazva visszafogott. :D De szerencsére úgy tűnik, hogy a halak betelepítése utáni megtorpanásból kezdenek magukhoz térni, egész sok új hajtást hoztak az elmúlt héten.
 
Időközben, mivel nem hagyott nyugodni a dolog, beszereztem néhány tesztet, méghozzá kálium, foszfát és nitrát teszteket, hogy egy esetleges foszfáthiány esetén tudjam, mennyit is emelhetek a Macro-n. Hát ez jóformán az egyik legjobb döntésem volt az akvárium indítása óta (az már kevésbé, hogy nem vettem egyből külön foszfátnövelőt...), ugyanis a következő értékeket mértem:
Kálium: több, mint 15 mg/l (tippre olyan 20-25), ez talán már picit sok
Nitrát: valahol 10 és 20 mg/l között, elvileg még a "belefér" kategória
Foszfát: gyakorlatilag nem is mérhető, talán be mernék tippelni egy 0,02 és 0,05 közötti értéket, de ezt szinte már odaképzelni kellett :ROFLMAO:

Összefoglalva, az alacsony foszfát szint magyarázza mind az algák megjelenését (egyébként a múlt heti gsa levakarás óta nem igazán jött vissza, legalábbis semmiképpen nem olyan ütemben, ahogy megjelent, viszont az a bizonyos szőralga tovább terjeszkedik), mind bizonyos növények rettentően lassú növekedését, ezért mindenképpen fogok külön foszfátot adagolni (egyidejűleg a macro-t picit visszafogni), de jó eséllyel csak jövő hét szombaton fogok tudni leghamarabb intézkedni.

Van valakinek egyébként bármilyen javaslata konkrét foszfát-emelő tápra? Főleg a többi teszteredményt figyelembe véve. Amit így hirtelen kinéztem az a Seachem Flourish Phosphorus.
 
Van valakinek egyébként bármilyen javaslata konkrét foszfát-emelő tápra? Főleg a többi teszteredményt figyelembe véve. Amit így hirtelen kinéztem az a Seachem Flourish Phosphorus.

https://www.greenaqua.hu/hu/kalium-foszfat-kh2po4-200g.html igaz, ezt ki kell keverni, kell hozzá egy pontos kis mérleg, de rengeteg ideig elég lesz. Én ezt használom, teljesen jó. Ha emelett döntesz, tudok keverési arányokat mondani.
 
https://www.greenaqua.hu/hu/kalium-foszfat-kh2po4-200g.html igaz, ezt ki kell keverni, kell hozzá egy pontos kis mérleg, de rengeteg ideig elég lesz. Én ezt használom, teljesen jó. Ha emelett döntesz, tudok keverési arányokat mondani.

Köszi, lehet, hogy élni fogok a lehetőséggel!

A helyzet az viszont, hogy kezd egy elég nagy zavar lenni a fejemben tápozás kapcsán. Egyrészt ha KH2PO4-et adagolok pluszba a Macro mellé, akkor gondolom tovább fogom emelni az amúgy sem alacsony kálium szintet. Eleve nem értem, ennyire durván vonná ki a foszfátot az Amazoina Light vízből? Amennyi foszfátot adagolnom kéne Macro mellé, hát az egekben lesz a kálium. Ha pedig visszaveszem a Macrot, akkor ugyanott leszek mint most, csak alacsonyabb nitrát szinttel.

Átolvasva a fórumot eleve nem értem, hogyha ilyen gondokat okoz az alacsony foszfát szint, akkor hogyan működhet egyáltalán az ADA rendszere, ha ott 0 foszfát adagolás van, és még az Amazonia is kiszív mindent? Értem, hogy más a tápanyag adagolási szintje, de 0 foszfáttal egyelőre nem értem, hogy lehet bármiféle növekedést és gsa mentességet elérni. Kíváncsi lennék mi erről most a jelenleg kialakult közvélekedés, az erről szóló beszélgetések elég régiek ugyanis.
 
Köszi, lehet, hogy élni fogok a lehetőséggel!

A helyzet az viszont, hogy kezd egy elég nagy zavar lenni a fejemben tápozás kapcsán. Egyrészt ha KH2PO4-et adagolok pluszba a Macro mellé, akkor gondolom tovább fogom emelni az amúgy sem alacsony kálium szintet. Eleve nem értem, ennyire durván vonná ki a foszfátot az Amazoina Light vízből? Amennyi foszfátot adagolnom kéne Macro mellé, hát az egekben lesz a kálium. Ha pedig visszaveszem a Macrot, akkor ugyanott leszek mint most, csak alacsonyabb nitrát szinttel.

Átolvasva a fórumot eleve nem értem, hogyha ilyen gondokat okoz az alacsony foszfát szint, akkor hogyan működhet egyáltalán az ADA rendszere, ha ott 0 foszfát adagolás van, és még az Amazonia is kiszív mindent? Értem, hogy más a tápanyag adagolási szintje, de 0 foszfáttal egyelőre nem értem, hogy lehet bármiféle növekedést és gsa mentességet elérni. Kíváncsi lennék mi erről most a jelenleg kialakult közvélekedés, az erről szóló beszélgetések elég régiek ugyanis.

Az aktív talajok képesek az elején nagyon durván elillantani a vízből a foszfátot, nálam a több mint 1 éves talaj mellett is kellett plusz foszfát adagolás az ideális arányok fenntartásához.
Az igaz, ha csökkented a macro mennyiségét, akkor a nitrát szint is csökken, de hamarabb lehetne elérni a kívánt ideális arányokat. (10:1 - nitrát:foszfát). Aztán, ha ez megvan, lehet visszatérni az eredeti adagoláshoz és belőni, hogy az arány fenntartásához mennyi plusz foszfátra lesz szükség. Legalábbis én így csinálnám.

Azt mondják, a magasabb kálium szintnek nincs káros hatása a növényekre. Én is megvettem anno a kálium tesztet, de ha 3-szor használtam összesen, sokat mondok, sosem sikerült 15 alatti értéket mérnem.
 
Az aktív talajok képesek az elején nagyon durván elillantani a vízből a foszfátot, nálam a több mint 1 éves talaj mellett is kellett plusz foszfát adagolás az ideális arányok fenntartásához.
Az igaz, ha csökkented a macro mennyiségét, akkor a nitrát szint is csökken, de hamarabb lehetne elérni a kívánt ideális arányokat. (10:1 - nitrát:foszfát). Aztán, ha ez megvan, lehet visszatérni az eredeti adagoláshoz és belőni, hogy az arány fenntartásához mennyi plusz foszfátra lesz szükség. Legalábbis én így csinálnám.

Azt mondják, a magasabb kálium szintnek nincs káros hatása a növényekre. Én is megvettem anno a kálium tesztet, de ha 3-szor használtam összesen, sokat mondok, sosem sikerült 15 alatti értéket mérnem.

Értem, köszi szépen a segítséget! A héten mindenképpen szerzek be akkor foszfát emelőt, valószínűleg a por formátumú KH2PO4-et, és a tanácsaid szerint fogok eljárni. A magas kálium szint miatt csak azért aggódtam, mert olvastam valahol itt a fórumon, hogy okozhat algásodást, de hogy milyet és hogyan az nem volt kifejtve.
 
Ha emelett döntesz, tudok keverési arányokat mondani.

A mai nap folyamán sikerült beszerezni a tápot, esetleg meg tudod írni a keverési arányokat? Nézegetem az ide vonatkozó topicot is, de kíváncsi lennék rá, hogy nálad mi vált be. Írnék privát üzenetet, de még nincs meg a 25 hozzászólás, így csak itt tudok írni.
 
A mai nap folyamán sikerült beszerezni a tápot, esetleg meg tudod írni a keverési arányokat? Nézegetem az ide vonatkozó topicot is, de kíváncsi lennék rá, hogy nálad mi vált be. Írnék privát üzenetet, de még nincs meg a 25 hozzászólás, így csak itt tudok írni.

Természetesen, a keverés:
500 ml RO vízhez 7g KH2PO4

Ebből 1 ml, 100 l víz PO4 tartalmát 0,1 ppm-mel emeli. Szerintem elég könnyű számolni vele, adagolni. Persze méregetni kell időnként, hogy a talaj mennyit vesz fel. Meg idővel tud telítődni is valamennyire.
 
Természetesen, a keverés:
500 ml RO vízhez 7g KH2PO4

Ebből 1 ml, 100 l víz PO4 tartalmát 0,1 ppm-mel emeli. Szerintem elég könnyű számolni vele, adagolni. Persze méregetni kell időnként, hogy a talaj mennyit vesz fel. Meg idővel tud telítődni is valamennyire.

Köszönöm szépen!
 
Jó rég nem jelentkeztem, szóval itt az ideje egy kis állapot frissítésnek. A foszfát szintet szépen lassan sikerül emelni, de még szerintem hetek lesznek, mire sikerül jól és stabilan beállítani az arányokat. A zöld szőr gyakorlatilag vissza is szorult, bár a zöld pont még visszanő letakarítás után. Illetve megjelent elég jelentős mennyiségű agancs is sajnos. Ezt alapvetően még továbbra is a rossz foszfát szintnek tudom be, bár elgondolkoztam, hogy mi okozhatja még. Az alacsony CO2 szintet kizárnám, azok a részei a legérintettebbek az akvának, ahol a legtöbb bubi van. Marad még a magas ammónia szint, ami szintén fennállhat, ezért be is szereztem 100ml purigent, amit a hétvégi karbantartáskor be is raktam a szűrőbe. A purigennel együtt érkezett 10 amano garnéla is (nem az agancs miatt, tudom hogy nem igazán eszik, amúgy is venni akartam belőlük).

Viszont észrevettem egy érdekes dolgot, kíváncsi lennék mi a véleményetek ezzel kapcsolatban. Most először csináltam olyat, hogy vízcserekor a friss vizet arányosan visszatápoztam, és arra lettem figyelmes, hogy utána minden növényem iszonyú bubizásba kezdett, pedig csak az MC szokott, az is szolidan. Elgondolkoztam, hogy biztos jó-e úgy, ahogy most tápozok. Ugyebár munka miatt reggel 8-kor kénytelen vagyok minden hétköznap tápozni, lehet jobban járnék ha átállnék kora esti tápozásra? A fény kettőtől tízig megy, nagyjából fél 6 körül tudnék tápozni így. Vagy osszam ketté? A táp egy része reggel, másik része délután menjen? Azért filózok ezen ennyit, mert szerintem nagyon el vannak maradva a növényeim a fejlődésben ahhoz képest, hogy már két hónapos az akva, főleg az mc-k és h'ra-k.
 
Jó rég nem jelentkeztem, szóval itt az ideje egy kis állapot frissítésnek. A foszfát szintet szépen lassan sikerül emelni, de még szerintem hetek lesznek, mire sikerül jól és stabilan beállítani az arányokat. A zöld szőr gyakorlatilag vissza is szorult, bár a zöld pont még visszanő letakarítás után. Illetve megjelent elég jelentős mennyiségű agancs is sajnos. Ezt alapvetően még továbbra is a rossz foszfát szintnek tudom be, bár elgondolkoztam, hogy mi okozhatja még. Az alacsony CO2 szintet kizárnám, azok a részei a legérintettebbek az akvának, ahol a legtöbb bubi van. Marad még a magas ammónia szint, ami szintén fennállhat, ezért be is szereztem 100ml purigent, amit a hétvégi karbantartáskor be is raktam a szűrőbe. A purigennel együtt érkezett 10 amano garnéla is (nem az agancs miatt, tudom hogy nem igazán eszik, amúgy is venni akartam belőlük).

Viszont észrevettem egy érdekes dolgot, kíváncsi lennék mi a véleményetek ezzel kapcsolatban. Most először csináltam olyat, hogy vízcserekor a friss vizet arányosan visszatápoztam, és arra lettem figyelmes, hogy utána minden növényem iszonyú bubizásba kezdett, pedig csak az MC szokott, az is szolidan. Elgondolkoztam, hogy biztos jó-e úgy, ahogy most tápozok. Ugyebár munka miatt reggel 8-kor kénytelen vagyok minden hétköznap tápozni, lehet jobban járnék ha átállnék kora esti tápozásra? A fény kettőtől tízig megy, nagyjából fél 6 körül tudnék tápozni így. Vagy osszam ketté? A táp egy része reggel, másik része délután menjen? Azért filózok ezen ennyit, mert szerintem nagyon el vannak maradva a növényeim a fejlődésben ahhoz képest, hogy már két hónapos az akva, főleg az mc-k és h'ra-k.
Eleg reggel tapozni. Tapanyag szintet erdemes lenne ellenorizni.
 
Eleg reggel tapozni. Tapanyag szintet erdemes lenne ellenorizni.
Értem, köszi! Foszfát-nitrát-kálium tesztem van, foszfáton még emelni kell azt tudom, viszont mást perpill nem tudok a tápanyagok közül mérni, és őszintén szólva nem is igazán tervezek egyelőre több tesztre beruházni. Bár ahogy nézem túl sok mindent nem is lehetne már beszerezni, max kb a vas tesztet, de azon nagyon csodálkoznék, ha abból hiány lenne.
 
Értem, köszi! Foszfát-nitrát-kálium tesztem van, foszfáton még emelni kell azt tudom, viszont mást perpill nem tudok a tápanyagok közül mérni, és őszintén szólva nem is igazán tervezek egyelőre több tesztre beruházni. Bár ahogy nézem túl sok mindent nem is lehetne már beszerezni, max kb a vas tesztet, de azon nagyon csodálkoznék, ha abból hiány lenne.
Ertem, en is igy gondolkodtam, vegul szinte minden tesztet megvettem. Csak igy fogod latni, hogy minden tapanyag megfelelo aranyu az akvaban. Az is lehet, hogy tul magas a vasad.
 

Attachments

  • 20181128_201018.jpg
    20181128_201018.jpg
    207.4 KB · Megtekintések: 13
Ertem, en is igy gondolkodtam, vegul szinte minden tesztet megvettem. Csak igy fogod latni, hogy minden tapanyag megfelelo aranyu az akvaban. Az is lehet, hogy tul magas a vasad.

Előbb-utóbb lehet be fogom szerezni a vas tesztet is, de most egyelőre új lámpára tettem félre, így a tesztre most nem igazán jut. Másrészt persze simán lehet, hogy igazad van és sok a vas, de egyelőre nem látok erre utaló nagyon konkrét jeleket, inkább a nagyon hosszú időn át fennálló foszfát-hiányt tenném felelőssé. De úgyis ki fog derülni, hogy mi a helyzet. :D Kvázi tanuló akvárium, minél több dologgal szívok most, annál könnyebb lesz később. Egyébként iszonyú hálás vagyok ennek a közösségnek, segítőkészek vagytok, plusz nagyon durván sok tudás van ezen a fórumon, csak győzzem olvasni :p
 
Sziasztok! Köszi az érdeklődést @star67, időhiány nem írtam semmit nagyon hosszú ideje, pedig bőven lett volna miről... Röviden a lényeg, hogy január elején kapott az egész némi ráncfelvarrást, sikerült itt a fórumon szereznem elég jó áron egy használt dimmelhető ATI 4x39W-ot lámpát. Nagyon brutális, még 50%-ra dimmelve is ég és föld. Mivel ennyi fényre (még dimmelve is) a meglévő szűrésem határeset, így beszereztem egy Tetra EX 400-at is, amit Matrix-szal töltöttem meg. Plusz az akvárium alatt lévő bútort sürgősen cserélni kellett, mondjuk úgy, hogy nem ekkora terhelésre lett tervezve (80 centin egy centis hajlás a bútor lapjában... De szerencsére még időben felfedeztem a problémát és semmi problémát nem okozott). Mivel az új bútorra átrakáshoz amúgy is a lehető legtöbb dolgot ki akartam szedni az akváriumból, és nem is voltam annyira elégedett az anno készült hardscape-pel, így gyakorlatilag a talajon kívül mindent kiszedtem (pontosabban kiszedtünk, @loci1234 segítségével, akinek újfent elég sok segítséget köszönhetek :D), és új elrendezést raktam össze a meglévő dolgokból.
46839542982_bf175cf478_b.jpg128l by
Marcell Csőke
, on Flickr
Így sikerült, sok időt ugyan erre sem igazán szántam, de azért jóval többet mint az előzőre. Nekem határozottan jobban tetszik mint az előző. Növények terén is igazából maradt minden a régi, igaz jól ki lettek szelektálva, mert messze nem fért vissza annyi, amennyi volt. Egyedül az MC a teljesen friss telepítés (bár a régi sem lett kidobva, bekerült abba a kvázi csupasz akváriumba, ahol ideiglenesen a halaim vannak/voltak). Fel voltam rá készülve, hogy egy ilyen megbolygatás után lesz bőven algásodás, volt is az elejétől kezdve olyan "várható" ütemben, de aztán másfél héttel az újraindítás után gyakorlatilag 48 óra leforgás alatt olyan zöld szőr/fonal alga elburjánzás történt, amire azért nem számítottam. Elsőre, a nyilvánvaló okokon túl, arra gondoltam, hogy talán a CO2 szint illetve eloszlás lehet probléma. Mindenesetre egy 4 napos blackout kúrára száműztem az akváriumot most hétfőtől, közben pedig egyeztettem mail-ben a GA-sokkal, akik a rendszer leírása alapján inkább a hirtelen megnövelt fénymennyiséget tennék felelőssé az elégtelen CO2 helyett. A BO egyébként hatásos volt, a legdurvább részeken szó szerint megtizedelte az algákat, viszont azért maradt így is. Egyelőre megpróbálkozom azzal, amit javasoltak a mail-ben, méghozzá, hogy most csak 2 fénycső megy a 4-ből, rövidebb ideig, illetve még ez is ledimmelve 75%-ra, aztán ha visszaszorul az alga, akkor elkezdek növelni a fényerőn. Egyébként persze az Amano-k és az Oto-k szinte azonnal visszakerültek, amint láttam, hogy baj van, de szerintem kevesen vannak ekkora mennyiséghez. Friss fotót egyelőre most nem tennék fel, mert persze a fenti fotóhoz képest a növényzet már sokkal jobban néz ki, de az algák miatt még nem igazán szalonképes, majd ha rendbe jött. :)
 
Hát, nem kis fába vágtad a fejszéd!
A fényerő brutál látszik az előzőhöz képest. Az már sokat fog dobni rajta, ha beérik a gyeped, a növények és halak színe pedig döbbenet lesz az ATI alatt, majd meglátod. Meg remélem, hamarosan mi is.:)
Kitartást!
 
Sziasztok! Az utóbbi időben (már a restart előtt is, csak akkor már nem tulajdonítottam neki nagy jelentőséget, mondván majd foglalkozom vele ha utána sem változik a helyzet) a következő problémába ütköztem, amit azóta sem igazán sikerült megoldanom, így elétek tárnám, hátha van valakinek valami tippje: JBL Nitrát cseppteszttel nem igazán kapok értelmezhető eredményt. Ez még egy korábbi eredményről készült fotó, rendszeresen méregetem, de mindig ilyen: (tudom nem a legjobb kép, de nem sikerült ennél jobbat készítenem... a lényeg az, hogy valami olyan sárgás-zöldes árnyalatú folyadékot kapok, amit ebbe a skálába nem tudok igazán beilleszteni)
39967285913_7fc2572e96_c.jpg
Ha nagyon akarom, akkor rá tudom fogni, hogy ez egy 1 és 5 közötti érték, de igazság szerint én nem igazán tudom elhelyezni ezt a színt az adott skálán (egyébként a teszttel korábban tartósan 10 körüli értéket mértem). Valakinek van valami ötlete, hogy ez mitől lehet? A teszttel lett valami? Vagy ez simán csak egy alacsonyabb érték akarna lenni? Ha ez utóbbi, akkor ez mégis hogyan lehetséges? Nem igazán olvastam ugyanis olyat még itt a fórumban, hogy egy jól beállított nitrát érték kvázi eltűnik. Napi 8 ml GA Makrót adok amúgy nettó 100l vízbe, szóval nem igazán értem miért csökkenne így le a nitrát-szint.
 
Back
Oldal tetejére