• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Első növényesem 128 literben

Sziasztok! Az utóbbi időben (már a restart előtt is, csak akkor már nem tulajdonítottam neki nagy jelentőséget, mondván majd foglalkozom vele ha utána sem változik a helyzet) a következő problémába ütköztem, amit azóta sem igazán sikerült megoldanom, így elétek tárnám, hátha van valakinek valami tippje: JBL Nitrát cseppteszttel nem igazán kapok értelmezhető eredményt. Ez még egy korábbi eredményről készült fotó, rendszeresen méregetem, de mindig ilyen: (tudom nem a legjobb kép, de nem sikerült ennél jobbat készítenem... a lényeg az, hogy valami olyan sárgás-zöldes árnyalatú folyadékot kapok, amit ebbe a skálába nem tudok igazán beilleszteni)
View attachment 72254
Ha nagyon akarom, akkor rá tudom fogni, hogy ez egy 1 és 5 közötti érték, de igazság szerint én nem igazán tudom elhelyezni ezt a színt az adott skálán (egyébként a teszttel korábban tartósan 10 körüli értéket mértem). Valakinek van valami ötlete, hogy ez mitől lehet? A teszttel lett valami? Vagy ez simán csak egy alacsonyabb érték akarna lenni? Ha ez utóbbi, akkor ez mégis hogyan lehetséges? Nem igazán olvastam ugyanis olyat még itt a fórumban, hogy egy jól beállított nitrát érték kvázi eltűnik. Napi 8 ml GA Makrót adok amúgy nettó 100l vízbe, szóval nem igazán értem miért csökkenne így le a nitrát-szint.
Nalam a 110literbe napi 3ml micro, 9ml macro megy+carbo. Igy a vas 0.4, nitrat 15-20, foszfat 1.8ppm. Kicsit irrealisnak tartottam a napi adagokat, de igy jok az aranyok.
 
Közben az jutott eszembe, hogy kb december közepe óta van Seachem Purigen a szűrőben. Az enné meg így a nitrátot? Ha igen akkor egy csomó újabb kérdés merülne fel bennem, de előbb ezt légyszi erősítse meg valaki.
 
Közben az jutott eszembe, hogy kb december közepe óta van Seachem Purigen a szűrőben. Az enné meg így a nitrátot? Ha igen akkor egy csomó újabb kérdés merülne fel bennem, de előbb ezt légyszi erősítse meg valaki.
A Seachem Purigen nem eszik Nitrátot. Szerintem a teszt a hibás. Próbáltál sokkal töményebb macro-s vizet mérni vele? Tudod produkálni a maximum szintet, ha a mért vízbe nyomsz egy-két pumpa macro-t ?
 
A Seachem Purigen nem eszik Nitrátot. Szerintem a teszt a hibás. Próbáltál sokkal töményebb macro-s vizet mérni vele? Tudod produkálni a maximum szintet, ha a mért vízbe nyomsz egy-két pumpa macro-t ?
Értem, csak a Seachem Purigen behelyezése gyanúsan egybeesik a nitrát teszt eredményének megváltozásával, plusz elolvastam újra a webshop-ban a Seachem Purigen leírását és ebből raktam össze. Még nem próbáltam ilyesmit, de ma meló után csinálok egy ilyen tesztet.
 
Sziasztok!

Egy gyors helyzetjelentéssel jelentkeznék. Úgy tűnik, lassan de biztosan fogy az alga (legalábbis egyelőre több tűnik el, mint amennyi újratermelődik), köszönhetően a lassan két hete vásárolt 4 darab sziámi algaevőnek (akik azóta már csak 3-an vannak, ugyanis az egyik még az első éjjel megpróbálkozott a szárazföldi léttel...), elég brutális munkát végeznek. Viszont a tápozás beállításával továbbra is gondok vannak működőképes nitrát teszt híján. A teszttel egyébként be is mentem a GA-ba, tudtak is időt szakítani a problémámra (amit ezúton is köszönök!), össze lett vetve egy benti teszttel és egy proscan-es gyorsteszttel, nagyjából ugyanazt az eredményt kaptuk a három különböző eszközzel. Mondjuk azért megjegyezném, hogy a csepptesztek eredményének leolvasása továbbra sem egyértelmű számomra, ha magamtól olvastam volna le, nem mondtam volna olyan magas értéket, mint ők. (Ha jól emlékszem én 20 ppm körüli értéket mondtam volna, ők meg 40-et, de ebben már nem vagyok biztos ennyi idő elteltével.) Egy ilyen proscan-es tesztcsík csomagra viszont azért beruháztam, legalább valami fogalmam legyen a nitrát körülbelüli szintjéről. Amit még megtudtam a GA-ban, hogy a Seachem Purigen simán ehet a nitrátból. Például 10 ppm-es szintet 5-ig simán levihet. Próbaképpen a srácok tanácsára ki is vettem egy hétre a szűrőből (minden más persze változatlan maradt ez idő alatt), de ugyanúgy értelmezhetetlen volt a cseppteszt eredménye. Viszont ami jelenleg az akváriumomban történik a tápanyagszintekkel, azt szintén nehezen tudom értelmezni. Ahogy az előbb írtam, cseppteszt alapján vagy értelmezhetetlen az eredmény, vagy nagyon maximum 1-5 között szintnek lőhető be. A proscan 25 ppm-et dob, minden egyes mérésnél (pedig a használata óta variáltam sokat a tápozáson). A vicc az, hogy közvetlenül vízcsere után is 25 ppm nitrátot mér (e mellé a nitrit is "fix", mindig 0,25 ppm...). Időközben pedig a növényeim valamiért úgy döntöttek, hogy nekik nem kell több vas. Egyszerűen amit adagolok, az csak felhalmozódik. Konkrétan most ott tartok, hogy heti egyszer (!) adok Mikro-t, így is 0,3-0,6 ppm között mozog, kb kétnaponta csökkenve 0,1 ppm-et. Ezzel egy időben a foszfát szint is egy kicsit megemelkedett, 1 ppm körüli értékre, de ennek igazából csak örülök. Sokat variálgattam a tápozáson az utóbbi időben, most jelenleg így adagolok: heti 1x pár (2 és 4 közötti) pumpa Mikro, napi 2 pumpa Makró, napi 9 ml porból kevert foszfát. A napi 5-5 pumpa Mikro-Makró, 9 ml foszfát szintról csökkentettem idáig, mert egyszerűen nem "esznek" többet a növények, persze a Makró pontos nitrát-mérés hiányában inkább csak hasra ütés-szerű. De legalább szépen nő és fejlődik minden (még a vörös növényeim is a félreérthetetlen vashiányos tünetek ellenére), az alga pedig szorul vissza, fényerőn pedig óvatosan elkezdtem emelni (BO óta nem emeltem csak egyszer, azt is most a hétvégén). Emeljek gyorsabb ütemben a fényen, ha ennyire nem veszik fel a tápanyagokat a növények? Így sem olyan gyenge, jelenleg 2x39W megy 70%-on, és 2x39W pedig 35%-on. Az utóbbin tervezek most hetente 10-15%-ot emelni, de lehet meggyorsítom, ha ebben megerősítetek.
 
Back
Oldal tetejére