• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

JBL Manado

Robi said:
A kérdésem az hogy behelyezés előtt akkor könnyű kimosni,vagy szenvedni kell vele hogy jó legyen.
Fedőréteget kell rárakni,vagy lehet magában is használni.
Szenvedni kell vele, legalábbis ez a többség tapasztalata. Az enyém is. Néhányszor át kell öblíteni, hogy kitisztuljon, és még így is kerül majd némi por az akiba. A perlon majd kiszedi, illetve a Seachem Clarity is jó erre.

Fedőrétegre nincs szükség, ez egy általános aljzat, nem táptalaj. Inkább alá érdemes rakni valami táptalajt.
 
Köszi a választ.
Külső szürőm még sajnos nincs majd lesz.
most csak egy60*30*30 as 54 l aksim van,és ezt akarom szépen berendezni.
JBL Aqua Basis Plus táptalajt rakok alá.
még azt kérdezném hogy elég e
táptalajból egy 2,5 l
talajbol megy egy 5 l ?
 
Sziasztok a jövő héten megjön a manadom,és írtátok hogy kicsit zavarossá teszi a vizet az elején.
A gondom az hogy egyenlőre csak egy eheim 2008-as belső szürőm van.
ez le tudja normálisan szürni a vizet?
 
Robi said:
Sziasztok a jövő héten megjön a manadom,és írtátok hogy kicsit zavarossá teszi a vizet az elején.
A gondom az hogy egyenlőre csak egy eheim 2008-as belső szürőm van.
ez le tudja normálisan szürni a vizet?

Jó alaposan mosd át, mielőtt beteszed, az sokat segít. Nekem pl. egyáltalán nem lett zavaros a vizem feltöltés után.
 
Érdemes beáztatni egy éjszakára esetleg? Vagy elég egy valóban alapos átmosás?
 
Hupika said:
Érdemes beáztatni egy éjszakára esetleg? Vagy elég egy valóban alapos átmosás?
Nem igazán kell áztatni, úgysem használ neki :) Víz alatt olyan lesz mint a futóhomok :(
Átmosni viszont többször kell! A legegyszerűbb ha fogsz egy vödröt (tisztát), negyedéig töltöd manadoval, majd félig engeded vízzel. Megkavarod és azzal a lendülettel leöntöd róla a koszos vizet. Ezt addig ismételd, míg felengedéskor átlátszó nem lesz a vized! Így tutti nem leszel zavaros :) Ültetni ebbe a vizes manadoba könnyű, de figyelj oda! Ültess mélyre, stabilan, mert feltöltés után rémálom :twisted:
 
Ha sokszor átmosod, akkor nagyobb lesz ugyan a veszteség, viszont a könnyebb szemcséktől megszabadulsz, és így nem lesz annyira vészes feltöltés után sem.
 
oRphEus said:
Ha sokszor átmosod, akkor nagyobb lesz ugyan a veszteség, viszont a könnyebb szemcséktől megszabadulsz, és így nem lesz annyira vészes feltöltés után sem.

Nekem úszó szemcsékkel így egyáltalán nem volt bajom. Veszteség sem sok, de feltöltés után pl. HC-t visszalültetni, nah az a kihívás :)
 
Köszi!
Nekem füvem, pázsitom nem lesz, ill. most sincs (kevés a fényem, élesztős a CO2-m, stb.). Szóval nem aggódom - még :) - az ültetést illetően.
Ill. amiről még most...nem is tudom...agyalok talán, hogy alulra teszek JBL AquaBasic plust, erre megy a Manado. Eddig okés is. Viszont hogy a harcsáim és egyéb halak ne túrják ki a növényeket, ültetés után az egésznek a tetejére visszaszórnék egy keveset a mostani fekete bazaltomból. Nekem a fekete színe is nagyon tetszik, meg nem utolsósorban megvédi a talajforgatásokat, ásásokat. Oké, ez nem egy nagy ötlet, de talán nagy kárt nem okozok ezzel... Vagy igen?
 
Szerintem össze fog keveredni a Manado a bazalttal, főleg ha harcsáid is vannak, és az nem biztos, hogy jól fog kinézni.
 
Mivel a bazalt nehezebb, ezért rövid idő alatt a manado kerül felülre, a bazalt pedig lesüllyedne alulra. Szerintem legalábbis. A manado amúgy is mozgós talaj, ha mást nem akkor azért kerülne felülre.
 
A JBL Aqua Basis Plus-t is át kell öblíteni, mosni behelyezés előtt, mint a a Manadot?
 
Sziasztok!
Olvastam itt a fórumon, hogy ez a talaj megemeli a víz keménységét. Ez a jelenség mennyi idő után szűnik meg? Vagy nem tűnik el teljesen csak csökken?
Olyan halakat szeretnék tartani, amik 4-5 nk körül érzik jól magukat. A csapvíz is elég kemény nálunk és ha még ez is rádob... De ha idővel megszűnik ez a hatása a talajnak, akkor nem gáz, kivárom mielőtt belekerülnek a halak.
Vagy tudnátok ajánlani helyette talajt hasonló árfekvésben, ami nem emeli a keménységet?
Előre is köszönöm a segítséget.
 
Hello,
Gondolom már nem nagyon aktuális a kérdésed, de hátha másnak hasznos lesz, megmértem a vizemet, én csapvizet használok (budapestit), és ugyanazokat az értékeket mérem az akvárium vízen, mint a csapvízen (kb. 10hete megy manadoval). Lehetséges, hogy egy lágyabb vízben inkább jelentkezne ez a hatás, nem tudom.

A mért értékek: karbonátkeménységre 5kk fok, összkeménységre 14nk fok. Az értékek persze abszolúte nem pontosak, régi neptun teszttel mértem, tehát a számszerű értékeket ne vegye senki komolyan. Főleg a karbonátkeménység az ami hibás valószínűleg, mert régen ennek pont a dupláját mértem, tehát vagy a vízparaméterek változtak egy év alatt, vagy a teszt nem jó értéket adott.
 
Üdv!
Én pont most cseréltem ki a teljes talajt Manadora s az átmosásával kapcsolatban szólnék hozzá,az tény hogy jól át kell mosni de van egy jó bevált trüköm hátha segít nektek:
Elsö s legfontosabb hogy rengeteg víz kell hozzá.

Fogtam egy 50l-es hordót azt ki az udvarra,de panelban akár a kádban is lehet, ebbe beleöntöttem a 25l Manadot s az aljáig lenyomtam egy slagot s a hordó szélénél lerögzitettem hogy ki ne ugorjon mikor megnyitom a csapot.Mind ezután csapnyitás teljes gözzel hogy teljesen felkavarja az aljzatot de azért ne lökje ki a hordóból mivel igen könnyü talaj.Na most az összes apró por mind felülre kerül ahogy keveredik teljes gözzel,s igy forgati vizzel mig szépen lassan a tetején a hordó megteltével kilöki a viz a port magával,ezalatt le kellett ugranom sörér mert közben kiderült hogy kifogytak a készletek,s utánna egy sör mellett nézni hogy minden eröfeszítés télkül a víz dolgozik helyettünk... :D
Na most én mind ezután halakkal s vízzel teli(persze annyi litert leszívva nagyjából mint a talaj mennyisége) akimet minden gond nélkül feltöltöttem az új talajjal,s egy gramm port se kavart bele a vízbe...
Ui.:
A színe eszméletlenül tetszik,kiváncsi leszek ültetésnél mit produkál.
 
Tapasztalta már valaki,hogy a mágnes erősen vonzza a manado talajt? mintha vasreszelék lenne... ez mitől lehet ha égetett agyag a talaj?
 
lchnorbert83 said:
Tapasztalta már valaki,hogy a mágnes erősen vonzza a manado talajt? mintha vasreszelék lenne... ez mitől lehet ha égetett agyag a talaj?
Nem csak a statikus töltés miatt ragaszkodik?
 
Back
Oldal tetejére