• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

JBL Manado

Proci!

Nyugodtan beruházhatsz a JBL talajba, nekem már volt részem az ebbe történő ültetésbe(barátom akijánál) és mondhatom, én is meglepődtem, hogy milyen könnyű bele ültetni illetve, hogy szépen lenn is maradt minden elsőre. Acicularist, Lilaeopsist és Glossot nyomkodtunk bele és semmi gond nem volt velük. Egyébként a következő akirobbantás után én is ezt szándékozom majd használni ;)
 
Szerintem az is JBL lesz, Aquabasis Plus. De agyalok még a Tropica plant substraton is. Majd meglátom melyikhez lesz jobban "kedvem" :)

De a földes kísérletezésről még nem tettem le, csak halasztom egy picit ;)
 
Köszi!

A Manado nálam is befutó.
Táptalajban e háromban gondolkodom én is :D . Az erdei föld már át van szitálva :) . De csábító a kész, baráti árú táptalaj is. A nagy kérdés az, hogy melyik bírja tovább :roll: .
 
Mivel egy olyan layout témát gondoltam ki amit még másoknál nem láttam, így benne van a pakliban, hogy esetleg nem sikerül.
Az én kisérletezős, tanuló időszakomban ha egy mód van rá, akkor mosható talajt szeretnék. A Manado ilyen.
Kérdés az, hogy a növények mit szeretnének. Ez is majd kiderül.
Ráadásul a témához barna talaj kell és nem is kevés. Úgyhogy az eredeti ütemezéshez képest csúszásban, igen gyorsan be kellett szereznem a talajt, mert ma már érkeznek a növények.

Meleg vízben kimostam és áztattam néhány órát. Miután kijött a por, aztán keverheted, nem festi a vizet.
Amíg az Amazonia sokkal inkább föld rögökhöz hasonló, addig a Manado sokkal érdesebbre pörkölt. Inkább hasonlít szűrőbetétre, mint földre.
Apró szemcséi ellenére, nagyon hamar átfut rajta a víz. A vödröt megdöntve könnyen ki tudtam csorgatni az összes vizet. Ellenőrzésképpen átraktam a talajt egy másik vödörbe és valóban nem volt a vödör alján néhány csepp víznél több. Ebből gondolom, hogy a talaj nem fog befulladni, még az apró szemcsemérete ellenére sem.

Apróbb mérete egész jól passzol a nano akváriumokhoz. A színe pedig nagyon kellemes barna.
 
Gondolom, azért kell sok talaj mert hátul magasan lesz. A magasságot növelheted hungarocellel, vagy nagyobb kövekkel amire rátöltöd a talaj így nem kell olyan sok belőle.
 
mosható talajt szeretnék. A Manado ilyen.

Mivel Az Akadama, ADA Aqua Soil és a Manado is égetett agyag talaj nem mosogatásra van kitalálva.
Pontosabban nincs olyan, hogy ez mostható az meg nem. Az Akadama is csak azért szorul mosásra az elején, hogy ez az extra porréteg el legyen távolítva. Mivel nem akváriumba, hanem bonsai fák alá tervezték ahol a por nem annyira számít.

A Manado és az Aqua Soil viszont előkészített talaj.

Amíg új a talaj és jól tartja magát az agyag szerintem ugyanannyira aláteheted víznek az összeset.
De a procedúrából (dupla égetés) adódóan egy több hónapja éve ázó agyagos talaj már közel sem annyira stabil. Az agyag egy idő után elporlad, de egyébként is kopik a folyamatos víz mosástól.

Ideális körülmények között több évig is használhatod, de ne legyenek illúziók azügyben, hogy a Manado vagy bármely más agyagos talaj szeretni fogja a kimosást egy következő átrendeződésnél. Az agyag az agyag.
 
Valóban hosszú távon mindegyik agyag alapú talaj kicsit gyengül és már mosni nem lehet.
A Manado talaj esetében a használati utasításban is le van írva az, hogy át kell mosni.

Amikor betettem a talajt, s ráengedtem a vizet, kristálytiszta maradt. Egyáltalán nincs felhősödés ha mozgatom is a talajt. Itt azért van egy különbség, nem úgy tűnt mintha az Amazonia-val jobban kellett vigyázni, hogy ne legyen felhősödés.
 
Gilgames said:
Valóban hosszú távon mindegyik agyag alapú talaj kicsit gyengül és már mosni nem lehet.
A Manado talaj esetében a használati utasításban is le van írva az, hogy át kell mosni.

Amikor betettem a talajt, s ráengedtem a vizet, kristálytiszta maradt. Egyáltalán nincs felhősödés ha mozgatom is a talajt. Itt azért van egy különbség, nem úgy tűnt mintha az Amazonia-val jobban kellett vigyázni, hogy ne legyen felhősödés.

Az idő megmondja a tutit. Szóval az első átrendezéseknél kiderül melyik hogy viselkedik. A Manado egy fiatal termék. Fél éve van a piacon hosszútávú tapasztalatok még nincsenek. De erre is remek lesz a fórum, hogy megosztjátok a tapasztalataitokat idővel.
 
Így van. Idővel meglátjuk.
Legfőképp a kiváncsiság hajtott ennek a kipróbálására. Legalább lesz miről új tapasztalatokat megosztani nekem is ;)
 
Első nap után, pontosan az első vízcsere előtt megmértem a GH keménységet és 25 Német fok értéket mutatott. 80%-os vízcsere után újramértem és már csak 14 Német fok lett.
Most megmértem újra és most 18 Német fok.
Tehát a JBL állítása, hogy semleges a talaj a vízparaméterekre, az egyszerüen nem igaz.
A napokban további méréseket végzek, lássuk hogyan alakul.
(A 35liter térfogathoz 2 liter táptalajt és 7,5 liter talajt használtam. Szóval elég sok talaj van benne, a teraszok alá nem raktam hungarocellt.)
 
nah akkor ide is....

A JBL Manado keményíti a vizet. Ezt a mérnökeik is elismerték. Elképzelhető, hogy javítan fognak rajta, de egy ideig én nem számítanék rá.
Ezért fúj rájuk pár gani tenyésztő a németeknél.
 
A kerti tavamban tégla szegély van, a növényeket agyagcserépbe ültettem, vízutánpótlás esővíz. Kíváncsiságból mértem pár dolgot még az indítás utáni időkben, a víz meglepően kemény volt.
JBL Manado = virágcserép, csak granulált formában van, a felhasznált alapanyag ua, az égetési eljárás is hasonló?
 
Ha ez a Mandao tényleg agyagból(cserépből) lett fabrikálva,akkor bizony előfordulhat,hogy adalék anyagként pl. Szénsavas meszet,vagyis kalciumkarbonátot(CaCO3), mészpátot, vagy iszapolt krétát használnak soványító és olvasztó anyagként pont mint a kôedénygyártásnál.
Ezek meg "picit" :shock: keményítik a vizet.....
 
zsotyi said:
Ha ez a Mandao tényleg agyagból(cserépből) lett fabrikálva,akkor bizony előfordulhat,hogy adalék anyagként pl. Szénsavas meszet,vagyis kalciumkarbonátot(CaCO3), mészpátot, vagy iszapolt krétát használnak soványító és olvasztó anyagként pont mint a kôedénygyártásnál.
Ezek meg "picit" :shock: keményítik a vizet.....
+ valószínüleg az ADA által használt japán agyag eredendően kevessebb meszet tartalmaz( hat ) mint az európai agyagok pusztán csak geologiai okból. Tényleg a JBL hol gyártja a talaját?
 
Igen pfg jár közel az igazsághoz. A JBL más területről származik, ahol az össszetevők eleve mások mint a távolkeleti talajokban.
Ebből ered a keménységi probléma.
 
Az, hogy keményíti a vizet csak garnélák tartásában akadály vagy növényekét is befolyásolja esetleg?
 
pfg said:
zsotyi said:
Ha ez a Mandao tényleg agyagból(cserépből) lett fabrikálva,akkor bizony előfordulhat,hogy adalék anyagként pl. Szénsavas meszet,vagyis kalciumkarbonátot(CaCO3), mészpátot, vagy iszapolt krétát használnak soványító és olvasztó anyagként pont mint a kôedénygyártásnál.
Ezek meg "picit" :shock: keményítik a vizet.....
+ valószínüleg az ADA által használt japán agyag eredendően kevessebb meszet tartalmaz( hat ) mint az európai agyagok pusztán csak geologiai okból. Tényleg a JBL hol gyártja a talaját?
Amikor volt ADA nekem, akkor az Amazonia-t az olaszoknál gyártották. Legalábbis a csomagoláson található írás szerint.
 
Ma esti vízcsere előtt is mértem GH-t. Most már csak 14-ről 17-re ment fel. (emlékesztetőül, tegnap 25 Német keménységi fok volt)

Valóban soványra pörkölték ezt a talajt. Aztán, hogy ez a növénynek jobb vagy az akvarista kényelmének, azt majd a jövő eldönti.
Tény, hogy a víz első pillanattól kezdve szemre olyan kristálytiszta, hogy rég nem láttam ilyen tisztának az akimat.
Majd a kényesebb növények mondják meg a végső választ.
A garnélásoknak pedig minimum néhány nap üzem, miután berakhatják a garnélákat.
 
Back
Oldal tetejére