• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

JBL Manado

Sokan sokféle használat előtti kimosási technikát leírtak már itt. Én egy lakásban, viszonylag kevés vízzel megvalósíthatót osztok meg veletek.
Vettem egy kb. 20cm átmérőjű konyhai szűrőt. Olyan vékony drótokból szőtt hálóból van, mint a régi fajta teaszűrők; a lyukbősége valamivel kisebb mint 1mm. Persze nekem szerencsém volt, mert amikor ilyet kerestem, a második boltban (OBI) volt is; gyanítom, hogy a célnak megfelelőt nem árulnak mindenhol.
A lényeg, hogy a konyhai szűrőbe kb. fél talaj liter belefér, és azt a zuhanyfejjel szépen át lehet mosni; pár másodperc elég is. Ezért víztakarékos, ám munkaigényes módszer, ha valaki mondjuk 30 litert leöblíteni.

És tényleg keményíti a vizet. Tegnap töltöttem fel a 25 literes akváriumot (3 liter Manado van benne) 8-9nk-s vízzel, mára a keménység kb. 16 lett. Remélem hamar elmúlik ez a hatás. Korábban volt, aki azt írta, hogy néhány hónap.
 
Ja, és tényleg elengedi a frissen ültetett növényeket. Igaz az én ültetési technikámat is csiszolni kell még, de a Manado nagyon könnyű, és arra is figyelni kell, hogy levegőbuborékok maradnak közte. Azért a növények kb. 30-40%-a még nem jött fel (2 napja ültettem), és remélem ezek már maradnak is. A többit újra kellett.
 
Én 35 litert mosottam át, szerencsére a kertben slaggal. Szálas növényeket érdemes csipesszel ültetni, ezzel a módszerrel elég biztosan lenn marad a növény. Mondjuk én az anubiaszok kesze-kusza gyökereivel szenvedtem, aztán fogtam pár szívószálat aminek visszahajtható a vége, és azzal rögzítettem. Nálam jelenleg az a legnagyobb gond, hogy nagyon könnyű aljzat és ott ahol megfordul a víz az akváriumban, állandóan mászkálnak a szemcséi. A vízkeményéget nem néztem mivel semmilyen tesztem nincs, de kb 1 héttel a beüzemelés után beraktam a red cerryket, és vígan úszkálnak azóta is.
 
Sziasztok!

Én két napja üzemeltem be egy 72 literes akváriumot, 10 liter manadóval.
Erős megfázás közepette is 1 óra alatt átmostam az előbb írt mennyiséget vödörben zuhannyal a fürdőkádban.
Mikor leöntöttem a vizet, egy nagyobb halhálót tartottam elé, gondolom ez mindenkinek van otthon.
Kisebb mennyiség igaz a közműé lett, ;) de 1% alatti volt a veszteség, és inkább a por távozott.

Folyami homok után nagyon nagy váltás ez, igen szimpatikus.
Már várom, hogy egyszer ADA talajom legyen, ha ez ennyire tetszik, milyen lehet abban kertészkedni...
Egy új világ nyílt ki előttem! :lol: :lol:
 
Szasztok !
A véleményetekre lennék kíváncsi ! Van egy 112L-es akim (80x35x40).Az aljára vettem JBL aqua basis plus-t és manado-t .Hátrafelé emelkedőre terveztem az aljzatot (elöl kb 4-5cm , hátul min 10cm ),de több helyen olvastam ,hogy már a flow-tól is ki fog egyenlítődni .2 külső szűrőm fog belemenni : tetratec ex-700 és atman cf-800 .Lenne olyan elrendezés szerintetek aminél nem hordaná el a talajt az áramlás ,vagy felejtsem el a domboldalt?
 
Laller said:
Szasztok !
..........elöl kb 4-5cm , hátul min 10cm ...............

Lehet emelni mondjuk szúnyoghálóból vart tasakokba rakott kertészeti agyaggolyóval.
Sajna hordani akkor is fogja valamennyire.
Nekem még a 240-ben a 2073 volt bent addig nem volt semmi gáz, most a 2080 rendesen kezdi átrendezni ott ahol a növények még nem nőtték be.
 
Laller said:
Szasztok !
A véleményetekre lennék kíváncsi ! Van egy 112L-es akim (80x35x40).Az aljára vettem JBL aqua basis plus-t és manado-t .Hátrafelé emelkedőre terveztem az aljzatot (elöl kb 4-5cm , hátul min 10cm ),de több helyen olvastam ,hogy már a flow-tól is ki fog egyenlítődni .2 külső szűrőm fog belemenni : tetratec ex-700 és atman cf-800 .Lenne olyan elrendezés szerintetek aminél nem hordaná el a talajt az áramlás ,vagy felejtsem el a domboldalt?

Ha megnézed a naplómat láthatod, hogy nekem nem sikerült https://akvakertesz.hu/viewtopic.php?t=2244
Szerintem csak dekorokkal lehet igazán komoly emelkedést adni a Manadonak. Leginkább sok apró kő és vasfa darabok lennének alkalmasak.
Más kérdés, hogy ez mennyire illeszkedik az elképzelésedbe, na meg a pénztárcádhoz.
 
Hali !
Még 1 kérdés manadóval kapcsolatban !Ha mind a 2 szűrő nyomóját a hátsó üvegre tenném egymás mellé esőztetővel , akkor ugye a víz
felül előre jönne majd a frontüvegnél lebukna és alul fordulna hátra .Ekkor az áramlás a manadot "felfelé tolná" elméletileg .Lenne esély
a domboldal megtartására vagy sem ? Manadó , szűrők megvannak már és nem nagyon tetszik nekem a sík aljzat .Mindenképpen emelkedő aljzatot szeretnék !Légyszi írjatok vmi okosat !
 
Laller said:
Hali !
Még 1 kérdés manadóval kapcsolatban !Ha mind a 2 szűrő nyomóját a hátsó üvegre tenném egymás mellé esőztetővel , akkor ugye a víz
felül előre jönne majd a frontüvegnél lebukna és alul fordulna hátra .Ekkor az áramlás a manadot "felfelé tolná" elméletileg .Lenne esély
a domboldal megtartására vagy sem ? Manadó , szűrők megvannak már és nem nagyon tetszik nekem a sík aljzat .Mindenképpen emelkedő aljzatot szeretnék !Légyszi írjatok vmi okosat !


Hali!

Szerintem csak a frontüvegnél fog egy árkot képezni. Nem gondolnám, hogy pont a te elképzelésednek megfelelően fogja a talajt a két szűrő hátratolni. Ha mégis így lenne, akkor szerencsés leszel és ajánlom a lottózást is :)

Egyébként én pont most hoztam el 10 liter Manado-t. Nem tudom még mi lesz a hardscape. Én is emelkedőre szerettem volna, de lehet hogy valami teraszos kialakítást fogok csinálni és kövekkel fogatom meg a Manadot, jobb elöl meg egy teljesen sík "alföldöt " fogok kialakítani. Kiváncsian várom, hogy a flow mit csinál belőle.
Már arra is gondoltam, hogy egy vékonyabb réteg Sansibárt kellene rátenni. Az apróbb szemű és talán összetömörítené annyira, hogy megmaradna a kívánt forma.
Erre majd azért az okosak biztos mondanak valamit. :)
 
cheetah said:
............Már arra is gondoltam, hogy egy vékonyabb réteg Sansibárt kellene rátenni. Az apróbb szemű és talán összetömörítené annyira, hogy megmaradna a kívánt forma.
Erre majd azért az okosak biztos mondanak valamit. :)
Bár okos nem vagyok kicsit se!
Az apróbb szemcseméret szépen levándorol az aki aljára sztem, ha néhány garnélát is teszel be akkor meg percek alatt elkapálják a homokot.
 
vapega said:
cheetah said:
............Már arra is gondoltam, hogy egy vékonyabb réteg Sansibárt kellene rátenni. Az apróbb szemű és talán összetömörítené annyira, hogy megmaradna a kívánt forma.
Erre majd azért az okosak biztos mondanak valamit. :)
Bár okos nem vagyok kicsit se!
Az apróbb szemcseméret szépen levándorol az aki aljára sztem, ha néhány garnélát is teszel be akkor meg percek alatt elkapálják a homokot.


Volt egy ilyen érzésem, hogy nem lesz jó az elképzelés. :(
Akkor viszont ujabb tippeket várok (azt hiszem nem vagyok egyedül).
 
Nálam két ADA utánzatú lily pipe dolgozik egymással szemben. Az egyik szűrőmet eléggé lefolytja a reaktor, a másikat pedig direkt lefolytottam a kimenő csappal annyira, hogy ugyanannyi legyen a vízhozama mint a másik reaktorral terhelt szűrőnek. Ennél egyenletesebb és szélesebb áramoltatás nem igazán létezik.
Sokat néztem a kezdetekben és egyáltalán nem hordta a talajt a vízáram. Ennek ellenére szépen lassan egyre kissebb lett a dombom emelkedése.
Ez a folyamat egészen a növények térhódításáig tartott.
Tehát a Manado mindenképpen tömörödni fog és ennek a következménye a megcsúszás is.

Nagyon fontos az alapos, többszöri átmosás, hogy csak a nagyobb szemcsék maradjanak meg. Ezzel késleltetni lehet az iszapodást(ami egyébként elkerülhetetlen), és talán több esélyünk van dombot csinálni is. Manadoval látványos emelkedést létrehozni csak alátámasztással / alátöltéssel vagy ezek kombinációjával lehet.
Alátöltésnek bármi jó lehet amiben tud áramlani a víz. Például fel nem használt szűrőanyagok: műanyag labdák, kerámia szűrőanyagok.
 
A Manadoval kapcsolatban érdeklődnék.
Akvárium indításnál menyire keményíti a vizet? (nekem a csapvíz 17-es keménységű).
Meddig van ez, csak az elején?

Csak egy iedig. És addig sem gond, hiszen az indítás utáni hetekben úgyis gyakran kell vizet cserélni. A 17-es csapvízhez (ha jót akarsz) nyilván teszel lágyvizet (desztillált, RO, vagy ioncserélt), úgyhogy a keménységet be tudod állítani.
 
Milyen probléma lenne akkor,ah 17-es keménységű (vízelőkészítőt használva) cserélném a vizet.
Nem lágyítanám a vizet,és úgy indítanám el Manadoval az akváriumot?
Így persze keményebb lenne a víz.
 
Milyen probléma lenne akkor,ah 17-es keménységű (vízelőkészítőt használva) cserélném a vizet.
Nem lágyítanám a vizet,és úgy indítanám el Manadoval az akváriumot?
Így persze keményebb lenne a víz.
Kevésbé érzik jól magukat a növények a kemény vízben, ezért valamivel lassabban fejlődnek. Feltéve, hogy nincs a vízben valamilyen anyag , ami erősen korlátozza a növekedést, de ez viszonylag ritka.
 
Kevésbé érzik jól magukat a növények a kemény vízben, ezért valamivel lassabban fejlődnek. Feltéve, hogy nincs a vízben valamilyen anyag , ami erősen korlátozza a növekedést, de ez viszonylag ritka.
Sikerült elkezdenem a növis akim telepítését.Tropical táptalajra JBL Manadot tettem, és egy kis dombot alakítottam ki az aki szélén.Lassú feltöltés mellet nem csúszott meg a talaj, viszont tele van légbuborék zárványokkal.Ezeket hogyan lehetne eltávolítani?Vagy baj, ha ott van egyáltalán?
 
Back
Oldal tetejére