• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

(high - közepes - low)-tech akvárium?

gosta

Kertész tanonc
Sziasztok!

Évek óta nézegetem a gyönyörű növényes akikat, és már a legelső alkalommal, hogy Amanora rábukkantam, persze "nekem is ilyen kell". Akkor ez még csak álom lehetett nálunk, legalábbis az én pénztárcámmal és lehetőségeimmel - de sokat tanultam belőle a "normál" akim működtetéséhez is. Aztán évekig szüneteltettem az akváriumot, majd idén újra beüzemeltem, persze hamarjában mindent, a régi, megszokott módon. Aztán kezdtem el bújni a netet, és találtam meg, hogy jé, már nálunk is van ilyen gyöngyörűség. És szerencsére olyanok, akiktől kérdezni lehet. Így hát kérdezek, kicsit kezdő, kicsit lehet, hogy szentségtörő, de leginkább tudni vágyó kérdést.
Ami engem most foglalkoztat, az a különböző átmenetek a hagyományos, halas-növényes aki és a teljesen high-tech, minden jóval felszerelt akváriumok között. És a miértek, meg a tapasztalatok, ha vannak. Amit én tapasztaltam: kb. 100 liter, Eheim 2215 külső szűrő (nem túl nagy), 2x18 watt T8 világítás, élesztős CO2, tápozás (jelenleg macro+micro+szén, de mással is ment már) technikai felállás mellett üzemeltettem és üzemeltetem az akváriumot. A növények, amikkel már működött: Microsorium, Ceratophyllum demersum, jávai moha, Anubias nana, Echinodorus (valami ozelot), Sagittaria (nem tudom, milyen, kaptam), Cryptocorine, Heteranthera zosterifolia, Hemianthus micranthemoides (ez az előtérben van mezőnek, szépen szétterül, kéthetente nyírom). Ilyen körülmények között, ha figyelek rá, a növényeim szépen nőnek, rengeteget buborékolnak, számomra egy kicsit túl szépen is, mert néha kevés a heti egy nyírás némelyiknek. Nem mondhatom, hogy teljesen algamentes, mert heti egy takarítással azért valamennyi pontalga nő az üvegen, és az Anubias levelének szélés is, meg a köveken - de nagyon kevés, kordában tartható (és ráadásul szerintem egy víz alatti világhoz ennyi akár még természetesen is hozzá tartozhat).
Ha ilyen nagyon nőnek kevés fénnyel, kevés táppal (kevesebbet adagolok, mint az előírt, mivel kevesebb a növényem és a fény, co2 is, mint nálatok), akkor ijesztő számomra, hogy mennyire nőnének, ha átalakítanám higy-techre. Másrészt felmerül bennem a kérdés, hogy miért tegyem, ha így is láthatólag jól érzik magukat. Igazán a kérdés az: mi lenne a különbség? Én úgy gondolom, hogy annyi: még jobban nőnének, még többet kéne nyírni, és esetleg (ha ügyi vagyok) az a kevés alga is eltűnik végérvényesen. És még egyre tudok gondolni: hogy tarthatnék kifejezetten kényes növényeket is. Vagy van más is?

És a folytatása a kérdésnek: ha így is működhet, akkor lehetséges azokat a szívvidító-szemkápráztató növényes layoutokat kevesebb technikával is megvalósítani, legfeljebb lassabban nőnek a növények, lassabban alakul ki. Tévedek?

És továbbmenve: mi várható, ha az így működő akváriumon valamit megváltoztatok? a) verzió: megnövelem a fényt a két 18W helyett két (vagy három) 24 W T5-re; b) verzió: a talajt lecserélem igazi táptalajra (vagy mindkettő). Ezek a változtatások férnek bele kb. a mostani lehetőségeimbe.

Még vannak kérdéseim, de azokat elraktározom későbbre.
 
Én azt mondanám,hogy ne változtass,ha ezzel elégedett vagy.Csak ha nagyon elszánt vagy és nem tudod magadban tartani,hogy kipróbáld a 'hájteket'.
Ha többet akarsz világítani,a szűréssel,tápozással is utána kell menni,nem különben a CO2-vel.Több fénnyel igényesebb növényeket is kipróbálhatsz,nagyobb skálán válogathatsz.Erős fény alatt gyorsabban nőnek,de sokkal egészségesebbnek is látszódnak.
Ha elszántad magad,indulásnak csak max. 0.5-0.6W-al világíts.A szűrés jelenleg sem ártana,ha több lenne.Ekkor is megtanulhatod az egész rendszer működését.
Azután ha végleg elszaladt a ló,már új tapasztalatokkal indíthatod a high tech-et. :)

A mostani technikával lassan éred el ezt.
A táptalaj bármely akváriumban jól jön.

Én csak ilyenkor mindig Tomi akváriumait ajánlom,nincs bennük Co2,mégis csodaszépen nőnek a növények.A "Naplók"-ban jó néhány akija megtalálható.
 
Back
Oldal tetejére