• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Halas akvárium algagondokkal

Kiskoru79

Kertész szaki
Üdvözlök mindenkit!

Remélem nem baj, hogy egy halas akvárium dolgaival tolakodok ide.

A lényeg: 2014.05.14. napján, bő egy hónapja indítottam egy afrikai sügéres akváriumot, kevés növénnyel. Mostanra alga problémával szembesültem.

Növényeket 2014.05.16. napján, a halakat 2014.06.06. napján telepítettem be.

A szűrést 2014.05.14. napján indítottam, szűrőbe Sera baktérium kultúra került, amit 2 hét alatt 3 részletben adagoltam még a vízbe. A világítást 2014.05.16. napján indítottam.

Az alga problémát június 2. hetében észleltem, először a köveken és az akvárium üvegen az aljzatnál. Mostanra már a növényeken is megjelent és a korábbi helyeken is elszaporodott.

Az akvárium részletesen: 100x50x60 magas, bruttó 300 literes, üvegtetővel. Aljzat fehérvárcsurgói kvarchomok (0,4-1,0 mm) kb. 5 cm vastagon. Lávakő dekoráció. A homok és a lávakő is jól átmosva, forró vízzel is átöblítve.

Növények: 3 tő Crinum calamistratum és 1 nagyobb és 2 kicsi tő Anubias nana. A növények kötözve lettek, nincsenek ültetve.

Jelenlegi halállomány: 12 egyed Cyprichromis leptosoma Mpulungu / lazacsügér és 4 egyed Xenotilapia bathyphillus Kekese / homoksügér, növendékek. Bővítés még tervezve van 22 illetve 12 egyedre.

Szűrés: JBL e1501 Greenline (bruttó 1400 l/h) és Hagen Fluval 206 (bruttó 780 l/h).

A JBL töltete: (alulról fölfelé) 1 liter Eheim Mech+1 liter Eheim Biomech+2 liter Eheim SubstratPro+2 liter Seachem Matrix+1 sűrű szivacs+1 réteg perlon, valamint a durva előszűrő szivacsok kiegészítve egy kis kerámia gyűrűvel.

A Fluval töltete: (alulról fölfelé) sűrű szivacs+JBL PhosEX+ATI aktívszén+1 réteg perlon+Seachem Purigen (250 ml), valamint két réteg előszűrő szivacs.

A Fluval 2 héttel a JBL után indult.

Világítás: Aqua Japan AJ2 1000; 2x39W, T5 HO, 6500K. Osram Lumilux Plus (Cool Daylight) csövekkel.

A világítás délután 13 órakor kapcsol be és este 21 órakor kapcsol le, összesen 8 órát megy, 2014.05.16. napjától. A vízfelszíntől kb. 7-8 cm-re lehet, üveg szélére támaszkodik a gyári talpakkal.

A szűrők beszívó ágai a bal hátsó sarokban eltolva, a nyomó ágak pedig a bal oldali rövid falon egymás alatt, a vízfelszín felé fordítva, fodroztatás, levegőztetés miatt.

Dekorációs kövek a hátsó fal mentén, így az áramlás a homok felületen jól vissza tud fordulni a beszívók felé.

Növények tápozása (Nigro tanácsát megfogadva): Easy Life Profito; hetente egyszer 30 ml + Easy Life Carbo; naponta 12 ml. A tápozás 2014.05.20. napjától megy.

Fűtés: Külső fűtővel, Hydor ETH 300, a JBL szűrő nyomó ágára kötve, 24 fokra állítva, ez a melegben volt, hogy felment 26 fokra is.

Halak etetése napi váltásban száraz és fagyasztott eleséggel, odafigyelve a megfelelő mennyiségre.

Vízcsere először az indítást követő 3. héten volt 30 liter, majd a halak telepítését követő 1. héten 90 liter, egy napot pihentetett és Sera Aquatannal előkezelt csapvízzel. Víztetsztjeim sajnos nincsenek.

Az algák leginkább a növényeken zavarnak és az üvegen az aljzatnál. A kövekről fogkefével könnyen lejött, az üvegről alul amennyire tudtam letöröltem, ahogy a hátfalon is. Egyébként a vízfelszínen található egy szennyeződés réteg. Nem hártya, nem összefüggő, hanem olyan por szerű.

A Crinum leveleihez még nem nyúltam.

A kérdéseim a hosszú bevezető és ismertető után a következők lennének; milyen algákkal van fertőzve az akváriumom és ezek milyen okokból jöhettek elő?

Ami megfordult a fejemben, hogy a növények közelébe nyomom a Carbot leállított szűrőkkel. A világítás időtartamát csökkentem. Eddig nem változtattam semmin, megvárom az esetleges tanácsaitokat, amiket előre is köszönök.

Igyekszem képeket is feltölteni, a leírtak szemléltetésére.

aksi20140516_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
[/url][/IMG]
aksi20140618_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
[/url][/IMG]



aksi20140516_www.kepfeltoltes.hu_.jpg]
aljzat20140618y_www.kepfeltoltes.hu_.jpg]

crinum20140618_www.kepfeltoltes.hu_.jpg]

v_zfelsz_n20140618_www.kepfeltoltes.hu_.jpg]

n_v_nyek20140618_www.kepfeltoltes.hu_.jpg]
 
Utoljára módosított:
Szia!

Szinte biztos vagyok benne, hogy tapasztaltabbak is meg fogják erősíteni, de szerintem:

- nagyon kevés a fény ehhez a félelmetes magassághoz
- kevés a világított órák száma (Nigro blogján olvasható egy leírás a 24 W×h/gal "állandó" jelentőségéről, kiszámoltam ugyanez Nálad 7,9)
- szerintem - bár nem vagyok tapasztalt ezen a téren -, ehhez öt db hínárhoz nagyon sok a tápod, sok táp, kevés fény -> barna alga alul

A világítást semmiképpen se csökkentsd, az tutira csak ártani fog.

Szerintem. Sok sikert az alga elleni harcban ;)
 
Szia!

Szinte biztos vagyok benne, hogy tapasztaltabbak is meg fogják erősíteni, de szerintem:

- nagyon kevés a fény ehhez a félelmetes magassághoz
- kevés a világított órák száma (Nigro blogján olvasható egy leírás a 24 W×h/gal "állandó" jelentőségéről, kiszámoltam ugyanez Nálad 7,9)
- szerintem - bár nem vagyok tapasztalt ezen a téren -, ehhez öt db hínárhoz nagyon sok a tápod, sok táp, kevés fény -> barna alga alul

A világítást semmiképpen se csökkentsd, az tutira csak ártani fog.

Szerintem. Sok sikert az alga elleni harcban ;)


Neked is köszönöm az észrevételt és a tanácsot.
A halak miatt ugye nem kell sok világítás, a vízoszlop magasságával viszont nem kalkuláltam.
Lehet elmenne ez az akvárium ennyi növénnyel külön tápozás nélkül is, vagy csökkentett tápozással?
 
Mi volt a gond a képbeszúrásommal?

Sok felesleges dolog volt a link sorban, ezért nem tudta a rendszer megjeleníteni.

Kód beillesztése:
Rossz:
http://[img]http//kepfeltoltes.hu/thumb/140618/aksi20140516_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Helyesen:
http://kepfeltoltes.hu/140618/aksi20140516_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Neked is köszönöm az észrevételt és a tanácsot.
A halak miatt ugye nem kell sok világítás, a vízoszlop magasságával viszont nem kalkuláltam.
Lehet elmenne ez az akvárium ennyi növénnyel külön tápozás nélkül is, vagy csökkentett tápozással?

Szerintem igen. Esetleg GA mikro-t érdemes adagolni vagy nagyon keveset, vagy ritkán. Úgy gondolom, hogy a sügerek biztosítják a NO3, PO4 szintet.

De a barna alga az alsó részen ettől még nem fog eltűnni :(
 
Sok felesleges dolog volt a link sorban, ezért nem tudta a rendszer megjeleníteni.

Kód beillesztése:
Rossz:
http://[img]http//kepfeltoltes.hu/thumb/140618/aksi20140516_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Helyesen:
http://kepfeltoltes.hu/140618/aksi20140516_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Köszönöm a konkrét példát, így már remélem gond nélkül menni fog a jövőben.
 
Szerintem igen. Esetleg GA mikro-t érdemes adagolni vagy nagyon keveset, vagy ritkán. Úgy gondolom, hogy a sügerek biztosítják a NO3, PO4 szintet.

De a barna alga az alsó részen ettől még nem fog eltűnni :(

A lávaköveken zöld színű, folt jellegű alga és 1 cm körüli zöld színű szálas alga is van.

Az Anubias levelein barnás foltok, a Crinum levelein hosszú vékony sötét színű szálak lógnak és van ahol a levél végen barnás-feketés lerakódás van, ami úgy néz ki, hogy körbeöleli, befedi a levelet.
Reménykedek, hogy a barna alga az új indítás következménye és később megszűnik vagy mérséklődik. Az üvegről könnyebben is el tudom távolítani. A köveken sem zavar egyenlőre, míg nem terjeszkedik el nagyon.
A növényeken zavar leginkább, ott feltűnő és esztétikailag is bántó számomra. Nem szeretném, ha a növények elpusztulnának. Kíváncsi vagyok milyen változások lesznek.

Várok még, hátha lesznek egyéb észrevételek is és megpróbálok még fotókat beilleszteni, szemléltetésre.
 
Beszúrok még pár képet az állapotról. Ezeken látszik még az aljzatnál az üvegen lévő algaréteg, a lávakövet foltokban borító zöld színű alga is.

Délután mértem a vizet, Sera 5 in 1 csíkteszttel. Sajnos csak ilyenem van. Támpontot ad, még ha nem is túl pontos és nem mutat mindent. Szóval: NO3-10 mg/l; NO2-0 mg/l; GH-12d; KH-6d; pH-7,4. Ezek körülbelüli értékek, amiket a színskáláról tudtam leolvasni. Ezek az értékek a teszt segédlete szerint még megfelelőek. Mást mérni nem tudok.

aljzat20140618_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

aljzat20140618x_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

aljzat20140618z_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

l_vak_20140618_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Esetleg van még ötletetek, hogy miktől szenvedek és mit tudok csinálni? Ma a szokásos Carbo adagot (12 ml) a Crinum-ok közelébe fecskendeztem, leállított szűrők mellett. Közvetlen napfény nem igen éri az akváriumot, egy ablak-ajtó van vele szembe kb. 5 méterre. Arról a késő délutáni napfény esik a helyiségbe.
 
Már majdnem jó a képbeillesztés, csak ha jól megfigyelted volna a példámat, akkor kivetted volna még a linkből, hogy view/ és akkor meg jelent volna rendesen. :)

Így:

aljzat20140618_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Már majdnem jó a képbeillesztés, csak ha jól megfigyelted volna a példámat, akkor kivetted volna még a linkből, hogy view/ és akkor meg jelent volna rendesen. :)

Így:

aljzat20140618_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Remélem most már menni fog, megpróbálom a többit jól beilleszteni. Köszönöm, hogy ránéztél!
 
aljzat20140618x_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


aljzat20140618z_www.kepfeltoltes.hu_.jpg



Végre sikerült.:) Ránézésre úgy tűnik, hogy az aljzatnál az üvegen többféle alga is tenyészik. ? Ezeken a képeken inkább szőröknek tűnnek, nem foltoknak.
 
Hali!
Nekem is volt/van sügéres akim, és csak az alapján mondok véleményt, nem szentírás.. Ennyi növényhez szerintem egyáltalán nem, vagy esetleg nagyon minimális táp szükséges, mert a halaid úgyis ,,trágyáznak", és ráadásul ezek a növénykék nem is nagyon igénylik, elvannak.

Kapargasd le az üvegről, kövekről, mindenről az algákat,vízcsere és nyomj egy kis algagátlót !
Gyakrabban cserélj vizet,ezt ismételd, és el fognak tűnni.
Tapasztalat alapján (A sügéresemen gyatra szűrő van) cserélgetem, cserélgetem a vizet, és nincs alga.... Aztán amint kihagyom, elhanyagolom picit az akit, szinte ugyanez, mint neked.
Közben olvasom, nagyon nagy az aki, szóval a vízcsere bonyolultabb...
Gyakori vízcserével, kevés, vagy semmi növénytáppal szerintem megoldódik.

(Egy levegőporlasztót nem szeretnél betenni?) Még azon gondolkoztam, hogy nálam erős levegőztetés is van, ami több szempontből is előnyös.
1. A vízfelszínt jobban mozgatja külön, eltűnik a hártyád.
2. Melegebb időben is ,,friss" marad a vized, kevésbé ,poshad" .(bár ez is szerintem szinte csak a mozgatás miatt van, de nekem bevállt)

A vízcseréket próbáld meg megoldani valahogy. Ne izgulj, egy idő után ,,beáll" az aki, és minimális lesz az alganövekedés.(De azért, mivel halas akiról van szó, számolni kell egy kevéssel)

Minden csak saját vélemény, és ,,halas" szempontok alapján értendők, mint amilyen a Te medencéd is.

Sok sikert ! :)(y)
 
Hali!
Nekem is volt/van sügéres akim, és csak az alapján mondok véleményt, nem szentírás.. Ennyi növényhez szerintem egyáltalán nem, vagy esetleg nagyon minimális táp szükséges, mert a halaid úgyis ,,trágyáznak", és ráadásul ezek a növénykék nem is nagyon igénylik, elvannak.

Kapargasd le az üvegről, kövekről, mindenről az algákat,vízcsere és nyomj egy kis algagátlót !
Gyakrabban cserélj vizet,ezt ismételd, és el fognak tűnni.
Tapasztalat alapján (A sügéresemen gyatra szűrő van) cserélgetem, cserélgetem a vizet, és nincs alga.... Aztán amint kihagyom, elhanyagolom picit az akit, szinte ugyanez, mint neked.
Közben olvasom, nagyon nagy az aki, szóval a vízcsere bonyolultabb...
Gyakori vízcserével, kevés, vagy semmi növénytáppal szerintem megoldódik.

(Egy levegőporlasztót nem szeretnél betenni?) Még azon gondolkoztam, hogy nálam erős levegőztetés is van, ami több szempontből is előnyös.
1. A vízfelszínt jobban mozgatja külön, eltűnik a hártyád.
2. Melegebb időben is ,,friss" marad a vized, kevésbé ,poshad" .(bár ez is szerintem szinte csak a mozgatás miatt van, de nekem bevállt)

A vízcseréket próbáld meg megoldani valahogy. Ne izgulj, egy idő után ,,beáll" az aki, és minimális lesz az alganövekedés.(De azért, mivel halas akiról van szó, számolni kell egy kevéssel)

Minden csak saját vélemény, és ,,halas" szempontok alapján értendők, mint amilyen a Te medencéd is.

Sok sikert ! :)(y)

Köszönöm a részletes véleményedet!

Az előző sügéresemben is volt alga valamennyi mindig. Szerencsére abban a kövekre és egy kevés az üvegre koncentrálódott, abban a növények megúszták.

Egyébként ma kitakarítottam, letöröltem, fogkeféztem mindenhonnét, a növényeket is kivettem és letöröltem róluk. Csináltam egy 20 %-os vízcserét is. Jelenleg minden szép.
Sajnos a lávaköveken és közöttük, mögöttük elég sok mulm volt. Biztos ez is hozzájárul a dologhoz. Vettem ki a kövekből és átrendeztem kicsit, a jobb áramlás miatt. Egyébként is megfigyelésem szerint a homoksügéreket és a lazacsügéreket nem igazán érdekli a kövek közötti bujkálás.

Meglátom mennyire jönnek vissza az algák. A korábbi akváriumban Anubias-oknál folyékonyat adagoltam, azzal nagyobb szerencsém volt, annál nem volt ilyen kezdeti alga bumm sem. Eredeti terv szerint 2 hetente vízcsere (30 %), de lehet inkább hetire váltok, mondjuk 20 %-al.
 
Király, akkor most minden szép! :)
Heti 20 % szerintem az ideálisabb. Hát a kövek kozt megbúvó mulm biztos hozzájárult a dolgokhoz.. No meg a tápozás...
Várom majd az új fejleményeket is!
 
Üdv!

Ma ismét takarítás, kövek átrendezése, 20 % vízcsere.
Azt hiszem, hogy egy darabig marad a heti vízcsere. Egész jól nézett ki egyébként az akvárium. A növényeken nem jelentkezett algásodás, igaz egy kis mulm megült az anubiasok levelein. Az üvegeken alig láthatóan volt csak alga. Szépen letisztítottam mindent. A vízfelszín koszolódása nem múlik. :( Beteszem az Eheim Skim 350-et és 5 perc alatt szépen eltünteti a koszt, másnap estére ugyanaz a helyzet. Most kétnaponta beüzemelem. Lehet, hogy állandóra beteszem és időzítővel minden nap megy egy kis időt. Meglátom, igazából nem szeretnék vezetéket kilógatni az akváriumból.

A tápozás terén a Carbo-ból megy a napi 12 ml, gondolom ez nem gond, meg ugye az algáknak sem kedvez. A Profito-ból heti 20 ml mennyiséget gondoltam adagolni. A világításon nem változtattam. Remélem elmúlik az algásodás.

Jelenleg elég minimál lett a berendezés, 5 db lávakő és az aljzat. Bízom benne jobb lesz az áramlás, nem ülepedik le mulm sehova.

Krisztián
 
Back
Oldal tetejére