• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Wabi Kusa Euphoria

peterkerenyi

Főkertész
Elérkezettnek láttam az időt, hogy elindítsam az első Wabi Kusa-m naplóját.

Az egész történet itt indult ezen a nagyszerű fórumon.
Először is schruz mester alkotásaira figyeltem fel, aztán láttam, hogy egyre többen kaptak kedvet saját Wabi Kusa neveléshez.
Mondanom sem kell, engem is megfertőzött a dolog és onnantól kezdve nem volt vissza út. :D

Igyekeztem magamba szívni az összes tudást amit csak lehetett ezen a fórumon, végig olvastam szinte mindent ami Wabi Kusa-val kapcsolatos.
Azt hiszem, nagy hálával tartozok/zunk schruznak amiért kitaposta az utat ezen a területen. Módszerei, a sok hasznos információja és tapasztalatai segítségével bárki könnyen indíthat és tarthat sikeresen Wabi Kusát.
Bízom benne, hogy a módszereket követve nekem is sikerül majd egy szép és egészséges Wabit neveleni, ami megérne majd egy HAC nevezést is.

A tervezést nem kapkodtam el, elég régóta gondolkodom már egy saját Wabi Kusa-n :)
3 dolog okozott egy kicsivel több fejtörést:

- Az első komolyabb téma a világítás volt. Szép és igényes lámpát kerestem, amibe még megfelelő izzót is lehet tekerni. Sok keresgélés után találtam rá egy számomra tetszetős darabra, a neve Eglo Top Desk, árban egész jó volt, E27-es foglalatú és 60W-ot is elbír. (persze az már túlzás lenne)
Izzót is találtam hozzá a neten: 20 W 6500K (ez egy elég új fajta izzó és elvileg 92%-ban képes a természetes napfényt visszaadni). Reméljük beválik, egyébként elég brutál fénye van már ennek a 20 W-nak is. :p

- A második a búra volt (az átszoktatás idejére).. Már van is a fejemben egy tuti ötlet, már csak a kivitelezésnek kell jól sikerülnie. Remélem olyan lesz amit elképzeltem és nektek is tetszeni fog. :p

- A harmadik pedig a növények kiválasztása volt :D annyi szép növény van, de mégsem zsúfolhatjuk bele az összeset egy tálba.
Ahogy bújtam a naplókat sok olyan növényt láttam amik virágot is hoznak ha jól érzik magukat. Nincs is szebb látvány annál mikor egy növény virágzik, ezért próbáltam úgy össze rakni a növénylistát, hogy legyenek benne ilyen növények is. :)
Nagyon tetszenek a japán kertek és jó lenne itthon is egy kis részlet abból a hangulatból, ezért remélem nálam is lesz virágzás bőven. :)


Egy kis száraz infó a Wabiról:

Tál: Do!Aqua Plant Glass Cylinder 30x5
Talaj: Tropica táptalaj, ADA Amazonia, néhány bogyó Substrat Pro a talajba nyomva
Világítás: Eglo Top Desk, E27-es foglalat, 20W 6500K
Tápozás: Do!Aqua be Bright wabi táp

A locsolás és spriccelés jó lenne RO-val de nincs RO készülékem, úgyhogy vagy veszek mindig egy flakonnal, vagy marad a sima víz. (de a vízkő nem lenne szép látvány se a tálon, se a leveleken)


Növények:

Hemianthus Callitrichoides Cuba HC
Eleocharis Parvula (elszórva kiegészítésnek)
Ammania bonsai (virágzik)
Staurogyne repens (virágzik)
Hydrocotile sp japan

Limnophila aromatica
Myryophyllum matogrossense

Hygrophila sp. Araguaia (virágzik)
Didiplis Diandra (virágzik)

Lindernia Rotundifolia (virágzik)
Weeping moss (mert jól tartja a vizet)

Lehet kellene még bele valami vörös növény is, szerintetek melyik illene még a képbe?

A start még egy kicsit várat magára, de addig is elindítom a naplót, hátha tudtok még néhány tanácsot adni nekem, hogy mire érdemes jobban odafigyelni, főleg az elején.
Tapasztalt Wabisok ne kíméljetek, kérem az építő hozzászólásokat! :D

Hamarosan képekkel is tudok szolgálni, amint beszereztem a hozzávalókat ;)
 
Pénteken voltam a GA-ban ahol sikeresen beszereztem az első kört, a készülő Wabimhoz :) Köszönet érte Nigronak amiért sikerült mindent összeszedni amire szükségem volt, és mert volt dugiban Do!Aqua-s Cylinder tál (amit még schruz nem vitt el) :D

Löttem pár képet az eddig meglévő dolgokról :) A tál gyönyörű!! Még így üresen is mindig megcsodálom ha elsétálok mellette, és beleképzelek egy nagy adag salátát :D Alig várom már a startot.
(ja és kaptam egy ADA ajándék zacskót is amit látni a képeken. A stílus és minőség ezen is érezhető, nagyon pofás kis zacskó :))

P1060984.jpg


P1060991.jpg


P1060995.jpg
 
Huh de régen jártam már itt. :D Ideje update-elni a naplómat.

Szóval az elmúlt 2 hónapban, egy kisebb változtatás megvalósításán ügyködtem ezért csúszott a start. Úgy gondoltam mégsem lenne megfelelő a világítás amit fentebb leírtam ezért terveztem magamnak egy saját egyedi wabi kusa világítást.

Az új lámpámnak nyitottam egy naplót is a DIY topicban, aki még nem látta volna, a linkre kattintva megnézheti :):
Wabi kusa világításom
Nagyon boldog vagyok amiért ekkora sikere lett a lámpámnak, nem is hittem volna, úgy hogy köszönöm még egyszer a sok pozitív vissza jelzést! :)

Vissza kanyarodva ehhez a naplóhoz, ma voltam a GA-ban, hogy beszerezzem a növényeket, így már minden készen áll a startolásra.

A növény lista a következőkre módosult:
HC
Parvula
Staurogyne Repens
Myriophyllum matogrossense
Ammania Bonsai
Ludwigia sp.

Sajnos 3 növényt nem sikerült beszereznem, amikre nagy szükségem lenne mert mindenképp velük együtt képzelem el a tálamat:
- Didiplis Diandra
- Hygrophila sp. Araguaia
- Limnophila aromatica

Ha valakinek van ilyen növénye és tudna nekem adni pár tövet, nagyon hálás lennék. :)
 
A mai napon elkészítettem a "karantént" az átszoktatás idejére.
Mivel ekkora tálat nem olyan egyszerű letakarni, ezért gondoltam készítek egy méretreszabott sátrat neki.
A vázat méretre vágott fa rudakból ragasztottam és beborítottam fóliával.

Nem tudom a képek mennyire adják át, de élőben tényleg olyan mint egy kisérleti karantén :D
(a képeket telóval lőttem gyorsba)

IMG_1933.JPG


IMG_1934.JPG


IMG_1935.JPG
 
Tegnap végre volt időm és összeraktam a tálat :) A zselét nem volt egyszerű lemosni a növényekről de megérte a fáradozást. 7 cserép növény került bele, a képeken úgy tűnik mintha tele lenne a tál növényekkel, de még mindig rengeteg hely van benne (hatalmas a tál :) ), amit még szeretnék beültetni azokkal a növényekkel amiket nem tudtam beszerezni.
A fólia sátor szépen tartja a párát, úgy hogy szerintem működni fog a dolog :) Felnyitáskor érezhető a különbség ha beleteszem a kezem.

A világítás reggel 09:00-tól este 19:00-ig fog menni.
Szellőztetés napi 2x, reggel és este 10-10 perc, egybekötve a sricceléssel.
A spriccelésre és öntözésre Do!aqua Be Bright-al tápozott RO vizet használok.

És akkor a képek az indulásról (a képek még mindig csak telóval vannak, de a későbbiekben igyekszem a géppel lőni őket):

IMG_1946.jpg


IMG_1947.jpg


IMG_1948.jpg


IMG_1949.jpg


IMG_1950.jpg


IMG_1952.jpg


IMG_1954.jpg
 
Gondoltam írok egy gyors helyzet jelentést.
A tál ma 6 napos.
Minden a legnagyobb rendben van, a fóliasátor nagyon jól szerepel (jobban mint azt gondoltam) a növények láthatóan jól érzik magukat, elkezdtek szép lassan kiegyenesedni.
A HC elől meglepően jól van, sokatoknál olvastam, hogy a HC az elején elfonnyad sok helyen mert víz alá kerül. Én ezt próbáltam elkerülni és csak épphogy talajszint főlé töltöttem fel a tálat, hogy ne legyenek víz alatt a növények.
Beválni látszik, egyelőre minden növény nagyon jó állapotban van. :)

Mivel minden rendben van a növényekkel, ezért a szellőztetés idejét 10 percről felemeltem 15-20 percre.
A jövöhét elején szerintem már elkezdhetem fokozatosan felnyitni a fóliát, 4-5 naponta növelve a rést. A fóliasátor szerintem elég magasan fogja tartani a párát még úgy is, úgyhogy nem hiszem, hogy gond lesz. :)

u.i.: Ahogy egyere jobban egyenesednek ki a növények, sokkal jobban látni mennyi hely van még a tálban. :D Mindenképp szeretnék még bele növényt.
Ha valakinek van ritkításból néhány szál az alábbi növényekből annak nagyon tudnék örülni :)
- Didiplis Diandra
- Hygrophila sp. Araguaia
- Limnophila aromatica
- Pogostemon erectus
 
Egy kis update:

Tegnap voltam a GA-ban beszerezni a hiányzó növényeket, úgy hogy most már teljes a lista és a tál is tele van! :)
A friss szerzemények:
- Limnophila Hippuroides
- Hygrophila sp. Araguaia
- Limnophila aromatica
(Köszi még egyszer Viktor! ;) )

Az új növények egyébként jo nagyok, eddig csak képről láttam őket, így eléggé meglepődtem amikor be akartam ültetni őket. :D
Kissé át kellett rendezni a hátsó részt, a Bonsai-t és a Myryophyllum-ot előrébb hoztam hogy a hátsó részen elférjenek az újak. A tál most tele van növénnyel de szerintem még lesz hova ültetni amikor már nyirni kell.

Ami meglepő számomra, hogy még nem kellett után töltenem a tálat vizzel. Talán azért lehet mert még nincs akkora gyökérzet a talajban, hogy elszívják. Egyébként szépen egészségesen fejlődik minden, veszteség nélkül, aminek nagyon örülök! :)

Hamarosan lövök képet ha már lesz látványos fejlődés. ;)
 
Ma volt egy kis időm lőni pár képet a tálról. A minőség nem lett a legjobb. Sajnos a fólia sátorból nem tudom kioperálni a tálat mert elég kicsi a hely, pláne hogy a növények is magasabbak lettek azóta :) Úgyhogy most csak ilyen "fóliás" képekkel tudok szolgálni, de arra mindenképp jó, hogy szemléltessem a fejlődést.
Vissza néztem a korábbi start fotókat és ledöbbentem, hogy mennyit fejlődőtt 2 hét alatt a tál (azon kívül, hogy bele kerültek a hiányzó növények) :).
Főleg a Staurogyne repens nőtt hatalmasat. Remélem a továbbiakban is ilyen tempót diktálnak a növények. :)
Nagy örömömre a világítás is beválni lásztik, a növények, az állapotukból ítélve imádják! :)

P1070248.jpg


P1070251.jpg


P1070249.jpg


P1070252.jpg


u.i.: A Limnophila aromatica és Limnophila Hippuroide kombó elképesztő illatot varázsolnak a tálnak! :D Reggel fólia nyitásnál nagyon kellemes illat árad ki a sátorból. :shame:
 
Rég jelentkeztem, a tál túl van az első hónapján! :)
Hihetetlen mennyit fejlődött a kezdetek óta. A fólia mára már csak egy kis részen fedi a sátrat, a héten az is le fog kerülni.
A talajban lévő vizet szinte már naponta kell utántölteni, úgy hogy jó esély van rá hogy kifejlődtek a gyökerek és szomjasak a növények. :)

A mostani képeket iPhonnal lőttem, hát meg is lett az eredménye :D sokkal könnyebb volt és szebb képeket csinált mint a "komolyabb" fényképezőgépem.. Persze távol van még egy profi gép minőségétől, de egyelőre megteszi ez is. :)

IMG_2037.JPG


IMG_2035.JPG


IMG_2034.JPG


IMG_2033.JPG


IMG_2032.JPG
 
Én kitudok menteni neked az aksiból pár Didiplis diandrat ha érdekel,de ahogy látom nem sok hely maradt neki.:)Jó úton halad a dolog..
 
Én kitudok menteni neked az aksiból pár Didiplis diandrat ha érdekel,de ahogy látom nem sok hely maradt neki.:)Jó úton halad a dolog..

Köszi a felajánlást, de már tényleg nem férne el :)) meg örülök hogy végre a héten lekerül a fólia, nem lenne türelmem meg kedvem átszoktatni az új növényt. :D
 
Nagyon jól néz ki a tál (megnéztem a világítás naplóját is - le a kalappal!) - és a fotókat nézve szinte érzem az illatát is :)
 
Istenem ilyen képeket csinálna az én telóm kezet csókolnék a tervezőjének :)

:D egyébként engem is meglepett hogy ilyen képek születtek egy telefonnal. Ebből csak arra lehet következtetni hogy a fényképezőgépem öreg már a technika pedig rohamosan fejlődik. :) de így legalább felvállalhatóak a képek amíg nem lesz egy komolyabb gépem "drágáért" :)
 
:D egyébként engem is meglepett hogy ilyen képek születtek egy telefonnal. Ebből csak arra lehet következtetni hogy a fényképezőgépem öreg már a technika pedig rohamosan fejlődik. :) de így legalább felvállalhatóak a képek amíg nem lesz egy komolyabb gépem "drágáért" :)
Kedves édesanyám Nokia Lumia 610-e is nagyon szép képet csinál.De ez a lg c660 ez vmi förtelem lehet váltanom kéne :)
 
Back
Oldal tetejére