• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Estimative Index alapú tápozás (Green Aqua Macro és Micro)

Létezik, hogy gyári adagolású tápozás mellett 0 foszfátot mérek? A nitrát a várható kb. 30 ppm.
Olvastam, hogy az aktív talaj elvonhatja a foszfátot, de ez egy két éves amazónia talaj
Most akkor adagoljak külön foszfátot, vagy várjak hátha töltődik?
A foszfáthiány tünete lehet valami fekete szőrös alga a talajon és a leveleken (olyan, mint a zöld szőr, nem ecset)?
 
Létezik, hogy gyári adagolású tápozás mellett 0 foszfátot mérek? A nitrát a várható kb. 30 ppm.
Olvastam, hogy az aktív talaj elvonhatja a foszfátot, de ez egy két éves amazónia talaj

Talajban található agyag például nagyon jól megtudja kötni a P-t, de ez alapjában véve pozitív dolog, hiszen a gyökeres növények számára nagyon nagy készletek állnak rendelkezésre. Pár cm agyagos talaj sokkal több P-t meg tud kötni, mint amennyi pár üveg Macro folyékonytápban van. ADA talaj esetén a "gyári", "friss" kiszerelésben is van foszfát.

Most akkor adagoljak külön foszfátot, vagy várjak hátha töltődik?
A foszfáthiány tünete lehet valami fekete szőrös alga a talajon és a leveleken (olyan, mint a zöld szőr, nem ecset)?

Standard ADA módszer nem igazán adagol P-t, hiszen erre ilyen felállásban (ADA módszer) nincs is szükség. Ha eddig EI alajpján tápoztál, akkor pedig szinte biztos, hogy jó sok P került be az akváriumba az elmúlt két évben. Az agyag akkor is meg tudja kötni a P-t, ha évek teltek el, ennek a funkciójának nincs "minőségmegőrzési ideje".

Estimative Index elég régen jött be, amikor még aktív talajok nem voltak ilyen népszerűek high-tech vonalon. Alapjában véve inert talaj (pl kavics, kvarchomok) a növények számára értéktelen és ezért is volt szükség P (és minden más) adagolására a vízoszlopban.
 
Talajban található agyag például nagyon jól megtudja kötni a P-t, de ez alapjában véve pozitív dolog, hiszen a gyökeres növények számára nagyon nagy készletek állnak rendelkezésre. Pár cm agyagos talaj sokkal több P-t meg tud kötni, mint amennyi pár üveg Macro folyékonytápban van. ADA talaj esetén a "gyári", "friss" kiszerelésben is van foszfát.



Standard ADA módszer nem igazán adagol P-t, hiszen erre ilyen felállásban (ADA módszer) nincs is szükség. Ha eddig EI alajpján tápoztál, akkor pedig szinte biztos, hogy jó sok P került be az akváriumba az elmúlt két évben. Az agyag akkor is meg tudja kötni a P-t, ha évek teltek el, ennek a funkciójának nincs "minőségmegőrzési ideje".

Estimative Index elég régen jött be, amikor még aktív talajok nem voltak ilyen népszerűek high-tech vonalon. Alapjában véve inert talaj (pl kavics, kvarchomok) a növények számára értéktelen és ezért is volt szükség P (és minden más) adagolására a vízoszlopban.
Értem én ezt, de ADA mivel nem visz be külön macrot, microból is kevesebbet ad, mint EI.
Viszont ebben az esetben, ami nálam is fennáll, de másnál is olvastam, mindenből sokat viszek be, de mégis hiányzik valami.
Ilyenkor gondolom két lehetőség van, vagy viszek be külön foszfátot, vagy csokkentem a többi tápanyagot is. Ez logikus lenne, de ellentmond az EI tápozással, hogy nem kell tápanyagszinteket mérni, de ezek szerint mégis elcsúszhatnak a dolgok.
Melyiket lenne érdemes megpróbálni?
1. Csökkentek minden tápot, hogy ne csak a foszfát legyen kevés, hanem nitrát is menjen le 30-ról?
2. Adagolok plusz foszfátot?
3. Növelem a Mic-Mac adagolást gyári adag fölé?
 
Úgy áll a helyzet, hogy a nitrátom az egekben.
Leírom az akvárium adatait: 27l, Tetra 600 plus, Chihiros A301 (5. fokozat), Co2.
Jelenleg 1-1 ml mic-mac (+carbo).
Mérési eredményeim: nitrát 30 felett sokkal, foszfát 0, káliumot nem tudok mérni.
Mint kiderült a csapvizem is tartalmaz 10-15 ppm nitrátot.
Megoldás lehet, hogy csökkentem 0,5 ml-re a macrot (microt hagyom 1-en), hogy ne adagoljak annyi nitrátot, foszfátot pedig adagolok pluszban EL Fosfo formájában? A kérdés csak az, hogy így nem lenne túl kevés a kálium?
Alga minden formája megtalálható.
 
Úgy áll a helyzet, hogy a nitrátom az egekben.
Leírom az akvárium adatait: 27l, Tetra 600 plus, Chihiros A301 (5. fokozat), Co2.
Jelenleg 1-1 ml mic-mac (+carbo).
Mérési eredményeim: nitrát 30 felett sokkal, foszfát 0, káliumot nem tudok mérni.
Mint kiderült a csapvizem is tartalmaz 10-15 ppm nitrátot.
Megoldás lehet, hogy csökkentem 0,5 ml-re a macrot (microt hagyom 1-en), hogy ne adagoljak annyi nitrátot, foszfátot pedig adagolok pluszban EL Fosfo formájában? A kérdés csak az, hogy így nem lenne túl kevés a kálium?
Alga minden formája megtalálható.
27 literre használhatnál lágyvizet is. Kiküszöbölnéd a plusz nitrátot. Én a fénytől is félek, nem erős? (nem nagyon ismerem ezt a lámpát)
Egy blackouttal és fele táppal/fele fénnyel folytatnám a küzdelmet.
 
Úgy áll a helyzet, hogy a nitrátom az egekben.
Leírom az akvárium adatait: 27l, Tetra 600 plus, Chihiros A301 (5. fokozat), Co2.
Jelenleg 1-1 ml mic-mac (+carbo).
Mérési eredményeim: nitrát 30 felett sokkal, foszfát 0, káliumot nem tudok mérni.
Mint kiderült a csapvizem is tartalmaz 10-15 ppm nitrátot.
Megoldás lehet, hogy csökkentem 0,5 ml-re a macrot (microt hagyom 1-en), hogy ne adagoljak annyi nitrátot, foszfátot pedig adagolok pluszban EL Fosfo formájában? A kérdés csak az, hogy így nem lenne túl kevés a kálium?
Alga minden formája megtalálható.

Kálium nem tudom hogy lehet nulla EI mellett. Vagy rossz a teszted vagy valami csoda van. Káliumból rengeteg van a tápban.
 
27 literre használhatnál lágyvizet is. Kiküszöbölnéd a plusz nitrátot. Én a fénytől is félek, nem erős? (nem nagyon ismerem ezt a lámpát)
Egy blackouttal és fele táppal/fele fénnyel folytatnám a küzdelmet.
Köszönöm a tanácsokat, RO-t próbálom halogatni, túl nagy macerának tűnik ehhez a kis akváriumhoz.
Elvben nem gyenge ez a lámpa, de van aki kettőt is használ belőle, mindenesetre amint megjön hozzá az állítható láb feljebb emelem.
Ami egyelőre biztos, hogy foszfát nincs, úgyhogy holnap beugrom hozzátok egy Fosfoért, adok neki egy kis időt, utána felezem a tápot a nitrát miatt, ha nem javul a helyzet.
Még egy kérdés, elég a macrot vagy ilyenkor mindkettőt felezni kell, hogy ne boruljon az arány?
 
Kálium nem tudom hogy lehet nulla EI mellett. Vagy rossz a teszted vagy valami csoda van. Káliumból rengeteg van a tápban.
Kálium csak annyiban merült fel mint kérdés, hogy nitrát van dögivel és ha adok plusz Fosfot a macrot meg felezem, nehogy akkor a kálium legyen kevés. (mondjuk úgy tudom a Fosfo is kálium-foszfát)
 
Köszönöm a tanácsokat, RO-t próbálom halogatni, túl nagy macerának tűnik ehhez a kis akváriumhoz.
Elvben nem gyenge ez a lámpa, de van aki kettőt is használ belőle, mindenesetre amint megjön hozzá az állítható láb feljebb emelem.
Ami egyelőre biztos, hogy foszfát nincs, úgyhogy holnap beugrom hozzátok egy Fosfoért, adok neki egy kis időt, utána felezem a tápot a nitrát miatt, ha nem javul a helyzet.
Még egy kérdés, elég a macrot vagy ilyenkor mindkettőt felezni kell, hogy ne boruljon az arány?
Ioncserélt víz van 300 Ft-ért szinte minden nagyobb áruházban. Addig is lehet azt használni. Vagy ha jársz felénk, akkor kannában tudunk adni RO vizet.
A micro-t vasteszttel tudnád ellenőrizni, de szerintem az is magas lesz. Én csökkenteném látatlanban.
 
Ioncserélt víz van 300 Ft-ért szinte minden nagyobb áruházban. Addig is lehet azt használni. Vagy ha jársz felénk, akkor kannában tudunk adni RO vizet.
A micro-t vasteszttel tudnád ellenőrizni, de szerintem az is magas lesz. Én csökkenteném látatlanban.
Vasam szerintem nem rossz, mérem azt is mostanában, olyan 0,2 körül van.
Ilyen értéknél akkor csak a macrot csökkentsem (természetesen a fénnyel együtt), úgy lemegy a nitrát, ma meg vettem nálatok fosfot, azt így pontosan be tudom lőni!?
Tudom, hogy úgyis RO lesz a vége, de addig is.. :)
 
Finomhangoltuk az összetevőket azt aktív talajok térhódítása miatt. Picit több foszfát stb.
Lehet megtudni mennyiről mennyire változott?

Mivel nem volt bejelentve én ugyanúgy használtam mint ezelőtt és folyamatosan gondjaim vannak a változás óta. Kb 1,5 éve. S mivel gyakran veszek nagy adag (több palack) M&M-et addig nem vettem észre amíg az előző ki nem fogyott.

Foszfát növelés mekkora mértékű volt?

Ha jól olvastam amiatt növeltetek, mert az amazónia sokat elnyel. Én ezt külön adagolással megoldottam az elején. Viszont amikor csak dísz homok van lent akkor nincs ami elnyelné. Ezért jelenleg 5-ös foszfátom van. 1.5-es helyett. Kékalga tenger 1 éve minden.

Előzőkben használtam az M&M-et sikerrel úgy, hogy csak homok volt lent és semmi gond nem volt, mert az M&M csak a növényekre koncentrált, nem arra, hogy mi van ha valami elnyeli a foszfátot.

Most kikevertem foszfátmentes Macrot magam és minden másnap azt adom. így jó értéket mérek.
 
Az agyag akkor is meg tudja kötni a P-t, ha évek teltek el, ennek a funkciójának nincs "minőségmegőrzési ideje".
Én ezt nem így tapasztaltam. Az első 6 hétben minden foszfátot felzabál a vízből normál tápozás mellett, Utána ez megszűnik.
10ml/20 litert adagolva hetente 6 hétig tartod az elnyelés mértékét és emiatt nem jön alga, utána megszűnik ez a féktelen elnyelés.

Ez persze totálisan a scapetől függ hisz nem mindegy, hogy 4cm agyag van a talajon vagy egy domb 4-20cm.
 
Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni.
Az akváriumom 60l-es és kb 1.5 éves. Amazonia talaj, Dennerle táptalaj. Nagynyomású CO2 rendszer. Heti 50% vízcsere RO víz visszasózva 200-220qs re. Green Aqua Makro és Mikro táp kb. 3ml/nap. A víz PH 6.6-6.8. A KH kb 2nk. NO3 szint JBL teszt szerint oké péntekre 30 ppm fölé megy. A Kálium legalább 45ppm a szinergista párja a vas szinte kimutathatatlan 0.05 ppm. pedig két napja adok +Fe-t. 1.5ml-t, aminek a vizem Fe tartalmát legalább 0.2 ppm el kellene növelnie a Seachem dosing calculátor szerint. Nincsenek nagy igényű növényeim: néhány tő Alternanthera reineckii és Rotala sp. Vietnam, fára növesztett Microsorum és Anubias mini, Cryptocoryne Wendtii brown és a talaj 2/3 án Eleocharis parvula mini.
A Crypto levelein kis lyukak és néhány Microsorum levél áttetsző. Szombat délelőtt van vízcsere, a növények kedd környékén kezdenek csak bubizni, péntekre viszont szinte pezsgőfürdő az akvárium.
Lehetséges, hogy a növények felvesznek ennyi Fe-t? Növeljem a Mikro-t vagy csak az Fe-t?
 
Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni.
Az akváriumom 60l-es és kb 1.5 éves. Amazonia talaj, Dennerle táptalaj. Nagynyomású CO2 rendszer. Heti 50% vízcsere RO víz visszasózva 200-220qs re. Green Aqua Makro és Mikro táp kb. 3ml/nap. A víz PH 6.6-6.8. A KH kb 2nk. NO3 szint JBL teszt szerint oké péntekre 30 ppm fölé megy. A Kálium legalább 45ppm a szinergista párja a vas szinte kimutathatatlan 0.05 ppm. pedig két napja adok +Fe-t. 1.5ml-t, aminek a vizem Fe tartalmát legalább 0.2 ppm el kellene növelnie a Seachem dosing calculátor szerint. Nincsenek nagy igényű növényeim: néhány tő Alternanthera reineckii és Rotala sp. Vietnam, fára növesztett Microsorum és Anubias mini, Cryptocoryne Wendtii brown és a talaj 2/3 án Eleocharis parvula mini.
A Crypto levelein kis lyukak és néhány Microsorum levél áttetsző. Szombat délelőtt van vízcsere, a növények kedd környékén kezdenek csak bubizni, péntekre viszont szinte pezsgőfürdő az akvárium.
Lehetséges, hogy a növények felvesznek ennyi Fe-t? Növeljem a Mikro-t vagy csak az Fe-t?

Amíg nincs ecsetalga, addig picit emelheted is akár. A nitrát, foszfát EI szerint ok.
1.5 éves az akvárium. Valami gyökértápot használsz 2-3 havonta? Ha nem, akkor érdemes lenne.
 
A héten beletoltam néhány Tropica kapszulát. Így lehet marad elég Fe a vízben az olyan növényeknek is amik nem a talajba vannak ültetve.
 
Sziasztok!

Kérlek segítsetek, mert megőrülök! Remélem jó helyre írok, mert úgy gondolom itt tápozási probléma lesz.

Egy ideje már küzdök az algákkal. Pontosabban régebb óta van cyano algám, ecset algám és most megjelent a zöld szőr (szerintem) valamint az üveget és a talajt folyamatosan zöld alga lepi el elég rendesen. Mivel nem boldogultam ezért vettem NO3 és PO4 teszteket (NO3-at a cyano miatt, PO4-t a többi alga miatt). Az eredményeken mondanám, hogy meglepődtem, de az itt olvasottak alapján sajnos nem...
NO3: 0 ppm
PO4: >1.8 ppm
:oops: :mad::cry:
Ezek szörnyű értékek...
Green Aqua Micro Macro tápozást alkalmazok, 3-3 pumpa /nap. Emelett Excel-t napi 3.5 ml-t.
Talaj: JBL AquaBasis Plus és Manado
A szűrő tiszta, a perlon is nem régen lett cserélve, ezzel egyidőben kivettem a Seachem Purigen-t, hátha emelkedik az NO3... de nem :(
Merre tovább a tápozással?

Üdv.: SafE
 
További fontos infók, melyeket előbb elfelejtettem:
- 112l-es akvárium
- CO2 adagolás van (citromsavas)
- Heti 35l víz csere történik (RO visszasózva)
- Jávai moha, MC és Staurogyne Repens növények vannak.
Szia!
Hát a nitrát, foszfátra figyelj oda mert az nem csak a többi algának, de a cyano baktériumnak is kedvez. A nitrát legalább 10-20 mg/l legyen és a foszfát az ne legyen magasabb már csak a nitrát de a kálium szin is arányban legyen. Ez határozza meg, hoogy mennyi micro táp menjen mert csak annyi mikrot vesz fel a növény amennyi a makro táp van a vízben.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Kérlek segítsetek, mert megőrülök! Remélem jó helyre írok, mert úgy gondolom itt tápozási probléma lesz.

Egy ideje már küzdök az algákkal. Pontosabban régebb óta van cyano algám, ecset algám és most megjelent a zöld szőr (szerintem) valamint az üveget és a talajt folyamatosan zöld alga lepi el elég rendesen. Mivel nem boldogultam ezért vettem NO3 és PO4 teszteket (NO3-at a cyano miatt, PO4-t a többi alga miatt). Az eredményeken mondanám, hogy meglepődtem, de az itt olvasottak alapján sajnos nem...
NO3: 0 ppm
PO4: >1.8 ppm
:oops: :mad::cry:
Ezek szörnyű értékek...
Green Aqua Micro Macro tápozást alkalmazok, 3-3 pumpa /nap. Emelett Excel-t napi 3.5 ml-t.
Talaj: JBL AquaBasis Plus és Manado
A szűrő tiszta, a perlon is nem régen lett cserélve, ezzel egyidőben kivettem a Seachem Purigen-t, hátha emelkedik az NO3... de nem :(
Merre tovább a tápozással?

Üdv.: SafE

Szia!

Lehet kapni K-nitrát port. Amíg nem megy feljebb a nitrát annyira, hogy a nitrát-foszfát arány otimális legyen (10:1), addig nem adnék macrot, csak a kálium-nitráttal tápoznék naponta. A fényerőt jelentősen visszavenném, ezzel csökkentve a növény szenvedését a nitrát hiány miatt. Ha beállt az arány, lehet majd a fényen növelni - illetve fokozatosan elkezdeni macrot adagoni, kontrollálni, hogy kell-e még pluszba nitrát mellé.
 
Szia!

Lehet kapni K-nitrát port. Amíg nem megy feljebb a nitrát annyira, hogy a nitrát-foszfát arány otimális legyen (10:1), addig nem adnék macrot, csak a kálium-nitráttal tápoznék naponta. A fényerőt jelentősen visszavenném, ezzel csökkentve a növény szenvedését a nitrát hiány miatt. Ha beállt az arány, lehet majd a fényen növelni - illetve fokozatosan elkezdeni macrot adagoni, kontrollálni, hogy kell-e még pluszba nitrát mellé.
Köszi, megpróbálom beszerezni a KNO3-at. Viszont némi kérdőjel van a fejem felett: ez a 10:1 arány... A GA magyar papírja szerint (ami a PO4 tesztben van) azt írja az ideális érték 0.1ppm (0.4-ig jó). Na most ha van egy 20-as NO3 szintem, akkor a 10:1 alapján 2.0ppm PO4-em kellene legyen??
 
Back
Oldal tetejére