• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

EI, Micro/Macro táp készítése házilag

Ha lehetőséged lenne, magad kevernéd ki a tápot?


  • Total voters
    39

HajasDS

Tapasztalt kertész
Gondoltam nyitok egy ilyen témát is, mert nem találtam hasonlót és kiváncsi vagyok a véleményetekre.
Szóval... Hol is kezdjem...
Magyarországon nem találtam olyan weboldalt, ahol lehet kapni porokat amikből ki lehet keverni a Micro tápot (még a GA-ban sem :/), viszont SK és CZ oldalakon található nem is kevés.

Az első termék amiről egy kicsit beszélnék az ez:
TENSO COCTAIL 50 g (google megtalálja)
Szintén HEEDTA kelátok mint a GA-s tápban.
Úgy irja, hogy keverj ki 20 gramot 250ml vizben
Adagolás sok fény és sok CO2 mellett 1,5ml 50 literhez naponta, ha reális akarok lenni akkor legyn cca 2ml - 40literhez.
CO2 nélkül 1ml/50literhez hetente
Szerintem árban jóval jobban jövök ki vele a GA val szemben, mivel ha túl is adagolom picit 25g/250ml
akkor 1,75 eurora jön ki 250ml ami nem egész 600Ft.
Közben megtaláltam ezt picit olcsóbban is:
Tenso coctail, PMDD - ( 50g ) (google megtalálja)
(innen rendeltem a Macrohoz a cuccokat 1 kg Kálium-Nitrátot (KNO3), 1kg Kálium-Foszfátot (KH2PO4) és 1kg Kálium-Szulfátot (K2SO4) 14 euróér postával)

A második:
ESTIMATIVE INDEX - Akvaristika Akvaland (google megtalálja)
Ez az EI alapján készült. Az adagolás itt már nem olyan egyszerű
3 tasakot tartalmaz az elsőben a Macro táp keverék található, másodikban a Micro a harmadikban pedig Magnézium Szulfát (MgSO4x7H2O)
A Micro táp Tenso coctailt és Káliumot szorbátot (E202) tartalmaz, hogy ne romoljon meg kikeverés után.
Kikevered aztán adagolod... ÁMDE!!! Az adagolás elég komolyan szét van irva napokra lebontva + a vizcsere
Úgy irja az adagolást, hogy az egyik nap Micro a másik nap Macro tápot.

Szombat: 50% vizcsere 8ml Macro 50L vizhez 3,5ml Micro 50L vizhez (+ egy teáskanál Magnézium Szulfát)
Vasarnap: 3,5ml Micro 50L vizhez
Hétfő: 8ml Macro 50L vizhez
Kedd: 3,5ml Micro 50L vizhez
Szerda: 8ml Macro 50L vizhez
Csütötrük: 3,5ml Micro 50L vizhez
Péntek: 8ml Macro 50L vizhez
Szombat: 50% vizcsere 8ml Macro 50L vizhez 3,5ml Micro 50L vizhez (+ egy teáskanál Magnézium Szulfát)

irja hogy stabilan 30mg/l legyen a co2 másképp algásodás... + 50% os vizcsere

Szóval mit gondoltok ?

* ne linkelj webshopot köszi (admin)
 
Utoljára módosított:
A makro tápok keverésére van már topic, pont e téma alatt a listában ;) Amúgy nagyon jó áron szerezted a porokat, ennyiért itthon nincs sehol. Viszont az arányok belövése nem ilyen egyszerű, ezt én már beláttam, de nem adom fel. A poros megoldás mindenképpen olcsóbb, mint a kész táp, de csak akkor, ha tudod mit csinálsz, különben többe is kerülhet, ha a kárát nézed. Mivel én még nem értek ehhez, csak figyelek :)
 
Mindenféle tápkeveréssel óvatosan!
Ha nem tudod, hogy mit csinálsz, csak keversz mindent mindennel, és locsolod az akváriumba, könnyen apokalipszis lehet a vége! :devil:
Ennyire ne ijessz már rá :D A makrót azért sokan keverik már, és egész jó útmutatás van, de nyilván nem kezdőknek való a téma. :)
 
Ennyire ne ijessz már rá :D A makrót azért sokan keverik már, és egész jó útmutatás van, de nyilván nem kezdőknek való a téma. :)
Dede!
Mondok egy triviális példát: ha valaki nem tudja, hogy mit csinál, és sikerül egy rossz összetételű mikrót kevernie, amiben a vas kevés, a réz sok, majd pár nap-hét adagolás után látja, hogy sárgulnak a növények, majd a vasteszt is igazolja, hogy vashiány van, és megemeli az adagot, akkor könnyen lehet, hogy egyik nap arra ér haza, hogy az összes csigája és garnélája megnyekkent. Kiszedi, amit lát, és persze bennmarad a tízszer annyi, amit nem látott. 3-4 nappal később, amikor már kezd megnyugodni (mert visszavett a tápból), jön az ammónia, és viszi az összes többi túlélőt is. Persze ezt már nem tudja hová tenni, és tovább csökkenti a tápozást, amitől tovább döglenek a növények is, hiszen már annyi tápanyaguk sincs, mint előtte volt. Ekkor már tiszta alga minden, és szegény emberünk pár héttel később éjjelente izzadva riad fel álmából, hogy mi a szarért állt neki hozzáértés nélkül kutyulni, és ezzel kinyírni a hónapok óta dédelgetett akváriumát az összes élőlényével együtt...
Na ez lenne az apokalipszis, amit senkinek sem kívánok, úgyhogy mindenki csak ésszel kutyuljon!
 
Dede!
Mondok egy triviális példát: ha valaki nem tudja, hogy mit csinál, és sikerül egy rossz összetételű mikrót kevernie, amiben a vas kevés, a réz sok, majd pár nap-hét adagolás után látja, hogy sárgulnak a növények, majd a vasteszt is igazolja, hogy vashiány van, és megemeli az adagot, akkor könnyen lehet, hogy egyik nap arra ér haza, hogy az összes csigája és garnélája megnyekkent. Kiszedi, amit lát, és persze bennmarad a tízszer annyi, amit nem látott. 3-4 nappal később, amikor már kezd megnyugodni (mert visszavett a tápból), jön az ammónia, és viszi az összes többi túlélőt is. Persze ezt már nem tudja hová tenni, és tovább csökkenti a tápozást, amitől tovább döglenek a növények is, hiszen már annyi tápanyaguk sincs, mint előtte volt. Ekkor már tiszta alga minden, és szegény emberünk pár héttel később éjjelente izzadva riad fel álmából, hogy mi a szarért állt neki hozzáértés nélkül kutyulni, és ezzel kinyírni a hónapok óta dédelgetett akváriumát az összes élőlényével együtt...
Na ez lenne az apokalipszis, amit senkinek sem kívánok, úgyhogy mindenki csak ésszel kutyuljon!
Pont ezért írtam a másik topicot és a makrót, ahhoz van segédlet, és úgy azért nehezebb már elrontani, max. lealgásodik. De jó kis forgatókönyvíró vagy :D
 
Dede!
Mondok egy triviális példát: ha valaki nem tudja, hogy mit csinál, és sikerül egy rossz összetételű mikrót kevernie, amiben a vas kevés, a réz sok, majd pár nap-hét adagolás után látja, hogy sárgulnak a növények, majd a vasteszt is igazolja, hogy vashiány van, és megemeli az adagot, akkor könnyen lehet, hogy egyik nap arra ér haza, hogy az összes csigája és garnélája megnyekkent. Kiszedi, amit lát, és persze bennmarad a tízszer annyi, amit nem látott. 3-4 nappal később, amikor már kezd megnyugodni (mert visszavett a tápból), jön az ammónia, és viszi az összes többi túlélőt is. Persze ezt már nem tudja hová tenni, és tovább csökkenti a tápozást, amitől tovább döglenek a növények is, hiszen már annyi tápanyaguk sincs, mint előtte volt. Ekkor már tiszta alga minden, és szegény emberünk pár héttel később éjjelente izzadva riad fel álmából, hogy mi a szarért állt neki hozzáértés nélkül kutyulni, és ezzel kinyírni a hónapok óta dédelgetett akváriumát az összes élőlényével együtt...
Na ez lenne az apokalipszis, amit senkinek sem kívánok, úgyhogy mindenki csak ésszel kutyuljon!

De ez a Micro egy kész por!!! ird be a googleba, hogy TENSO COCTAIL 50 g

Ezt tartalmaz:

0,52% B
0,53% (EDTA)Zn
2,57% (EDTA)Ca
0,53% (EDTA)Cu
2,10% (EDTA)Fe
1,74% (DTPA)Fe
2,57% (EDTA)Mn
0,13% Mo


"Pridaním 1 ml tohto roztoku na 50 litrov akvarijnej vody dodáte 0,05 mg / l Fe (železa)"
Ez pedig azt jelenti hogy 1ml ebből a tápból (20g/250ml vizzel higitva) 50 literhez adva 0,05mg/L el növeli a vastartalmát a viznek.

Amit már csak hozzá kell adni az a tartósitoszer, de azt is csak azér hogy ne penészesedjen meg!
Amit úgy kevernék ahogy az EI-s csomagban van 23g Tenso 0,5g aszkorbin sav és 0,5g kálium szorbát.

Ugyanezeket tartalmazza a GA táp és ezek is HEEDTA kelátok...

Amit még nézegettem az a CSM+B
 
Utoljára módosított:
Annyira szép, amikor egy újonc a szponzor fórumán a szponzor termékével SZEMBE állítva kíván beszélgetni MÁSIK termékről ;) Mindenki tudja, hogy mi a cél, de ezt azért illik finoman kezelni.

Tudod... én minden akváriumi vegyszert, kémszert, tápszert magamnak csinálok, egy dologgal nem szaroznék, és ez a mikro táp. Megveszed, megrendeled, feloldod, adagolod. Valami baj van, veheted a mérőoldatokat és méricskélhetsz. No nem akarlak lebeszélni róla, mert nagyon izgalmas dolog ez, csak fontold meg, hogy megéri-e...

Ha EI szerint akarsz tápozni, használj GA mikrot, ha ADA módszer szerint, akkor vegyél TF mikro kombi tápot.

Az, hogy egyik nap makro, másik nap mikro, nálam halálos veszély, kedden adagolsz, szerdán hopp nem érsz rá, akkor mit csinálsz?! Pedig én kocka vagyok ám.
 
Annyira szép, amikor egy újonc a szponzor fórumán a szponzor termékével SZEMBE állítva kíván beszélgetni MÁSIK termékről ;) Mindenki tudja, hogy mi a cél, de ezt azért illik finoman kezelni.

Tudod... én minden akváriumi vegyszert, kémszert, tápszert magamnak csinálok, egy dologgal nem szaroznék, és ez a mikro táp. Megveszed, megrendeled, feloldod, adagolod. Valami baj van, veheted a mérőoldatokat és méricskélhetsz. No nem akarlak lebeszélni róla, mert nagyon izgalmas dolog ez, csak fontold meg, hogy megéri-e...

Ha EI szerint akarsz tápozni, használj GA mikrot, ha ADA módszer szerint, akkor vegyél TF mikro kombi tápot.

Az, hogy egyik nap makro, másik nap mikro, nálam halálos veszély, kedden adagolsz, szerdán hopp nem érsz rá, akkor mit csinálsz?! Pedig én kocka vagyok ám.
Először is köszi a reakciót.
Másik dolog.... én SK oldalról raktam be linket akik ráadásul nem is küldenek HU ba... Ha ezt konkurenciának tartja a GA akkor no comment...... Magyarországon senki nem árulja ezeket a termékeket, úgyhogy a GA nyugodtan elkezdhetné árulni.

De a lényegre térve. Szerintem ezek a tápok elég komolyak lehetnek és a GA se keverheti ki igen más anyagokból. Itt SK ban valamikor nagyon komoly volt az akvarisztika, de most elég erős a pangás...
 
Először is köszi a reakciót.
Másik dolog.... én SK oldalról raktam be linket akik ráadásul nem is küldenek HU ba... Ha ezt konkurenciának tartja a GA akkor no comment......
Sajnos mindennemű webáruház, és aukciós oldal linkjének bemásolása a fórumba tilos. Én is akartam némi engedményt, hogy legalább PÜ-ben lehessen, mivel gyakran kérdezték tőlem honnan van ez vagy az a dolog, de sajnos a srácok ez ügyben hajthatatlanok, szóval ez el kell fogadni.
A porokkal kapcsolatban, én a micro port a The Nutrient Compaytól, Angliából rendeltem a TNC trace elements nevű porukat, úgy 7 ezer forint volt a 250 gramm postával, és 17 gramm kell belőle fél liter vízhez az 1ml/20 literes adagoláshoz. Nálam kicsit bőséges a tápozás a 243-asban, így 14ml/nap megy, így fél liter keverék (kerekítve )36 napig elég , így a 250 grammos dobozból 529 napra elég tápot tudok keverni.
A macro keverékkel kapcsolatban, ha elkezdjük tölteni a táblázatot, az az első, hogy a vízművek adatai alapján, ki kell tölteni az R oszlopot. Viszont az általad leírt mix most milyen vízhez való? RO, vagy csapvíz. GA micrónál le van írva, hogy a magyarországi vizekhez van igazítva. Nekem RO- vizes az akvárium persze visszasózva, így ez az oszlop végig nulla.
 
Sajnos mindennemű webáruház, és aukciós oldal linkjének bemásolása a fórumba tilos. Én is akartam némi engedményt, hogy legalább PÜ-ben lehessen, mivel gyakran kérdezték tőlem honnan van ez vagy az a dolog, de sajnos a srácok ez ügyben hajthatatlanok, szóval ez el kell fogadni.
Azt be kell látni, hogy ennek a fórumnak az üzemeltetésében, a jelen lévő köszösség építésében, semmilyen szerepet nem vállalnak a különböző aukciós portálok, sem külföldi (vagy magyar) webáruházak. Ők nem adnak tudást, szemléletet, csak állandó monitorozással, kicsit jobb árakat. Mondanom sem kell, hogy ez hosszútávon mennyire káros lehet a hobbira nézve...
Ha neked elmegy a kedved a hobbitól, mi meg tönkremegyünk, akkor ki fogja elmagyarázni az új hobbistának, hogy hogyan keverjen az íbéjes porokból, vagy milyen tápanyag hiánya van a sárga növényének? ;)
Másik dolog.... én SK oldalról raktam be linket akik ráadásul nem is küldenek HU ba... Ha ezt konkurenciának tartja a GA akkor no comment......
Nem tudjuk egyesével ellenőrizni, hogy milyen link milyen shopot takar. Fogadd el ezt kérlek.
Jah és az EDTA nem ugyanaz mint a HEEDTA.
 
Utoljára módosított:
Ha EI szerint akarsz tápozni, használj GA mikrot, ha ADA módszer szerint, akkor vegyél TF mikro kombi tápot.

Valahogy sántít ez a sztori :)

Szerencsére az élet nem fekete és fehér. Nagyon sok táp és táp szemlélet van. A fent említett ADA vonal is egy a sok közül, ami természetesen nem azonos a fenti mikro kombival.

Van aki a régi iskolát tolja kis foszfát kis nitrát vagy lehetőleg semmi és van a másik véglet. Van amelyik szétdurran a káliumtól a másik épp tartalmaz egy keveset. És közte millió megoldás és kombináció.
Vannak a kombó tápok, de még ezek között sincs azért akkora azonosság. Pl Profito és Tropica vagy épp a Ferropol.

A Tropica akváriumait elnézve is mindig azt látjuk, hogy brutálisan egészséges növények vannak benne. Mert a táphoz megtalálták azt az egyensúlyt (fény, növényigény stb) ami kell.

Sok módszer van és sok olyan amit még nem is próbáltunk. Ezért is írtam, hogy érdemes kipróbálni néhányat. Lehet valami jobban működik mint egy másik vonal, mert az adott akváriumhoz jobban passzol. Aztán a következő setupra lehet váltani kell mert kevés lesz.
 
Valahogy sántít ez a sztori :)

Szerencsére az élet nem fekete és fehér. Nagyon sok táp és táp szemlélet van. A fent említett ADA vonal is egy a sok közül, ami természetesen nem azonos a fenti mikro kombival.

Van aki a régi iskolát tolja kis foszfát kis nitrát vagy lehetőleg semmi és van a másik véglet. Van amelyik szétdurran a káliumtól a másik épp tartalmaz egy keveset. És közte millió megoldás és kombináció.
Vannak a kombó tápok, de még ezek között sincs azért akkora azonosság. Pl Profito és Tropica vagy épp a Ferropol.

A Tropica akváriumait elnézve is mindig azt látjuk, hogy brutálisan egészséges növények vannak benne. Mert a táphoz megtalálták azt az egyensúlyt (fény, növényigény stb) ami kell.

Sok módszer van és sok olyan amit még nem is próbáltunk. Ezért is írtam, hogy érdemes kipróbálni néhányat. Lehet valami jobban működik mint egy másik vonal, mert az adott akváriumhoz jobban passzol. Aztán a következő setupra lehet váltani kell mert kevés lesz.
Meg aztán a porcukorra is odaírhatom, hogy xyz kelátokkal, aztán vagy igaz, vagy nem. Jobb ezt a vegyészekre hagyni. :)
 
Ha már megnyitottam ezt a topicot megosztom "tudásomat", amit eddig szereztem.
Nagyon sokat olvasok Tom Barr fórumán, ahol sok okosságot meglehet tudni. Többek közt azt is hogy ő is használ Plantex CSM+B-t felturbózva egy kis vassal (Fe - DTPA + Fe Glukonát)

How easily CSM+B can become toxic? -

Aquarium Plants - Barr Report


"I use CMS+B spiked with Fe Gluconate and DTPA Fe." (az a bejegyzés ahol van egy kép ahol növényt tart a kezében)
és leir mégegy fontos mondatot ami megragadta a szemem!
"I do NOT keep anything "secret". ami annyit jelent "semmit nem tartok titokban"
Szerintem ez tiszteletre méltó dolog.

Most abban a fázisban vagyok, hogy megrendeltem ezeket a dolgokat (Plantex CSM+B, Fe-DTPA, Fe-Glukonát)
Kiváncsi vagyok hogy milyen tápot sikerül összehozni belőle.
Az összetevők arányaira ezt a kalkulátort használom: Yet Another Nutrient Calculator
A csm+b t és a vasakat 4:1:1 arányban fogom keverni, Tom 3:1:1 arányt javasol.
Mivel én nem szeretnék nagyon vörös növényeket, ezért változtatok az arányon ám ha vashiányt fogok tapasztalni akkor természetesen változtatok, bár erősen kétlem hogy fennálna ennek a veszélye.
Amint lesz egy kis tapasztalatom a tápozással megirom.
 
Megérkeztek a cuccok, itt van pár kép róla, bár ez nem sokat árul el.
Ma már ezzel tápoztam. Bekeverési arány itt kiszámitva: Yet Another Nutrient Calculator
+ felturbóztam még vassal Tom Barr ajánlása végett. (3:1:1 arányban)
450ml RO viz napi 4ml adagolással (EI daily (napi tápozás))

24,8g CSM+B
8,2g Fe-DTPA
8,2g Fe-Glukonát

Kiváncsi vagyok az eredményre, bár nagyok az elvárásaim :)

Majd pár hét múlva jelentkezem mik az eredmények, egyelőre le kellene küzdenem a fonál algát.

Plantex CSM+B
20150626_191802_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Fe-Glukonát
20150626_191828_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Fe-DTPA
20150626_191915_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Fe-DTPA
20150626_191927_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Bekevert adag (3:1:1 CSM+B:Fe-DTPA:Fe-Glukonát) + kálium szorbát és aszkorbin sav
20150626_192126_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Back
Oldal tetejére