• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes ILKaland - 100x40x50 - 200 liter

ilk.balazs

VIP kertész
Sziasztok!

Ugyan még messze van március eleje, amikor a 200 literes akváriumomat (https://akvakertesz.hu/threads/200-literes-ujrakezdes.5356/) újraindítom, de már most elkezdem az ötleteket és elképzeléseket összegyűjteni.

Hamarosan megérkeznek az első szakemberek a lakásba és belekezdünk egy nagyobb felújításba és átalakításba. Egyre nehezebben fértünk el az 50 nm-es lakásban, így egyre inkább égetővé vált a rendkívül béna kiosztású panel adta lehetőségek minél jobb kihasználása. Ennek érdekében új, egyedi tervezésű, méretre szabott bútorzatot kap mindkét szoba. Ha már egyszer bútor csere, akkor festés is és ha már lúd, akkor legyen kövér: a nagy szobában a felázott parketta is cserére kerül. Az átalakítás során az akvárium új helyre kerül és komoly funkciót is kap a díszítésen kívül. Az átalakítást követően az akvárium térelválasztó feladatokat is el fog látni, amihez viszont sok tanácsra lesz szükségem. Azért, hogy jobban el tudjátok képzelni az akvárium leendő környezetét, mutatok néhány tervet:

27420663234_82590be4ff_z-jpg.13727.jpg

Felülnézet:
nappali_feluln.jpg
A szoba bejárata jobb oldali falon van az alsó sarokban, míg a szoba bal oldala a teraszra néz és szinte teljes egészében ablakos. Az akvárium a felső falra merőleges szekrényen lesz.

nappali_persp.jpg
nappali_sarok_latvanyterv.jpg

Az akvárium újraindítása során a jelenlegi felszerelés lehető legtöbb alkotóelemét szeretném felhasználni és csak az alábbi listában színessel jelölt alkotóelemek kerülnének be újként a rendszerbe.

Akvárium:
  • 100 x 40 x 50 cm (szé x mé x ma) bruttó 200 liter
  • normál üveg
  • fekete ragasztás
Világítás:
  • DIY HQI + T5 kombó (3x70 W HQI + 2x39 W T5)
Szűrés:
  • JBL CristalProfi e1501 greenline (1.400 liter/óra)
    • 1. tálca: Sera Siporax
    • 2. tálca: ADA Bio Rio
    • 3. tálca: ADA Bio Rio
    • 4. tálca: ADA Bio Rio + perlon vatta + 100 gr Seachem Purigen
    • Átlátszó 16/22 mm-es csövezés
    • Easy Aqua üveg befolyó cső 17 mm (szívó oldali)
    • Easy Aqua üveg kifolyó cső lily pipe 17 mm (nyomó oldali)
  • EHEIM 2071 (950 liter/óra)
    • 1. tálca: ADA Bio Rio
    • 2. tálca: Matrix
    • 3. tálca: perlon vatta
    • Átlátszó csövezés 16/22 mm-ről szűkítve 12/16 mm-re
    • Üveg befolyó cső 12 mm (szívó oldali)
    • Üveg kifolyó cső lily pipe 12 mm (nyomó oldali)
CO2:
Akvárium vezérlés és tápadagolás:
  • DIY (ha egyszer elkészülök vele :) )
Fűtés:
  • Hydor ETH 200W külső fűtő 16/22
  • Green Aqua hőmérő 10 mm-es akváriumüveghez fehér
Aljzat:
  • ADA Penac P
  • ADA Penac W
  • ADA Bacter 100
  • ADA Clear Super
  • Táptalaj (nah ezzel komoly dilemmában vagyok)
  • ADA Aqua Soil Amazonia általános növénytalaj (Ötletem sincs, hogy mennyi kellhet?)
Dekor:
Növények:
  • Alternanthera reineckii Mini
  • Anubias barteri var. nana
  • Blyxa Japonica
  • Cryptocoryne nevillii
  • Cryptocoryne Petchii Pink
  • Cryptocoryne Wendtii
  • Eleocharis parvula mini
  • Limnophila hippuridoides
  • Microsorum pteropus Narrow
  • Microsorum Pteropus Windelov
  • Nymphoides sp. Taiwan
  • Pogostemon helferi
  • Riccardia chamedryfolia
  • Rotala rotundifolia
  • Staurogyne repens
Élőlények, amik biztosak:
  • Otocinclus Affinis
  • Amano garnéla
  • Sakura garnéla
  • CRS/CBS
  • Helena
Tápozás:
Ami jelenleg nagy kérdés az a scape és a halak. A scape tekintetében minden ötletet javaslatot várok :D Nekünk nagyon tetszik @nebula Seven Deadly Sins nevű akváriuma, jelenleg innen indulnánk ki. El tudnánk képzelni, egy olyan elrendezést, hogy ék alakban lefut a dombról egy alacsony sziklarakás, amiből kiáll néhány faág. A kövek tövében anubiasok és bucék lennének, a dombok körül gyep, a dombtetőn rotala és lotus, a faágak között microsorumok és a többi növény elszórva a domboldalon, ahogy kívánja a scape. Szerintetek?

A másik problémás terület a halak kérdése. Mivel vannak és lesznek garnélák így valami nagyjából garnéla-kompatibilis nano csapatot szeretnénk, ami feldobja az akváriumot és lehetőleg nem csillió forint darabja :) Azt tudom, hogy 100%-ig garnéla biztos hal nincs, de ha csak minimális lenne a "fogyasztás", akkor azzal meg tudunk békélni. Amikre gondoltunk:
  1. Hengeli razbóra
  2. Zöld neon
  3. Amanda lazac
  4. Endler guppi
  5. Kolibrihal
  6. Nanostomus fajok
  7. Kubotai razbóra
  8. Galaxy Dánió
  9. Smaragd törpe razbóra
  10. Boraras Brigittae
Ezek közül is az első 4 nagyon tetszik.

Egy kicsit hosszúra sikerült a bevezetés. Köszönöm, hogy elolvastad!
 
Utoljára módosított moderátor által:
Haladunk a felújítás előkészítésével és a tervezéssel. Ennek kapcsán gondolkodtam el, hogy a DIY HQI+T5 kombó lámpám helyett nem lenne-e elegendő mondjuk egy http://www.greenaqua.hu/hu/quad-t5-4-39-watt.html. Vagy ez nagyon karcsú lenne, hogy alkalom adtán szép piros növényeket neveljek alatta. Esztétikailag még mindig szebb lenne, mint a "home made" lámpám. Szerintetek?
 
Befejeztük a felújítást. Meg van az akvárium új helye is.

ea72a4b49c7003af3074771e0bf341f4.jpg

Sajnos az asztalos nagyvonalúan gyártotta le a szekrényt és az oldalak nem pontosan illeszkednek. Szerencsére nem problémázott, amikor közöltem, hogy így nem fogadom el és gyártsa le újra. Jövő csütörtökön hozza az új akvárium szekrényt.

Időközben történt némi változás a technikában. A DIY HQI lámpa helyett egy ATI Sunpower 4x39 W-os lámpa biztosítja majd a (remélhetőleg) elegendő fényt.

Holnap megyünk a GA-ba bevásárolni. Remélem kapok majd tanácsot és ötletet/inspirációt, hogy hogyan rendezzem majd be. Olyan scapet szeretnénk, ami:
  • hosszabb távon is fenntartható és dísze lesz a szobának
  • a két hosszanti és egy rövid oldalról is mutatós
  • legyen benne sok stem növény, de ne kelljen 2 naponta igazgatni
  • legyen benne gyep, lehetőleg parvula
  • legyen benne piros növény is, de elég legyen a 4x39W-os ATI hozzá
  • fel tudjam használni a meglévő anubiasokat és microsorumokat
  • legyen benne egy kevés riccardia
  • legyen benne fa, mert a feleségem azokat szereti
  • legyen benne szikla, mert azokat meg én szeretem
  • legyen benne homok, mert az mutatós :)

Ha sikerül holnap mindent megvenni és összeállítani a scapet a jövő héten, akkor a március 5-i hétvégén ültetés és indulhat az akvárium.
 
Azt tudom, hogy a stemekkel majd foglalkozni kell. Arra próbáltam utalni, hogy annyi és olyan stemet szeretnék, ami már jól mutat, de még nem annyi, hogy a heti karbantartás 2 napig tartson miattuk.
 
ööö ez a két dolog nem áll össze :)
stem növények erős piláccsal állandó munkát adnak majd. ezt érdemes lenne átgondolni.
Ezt megerősíthetem. Amíg fullon ment a lámpám hetente nyírtam tövig a stemeket, mert hétvégére már elfeküdtek a felszínen. Volt saláta bőven. [emoji4] Kicsit visszavettem a fényt és így csak kéthetente kell kaszálni, meg a gyepet sem kell állandóan igazgatni.
Ja és így is van szép piros növényem. Szóval azért van középút.
 
Tegnap meg volt a bevásárlás első része :) Pont került a kérdéses részek végére. Vettem 2x9 liter ADA Amazonia-t a meglévő kb. 9-10 liter használtam mellé. Elvileg a tervezett elrendezéshez ennyi elég lesz. Táptalajnak 2 liter ADA PowerSand S fog bekerülni alulra, a "jóságporokkal". Mivel a Penac P és Penac W termékeket már kivonták a forgalomból, így maradt a Bacter 100 és a Clear Super. Mindegyikből 2-2 kis zacskóval fog bekerülni az akváriumba. A dekor homokos részre JBL Sansibar Rivert vettem. Sokat filóztunk rajta, hogy mi legyen benne, amikor a feleségem megadta az irányt: "Mindegy, csak menjen a szoba színéhez!" Az ADA Colorado Sand túl vöröses lett volna, a La Plata pedig túl fehér. Maradt a szürkésebb tónusú Sansibar River :) Aztán ha mégsem tetszik, akkor 2 pillanat alatt le lehet szívni és cserélni...

Tibi és Tomi sokat segítettek a hardscape elemek kiválasztásában az elrendezés tervezésében és úgy általában mindenben, annak ellenére is, hogy mennyien voltak. Sajnos amíg az asztalos nem hozza az új - és most már remélhetőleg pontos és stabil - bútort, addig nincs értelme nagyon a scape-t építgetni, mert utána úgy is szét kell szedjem, amíg kicserélésre kerül alatta a szekrény. Nagyon örültem magamban tegnap, amikor a Tibiék által javasolt scape ötlete szinte teljesen megegyezett az elképzelésemmel/elképzelésünkkel. Viszont rengeteget számított a tapasztalatuk az apró, de annál lényegesebb részletek és finomítások kitalálásában. Innen is nagyon köszönöm. Azért gyorsan bedobok ide egy legózós képet, hogy végül is milyen irányban fogok haladni.

24675371473_71e3dffbf8_b.jpg
Hardscape terv 1. by Balázs Ilk, on Flickr

24675367603_a192ec764b_b.jpg
Hardscape terv 2. by Balázs Ilk, on Flickr

Megvettem @vricsinfo 4x39W-os ATI SunPower lámpáját és @karasznorbert23 digitális termosztátját is. Ezzel megoldódott a világítás kérdése is és végre automatikus lesz a hűtés is. A termosztát 12 V-os kimenete megkapja az eredetileg az Arduino-s akvárium vezérléshez vett feszültség szabályozót, így nem csak a ventilátorok kapcsolása lesz automatikus, hanem a fordulatszám - és így a hang is - szabályozható lesz :)

Ma átalakítom a DIY CO2 reaktoromat, hogy szebb legyen a csövezés és kisebb helyen elférjen majd. Töltetnek kipróbálom az EHEIM MechPro-t. Hátha ezzel megszűnik az idegesítő csobogása a rendszernek. A terveim szerint a reaktort a JBL e1501 fogja üzemeltetni, míg a külső fűtőt az EHEIM 2071.

Már alig várom, hogy végre az akváriumban legózhassak :rolleyes:
 
Az ati kèt csatornáját úgy állítsd be az időkapcsolóval, hogy az egyik menjen mondjuk 2-21 óra között. A másik pedig 4-19 óra között. Így jut elég fény az aljára, viszont nem kell hetente kaszálni.
 
Az ati kèt csatornáját úgy állítsd be az időkapcsolóval, hogy az egyik menjen mondjuk 2-21 óra között. A másik pedig 4-19 óra között. Így jut elég fény az aljára, viszont nem kell hetente kaszálni.
Mármint 12-21 és 14-19 óra között ?
 
Pénteken végre felkerült az ATI lámpa a helyére és megjött az új szekrény is. Hát mit ne mondjak, ettől sem vagyok elájulva, de jobb, mint az előző. Úgy érzem ezek az asztalosok csak ruhás szekrényt tudnak csinálni o_O Délután bekábeleztem a szekrény belsejét és kifúrtam a tetejét a csöveknek és vezetékeknek, mivel a szekrény közepén van az akvárium. Sajna csak 63-as körkivágóm van és a kábel átvezető, amit kaptam, az meg 60-as. Ha nem kapok nagyobbat, akkor majd akvárium ragasztóval beragasztom a helyükre az átvezetőket. Úgy legalább a kivágás vízzárása is megoldódik majd.

Ma átjött az egyik barátom, akivel összeraktuk a megálmodott scape-et. Szerintünk egész jó lett, de ettől függetlenül MINDEN TANÁCSOT, ÖTLETET ÉS JAVASLATOT, KRITIKÁT SZÍVESEN FOGADOK a scape-et és a növényesítést illetően is.

25527885575_e46ecce27d_b.jpg
Látvány az étkező asztal felől by Balázs Ilk, on Flickr

25232291830_c69eab577c_b.jpg
Látvány az ágyból by Balázs Ilk, on Flickr

24897380994_5e4caecb72_b.jpg
Oldalnézet by Balázs Ilk, on Flickr

24897355424_141c661672_b.jpg
Élből by Balázs Ilk, on Flickr

25501787456_bf232cd54d_b.jpg
Felülnézet by Balázs Ilk, on Flickr

A növényesítést szeretném a jövő héten megejteni. Arra gondoltam, hogy a dombtetőre Ammannia praetermissa -t és Rotala rotundifolia -t gondoltam, valamint van egy csemete Nymphoides sp. Taiwan -om is, amit szintén ide gondolnék. A nagy fa hátsó részére rákötözném a Microsorum pteropus Narrow bokromat, amit még a nyáron kaptam Viktoréktól az ingyenes növények közül. Van még itthon egy szép bokor Bolbitis Heudelotii is, amit szívesen felhasználnék, de nem tudom, hogy hova tegyem. Kell majd valami ami átvezeti a háttér növényeket, a körben gyepként tervezett Eleocharis Mini 'Parvula' -re. Gondoltam az Eleocharis acicularis -ra is vagy a Blyxa japonica -ra, mint átvezetésre. A fa tövébe tennék néhány bokrocska Anubias Barteri var. Nana -t és talán pár tő Staurogyne repens -t is. Valahova az ágakra felkötném a 2 tő Bucephalandrámat is. A fa víz feletti részére pedig Hydrocotyle Tripartita Japan -t gondoltam. A homokos részen még lesznek kisebb kövek bemoházva, csak törnöm kell. Van még néhány tő Cryptocoryne Wendtii "brown" -om és Cryptocoryne Nevilli -m is, de ezek szerintem nem illenek bele az akváriumba.

Mit gondoltok a scape-ről és a növényesítésről?
 
A szűrő befolyó fent lesz a dombtetőn? És a kifolyó? Nem lesz az áramlat útjában a magas növényzet?
A scape egyszerű, nagyszerű. (y)
 
A terveim szerint 2 szűrő lesz alatta. Egy JBL e1501 és egy EHEIM 2071. Mindkettő a dombtetőn lesz a tervek szerint, egyik sarokban a befolyó ágak, a másik sarokban a szívó ágak. Remélem metszéssel majd ki tudom alakítani a helyét a ki- és befolyóknak, hogy ne is akadályozza a növényzet az áramlást, de el is takarja, amennyire lehet a technikát. Amúgy nagyon bizonytalan vagyok a szűrőket illetően, hogy kell-e mind a kettő, vagy elég a nagyobbik? Lesz-e elég áramlás a JBL-lel és nem folytja-e nagyon vissza a teljesítményét, ha rákötöm a reaktort és a külső fűtőt is.

Szerinted kell még valahova kő vagy ág?
 
Szűrésből sosincs elég. Én a nagy szűrötérfogat - kis áramlás híve vagyok. Mind kettő szűrőt betenném legalább a felére folytva. Szerencsésebb lenne ha a másik oldalra is ki tudnád vezetni ( átlátszó csővel és üveg ki-be folyókkal)
 
Szűrésből sosincs elég. Én a nagy szűrötérfogat - kis áramlás híve vagyok. Mind kettő szűrőt betenném legalább a felére folytva. Szerencsésebb lenne ha a másik oldalra is ki tudnád vezetni ( átlátszó csővel és üveg ki-be folyókkal)
Egyetértek.
Talán annyiban nem, hogy a másik oldalt nem rontanám el én sem látványügyileg. Jónak kell lennie egy oldalról is. Minden a növényesítésen múlik.

Szerinted kell még valahova kő vagy ág?
Hát ebben én elég béna vagyok, de szerintem nem.
 
Szűrésből sosincs elég.
A két szűrő együtt kb. 5,5%-os (JBL 8 liter + EHEIM 3 liter) szűrőanyag térfogattal rendelkezik a bruttó térfogathoz viszonyítva. Ennek több, mint elégnek kell lennie, úgy ahogy a pumpa teljesítménynek is. A gyári adatok alapján ez összesen: 1.400 + 950 liter/óra, azaz az elméleti vízforgatás 11,75x. Ha a Bio-Rio -val teletömött szűrők, a rájuk kötött technikákkal együtt csak a felét tudják a papír szerinti teljesítménynek, még akkor is elég kell, hogy legyen. Korábban csak a JBL volt rajta, ami elvitte az akváriumot, de voltak pangó részek. Remélem most nem lesz ilyen. Igaz az elrendezés is más volt, sokkal dzsungelesebb.

Szerencsésebb lenne ha a másik oldalra is ki tudnád vezetni ( átlátszó csővel és üveg ki-be folyókkal)
Talán annyiban nem, hogy a másik oldalt nem rontanám el én sem látványügyileg.
Ebben @Jopet -tel kell egyetértenem. Nem is szeretném az elülső oldalon nézegetni a szűrő csöveket, de nem is tudom biztonságosan megoldani. A szűrők a fal felőli rekeszben lesznek a CO2 rendszerrel együtt. A szoba felőli 2 rekesz be van polcozva (bár még kell vágatnom, mert rekeszenként még 1-1 polc bőven elfér). A kislányom miatt csak rejtett csövezés jöhetne szóba, ami a polcos rekeszeken keresztül nem oldható meg olyan egyszerűen. Nah meg nem is szeretném a szoba felőli oldalon megfúrni a felső lapot.

Jónak kell lennie egy oldalról is. Minden a növényesítésen múlik.
Ebben bízok én is. Remélem lesz elég áramlás minden rétegben és a dombra felfelé is visszajut a mulm. Mondjuk az sem katasztrófa, ha a homokos részen valamelyik sarokba leül, mert onnan könnyen le tudom szívni bármikor.

Hát ebben én elég béna vagyok, de szerintem nem.
Csak ne szerénykedj ;) Brutál jó lett a Finally Free.
 
Az új fényágyú alatt rémisztő dolgot láttam tegnap: tele van apró karcokkal az akvárium üveg :cry::banghead:. A következő berendezéshez új üveget is kell majd csináltatnom, most pedig csak reménykedhetek, hogy feltöltve nem fognak látszani a karcok.
 
Csak ne szerénykedj Brutál jó lett a Finally Free.
Köszi, de tényleg nem teszem. A két stílus egész más. Az első gondolatom egyébként az volt, hogy ha van még köved és kedved, akkor a dombtetőn még kirakhatnál egy ilyen iwagumis 3 köves csokrot, ahol szétnyíló állásban vannak a kövek. Vsz rosszabb lenne az összhatás, de egy próbát talán megér. Ennyit a kőmániámról... :)
 
Back
Oldal tetejére