• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Élesztős CO2

Nálam is felbukkant az ecsetalga pár éve a nagyobbik akváriumomban.
4 dolgot csináltam: elkezdtem nyomatni a CO-t, tápozni kezdtem a Sears-Conlin recept alapján, a vízcseréknél felesben ioncseréltre tértem át, és kicseréltem az összes fénycsövet növényesre.

3 hónap múlva teljesen eltűnt, azóta sincs.

A CO2 nem folyamatosan ment, hanem óránként 1 percre kinyitott a mágnesszelep és teleengedte a petpalackból barkácsolt beoldót. Napi 12 órát ment a világítás, az első CO2 fröccs lámpagyújtás után egy órával volt, az utolsó meg lámpaoltás előtt egy órával. Vízcsere 2 hetente volt kb. 25%. Halakkal is erősen telepített 280 literes 2x36W Osram Fluora fénycsővel.

Nemrég egy 100 literesben is áttértem a növényekre. Az első hónap után burjánzik az ecsetalga mint a rosseb.

Co2 folyamatosan megy bubiszámlálón át külső reaktorral amíg van világítás. A világítás 3x39W T5 HO napi 10 órán át. Növénytáp EI szerint, középértékekre belőve, vízcsere hetente 40 % csapvíz.

Próbáltam a CO2, meg a nitrát szintet növelni, semmi eredménye.
Most akkor mit változtassak?
 
Victorio said:
Nálam is felbukkant az ecsetalga pár éve a nagyobbik akváriumomban.
4 dolgot csináltam: elkezdtem nyomatni a CO-t, tápozni kezdtem a Sears-Conlin recept alapján, a vízcseréknél felesben ioncseréltre tértem át, és kicseréltem az összes fénycsövet növényesre.

3 hónap múlva teljesen eltűnt, azóta sincs.

A CO2 nem folyamatosan ment, hanem óránként 1 percre kinyitott a mágnesszelep és teleengedte a petpalackból barkácsolt beoldót. Napi 12 órát ment a világítás, az első CO2 fröccs lámpagyújtás után egy órával volt, az utolsó meg lámpaoltás előtt egy órával. Vízcsere 2 hetente volt kb. 25%. Halakkal is erősen telepített 280 literes 2x36W Osram Fluora fénycsővel.

Nemrég egy 100 literesben is áttértem a növényekre. Az első hónap után burjánzik az ecsetalga mint a rosseb.

Co2 folyamatosan megy bubiszámlálón át külső reaktorral amíg van világítás. A világítás 3x39W T5 HO napi 10 órán át. Növénytáp EI szerint, középértékekre belőve, vízcsere hetente 40 % csapvíz.

Próbáltam a CO2, meg a nitrát szintet növelni, semmi eredménye.
Most akkor mit változtassak?
Nos akkor a hozzászólásod alapján a javaslatom a következő:

Azonnal hagyd abba az EI alapján történő tápozást, láthatóan ez egy totálisan elhibázott módszer. Vissza kell térned sürgősen a Sears-Conlin-ra és az élesztőfröccsös barkácsmódszerre valamint a növényes akvarisztikában oly fontos ioncserélt vízre. Ezek legalább működnek.

És tovább kell menned azon az úton ahol eddig jártál - azt kell folymatosan nézned, hogy a gondolkodásmódod miért helyes, hogy mit csinálsz jól. Minél többet kell ismételned, hogy: "ezt is megcsináltam, azt is megcsináltam, amazt is - és mivel nem működik, valószínű a módszerrel van baj". Segíteni fog, meglátod.

(4.4 WPG világításod van)
 
keymaker said:
(Zsotyi, remek fotó, ha összerakok egy átfogó alga tájékoztatót, akkor használhatom?)

Persze Key,örülök,hogy ilyen kövérre hízlalhattam őket. ;)

Mellesleg,nálam is bontogatja ismét a szárnyait a "kedves",de igyekszem mechanikusan pusztítani.Annyira változó és képlékeny az egész szisztéma,hogy nem is merem egy valami dologra ráfogni,hogy,na,ezért,meg ezért jelent meg.Nemrég kapott magasnyomású co2-t,nemrég álltam rá végre az E.I.-re,de egyvalamit megtanultam már tőletek.Nem tojok be,és nem adom fel.Ha neked és más gyakorlott kertésznek megy,nekem is fog.

Nem ide tartozik,de pont egy hete,hogy megkaptam a csomagot a Green Aquatól,és ráálltam az E.I.-re.Ma egy negyed vödörnyi zöldet metszettem le.A növények mintha seggbe rúgták volna őket,úgy nőnek. :p
 
Vagy egyszerűen kijelenthetjük, hogy csak egyetlen járható út létezik és görcsösen ragaszkodunk a nálunk okosabbak által diktált számokhoz és ezzel párhuzamosan mindenkit leköpünk aki másképp cselekszik. Itt egy példa arra, hogy lehet AS és EI nélkül is szép akváriumot csinálni: http://www.barrreport.com/estimative-in ... ing-2.html
Egyébként nem azt mondtátok, hogy a fórumot azért hoztátok létre, hogy konstruktív tanácsokkal segítsétek a kezdőket?

Visszatérve a témára, az ecsetalgát az alacsony vagy ingadozó co2 szintnek tulajdonítják. Próbálj meg manuálisan eltávolítani amennyit tudsz, emelett talán a világítás előtt bekapcsolhatnád a co2-öt mondjuk 1 órával, akkor nem ingadozik annyira a co2, ha nem jó az áramlás akkor célszerű azt is orvosolni, kivehető tárgyaknak hipós fürdő. Ha vízcserénél szárazra kerül az ecset alga akkor meglocsolod Easy carboval és az is leöli. Ja és győződj meg róla, hogy elég co2-t adagolsz -e, valamit használj 2x39-et, 120 watt nagyon komoly odafigyelést igényel ekkora akvárium felett.
 
vartan said:
Vagy egyszerűen kijelenthetjük, hogy csak egyetlen járható út létezik és görcsösen ragaszkodunk a nálunk okosabbak által diktált számokhoz...
Nekem az EI-t nem tollbamondták, hanem kemény algásodás-leckék, önfejűségből fakadó hibák és kitérők után saját tapasztalat által alátámasztva sajátítottam el részleteiben és összefüggésében a módszert, átgondolva az összefüggéseket. A hozzáállásomból remélem, hogy eddig is kiderült, hogy nem mantraként ismételgetek távoli tanokat.

vartan said:
...és ezzel párhuzamosan mindenkit leköpünk aki másképp cselekszik.
Ettől erősen elhatárolódom. Én nem személyeskedtem, te viszont megtetted. Ilyen stílusnak nincs helye ezen a fórumon. Témáról és megközelítésekről beszélgetünk, nem személyekről.

vartan said:
Itt egy példa arra, hogy lehet AS és EI nélkül is szép akváriumot csinálni: http://www.barrreport.com/estimative-in ... ing-2.html
Igen, lehet. És láttunk olyanokat is, mint Diana Walstad. Mindkettő működik. Mindkettőt kipróbáltam, mindkettőre kerestem példákat a neten. Soha nem jelentettem ki, hogy az EI és high-tech növényes akvarisztika az egyedül járható út, azt viszont többször kijelentettem, hogy saját és olvasott tapasztalatok alapján is sokkal könnyebb algamentes és szép akváriumot fenntartani ezzel a módszerrel. Könnyebben és gyorsabban elsajátítható. Egy törékeny egyensúlyt tapasztalati úton belőni és fenntartani hosszú távon rendkívül nehéz dolog és csak a Diana ill. Bjorn féléknek sikerül. A legtöbb akvarista pedig nézi az algát.

vartan said:
Egyébként nem azt mondtátok, hogy a fórumot azért hoztátok létre, hogy konstruktív tanácsokkal segítsétek a kezdőket?
Nem értetted meg az előző üzenetem lényegét! Konstruktív voltam. Az üzenetem lényege az volt, hogy ne feketén-fehéren nézzük a számokat és azt figyeljük, hogy mit "csináltunk", hanem arra kell törekedni, hogy gondolkodjunk, hogy összefüggésében nézzük a dolgokat. Valahogy úgy, ahogy én is próbálom. Mint a válaszom első részében is említettem. Ez ugyanaz a dolog, amit ott mondtam. Elmondhatom ezerszer, hogy kevés csak a tápozás és CO2-t nézni, figyelembe kell venni minden tényezőt. A dolog lényege a végén ugyanaz: összefüggésében kell nézni a dolgokat és előre, nem pedig hátrafele nézni, keresni az összefüggéseket. Nem tudom, hogy fejezhetném ki magam világosabban ezzel kapcsolatban.

vartan said:
Visszatérve a témára, az ecsetalgát az alacsony vagy ingadozó co2 szintnek tulajdonítják. Próbálj meg manuálisan eltávolítani amennyit tudsz, emelett talán a világítás előtt bekapcsolhatnád a co2-öt mondjuk 1 órával, akkor nem ingadozik annyira a co2, ha nem jó az áramlás akkor célszerű azt is orvosolni, kivehető tárgyaknak hipós fürdő. Ha vízcserénél szárazra kerül az ecset alga akkor meglocsolod Easy carboval és az is leöli. Ja és győződj meg róla, hogy elég co2-t adagolsz -e, valamit használj 2x39-et, 120 watt nagyon komoly odafigyelést igényel ekkora akvárium felett.
A témára visszatérve pont ugyanezt mondtam én is (újfent konstruktívan, de tollbamondó stílusban) a hozzászólásom végén zárójelben. A 4.4 WPG foton-torpedózás mellett a legapróbb hiba is elég kezdetben az algásodáshoz.

Végül - a félreértések elkerülése végett - rendkívül örültem és örülök a hozzászólásaidnak, Vartan. Egyike vagy a legprofibb és legképzettebb növényes akvaristáknak a hozzászólásaid alapján, és nagy szükségünk van a segítségedre. De talán ezt már mondtam.
 
Az lehet, de ezen a fórumon még nem nagyon lehet mondani, hogy olvass vissza, keresd meg az ecsetalgára vonatkozó topicot, mivel még nincs. Legalább egyszer mindent le kell írni "szájbarágós" módon is.
Egyébként meg nem vagyok se profi se képzett, egyszerűen csak sok külföldi fórumot olvastam. Gyakorlati tapasztalom e téren nulla, 8 napja megy az aksim, a ricciám is épp csak átnőtt a hálón:D
 
Szia Key,

Mindig azt mondod, hogy az ember figyelje a reakciókat és értse meg a környezetet amit működtet.
De vajon nem lehet-e véglegesen tönkretenni a rendszert az első 6 hónap gyakorlásával?
Nem arra gondolok, hogy tönkremegy az üveg. :) Hanem arra, hogy esetleg annyira bealgásodik a növényzet, hogy újat kell beszerezni.
 
DomeSL said:
De vajon nem lehet-e véglegesen tönkretenni a rendszert az első 6 hónap gyakorlásával? (...) hogy esetleg annyira bealgásodik a növényzet, hogy újat kell beszerezni.
Gyakorlatilag minden növényt meg lehet menteni az algásodástól. Az alga és az érintett levelek fizikai eltávolításával lehet, hogy a növény nagy része is a kukában végzi, azonban a növények többsége elég jól bírja a vágást, ha még nem láttad, akkor ajánlom a ezeket a Tropica video-kat. Nyilván egy Glosso szőnyeget sokkal nehezebb algamentessé tenni fizikailag, mint egy ilyen microsorium-ot. Ez egy régebbi akváriumomban díszelgett:

img0571dty.jpg

img0567i.jpg


De a HC-n pl. nálam volt már ilyen alga, és nagy türelemmel sikerült megszabadulnom tőle, anélkül, hogy újra kellett volna ültetnem az akváriumot. Mivel azonban gyakorlatilag naponta figyeled az akváriumodat a helyzet nem fajulhat el annyira, mint az a fenti képeimen látható. Akkoriban naponta csipeszeltem az algát. Megj.: a képeken szintén látható - kevésbé algás - HM azóta is megvan. Jól van.

Sokan esnek abba a hibába, hogy az alga láttán az egész akváriumot szétkapják, fertőtlenítik és újrarendezik. Csak azért, hogy 1 hónap múlva ugyanazokkal a gondokkal küzdjenek, pusztán azért mert az eredendő okot nem szüntették meg. Sajnos nincs választás.

Nem hinném, hogy 6 hónap kell ahhoz, hogy profin tudnál algamentes növényes akváriumot fenntartani. Szerintem max 2-3 hónap alatt meglesz az a tapasztalat... Nyilván minél kisebb az akvárium, annál hamarabb látszanak a változtatások jelei.
 
Pont a HC-vel van bajom. A többi növényen semmi algám nincs.
De nekem nem ilyen van mint itt a képeken, hanem sötétzöld fonalas.
Na majd az idő megadja a választ.
 
vartan: Nem hiszem hogy keymaker gunyoroskodni akart volna, pont egy admin miért tenne ilyet?
Csak lefelejtette a smiley jelet a végéről azért tűnt úgy.

keymaker: Nálam hosszú évek óta működik a Sears-Conlin féle technika. Tökéletesen, az élesztőfröccsös barkácsmódszerrel valamint a növényes akvarisztikában oly fontos ioncserélt vízzel. ;)

De mivel nyitott vagyok az újdonságokra ezért gondoltam, hogy kipróbálom az EI módszert. Csak már a kezdésnél problémáim akadtak vele. Ezért is írtam ide, hátha kapok valami jó tanácsot, hol rontonttam el.

A világítás csökkentése jó ötlet, kikapcsolok egy csövet és meglátom mi lesz.
Meg előrébb veszem a CO2 startját.
 
Hello!
Nekem is volt már hártyám. :) Amúgy aki élesztős CO2 palackot használ, ajánlom, hogy tegyen be mellé egy legalább fele akkora méretű tisztító tartályt (tetején 2 lyuk 1be 1ki benne víz (bemenő belelóg a vízbe kimenő nem) (érzékeny halak esetén esetleg kiskanál szódabikarbóóóna)) ez megszünteti a beoldók (porlasztók) koszolódását (+szódabik esetén nem lesz savasítás).
(Aki sok szép csigákat tart vagy nagyra akarja növelni őket az ne tegye, mert imádják az élesztőstrutyit.)
Amúgy kerestem a neten pontos receptet az élesztős zselés módszerről, de nem találok ilyet. Pedig kéne mert a sima élesztős cucc miatt elég nagy ingás van a CO2 szintben. Ha vki tud ilyet kérem adjon linket vagy leírást légyszi!
 
Jaja, nekem is van tisztítópalackom, igaz, hártyám is :) Csak tiszta víz van benne, de legalább látom, h bubizik-e a lötty.
Akkor ezért vannak sokat fent a csigáim, azt hittem, hogy bajuk van a vízzel. Egy mondjuk elpuszult a héten :(

Most nekem valaki azt mondja meg, hogy használ-e élesztős CO2-höz üveg diffúzort, mert nekem nem akarja átnyomni a kerámiáján :(

Köszönöm
 
Croissant said:
Jaja, nekem is van tisztítópalackom, igaz, hártyám is :) Csak tiszta víz van benne, de legalább látom, h bubizik-e a lötty.
Akkor ezért vannak sokat fent a csigáim, azt hittem, hogy bajuk van a vízzel. Egy mondjuk elpuszult a héten :(

Most nekem valaki azt mondja meg, hogy használ-e élesztős CO2-höz üveg diffúzort, mert nekem nem akarja átnyomni a kerámiáján :(

Köszönöm

Kedves Croissant az élesztős Co2 rendszert nehéz nagy nyomásura csinálni, bár nem lehetetlen.
Szóval átmegy az a kerámián csak ahhoz nagyobb nyomás kell. Én nem ajánlom inkább csatlakoztasd a szűrőhöz vagy valamiféle diffúzorhoz. Szerintem.. ;) ;)
 
Arizona said:

Én a következő receptet használom, elsőre így alakult, azóta ez maradt. Kb 3 hétig bírja, az elején visszafojtom egy szeleppel.

4,5 dl cukor bele egy lábosba, rá 6dl víz, bele 2 db Tesco Value Red Jelly Glaze (Teszkó gazdaságos Tortazselé - piros). Felforralom, közben összekeverem, majd picit hagyom hülni (hamar köt, szal nem sokáig: 1-2 perc), és megy is bele a 2 literes visszaváltható üvegbe. Hagyom megkötni. (sztem max 1óra) Egy tasak Dr.Oetker instant élesztő bele egy 2 dl pohárba, rá kéznek langyos víz teli, összekeverem, ráöntöm a zselére, és 10perc múlva már indul is.

Nekem kevesebb élesztővel nem indult be, de lehet csak a víz nem volt elég langyos, és kevesebbel tovább bírná, nekem jó így.
 
Sziasztok!

Van valakinek tapasztalata a boltban kaphato biologiai erjesztokrol?
(pl JBL Bio CO2 100)
Ezen nem talalhato buborekszamlalo.
Mennyire biztonsagos ezt hasznalni?
 
lacee13 said:
Croissant said:
Jaja, nekem is van tisztítópalackom, igaz, hártyám is :) Csak tiszta víz van benne, de legalább látom, h bubizik-e a lötty.
Akkor ezért vannak sokat fent a csigáim, azt hittem, hogy bajuk van a vízzel. Egy mondjuk elpuszult a héten :(

Most nekem valaki azt mondja meg, hogy használ-e élesztős CO2-höz üveg diffúzort, mert nekem nem akarja átnyomni a kerámiáján :(

Köszönöm

Kedves Croissant az élesztős Co2 rendszert nehéz nagy nyomásura csinálni, bár nem lehetetlen.
Szóval átmegy az a kerámián csak ahhoz nagyobb nyomás kell. Én nem ajánlom inkább csatlakoztasd a szűrőhöz vagy valamiféle diffúzorhoz. Szerintem.. ;) ;)


Croissant!
Én üveg diffuzort használok az élesztős rendszeremhez és teljesen elégedet vagyok vele, igaz ált.3-4 naponta takarítom, mert a tetejét belepi az alga, és így nem porlaszt 100%-osan.Szóval szeirntem nyugodtan használhatod élesztőssel, ha nálam bejött, nálad sem lehet probléma.
 
sanyi said:
Sziasztok!

Van valakinek tapasztalata a boltban kaphato biologiai erjesztokrol?
(pl JBL Bio CO2 100)
Ezen nem talalhato buborekszamlalo.
Mennyire biztonsagos ezt hasznalni?

Hali!

Igaz, hogy nincs tapasztalatom ezekkel, de biztos jók.De azokat érdemes (talán) megvenni amelyek tartalmaznak később is felhasználható cuccot, mint pl. a buborékszámláló, reaktor esetleg még más is.(asszem a Ferplast-nak van ilyene)De nem mindegyiket érdemes megvenni, pl. azt sem amit leírtál.Irreálisan drága, de nem jó neked a DIY megoldás?
 
jojo said:
sanyi said:
Sziasztok!

Van valakinek tapasztalata a boltban kaphato biologiai erjesztokrol?
(pl JBL Bio CO2 100)
Ezen nem talalhato buborekszamlalo.
Mennyire biztonsagos ezt hasznalni?

Hali!

Igaz, hogy nincs tapasztalatom ezekkel, de biztos jók.De azokat érdemes (talán) megvenni amelyek tartalmaznak később is felhasználható cuccot, mint pl. a buborékszámláló, reaktor esetleg még más is.(asszem a Ferplast-nak van ilyene)De nem mindegyiket érdemes megvenni, pl. azt sem amit leírtál.Irreálisan drága, de nem jó neked a DIY megoldás?


Szia!

Jo lenne nekem a csinald magad megoldas is, de Levinen blogjan olvastam, hogy azert vigyazni kell vele.
Nehez biztositani a megfelelo mennyiseget, ezt irta.
Ezen kivul meg gondolkodtam a Tetra Co2 Optimat-on is.
De ha leirnad a tapasztalataidat, eszreveteleidet, hogy mire kell figyelnem egy hazilag barkacsoltnal,
akkor azt megkoszonom.
 
Hali!

Gondolom az elkészítését nem kell leírnom, már jó néhány helyen le van írva pl. edak cellbabel,Akvarista. hu-n.A tapasztalatok ott is le vannak írva nem árt elolvasni őket.
De röviden: Az keverési arányokkal tudsz játszani, hogy intenzívebb CO2 termelődjön rövidebb ideig, v. kevesebb termelődés mellett hosszabb ideig.
Az összeszerelésnél,vigyázni kell, hogy a csöveknél, összeillesztéseknél ne szökjön el a gáz.
Nem tudom mekkora az aksid, sztem. 80-100 literig elég lehet az 1 palackos megoldás, ezen felül a 2 palackos, talán 200 l.-ig.A nagyobb aksiknál már
a nagynyomású palack a nyerő megoldás.
Túl tudod adagolni az élesztős megoldást is, az adagolást neked kell kitapasztalnod, pl. 1-2 bubi/sec.
A beoldást meg tudod oldani porlasztóval, de fölé érdemes rakni egy búvárharang szerűséget, hogy az felfogja a fel nem oldódott gázt.
De sztem. jobban jársz ha elolvasol mindent mert már jobban, és részletesen le vannak ezek irkálgatva, sőt vannak egyedi megoldások, a You Tube-n is vannak okos ötletek.
 
Back
Oldal tetejére