• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Élesztős CO2

Croissant

Kertész tanonc
Sziasztok

Első kérdés a témában: élesztős CO2-nél nem lehet kiküszöbölni azt "a izé" réteget a víz tetején?
Nekem mindig ott van, pedig a CO2 át van vezetve vízen egy külön palackban az akvárium előtt.
A belső szűrőmmel mozgatom a felszínt, ott előtte egy kis részen nincs is ez a dolog, de mindenhol máshol igen. Ennél intenzívebben nem is tudnám mozgatni.

Ez befolyásolja a víz gázcseréjét? Esetleg más dolgokat?
 
Croissant said:
Sziasztok

Első kérdés a témában: élesztős CO2-nél nem lehet kiküszöbölni azt "a izé" réteget a víz tetején?
Nekem mindig ott van, pedig a CO2 át van vezetve vízen egy külön palackban az akvárium előtt.
A belső szűrőmmel mozgatom a felszínt, ott előtte egy kis részen nincs is ez a dolog, de mindenhol máshol igen. Ennél intenzívebben nem is tudnám mozgatni.

Ez befolyásolja a víz gázcseréjét? Esetleg más dolgokat?

A víz felszínén a hártyát nem az élesztős co2 okozza.
Sajnos ez egy elég régi téma az akvarisztikába, de még biztos magyarázatot sehol nem hallottam ezzel kapcsolatban. Ami szinte biztos, hogy valamiféle baktérium kultúra váltja ki. Nekem azaz érzésem, hogy ez a tápozástól jelenik meg, mert amíg nem adtam ilyen anyagokat a vízhez, soha nem volt ilyen gondom.
Ez a nyálkás izé, nyilván hatással van a körülményekre. Biztos, hogy a gázcserét is befolyásolja, bár ahol a víz intenzívebben mozog, ott azért ez a probléma nem áll fent. Talán még nagyobb fényelnyeléssel is rendelkezik, ami kicsit csökkentheti a világítás hatékonyságát, bár ez csak az én feltevésem. Összességében nem olyan nagy probléma, ha azért a víznek van nagyobb olyan felülete, ahol a víz mozgatva van.
 
Kösz a választ.

Hát akkor reménykedem, hogy az új szűrés majd eltünteti. Hátha szerencsém lesz. Különösebb problémát nem okoz, csak nem szép.
Egy nyitott aksinál mondjuk kicsit jobban aggódnék miatta, ott biztos jobban rontja az összképet.

Croi
 
Én skimmert használok, leszedi szépen a víz tetejéről. Egyébként lehet, hogy csak véletlen, de nálam is erőteljesebben jelentkezett, amikor élesztős CO2-őt használtam. De véleményt még én sem merek mondani az okáról, egyelőre még megfigyelés alatt.
 
A víz felszínén lévő hártyának semmi köze sincs a CO2-hoz. Azért alakul ki, mert nem megfelelően van "megmozgatva" a víz felszíne. Állítsd erősebbre a szűrőt, vagy hozd közelebb a vízfelszínhez, vagy vegyél új szűrőt. (Vagy pucold ki a régit.)
A szűrőt pedig amennyire lehetőséged van rá, állítsd be úgy, hogy lehetőleg mindenhol keltsen áramlatot, ha nem is a legnagyobbat, de mozgassa a vizet.
A gázcserét mindenképpen befolyásolja ez a vékony hártya, ugyanis ha el tudja fedni az egész vízfelszínt, a halak azonnal elkezdenek pipálni, vagyis nem lesz elegendő oxigén a vízben.
Ahogy Levinen mondta, nagy a valószínűsége, hogy a hártyának van egy fényfelfogó és visszaverő mivolta is, mivel ha megfigyelted, a hártya olyan, mint egy olajfolt a vízen, szivárványszínű foltok is megfigyelhetők rajta.
Nálam ilyen akkor szokott lenni, amikor követ algásítok az ablakban az algázóknak, a befőttesüvegben pedig minek is lett volna szűrés (vízmozgatás), viszont egy egyszerű levegőztetővel meg lehetett szüntetni egy ekkora (cca. 5 cm átmérőjű) vízfelszínen.
 
Előtted ketten mondtuk, hogy a CO2 elindítása befolyással volt rá (vagy teljesen véletlenül akkor jelent meg mindkettőnknél). Szerinted a CO2 tönkretette a szűrésemet?
Semmi más nem változott azon kívül, hogy a CO2 porlasztóját a vízbe tettem.
Egyébként a szűrő kifolyója félig kilóg a vízből. Ennél jobban nem tudom áramoltatni. Egyébként 1-2 héten belül kiderül, mi az igazság, mert fogok rendelni másik szűrőt, mint írtam is lejjebb :)
 
Croissant said:
Levinen mondta, hogy baktériumkultúra lehet. Megeshet, hogy a CO2 kedvez számukra valami okból.
Az világos, hogy baktériumok alkotják (illetve szerintem baktériumok, por és bomlástermékek keveréke), úgy értettem, hogy a kialakulásának, tehát a baktériumok elszaporodásának okáról nem mernék (még?) teljes bizonyossággal nyilatkozni. Érzésem szerint lehet köze a haltáp minőségéhez, vagy az esetleges túletetéshez is, hiszen - ahogy Luna is írta - megfigyelhető, hogy szivárványos, "olajos" hártyáról van szó. Mint mondtam, a skimmer megoldja. :) Amúgy ez jó kis téma, az akvaristán is van bőven olvasnivaló ezzel kapcsolatban.

Luna said:
A víz felszínén lévő hártyának semmi köze sincs a CO2-hoz.
Nem vagyok annyira járatos a kémiában, de bennem is felmerült, hogy esetleg a CO2 miatt savasabbá váló környezet kedvez a baktériumoknak, esetleg az élesztős CO2 fejlődés során nem csak vegytiszta CO2 kerül a vízbe. Csak találgatok, de én nem merném ilyen bizonyossággal kijelenteni, hogy semmi köze hozzá.
 
Ha megfelelő a vízmozgatás, akkor semmiképp sem képződhet ilyen hártya. És ez az egésznek a lényege.
 
Luna, igazad kell, hogy legyen, mert emlékeim szerint akvaristán is ezt írja a többség (meg mert admin vagy :p).
Csak azt furcsállom, hogy a szűrőnél szörfözni lehetne, 10 centivel arrébb meg már ott van ez a réteg.
Sőt mindenkinek igaza lehet, hogy mi befolyásolhatja, mert egyrészt többet etetek, mint az átlagos, mert ivadékokat nevelek. Másrészt, a szűrőm nem elég (csak papírforma szerint), ezt én is tudom, ezért cserélek.
Harmadrészt növénytáp is megy az aksiba.
Sok összetevője van ennek, úgyhogy csak remélem, hogy az új szűrő sikeresen veszi az akadályt.
 
Ezek szerint az áramlásod a nem megfelelő. Próbáld állítgatni a szűrő kifolyóját. Vagy esetleg tedd arrébb is egy kicsit a szűrőt.
 
Egyébként akkor már megkérdezem: van olyan, akinek élesztőssel sikerült tartania az ideális 30ppm-es értéket, vagy aközelit?
Vagy legalább egy értéket stabilan?
 
Croissant said:
Egyébként akkor már megkérdezem: van olyan, akinek élesztőssel sikerült tartania az ideális 30ppm-es értéket, vagy aközelit?
Vagy legalább egy értéket stabilan?
Nekem a 180 literesben két palackkal sem sikerült.Friss töltettel ideig-óráig még megközelítettem,de utána többnyire kevés volt az oldott mennyiség.Lehetetlen pontosan belőni ekkora akiban.Az előd 54 literesben még ez könnyebben ment,de ott meg állandóan figyelni kellett,éjszakára kivenni,nehogy feldúsuljon.Mivel fel-le ugrál a co2 szint,nagy eséllyel pályázhat az ember ilyen szép staghorn algás növényekre is mint ez: :?

http://www.moszkvicsklub.hu/akvárium/staghorn.jpg

Kezdésnek,tanulgatni,vagy kis akiba nagyon jó dolognak tartom,de az igazi megoldást nekem is a nagynyomású hozta meg.(No,meg Nigro blogja :p )
 
Aha.
Hát nálam pont egy 54 literesről van szó. Ilyen szép algám még nincs, de alakul ;)

Akkor a nyáron valamikor betervezek egy palackos rendszert, csak olyan vicces, hogy van egy apró medence és 30 cm-es külsőszűrő, akárhány kilós co2 palack... :D Fogalmam sincs, hová fogom tenni :)

Addig is marad az élesztő, hamarosan jön a drop checker, és akkor kitapasztalom én is jobban.
 
Sziasztok kísérletezgetők!

Nos, nekem is a nanoban ez a bizonyos Staghorn algám van, de tapasztalataim és az utánaolvasás eredményeként, nem a ingadozó co2 színt okozza. Míg az élesztős rendszerem volt, nem találkoztam vele az akváriumban. Már több mint egy hónapja magasnyomású palackról megy az adagolás és folyamatosan küzdök vele. Külföldi fórumokon a tápanyag hiányát állították be bűnösnek, azaz salétrom, foszfor és kálium. Sajnos egy kicsit tanácstalan vagyok, mert bár valóban a komolyabb megjelenéskor vissza volt esve az elemek mennyisége a vízben, de azóta ez nem lehet gond és még mindig fejlődik. Csak arra gyanakodhatok, ez lehet az egyik legéletképesebb alga, melynek eltűnéséhez sok idő kell, vagy nem tudom. A Green Aqua tanácsára most egy kis carboval próbálkozok, remélem több sikert hoz. Egy biztos, hogy most folyamatosan minden megvan a vízben ami kell, remélem nem én fogom megcáfolni, hogy minden algát el lehet tüntetni az ideális körülmények megteremtésével. :)
 
hi
régebben nekem is volt ilyen réteg a víz felszínén,de leszedtem mindig. idővel eltünt
most van külső szűrő is így kb 16x-os megforgatás van de nem látok semmit.
élesztősco2 megy.
art.
 
Több tárgyi tévedést is olvastam már ebben a topic-ban.

Az első: a "felszíni baktériumréteg"-el kapcsolatos. Már az elnevezés is picit félrevezető. Nem a baktériumok okozzák ezt, hanem mi magunk, akvaristák. ;) Összeraktam nektek egy ezzel kapcsolatos rövid tájékoztatót itt.

A másik a Staghorn algával kapcsolatos. (Zsotyi, remek fotó, ha összerakok egy átfogó alga tájékoztatót, akkor használhatom?)

Levinen állításával ellentétben a Staghorn algát csakis a kevés vagy ingadozó CO2 szint okozhatja, az ő esetében is. Ettól függetlenül, ő próbálja megzavarni magát, úgy látom. ;) Nézzük, hogyan működik a növények szén-felvételi folyamata:

A növények bizonyos mértékik és bizonyos tehetetlenséggel képesek arra, hogy a vízben levő tápanyag és CO2 hiányt kompenzálják. Ezt elsősorban lassabb növekedéssel (anyagcserével) oldják meg. Mi történik azonban akkor, amikor Levinen megold egy problémát és nagynyomású CO2-re áll át? A CO2 szintek normálisra emelkednek, a növények kiabálni kezdenek: "buli van" és beindul a normális fotoszintézis. A növények beállak a gyorsítósávba. Éjjel Levi spórol és védi a halakat, kikapcsolja a CO2-t. Reggel nyilván visszakapcsolja, de a növények már izgatottan toporognak az ajtóban, nézik a disco-gömböt. El tudok például képzelni egy olyan helyzetet, hogy az ajtó megnyílásakor valamiért (pl. rossz CO2 időzítés) nincs elég CO2 az akváriumban, a növények szénfelvételi folyamata ilyenkor akadozni kezd, stresszes állapotba kerülnek. Jön a károsanyag kibocsátás, jön az ammónia és jön a Staghorn.

Fontos: a fenti csak egy példa. Nem azt akartam mondani, hogy ez a helyzet Levinél. De akár ez is lehetne. Tény, hogy a CO2 trükkös világában mindig van valami, amire az akvarista nem gondolt.

Mondok még egy példát: nálam is volt staghorn alga. Mivel általában késő este érek haza, a világítás viszonylag későn - 14:00-kor kapcsolt be, és 23:00-ig égett. A szoba előtte el volt sötétítve, de néha elfelejtettük behúzni a függönyöket és reggel némi (tényleg nem sok!) fény beszűrődött a keskeny ablakokon. A CO2-t szándékosan 12:00-kor kapcsoltam be, sokkal korábban mint a fényeket. Megjelent a Staghorn alga. Egyszerűen nem értettem, mit csinálok rosszul.

Az alga egészen addig tartotta magát, míg végül a CO2 bekapcsolását 9:30-ra tettem! Utólag nyilván egyszerű a válasz: a reggeli beszűrődő fény már elég volt a növények fotoszintézisének beindulásához, és mivel magas CO2 szintekhez voltak "szoktatva" és megfelelő mennyiségű tápanyag volt a vízben egyszerűen gond volt a CO2 utánpótlással, attól függetlenül, hogy délutánra rendeződött a dolog. Ennyi elég volt.

A Staghorn algát tehát igenis a kevés vagy ingadozó CO2 szint miatti növény-stressz és kibocsátott ammónia okozza. Más feltételeket ideálisnak feltételezve (ez fontos!). Semmivel nem életképesebb mint a többi alga. Az easy carbo a szén-felvételi folyamat normalizálásában is segít (CO2-höz juttatva a növényeket) és az algaölő hatása miatt a Staghorn-t is gyilkolja... Elég sok külföldi fórumot olvasok de még egyetlen komoly akvaristától sem olvastam olyan hozzászólást, hogy pl. foszfát hiány okozna konkrétan staghorn algát. A növénytáp hiány mindenféle algát okozhat, de nem jellemzően staghorn algát.

Tudom, hogy a fenti magyarázat a kiragadott példákkal korántsem kimerítő. Ez azonban nem változtat a dolgok üzenetén. Amikor Staghorn algát látunk, akkor a CO2 befecskendezést kell megvizsgálnunk, és egyéb dolgokon történő anyalás helyett ezt kell valahogy megoldani. Akármit hiszel, ha Staghorn algát látsz, akkor CO2.
 
Nem lehet, hogy idő kellett a növényeidnek, amíg felpörögnek az új szintre, és ezt a staghorn kihasználta? Most pedig ideális minden körülmény az ő számára is, ezért nem tűnik el. Csak eszembe jutott, lehet, hogy semmi köze a valósághoz :oops:
 
Levinen said:
Ok Key! Akkor mond el legyél szíves, hogy 3 hónapig miért nem volt ilyen algám? Sokkal instabilabb volt a co2 adagolás, mint most.

Leszek szíves ;) Sokkal stabilabbak voltak a körülmények 3 hónapig, mint most. A növények szén-igénye szempontjából. Ezért nem volt ilyen algád. Mindegy, hogy mit gondolsz az akkor adagolásod stabilitásáról, a végső szót nem te, hanem a növényeid és az alga mondja ki. :) Nem alaptalan amit az öregek a "temészettel szembeni alázatról" papolnak.
 
Back
Oldal tetejére