• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Egyszerűen elkészíthető LED világítás kérésre...

Bfblock said:
Nagyon tetszik ez a világítás. Kíváncsi vagyok rá nagyon, hogyan szolgál majd. A köv. akváriumhoz én is lehet csinálok valami hasonlót, szóval érdekelne, hogy nagyságrendileg mennyi pénzből hoztad ezt össze? Illetve tényleg szükség van ilyen hűtőbordákra? Úgy értem kellhet ennek ventilátor meg bordázott hűtő felület egyáltalán? Nem elég egy vékony lemez? Csak felületesen ismerem ezeket a power LED-eket tehát lehet, hogy hülyét kérdezek. :)

Szia Bfblock :wave: Most egy hónapos az akvárium és teljesen megbízhatóan lövi az akit fénnyel, sőt arra gyanakszom lassan lehet, hogy jobban a kellténél. bár ha a naplódban említett 100lm/l ökölszabályt nézzük, messze elmarad attól.Én 1800lm-re saccolom a fényerejét és ez van 60l fölött, igaz csak kb. 2 cm-rel! :p

Az anyagiak kezdenek már elfelejtődn, de valahogyan így nézhetett ki:
Hűtőbordák: 4.800Ft LED-ek: 7.500F kb. Plexi lap: 1.800Ft Laptop táp: 5.000Ft lett volna, de én megjavítottam egyet így szinte ingyen volt :cool:

A hűtőbordákat direkt túlméreteztem, nehogy hűtőventit kelljen használni ;) így olyan 30-35 fokra melegedhet.
Mindenképen ajálom amúgy, nekem nagyon bejön a fodrozódóü vízfelszín miatti fényjáték :D
 
Spórolás miatt választottad a kapcsolóüzemű tápot? Mert ezeket a ledeket az esetek többségében áramgenerátoros táppal szokták hajtani! :p
 
hectorvti said:
Spórolás miatt választottad a kapcsolóüzemű tápot? Mert ezeket a ledeket az esetek többségében áramgenerátoros táppal szokták hajtani! :p

Szai hectorvti :wave:
Igen, ahogyan előzően írtam, sikerült megjavítanom egyet, így nem vettem stab áram tápot.( Aki indításnál pár ezer forint... ) A stab fesz. megvolt, egy Ganzuniv műszerrel és előtét ellenállással belőttem az ideálisnak vélt áramértéket :) Annyi volt még, hogy beraktam egy dobozba, és kapott egy kis extra hűtész egy pici ventivel amit egy mobiltöltő hajt meg :p Éljen a DIY :mrgreen:
 
Szia Y-not!?

Köszi a választ. Elég elgondolkodtató. Nem is olyan olcsó azért ez a DIY mint elsőre látszik. Ami nekem alap és mindig nyálcsorgatva bámulom ha megyek a GA-ba az a Vertex LED lámpái:
http://www.greenaqua.hu/vertex-illumilu ... 300mm.html
Van is egy haverom akinek van otthon egy és így rendszeresen látom miként is működik és mondhatni pazar. A teste egy alumínium "cső" és ebben ülnek a LED-ek ez érthetően jócskán felforrósodik üzem közben. Már szinte süt. Ezek gyárilag szerintem rendesen meg vannak tervezve és gondolom számításokkal ellenőrizték és optimalizálták a test hűtési képességeit, tehát nem lehet hogy elég lenne egy diszkrétebb méretű hűtőborda? Hát ennyire érzékenyek ezek a LED-ek a túlmelegedésre? (A fénye pedig elképesztő. Pedig neki egy 80 cm széles aki felett van a 60cm-es verzió és 40 cm magas a vízoszlop.)
Szóval ennek az árának a 75%-a a büdzsém határa amiért még nekem megérné egy sajátot gyártani utána azt mondom lehet megveszem majd a gyárit. De azon is gondolkodtam az egyszerűség kedvéért , hogy a mostani lámpámba levő LED izzóból veszek 3-4-et ennek olyan 2000 ft darabja és csak sorba kell kötnöm 3-4 foglalatot és kész is a lámpám. Ezt szerintem ki lehetne hozni 16 ezerből és 4 szer akkora lenne a teljesítmény mint a mostani lámpám. Igaz ezek nem Power LED-ek tehát csak egy sekély nano vagy pico fölé lenne jó. A másik dilemma hogy nem vagyok otthon ebben a DIY elektronika témába ( elég csúnyán forrasztok :? )
A lumen/l arányt pedig természetesen nem én találtam ki hanem valamelyik külföldi fórumon találtam erről egy nagyon komoly tanulmányt, hogy a watt/liter elavult és ez az új tuti én meg hittem neki :) . Egész idáig azt a cikket kerestem de sehol nem találtam :crazy: pedig nagyon jó volt, sőt lehet hogy itt van valahol a fórumon a linkje. Tapasztalt ember írta az tuti, azt hiszem a saját blogjában és fekete volt a háttér meg különböző táblázatokban volt bemutatva, hogy milyen növényesítési szint és igény mellett milyen lumen/liter arányt illik alkalmazni (kb 60-tól ment 125-ig asszem).
A LED amúgy 2 dolog miatt fantasztikus: a valóban gyönyörű fényjáték (a lányok remegő lábakkal bámulják a plafont esténként :D ), hosszú távon összehasonlíthatatlanul olcsóbb az üzemeltetés.
 
Szia Bfblock :wave:
Bfblock said:
Ezek gyárilag szerintem rendesen meg vannak tervezve és gondolom számításokkal ellenőrizték és optimalizálták a test hűtési képességeit, tehát nem lehet hogy elég lenne egy diszkrétebb méretű hűtőborda? Hát ennyire érzékenyek ezek a LED-ek a túlmelegedésre?
Én nem is vitatkoznék a gyári számításokkal A minőségibb LED-es dolgokkal nem hinném, hogy nagy baj lenne , és mivel GA-s erre megvan minden esély ;) de sajnos van pár rossz tapasztalatom is. Gondolom láttál már pár helyen Power LED-es spot izzót. Ebből is dolgoztunk már márkásabbakkal,és azt kell mondjam hiába gyári számítások, ajánlások, nem nagyon bírták tovább mint a hagyományos spot izzók kicsi tis melegebb helyen (kb. 25- 30 fok). Sőt... A gyári számítások sok mindenre kitérnek, de nem tudhatják milyen környezetben fogják használni és itt elsősorban a környezeti hőmérsékletre gondolok! A vásárlók meg ritkán olvassák el figyelmesen a használati útmutatót, tisztelet a kivételnek :)
A Power LED-ek és az SMD LED-ek (utóbbiból néha csinálok autóba helyzetjelzőt) nagyon hajlamosak a melegedésre, és ha túlmelegszenek, vagy huzamosabb ideig nem találják megfelelőnek a hűtést, rendszerint elkezdenek kiégni és villogni. Élettartama meg legfőbb képen a jó hűtésen múlik! A hűtés függ ugyanakkor a rögzítés módján, sok múlik a hőátadó felületen. Hővezető szilikon pasztát, vagy hővezető ragasztós fóliákat ajánlanék. Én mondjuk egy jó vékony réteg epoxy ragasztóval rögzítettem, mert nem kaptam műanyag csavart vagy alátétet, ez is egy oka annak hogy nagyobb hűtőbordát kapott :p Gyakran találkozni gyári Power LED-es egységeknél amúgy efajta rögzítéssel. Ezen kívül ez a hűtőborda simán elegendő hűtés 3 db 10w Power-nek is ha úgy adódna... :twisted:
Ott van ugyanakkor a táp kérdés is. A tápfeszültség ingadozás -> tápáram ingadozás LED-eknél megengedhetetlen két dolog miatt is:
1. A LED-ek színhőmérséklete a rajta átfolyatott áram mértékével együtt változik (ez kevésbé veszélyes)
2. Az esetleges túláram károsítja a LED anód-katód szerkezetét és erre nagyon érzékeny, huzamosabb ideig taró magasabb teljesítményen való járatás meg megint csak túlmelegedést okoz.
Találtam is egy elég átfogó magyar írást is a LED-ekről, ajánlom elolvasni mindenkinek akit kicsit is érdekelnek ezek a kis fényforrások:
http://www.experteam.hu/LEDOLDAL.htm

Jó olvasgatást!

U.i.: Akváriumot túlszűrni, és LED-et túlhűteni nem lehet :lol:
 
Nem vagyok valami műszaki zseni, ezért lenne egy pár kérdésem.
Egy 25 literes low tech akit szeretnék megvilágítani ezekkel:
Mean Well LPC-35-700 - 700mA; 9-48V
3db CREE XP-G R5 5W Cool White LED - 1500mA max; 5000-8300K színspektrum

Ezek működnének együtt? Sok lenne a fény? Színspektrum?
 
Ha 1500mA a LED-ek áramfelvétele, akkor válassz inkább hozzá 1500mA-es áramgenerátoros tápot, ami legalább 15W-tal terhelhető.
 
De nem úgy van, hogy ha a max áramerősséget adjuk nekik, akkor hamarabb meghalnak? Ezért gondoltam egy 750mA-t.
 
De akkor 5 watt helyett csak 2,5 wattal fog menni a rendszer. Én is most várom az a LED-es világításomhoz az alkatrészeket 3db 3 wattos CREE LED lesz, persze hozzá hűtőborda (40x40x11-es), a meghajtásról pedig egy 10wattos 900mA kimenetű Led meghajtó gondoskodik majd, ez kerül a 22 literes akim fölé, az egész(kivéve a táp) bekerül egy resun lámpába.
Technikai részletek:
DIY LED nano akváriumra | Magyar Akvakertész Fórum
 
És honnan rendelted őket?
Bár lassan már ott tartok árban, hogy kijönne belőle egy gyári 13W-os is.
Nekem nem kéne nagy fény, első akim lesz, nem lesz CO2.
 
Mindent aukciós link moderálva-ről vettem, ha kell pü-ben elküldöm a linkeket( de itt gondolom tudod, hogy csak paypal számláról lehet fizetni)
High Power 10W LED Driver AC 85V~265V to DC 9V~12V: 5,5 $
5 darabos 40x40x11-es hűtőborda 7$ (Nagyobb tételben olcsóbb, és én csinálok egy nagyobb fénycsöves és LED-es világítást is 16x3 wattos Cree led+4db piros szintén 3 wattos Cree, ha darabra veszed a bordát akkor,legolcsóbban 1db 2,2$)
Cree Q5 7090 XLAMP XR-E Emitter 230Lm LED-ek darabja 2,8$
Minden alkatrész ingyen postával jön, ez így összességében durván 4800Ft

Kap a rendszer még egy P3-as prociventilátor is, ez van itthon.
Az egész pedig egy régi resun lámpába fog beépülni
 
Megnéztem ennek a Cree Q5 7090 XLAMP XR-E Emitter lednek az adatlapját.
Az szép, hogy olcsó, de ha jól számolok csak 57 lumen/wattot teljesít. Ha ez igaz, akkor nem biztos, hogy érdemes vele foglalkozni - legalábbis a villanyszámla szempontjából - hiszen a T5 és kompakt csövek már simán tudnak 70-80 lumen/wattot. A lámpa árát most nem néztem.
Vagy rossszul számolok?
 
Nekem is ilyen ledjeim vannak a 140 litres felett,60W, nőnek a növények,mint a gomba.
2 és fél hónap használat , nem bántam meg.
 
Megnéztem ennek a Cree Q5 7090 XLAMP XR-E Emitter lednek az adatlapját.
Az szép, hogy olcsó, de ha jól számolok csak 57 lumen/wattot teljesít. Ha ez igaz, akkor nem biztos, hogy érdemes vele foglalkozni - legalábbis a villanyszámla szempontjából - hiszen a T5 és kompakt csövek már simán tudnak 70-80 lumen/wattot. A lámpa árát most nem néztem.
Vagy rossszul számolok?
Attól függ mennyivel hajtod, ha max 1000mA-el akkor 230 lument ad le, ez pedig wattonként 76 lumen. Fénycső szerintem más kategória, mert a LED-ek kicsit irányítottabb fényt adnak, míg a fénycső meg körbe, világít. Talán emiatt az 1watt/liter is bukik, helyette 50-60lumen/literrel kell számolni LED-eknél
 
Attól függ mennyivel hajtod, ha max 1000mA-el akkor 230 lument ad le, ez pedig wattonként 76 lumen. Fénycső szerintem más kategória, mert a LED-ek kicsit irányítottabb fényt adnak, míg a fénycső meg körbe, világít. Talán emiatt az 1watt/liter is bukik, helyette 50-60lumen/literrel kell számolni LED-eknél
Igen, a fényveszteséggel nem szokás számolni a csöves lámpáknál. Pedig biztosan jelentős az oldalra és felfelé eső fény, pláne azoknál a lámpáknál ahol nincs vagy semmit sem érő foncsor van. Mondjuk az én ATI lámpám ebből a szempontból pozitív kivétel, mert iszonyat fénye van.
De az biztos, hogy egy jól megválasztott kilépési szögű lednél gyakorlatilag szinte 0 a fényveszteség és ezt egy csöves lámpa sem tudja.
Az ár amit írtál Viktor, az viszont abszolút verhetetlen, pláne ha tényleg nem jön már hozzá túl sok sallang.
A Wabi tálam fölé lehet és is összerakok egy ledes pilácsot, ha ilyen pozitív tapasztalat jön majd tőled is.
 
Sziasztok!

LED tápegységel kapcsolatban szeretnék egy kis tanácsot kérni. 20 LED-es világításban gondolkodom, a CREE LED-ek amiket használni akarok 3W 3,2-3,7Volt és max 1000mA-el terhelhetőek. Olyan tápokat találok amik szerintem pont jók lennének 10db meghajtásához, vagyis 30watt 36 volt, és 1A-osak, de ennél nagyobb teljesítményű feszültségkimenetű, de max 1A-ost már nem találok. A következő fokozatban már mindnek nagyobb az áramerőssége mint 1A.
Sajnos nem vagyok villamossági szakember ezért kérdezném, hogy ha több, sorba kötött led csoportokat készítek, majd ezeket utána párhuzamosan rákötöm a tápra, akkor ezek között osztódik az áramerősség, annyi részre ahány ilyen sorba kötött ledcsoport van?
Példaként adott egy 12 volt 72W-os 5A kimenetű táp, és egy csoportban 3db LED-et sorba kötnék majd ebből ha 5-öt rákötök akkor 1 csoportra 1A-jut? Ha pedig 6 ilyent akkor 0,83A ?
Ha 6 ilyen 3db-ból álló csoportot rátennék, akkor az ugye 18 LED, és 54Watt. Tápegységnél mi számíthat túlterhelésnek, ha a teljesítményt lépem át, vagy az áramerősséget? Vagyis működhet ez a táp 18 LED-del is?

Köszi előre is a segítséget!
 
Nem mindegy milyen tápról beszélünk, ha sima kapcsolóüzemű táp vágy áramgenerátoros.
Ezekhez a LEDekhez már fontosabb az áramgenerátoros táplálás, főleg ha 1 amperrel akarod hajtani.
Ez azért fontos mert ha melegedni kezdenek ezek a LEDek akkor valamelyest csökken a nyitófeszültsége,
azaz elvileg nagyobb áram folyhat rajta ettől még jobban melegszik, tovább nem folytatom.
Természetesen lehet variálni őket a kapcsolásba, ha sorba kötsz többet az azért jó mert kisebb az áramerősség,
kevesebb a veszteség, ez persze vezeték hossz függő.

Ez itt kimondottan LED áramgenerátoros táp fix.1,4 amperrel, a feszültség az ami változik. - link moderálva
 
Sziasztok!

Olvasgatok már a témában egy ideje és egyre jobban érlelődik bennem hogy össze kéne rakni egy ledes világítást.
Csak a méretezéssel vannak bajaim.Ha csinálok akkor a nagy aksimhoz kéne, az viszontt 240l (50cm magas).
A meglevő szintén saját készítésű T5 3x54W plusz 2m hidegfehér led szalag.Ez ugye kb 180W.
Ha ezt szeretném kiváltani tisztán LED-re akkor hogy számoljak?
Nyilván valami Cree Power Led kéne de mennyi? Az 50cm magasság mennyire gáz?
Köszi előre is a segítséget!
 
LED-ek esetén, literenkén 50-60 lumennel szoktak számolni, ha lehet hinni a Cree 3wattos power ledek adatainak, amikre 228-230 lument írnak, akkor legalább 50 darabot kell beépítened a tetőbe.
 
Nálam akkor 77 lumen jut 1 literre.(az alábbiak szerint)
Attól is függ,hány mA-al van hajtva.
350mA: 107 ~ 114lm
700mA: 171,2 ~ 182.4lm
1000mA: 214 ~ 228lm
 
Back
Oldal tetejére