• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Egyszerűen elkészíthető LED világítás kérésre...

Ezek mint ahogyan mondtam CREE XP-G LEDek.
A CREE -nél nem fogsz találni olyan wattos teljesítményre való utalást mint amit Te is említesz.
Hiszen ez a pl. 10watt az a teljes felvett villamos teljesítményre utal, a CREE ezt lumenben adja meg.
Ezek a LEdek a gyártó szerint egészen 1,5 Amperig terhelhetőek, de én csak max. 1 Amperig engedem.
A nyitófesz 3,0-3,3 Volt közötti, ezekből kiszámolhatod a wattot, de szerintem felesleges.
A vezérlés PWM-es, ezt egy barátom segített elkészíteni,
ami fényerő lassú fel és le szabályzását végzi ki és bekapcsoláskor 30 perc alatt plusz a CO2 szelepet is kapcsolja.
Azt még hozzátenném hogy a ventilátor szívja kifelé a levegőt a hűtőbordán keresztül amibe a tápon keresztül jut oda,
ragasztott plexi lapok irányításával, így a tápon található kis ventilátor már a múlté.
Nagyon sok mindenem volt itthon sok mindenhez meg a munkahelyemen sikerül hozzájutnom,
mint például az alumínium elemekhez.
Venni igazából csak az órát vettem ami egy hagyományos digit időzítő csak át van építve.
A táp egy kapcsolóüzemű táp, amihez szerintem ha ügyes az ember néhány ezer forintért hozzá juthat.
A vezérlés sem túl drága csak ott a egy programozott proci is van amit nem kapsz boltban.
A legdrágábbak a LEDek.
Ha van kérdésed kérdezz bátran.
 
Köszönöm szépen az infókat !
Azt hiszem egyenlőre maradok annál a verziónál amit a "mester" csinál nekem. Talán később váltok egy komolyabbra, mert ez a lassú világosodás és elsötétülés nagyon bejönne. Van egy cimborám aki ipari vezérlésekkel foglalkozik, leginkább nagy gyárak különböző folyamatainak az összehangolásával.
Lehet megkérem, hogy segítsen. A sört azt nagyon szereti. Lehet a CO2 miatt. :D Majd azzal fizetek. ;)
 
zsolt885 said:
Ezek mint ahogyan mondtam CREE XP-G LEDek.
A CREE -nél nem fogsz találni olyan wattos teljesítményre való utalást mint amit Te is említesz.
Hiszen ez a pl. 10watt az a teljes felvett villamos teljesítményre utal, a CREE ezt lumenben adja meg.
Ezek a LEdek a gyártó szerint egészen 1,5 Amperig terhelhetőek, de én csak max. 1 Amperig engedem.
A nyitófesz 3,0-3,3 Volt közötti, ezekből kiszámolhatod a wattot, de szerintem felesleges.
A vezérlés PWM-es, ezt egy barátom segített elkészíteni,
ami fényerő lassú fel és le szabályzását végzi ki és bekapcsoláskor 30 perc alatt plusz a CO2 szelepet is kapcsolja.
Azt még hozzátenném hogy a ventilátor szívja kifelé a levegőt a hűtőbordán keresztül amibe a tápon keresztül jut oda,
ragasztott plexi lapok irányításával, így a tápon található kis ventilátor már a múlté.
Nagyon sok mindenem volt itthon sok mindenhez meg a munkahelyemen sikerül hozzájutnom,
mint például az alumínium elemekhez.
Venni igazából csak az órát vettem ami egy hagyományos digit időzítő csak át van építve.
A táp egy kapcsolóüzemű táp, amihez szerintem ha ügyes az ember néhány ezer forintért hozzá juthat.
A vezérlés sem túl drága csak ott a egy programozott proci is van amit nem kapsz boltban.
A legdrágábbak a LEDek.
Ha van kérdésed kérdezz bátran.
Gratulálok a világításodhoz! Irigyellek érte! Nekem is ilyenre fáj a fogam, de a vezérlést nem tudnám összehozni.
- Hány literes akváriumot akarsz világítani vele? Milyen vízoszlop magasság mellett?
- Össze tudtad már hasonlítani a fényerejét (kb. 3600 lm) T5-s fénycső fényével? Szerintem ez 3-4db 24W fénycsőnek felelne meg.
- Lencséket miért nem tettél a LED-ekre? Próbáltad?
 
Sziasztok !

Ahogy korábban ígértem felteszek néhány képet, mivel elkészült végre a ledes lámpám.

l1.jpg

l2.jpg

l3.jpg


Az átalakított tápok"extra hűtéssel" ;)
t1.jpg


Mivel az egész egy teljesen zárt gyári tetőben került elhelyezésre a gyári 2x18W T8 helyett,így a design mint láthatjátok nem kapott szerepet. :cool:

A technikai adatok némileg változtak a korábbihoz képest:

10db 10Wattos 6000 Kelvines LED
Névleges teljesítmény: 2x35 Watt összesen 70W
Hűtőborda: 800x112x33mm
Aktív hűtés 1db mágnescsapágyas ventilátor 60x60x15mm 12Volt/0,6Watt
2db átalakított laptop táp, egyenként 35W teljesítmény 5db LED-en
1db 12 Voltos táp a hűtőventilátor számára
(Az akvárium 80x35x45 méretű, de a hátfalazás miatt a mélység csak kb. 30cm, így összesen 100 liter körüli vízmennyiséget kell világítani)

A fényképek teljesen manuális üzemmódban készültek, a szemléltetés kedvéért ugyanazokkal a beállításokkal.

Gyári 2x18W T8:

1_1.jpg


5db ledet üzemeltetve "félgőzzel":

2_2.jpg


Mind a 10db darab ledet üzemeltetve(70Watt):

3_3.jpg


Az eredeti tervekkel ellentétben a tápok beszabályozása nem fix ellenállással történt, hanem potival. Biztonsági okokból vele sorosan és párhuzamosan is beépítésre került egy-egy ellenállás, így ha a poti elromlana sincs probléma.
A változás szerencsére jól jött, mert nekem úgy tűnt a 70 Wattos teljesítmény sok is lesz. Ezért kb. 10-15%-al visszavettem a teljesítményből.
Végeredmény: minden növény elkezdett erősen bubizni, alga még nincs, remélem nem is lesz. :thumbup: :)
A vöröses színű növények remélem nem váltanak át zöldbe, hanem szép vörösek lesznek, bár valahol olvastam, hogy valakinek az erős ledes világítás ellenére sem lettek vörösek.
Az eddigi tapasztalatok nagyon biztatóak, azóta nem tudok betelni a korábban nem tapasztalt folyamatos bubizás látványával. :D
A ventilátor megfelelően el tudja vezetni a fellépő veszteséghőt a zárt tetőből, sőt sokkal kevésbé melegszik a víz mint eddig, mivel a T8-as gyári világításhoz nem volt beépítve ventilátor.
Az egyetlen kissé zavaró jelenség az akvárium körül a földön táncoló fényjáték. A pontszerű fényforrás miatt, és a felszín enyhe hullámzása miatt folyamatosan szivárványos csíkok mozognak a padlón.
Nem tudom HQI lámpával is hasonló a helyzet??

Egy szónak is száz a vége, eddig nagyon elégedett vagyok. :) :) :)
 
someday said:
Zavaró körülmény az ÁRNYÉK.

Én pl erre vágyom, utálom a fénycsövet.

Úgy érted, hogy nem ártana alulról meg oldalról is világítani a megfelelő növekedés érdekében? ;)
 
eMZé said:
Az egyetlen kissé zavaró jelenség az akvárium körül a földön táncoló fényjáték. A pontszerű fényforrás miatt, és a felszín enyhe hullámzása miatt folyamatosan szivárványos csíkok mozognak a padlón.
Nem tudom HQI lámpával is hasonló a helyzet??

Egy szónak is száz a vége, eddig nagyon elégedett vagyok. :) :) :)

someday said:
Zavaró körülmény az ÁRNYÉK.

Én pl erre vágyom, utálom a fénycsövet.

Én is ;)
Sokkal természetesebb hatású, mint fénycsővel.

Egy szó mint száz, örülj az árnyékodnak :)
 
Már értem.

Láttam már HQI lámpát. Nem olyan erősen, de vannak árnyékok az akiban, mivel itt nem egy, hanem 10db pontszerű fényforrás van. Tehát kissé kioltják egymást,árnyék szempontból.

A zavaró jelenség az aki előtt a parkettán jelentkezik az üvegen kiszűrődő fény formájában. Egyértelműen a vízfelszín és az üveg végzik a színre bontást. Szép szivárványos, csak eléggé mozog, ezért folyamatosan nézve enyhe hányinger, legalábbis a barátnőm szerint. :roll:
Engem egy cseppet sem zavar, én az akit nézem. :)
 
eMZé said:
Sziasztok !

Aktív hűtés 1db mágnescsapágyas ventilátor 60x60x15mm 12Volt/0,6Watt

Üdv!
A ventilátorral hogy vagy megelégedve, én is tervezem hogy veszek egyet, halkabb mint a sima nem mágnes csapágyas?
Esetleg típust tudsz mondani? Én SUNONban láttam.
 
zsolt885 said:
eMZé said:
Sziasztok !

Aktív hűtés 1db mágnescsapágyas ventilátor 60x60x15mm 12Volt/0,6Watt

Üdv!
A ventilátorral hogy vagy megelégedve, én is tervezem hogy veszek egyet, halkabb mint a sima nem mágnes csapágyas?
Esetleg típust tudsz mondani? Én SUNONban láttam.

Esetleg Enermax Magma:

 
zsolt885 said:
eMZé said:
Sziasztok !

Aktív hűtés 1db mágnescsapágyas ventilátor 60x60x15mm 12Volt/0,6Watt

Üdv!
A ventilátorral hogy vagy megelégedve, én is tervezem hogy veszek egyet, halkabb mint a sima nem mágnes csapágyas?
Esetleg típust tudsz mondani? Én SUNONban láttam.

Szia !

Igen SUNON a márkája és nagyon meg vagyok elégedve vele. Iszonyat halk, csak egészen közelről hallani, hogy megy, és ott is csak a levegő surrogása hallatszik, csapágyhang nincs.
Előzőleg egy ugyanilyen, de 1 wattos és 1cm széles üzemelt, de azt egy nagyon picit hangosnak éreztem. Így elkezdtem kísérletezni alacsonyabb feszültségű tápokkal. Persze vak sötétben és halál fáradtan. Meg is lett az eredménye...fordított polaritás...game over. :clap: :clap:
Tehát irány a bolt, de sajnos nem volt készleten, így rendeltem. Az eladók egyébként azt tanácsolták, hogy a lehető legnagyobb átmérőjűt és szélességűt vegyem ami csak létezik, de mindenképpen alacsony fordulatszámút. A mágneses lebegtetés nem kérdés.
Sajnos nem fér be nagyobb, de ha kell tudok berakni még akár egy másikat is. Egyenlőre úgy tűnik a víz nem melegszik jobban mint a T8-al, viszont napi 1 liter víz simán elfogy, mivel folyamatosan megy.

zsolt885 said:
halkabb mint a sima nem mágnes csapágyas?

Sokkal. Eredetileg hoztam haza a cégtől pár vadi új golyós csapágyazású 60x60 illetve 80x80-ast. Brutális hangja van, még egészen alacsony fordulaton is.
A feszültséget addig csökkentettem amíg meg nem állt, aztán kicsit vissza. De nem jött be: katt-katt-katt :(
Érdekes, mert ugyanezek a ventilátorok a nyomtatóinkban, másolóinkban faxainkban sokszor fel sem tűnik, hogy működnek, de otthon nem bírnám elviselni.
 
Köszönöm mindenkinek az ötleteket, segítséget.
Nekem a mérete is fontos 60 X 60 kell, pont mint eMZé használ.
Akkor azt hiszem én is bepróbálok egyet.
Köszönöm a válaszokat!
 
zsolt885 said:
Köszönöm mindenkinek az ötleteket, segítséget.
Nekem a mérete is fontos 60 X 60 kell, pont mint eMZé használ.
Akkor azt hiszem én is bepróbálok egyet.
Köszönöm a válaszokat!

Most jut eszembe, javaslom, hogy három vezetékes fordulatszám szabályozósat vegyél. Neked tuti nem gond összerakni hozzá a vezérlést.
Úgy biztos, hogy be tudod állítani a megfelelő szintre.
 
36 órája nem láttam az akit. Hazatérve az echinodorus osiris legfrissebb levele eddigi aggodalmaimat kezdi szétfoszlatni, miszerint a ledek fénye esetleg nem hozza ki a vöröses növények igazi színét.
Íme:
ehinodorus.jpg
 
Sziasztok!

Én is készítem a LED-es világításomat az első akváriumomhoz, erről írok egy rövidet: :)

Az elképzelés alapjai 1W-os power-ek a hatékonyság miatt, jó nagy hűtőbordával, hogy véletlenül se kelljen bonyolítanom ventilátorral.
LED-ek: 14db 6200k, 2db 19.000-25.000k, 2db viola. A magas kelvinűek a színek miatt, a violák a növényeknek :)
A gyakorlatban majd kiderül hogyan válik be a fényösszeállítás.

Pár kép a fénytest készítéséről:

Alapanyagok:

Alapanyag_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Aluhernyó:

Aluherny__www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Bogyókák

688347799Test_www.kepfeltoltes.hu_.jpg



A LED-eket plexi búra fogja védeni, mert gyári tetőben lesz a világítótest, jó közel a vízhez :cool:
Az első képen látható a plexi lap, amelyből próbáltam hajlítani a búrát egy darabból melegítéssel... nem sikerült.
A rövid oldalaknál még minden simán ment, de a hosszú (kb40cm) oldalaknál nem tudtam egyszerűen olyan egyenletesen melegíteni a
fület ,hogy szépen be tudjam hajlítani. Ronda is lett.
A mostani változatban a hosszanti oldalak ragasztva lesznek. Nem olyan szép, de a halaknak remélem tetszeni fog :p

Bele is vágtam ma a gyári tető átalakításába:

Flex_www.kepfeltoltes.hu_.jpg



Flexxel :twisted:

A kivágás előkészületénél nagyon figyeltem a tető gyári merevítéseinek megóvására,
ha sikerül a műtét megy majd egy-két sor a Gyári tető tuning topic-ba, ha nem akkor a lógatott világításokhoz :angel:


A további fejleményekről dobom majd fel a képeket, infókat :wave:
 
Sikerült végre befejezni a világítás beépítését, ennél már csak az nagyobb csoda, hogy most van időm felrakni a fejleményeket :p

Az elkészült világítótestet, alu L profilokkal rögzítettem, természetesen csak rozsdamentes csavarral :)
Amit még meg kellett oldanom, hogy a 3 db hűtőborda az összerögzítésnél nem vízszintben tartotta a bordákat,
hanem homorította a LED-ek felé, ezért plusz 2 csavart kellett beiktatni közéjük, hogy minden sima legyen :cool:

Ilyen lett a rögzítés:

R_gz_t_s_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Ezután megint le kellett szednem, hogy a plexibúra oldalsó lapjait visszaragasszam. Két komponensű ragasztót használtam, nem rossz,
de a következő plexis kalandnál megveszem a plexiragasztót ha nem is olcsó. Ezen kívül a csavarozott rögzítő füleket is megragasztóztam még

Hátulnézet a végleges összeszerelés előtt:

Akriloz_s_www.kepfeltoltes.hu_.jpg



És végül az eredmény :D

Vil_g_t_s_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Ez most kb95% fényerő, nem tudom jó lesz-e de nekem meggyőzőnek tűnik.
Mindenesetre mindenkinek akinek megmutattam az volt az első mondata, hogy:
" Nem fognak megvakulni a halak???"

:mrgreen:
 
Nagyon tetszik ez a világítás. Kíváncsi vagyok rá nagyon, hogyan szolgál majd. A köv. akváriumhoz én is lehet csinálok valami hasonlót, szóval érdekelne, hogy nagyságrendileg mennyi pénzből hoztad ezt össze? Illetve tényleg szükség van ilyen hűtőbordákra? Úgy értem kellhet ennek ventilátor meg bordázott hűtő felület egyáltalán? Nem elég egy vékony lemez? Csak felületesen ismerem ezeket a power LED-eket tehát lehet, hogy hülyét kérdezek. :)
 
Back
Oldal tetejére