• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Egyszerűen elkészíthető LED világítás kérésre...

taki-vw

Új regisztrált
Mivel volt aki kérte leírom az akim felett működő LED világítás működésének módját. Valamint ide várok minden más LED-es ötletet mivel biztosan nem csak én agyalok ilyenen :mrgreen:
Alapvető ismereteket feltételezve (8.osztály fizika) akkor jöjjön a leírás...

Először is ejtsünk pár szót a Led-ek ről, aki úgy gondolja ezekkel tisztában van nyugodtan ugorjon át a bekezdésen :p bár szerintem ez fog csak igazán elbizonytalanítani mindenkit...
Egy led-el kapcsolatban ha elkezdünk nézelődni a hálón leginkább a lumen (fényáram) mint mértékegység marad meg bennünk és hajlamosak vagyunk csak ez alapján összehasonlítani őket, viszont ott a másik a sugárzási szög! (csak hogy az elérhető adatokról beszéljünk) A fényáram valóban a kibocsátott fény mennyiségét jelzi (nem az erősségét az a kandela: cd) és itt jön a képbe a sugárzási szög mivel nem mindegy, hogy ezt a fényáramot hány fokban sugározza, gondoljunk egy projektor-ra (de nehezen jut ez eszébe egy világosítónak a profil lámpa helyett :mrgreen: ) ha nagy képátmérőt állítunk be akkor azonos teljesítményű izzóval nagyobb felületet világítunk meg ezért a felület kevésbé lesz világos mint ha összeszűkítenénk a képet. Ugyanez a helyzet a LED ek esetében is, viszont nem szabad elfelejteni, hogy ha túl kis szögű led-et használunk akkor előfordulhat, hogy ezek a fénykörök nem érnek össze és foltos lesz a világításunk, ezért a nagyobb sugárzási szögűek az alacsonyabb míg a kis szögűek a magasabb aksikba lehetnek jók. Túl kis szögű led-eket használva a nagyobb halak úgy fognak kinézni a vízfelszín közelében mint a raptor a jurasic parkban :mrgreen:
A következő fontos dolog a ledek terhelhetősége mA-ben kifejezve mivel egy lednek a pontos üzemi feszültségét ritkán adják meg, másrészt lövésünk sincs ettől még, hogy akkor most ki van rendesen hajtva vagy sem ezért mindig az áramerősség amivel leginkább foglalkoznunk kell. Egy led fényereje és élettartama a rajta átfolyó áramerősségtől függ elsősorban valamint a hőmérséklettől. Tudom sokak szemei előtt most az öngyújtókból megismert mindig hideg "nagy fényerejű kék" ledek lebegnek de ezeket teljesen el is felejthetjük mivel erre használhatatlanok, viszont azoknál amik szóba-jöhetnek igencsak fontos lesz a hűtés. Gondolom ezek után senki sem tudja, hogy neki milyen LED is kell ezért kezdjünk is neki ;)

Először is kell néhány led pl ilyen: http://www.ledaruhaz.hu/a78747/luxeon_r ... _lm_350_ma
Én ezeket használom csak más színhőmérséklettel ( a színhőmérsékletre én nem tennék ajánlatot mert erről a növényes kollégák biztosan többet tudnak)
Ezek 350mA áramerősség mellett durván 100lumen-t tudnak és 140 fokban sugároznak ami elég nagynak mondható ezért inkább alacsonyabb vízoszlop mellett használhatóak hasznosan. 700mA mellett akár 160 lument is tudnának de ekkor már drasztikusan csökken az élettartam ami nem abban nyilvánul meg, hogy "elpukkan" hanem szép lassan elkezd csökkenni a fényereje.
Másodszor kell egy tápegység is, csak áramgenerátorosat használjunk!
http://www.ledaruhaz.hu/a77378/halozati ... 50_ma_-_8w
Ez például egy jó választás lehet erre legfeljebb 8led-et köthetünk sorosan (semmiképp sem párhuzamosan!)
Ha ettől többet szeretnénk (amiben szinte biztos vagyok) akkor sajnos több táp is kell
Én speciel az akimhoz nem ilyet használok hanem egy régi labortápot (ami áramgenerátoros) de ha ez nincs épp elfekvőben és nem ismered a lelkét akkor igen drága lehet a végére :p Viszont építettem be ilyen tápegységeket és évek óta működnek kifogástalanul 3betűs benzinkutak tábláiban. Ha véletlenül nem osztható 8-al a ledek száma akkor sincs baj mivel ez egy fix áramerősségű és nem stabil feszültségű áramforrás, egy led-el egyszerűen alacsonyabb feszültségen produkálja ugyanazt az áramerősséget... Egy fontos dolog még ezzel kapcsolatban, hogy mindig először a LED-et csatlakoztassuk és csak utána a tápegységet! Értsd: ha be akarod kapcsolni akkor a 230v-os oldalt "kapcsold" ne a szekunder kört! (fordítva hidd el nem éli túl :mrgreen: )
És most jön az a bizonyos hűtés:
Nem kell nagy dologra gondolni! Kell egy 3-4mm vastag alumínium lemez amire felragasztjuk (ezt nem ajánlom csak ha van speciális hővezető ragasztó anyagod) vagy felcsavarozzuk őket ilyenkor viszont kötelező a hővezető paszta használata! Ha van 2-3cm legalább a LED ek között (ettől sűrűbbre tuti nem kell őket rakni) akkor ez a lemez képes elvezetni annyi hőt, hogy határérték alatt maradjunk.
Amire mindenképp ügyeljünk, hogy a tápegységek víztől védett helyen legyenek, valamint a Led ek et is védjük a párától mert korrózióhoz vezethet ha vizesek és ez semminek sem tesz jót :lol:
Ha van kérdés vagy valamit érthetetlenül írtam le zaklassatok nyugodtan, vagy ha valamivel nem értesz egyet akkor is mivel a tévedés jogát fenntartom :lolno:
Üdvw: Krisztián
Ui: Bocs a tankönyv stílus miatt de szerintem ezek szükségesek ahhoz, hogy valaki ne csak felhasználó legyen...

Te jó ég ez majd egy oldalas h.sz. lett ?! :mrgreen:
 
taki-vw said:
Ui: Bocs a tankönyv stílus miatt de szerintem ezek szükségesek ahhoz, hogy valaki ne csak felhasználó legyen...

Kell ez a stílus, mert már vagy 12 éve nem volt páka a kezemben :) najó talán párszor. Amit annó tudtam azt informatikusként el is raktam olyan mélyre, hogy magam sem lelem :) Lesüllyedtem a kártya ki-be szintre :twisted:
De gondolom ezzel nem vagyok egyedül...
 
Hát igen...
A színházi évek után sok-mindent újra át kellett néznem nekem is de ha műveli az ember a szakmát gyorsan előjönnek az emlékek :mrgreen: na jó nálam csak két évről volt szó úgy, hogy előtte osztályelsőként levizsgáztam ;)
Üdvw: Krisztián
 
szia!nekem csak egy kérdésem lenne:mi az az áramgenerátoros tápegység?na mert én műszerész voltam vmikor,de ilyet még nem hallottam. :crazy: :crazy: :crazy: :crazy: :crazy:
 
Hát konyhaian: egy olyan táp ami fix áramerősséget garantál, a feszültség emelésével/csökkentésével ... kb.
 
Tulajdonképpen igen. A lényeg, hogy a terhelő ellenállástól függetlenül ugyanazt az áramerősséget biztosítja.
Ezt úgy éri el, hogy kisebb ellenállásnál csökken míg nagyobb ellenállásnál nő a kapocs feszültség, így az áramerősséget állandó értéken tartja.
Üdvw: Krisztián
Ui: az áramgenerátorról biztosan tanultatok...
 
értem és köszönöm!annak már vagy 25 éve,h én ezt tanultam,de nem emlékszem ilyesmire.de tény,h kb azóta nem foglalkozom a témával,nem melóztam a szakmámban csak 1 évet.
 
Bocsánat nem akartam kötekedni csak elfelejtettem a smile-t :mrgreen:
Bizony itt gyorsan lehet felejteni ha az ember nem csinálja... Én is tapasztaltam ;) egyrészt olyan ütemben fejlődik minden, hogy nagyon könnyű lecsúszni másrészt annyira sok az infó, hogy ha nem használod esélyed sincs mindenre emlékezni hosszútávon :?
Üdvw: Krisztián

Szerk:
Ezt most találtam, ettől olcsóbban hozzájutni jó ledekhez nem igazán lehet... Bár ezekhez még nyák-ot kell készíteni ami nem drága csak melós...
http://www.ledaruhaz.hu/a131852/luxeon_ ... t_erejeig_
És a mindenre kitérő leírás hozzá:
http://www.luxeon.hu/docs/luxeon_k2st.pdf
 
igen,az én szakmai tudásom a mai világban őskövület.nekünk anno a led még csoda volt,nem győztük építeni az astabil multivibrátorokat! :lol: :lol: :lol: :lol: amit belinkeltél abból gondolom nekünk a meleg fehér a jó ugye?
 
A jó öreg villogók :mrgreen:
Én személy szerint a meleget használnám de remélem lesz aki megerősít vagy cáfol ebben, mivel a növényezős részét én is most tanulom :cool:
Üdvw: Krisztián
 
Feladó: trewa
szia!nem akarom a kérdéseimmel feleslegesen terhelni a topikot.szóval ezek az áramgenerátoros tápok ha mondjuk 8 wattosnak vannak írva akkor 8 db 1 wattos ledhez jók?vagy pedig ledenként kell egy ilyen 2-3000 forintos kütyü?a másik kérdésem,h ha 8hoz jó akkor gondolom a 8 ledet párhuzamosan kell rákötni vagy van ebben is vmi újdonság?előre is köszi!laci

Feladó: taki-vw
Egy ilyen tápegység általában 8LED-hez jó amit mindenképpen sorosan kell kötni nem pedig párhuzamosan! A használható led ek száma a leírásban mindig szerepel, ami még fontos, hogy hány mA-es a táp, ezt úgy kell megválasztani, hogy az a led(ek)-hez megfelelő legyen. Ez attól függ milyenhez tudsz hozzájutni... Vannak esetek amikor vegyes kapcsolással több is használható de ezt nem ajánlanám átfogóbb ismeretek nélkül!
Üdvw: Krisztián
Ui: Nyugodtan kérdezz a topic-ban hisz ezért nyitottam, ha te is úgy-gondolod írj vissza és bemásolom ezt a beszélgetést is oda...

Feladó: trewa
ahogy gondolod.engem nem zavar ha bemásolod csak másokat se zavarjon! :) most,h elkezdtem filózni a témán jövök rá,h szinte mindent elfelejtettem.az még megy,h soros/ párhuzamos aztán ennyi.tehát ha mondjuk az van ráírva a cuccra,h 8 watt/700ma akkor arra 8 darab 1 wattos 700 milliamperes led mehet sorba?csak azért értetlenkedek mert rémlik még egy fontos adat a ledekhez,a nyitófesz.na most ha nem 8 hanem csak mondjuk 5 ledet teszek rá akkor más a feszültség.ez a rész nem tiszta nekem.tudod a képletben 1 tényező változik akkor változik a végeredmény is.nem tudsz adni vmi címet ahol ezt normálisan,érthetően el tudnám olvasni? jó éjt!laci

Feladó: taki-vw
Épp a nyitófeszültség miatt lényeg az áramgenerátor mivel ez azt csinálja, hogy addig növeli a feszültséget a kimeneten amíg el nem éri a beállított áramerősséget, tehát ha kevesebb ledet kötsz rá akkor a beéllított áramerősséghez kisebb feszültség is elég(ohm törvényére gondolj) mivel ilyenkor csökken az eredő ellenállás. És igen jól gondolod egy 700mAes 8W tápra 8db 700mAes 1W LED köthető sorosan, kivéve ha a ledek nytófeszültségének összege meghaladja a tápegység maximális feszültségét.
Üdvw: Krisztián

Gondoltam bemásolom ide talán másnak is jól-jön mivel ez nem egy konkrét építési leírás hanem itt lehet ezekről nyugodtan társalogni.
Üdvw: Krisztián
 
Én azt szeretném kérni, hogy ha lehetne néhány képet mutathatnál az elkészült világításodról! Sokkal egyszerűbb lenne elképzelnem az egészet. Ja és egy 8x1W-os led hány liter vízhez elég kb.?
 
piroe said:
Én azt szeretném kérni, hogy ha lehetne néhány képet mutathatnál az elkészült világításodról! Sokkal egyszerűbb lenne elképzelnem az egészet. Ja és egy 8x1W-os led hány liter vízhez elég kb.?
Itt kezdődik a bizonytalanítás :mrgreen: Az, hogy 8x1W önnmagában nem sokat jelent mivel rengeteg fajta "1W" led létezik! Először is utána kell nézni hány lument bocsájt ki és mekkora a sugárzási szög mindez persze az általad kiszemelt led esetében. Ami talán kicsit irányadó lehet, hogy egy fénycső 60-70 lumen között mozog wattonként de mint azt az elajén is próbáltam kifejteni 100lumen-es led-fény egész mászhogy világít mint egy fénycső 100 lumen-je.
Üdvw: Krisztián
Ui: sajnos halott a fotómasinám... esetleg az előző led szalagos verzióról lehet találok valahol képet, majd körülnézek...
 
Készülőben van egy újabb ledes rettenet ;)
Mostmár a kb:210l-es low-tech nek szánt akim fölé. Ma próbálgattam a pozíciókat meg persze a ledeket és a tápot. Amint elkezdem valójában az építést dokumentálni fogok, persze csak ha van akit érdekel :twisted:
Ami eddig biztos:
70 lumen/led-es luxeon rebel vonal-modulok 4led egy modul ebből lesz 10db
Valamint megközelítőleg azonos mennyiségű valami aminek melegebb fénye van de ez még nem dőlt el, hogy melyik típus lesz mert kipróbáltam ma többet is de még nem tudtam eldönteni...
A tápegység még műhelytitok :mrgreen:
Üdvw: Krisztián
 
Anyaghiány miatt kicsit beült a projekt de nincs elfelejtve ;)

Egy pikcsőr a led próbálgatásról, a berendezetlen aki fölött. Ezt a mennyiséget szeretném megduplázni csak sajna leltáraznak a ledes ismerősök :evil:
A képet az RcPilot.hu tárolja.
Klikk a nagy méretért!

Üdvw: Krisztián
 
Üdv!
A kérdésem az lenne, hogy van-e valami lényegi különbség ez:
Hálózati LED tápegység, dugalj., 350 mA - 8W
Cikkszám: POW-CG-3536AF
és ez:
Hálózati LED tápegység, 350 mA - 8W
Cikkszám: POW-CG-3536A
között?

8 db Luxeon Rebel SQ1 led menne rá.

A kis telefontöltőhöz hasonló adapter elrendezés szempontjából praktikusabb lenne nekem.
 
Sajnos ki kell ábrándítsalak a dugasztáp szerű változatból (van itthon mindkettő) sajnos a kicsi csak szeretné tudni azt amit ráírtak, vagyis tudja csak ezt olyan melegedéssel hálálja meg, hogy a villanyrezsó ahhoz képest......
8db SQ1-hez inkább a sima POW-CG-3536A verziót ajánlom mivel ez nagyobb biztonsággal üzemel de nem az igazi, ha tényleg jót akarsz akkor viszont ezt: http://luxeon.hu/docs/xitanium350.pdf
Üdvw: Krisztián
Ui: Szándékosan nem adtam webshop linket de a Google a barátod ;)
 
Ahha értem. A dugaljas azért volt szimpatikus, mert nem foglal plusz helyet, nem kell azon gondolkodni, hogy hova rejtsem el. :D
És te melyik ledeket ajánlod inkább? Ezeket a nagy teljesítményű Luxeon-okat, vagy tegyek fel mondjuk másfél méter SMD led csíkot?
SMD ledekhez nem találtam semmi infót a fényerősségről, ráadásul azt sem tudom milyen táppal hány db hajtható meg. Nekem úgy kb 800 lumenre lenne szükségem.
 
Most lehet, hogy nagy hülyeséget mondok, az elektronika nem az én asztalom, de olyat nem lehet csinálni, hogy ledekkel sorba kötni pár megfelelő kondit, és amikor kikapcsolom a világítást, a kondikban felhalmozott töltés még egy pici ideig működteti őket, majd ahogy merülnek, szépen lassan halványodik el a ledek fénye? Vagy ez oltári nagy baromság? :D Vagy elvileg működne, csak bekapcsolásnál a ledek+kondik kombinációja túlterhelné a tápot?
Bocs ha hülyeséget kérdeztem. :D :oops:
 
Back
Oldal tetejére